130rs
10.03.09,09:32
Dobrý deň, chcel by som sa poradiť, ako vyriešiť sokel na novostavbe. Mám navrhnutú tehlu 375 + sokel vznikne zateplením. Ja chcem však použiť tehlu ytong lambda 375 bez zateplenia. Tým pádom nebudem mať sokel. Je možné to vyriešiť tak, že spodnú radu tehál postavím z 300 tehál a na ne dám 375, čím mi vznikne sokel? Čo na to statika domu? Ďakujem za rady
130rs
10.03.09,11:43
hm, žiadne názory
Milan.Žiška
10.03.09,12:52
Ak ideš do polystyrénového zateplenia, čo takto dva druhy materiálov EPS a XPS - rovnaký odpor ale rozličná hrúbka.
130rs
10.03.09,15:38
Ahoj, dík, ale práve o to ide, že nechcem zateplovať, steny mám navrhnuté komplet z 375, takže rozmýšlam spraviť spodnú radu len z 300 - ky, aby mi tým vznikol sokel. Pôvodne mali byť steny rovné a sokel mal vzniknúť polystyrénom. Tak dúfam, že niekto poradí. Dík
Milan.Žiška
11.03.09,05:50
Asi ti neporadím nič nové, ale skús požiadať o technickú informáciu u výrobcu. Predpokladám, že nebudeš prvý s touto otázkou.
http://www.ytong.sk/
Uvádzajú bezplatné poradenstvo - oslov cez email alebo cez mobil tvojho regionálneho predacu a možno z neho vybúchaš aj lepšie ceny?:):)
220870
11.03.09,10:30
Neviem aký vysoký bude váš dom ,ale pri tých Ytongoch nájdete takú skratku P1,P2,--P5 znamená to nosnosť muriva v tlaku.Takže ak je to novostavba nie vyššia ako 20 m tak by s tým nemal byť problém.
Prečo staviate dom bez betónového sokla? je to jedna z najväčších chýb akých sa stavebníci a projektanti dopúšťajú pri novostavbách.Minimálne jeden až dva schody doporučujem.
chandler
12.03.09,15:10
tym ze tam das namiesto 375ky iba 300ku znizis nosnost o viac ako stvrtinu a ci tam taka rezerva je vie iba ten kto ti k tomu robil statiku. ale co ti tam vzikne urcite je teplny most.
kabatik
12.03.09,16:14
375tku na 30tku určite nie!!
On myslí zrejme vysunutie stavby zo základov. Myslím, že toto nazýva sokel. Môžeš tvárnicu 375 vysunúť zo základov maximálne 2,5 cm. Omietka a fasáda ti nadnesie 1,2 cm a budeš mať "sokel" 3,7 cm. Tým zabezpečíš, že voda stekajúca po fasáde nebude podtekať pod izoláciu stavby. Upravený terén by som dal minimálne 20 cm pod úrovňou vodorovnej izolácie.
130rs
12.03.09,16:56
čaute, neviem čo myslíš tým betónovým soklom, ale základová doska bude nad úrovňou terénu, na základovej doske sme mali naprojektovanú rovnú stenu hneď od kraja dosky z 375 tehál a cokel mal vzniknúť až následným zateplením. Keďže chcem použiť ytong lambda (vraj netreba zateplovať) a zrejme nebudem zateplovať, chcel som sa poradiť, či môžem sokel vytvoriť tým, že prvú radu tehál dám hneď od kraja dosky z 300-viek a na ne pôjde murivo z 375-iek tehál, ktoré budú prečnievať, čím vznikne sokel. Pridávam aj obrázok, ako si to predstavujem. Len mi ide o to, či to nenaruší statiku (počul som z viacerých zdrojov vraj to je ok) a tiež ma zaujíma, či je lepšie zúžiť rozmery základovej dosky a na murivo použiť len 375-ky tehly, tie ale vysunúť zo základovej dosky (čím by vznikol sokel). Dúfam, že sme sa pochopili :D:D a ďakujem za rady
Julian
12.03.09,18:45
Ni je tá základová doska príliš "utopená"? Tak to má byť?
220870
12.03.09,20:25
presne o tomto som písal .Utopené základy pod úrovňou terénu do neba volajúca ...Môže sa stať že každú väčšiu búrku alebo jarné topenie snehu bude sledovať priamo v obývačke.+ večne špinavá fasáda od dažďa.+ mokrá tehla stráca viac ako 80% svojej tepelnej izolácie.
130rs
13.03.09,04:51
ahoj julian, prepáč, ale moja otázka sa fakt netýkala "utopenia základovej dosky" ... to sa mi stáva tak často, pýtam sa na A a dostanem odpoveď na B (obrázky sú len pre lepšiu predstavu o čom sa bavíme) ale aj tak dík
130rs
13.03.09,04:52
ešte dodám, samozrejme že dom bude vyššie nad terénom, bavíme sa o sokli, ako ho vytvoriť
chandler
13.03.09,06:46
375tku na 30tku určite nie!!
On myslí zrejme vysunutie stavby zo základov. Myslím, že toto nazýva sokel. Môžeš tvárnicu 375 vysunúť zo základov maximálne 2,5 cm. Omietka a fasáda ti nadnesie 1,2 cm a budeš mať "sokel" 3,7 cm. Tým zabezpečíš, že voda stekajúca po fasáde nebude podtekať pod izoláciu stavby. Upravený terén by som dal minimálne 20 cm pod úrovňou vodorovnej izolácie.

130rs: tu mas odpoved ako to spravit. nebudes davat dole 300ku ale malicko vysunies 375 a mas sokel. preco sa pytas znovu? :)

kabatik: co by sa stalo keby tam ten sokel nebol vobec, voda by po fasade predsa stekala po stene az na vonkajsiu stranu zakladov, nema dovod sa zastavovat na izolacii a tiect dnu, nie?
130rs
13.03.09,07:13
dik chandler, aj ja si myslim, ze kabatik to navrhol super, este ma ale napadlo, ze problemom pri jeho rieseni by mohol byt obklad, ktory by som chcel pouzit na sokel, jeho hrubka je 2,5 - 5 cm, na murivo klasika omietka ((-: mne osobne by bolo jedno aky obklad, ale draha si uz vymyslela konkretny
kabatik
13.03.09,11:46
130rs: tu mas odpoved ako to spravit. nebudes davat dole 300ku ale malicko vysunies 375 a mas sokel. preco sa pytas znovu? :)

kabatik: co by sa stalo keby tam ten sokel nebol vobec, voda by po fasade predsa stekala po stene az na vonkajsiu stranu zakladov, nema dovod sa zastavovat na izolacii a tiect dnu, nie?

Kapilárny jav môže spôsobiť, že voda stekajúca po fasáde netečie rovno dolu, ale pri vodorovnej izolácii sa môže dostať na túto izoláciu a daľej do tehlového muriva. Voda by tiekla až na základy ,keby bola omietka cez vodorovnú izoláciu. To je však neprípustné! Izolovaná časť nesmie byť spojená s neizolovanou ani omietkou. V mieste izolácie musí byť fasáda perušená min 0,5 cm špárou. Ak by to tam nebolo zemná vlhkosť by cez základy a omietku prechádzala do omietky a muriva nad izoláciu. A to by bola tragédia. Ten takzvaný sokel je tam na to aby sa zabránilo tomuto javu. Stekajúca voda po fasáde v mieste ukončenia steny netečie rovno, ale niekedy až 0,5 cm vodorovne podteká túto stenu a potom padá dolu. Neviem či som sa dosť jasne vyjadril.
Na tie nízko položené základy. Ak to dovolí konštrukcia základov / zámrzná hľbka/ radšej by som volil upraviť terén, ako tie nevhodné úpravy s 30tkou tehlou.
kabatik
13.03.09,12:02
čaute, neviem čo myslíš tým betónovým soklom, ale základová doska bude nad úrovňou terénu, na základovej doske sme mali naprojektovanú rovnú stenu hneď od kraja dosky z 375 tehál a cokel mal vzniknúť až následným zateplením. Keďže chcem použiť ytong lambda (vraj netreba zateplovať) a zrejme nebudem zateplovať, chcel som sa poradiť, či môžem sokel vytvoriť tým, že prvú radu tehál dám hneď od kraja dosky z 300-viek a na ne pôjde murivo z 375-iek tehál, ktoré budú prečnievať, čím vznikne sokel. Pridávam aj obrázok, ako si to predstavujem. Len mi ide o to, či to nenaruší statiku (počul som z viacerých zdrojov vraj to je ok) a tiež ma zaujíma, či je lepšie zúžiť rozmery základovej dosky a na murivo použiť len 375-ky tehly, tie ale vysunúť zo základovej dosky (čím by vznikol sokel). Dúfam, že sme sa pochopili :D:D a ďakujem za rady

Môj názor k týmto obrázkom.
Je možné takto navrhnúť dom, lebo 30tka stena môže byť nosná. Potom ,ale tých 7,5 cm nemôže statik počítať ako konštrukciu, ale ako primurovku. Teda pomúrnica, stropy a pod. musí ležať len tej 30 cm čast steny /čo v tomto prípade nie je dodržané ak ma zrak neklame/. Mne sa to javí ako amatérsky zmenený projekt bez súhlasu statika. Neviem, aké dôvody by viedli projektanta k takémto návrhu domu. Je to nelogické. Určite by som tento sokel riešil ako časť základov / viď príspevky 220870 (http://www.porada.sk/member.php?u=37773)/. Ja osobne by som si takto dom nepostavil.
chandler
13.03.09,13:13
Kapilárny jav môže spôsobiť, že voda stekajúca po fasáde netečie rovno dolu, ale pri vodorovnej izolácii sa môže dostať na túto izoláciu a daľej do tehlového muriva. Voda by tiekla až na základy ,keby bola omietka cez vodorovnú izoláciu. To je však neprípustné! Izolovaná časť nesmie byť spojená s neizolovanou ani omietkou. V mieste izolácie musí byť fasáda perušená min 0,5 cm špárou. Ak by to tam nebolo zemná vlhkosť by cez základy a omietku prechádzala do omietky a muriva nad izoláciu. A to by bola tragédia. Ten takzvaný sokel je tam na to aby sa zabránilo tomuto javu. Stekajúca voda po fasáde v mieste ukončenia steny netečie rovno, ale niekedy až 0,5 cm vodorovne podteká túto stenu a potom padá dolu. Neviem či som sa dosť jasne vyjadril.
Na tie nízko položené základy. Ak to dovolí konštrukcia základov / zámrzná hľbka/ radšej by som volil upraviť terén, ako tie nevhodné úpravy s 30tkou tehlou.

hej mas pravdu, som si neuvedomil ze by ta voda vlastne ostavala na tej izolacii postupne isla dalej, dik
130rs
13.03.09,19:40
ten napad s tou 300-kou nie je moj laicky navrh, nakolko mi ho potvrdili aj vyrobcovia aj jeden znamy stavebny dozor, len som chcel vediet viac nazorov, najviac sa asi priklanam ku navrhu kabatika vysunut tehly o tych 2,5 cm + omietka , tým vznikne sokel 3,7 cm, čo však v prípade ak plánujem sokel obložiť kameňom, ktorý dosahuje hrúbku 2,5 - 5 cm
radenko
13.03.09,20:17
.. aj ja sa prikláňam k riešenie s 300-kou v prvom rade, ale pri YTONGu je asi dobré použiť na prvý rad P4-500, ktorá má vyššiu charakteristiku v pevnosti v tlaku. Dobre je to zobrazené v časopise môj dom (marec 2009) strana 107.
kabatik
14.03.09,07:35
ten napad s tou 300-kou nie je moj laicky navrh, nakolko mi ho potvrdili aj vyrobcovia aj jeden znamy stavebny dozor, len som chcel vediet viac nazorov, najviac sa asi priklanam ku navrhu kabatika vysunut tehly o tych 2,5 cm + omietka , tým vznikne sokel 3,7 cm, čo však v prípade ak plánujem sokel obložiť kameňom, ktorý dosahuje hrúbku 2,5 - 5 cm
Po dohode so statikom môžeš vysunúť túto tehlu až o celých 7,5 cm. potom ,ale musí skontrolovať celé statické riešenie. Stačí len zápis do denníka. Už v predošlom príspevku som vravel, že tá alternatíva s 30tkou je možná, ale zdá sa mi nepraktická z dôvodov riešenia ďalších detailov. Považoval by som to za krajné riešenie pri úprave už zrealizovaných základov a pod. Ak je stavba iba v projekcii tak je veľmi veľa výhodnejších riešení.
Tých 2,5 cm je bez nejakých úprav, alebo odsúhlasení.
Julian
14.03.09,18:55
ahoj julian, prepáč, ale moja otázka sa fakt netýkala "utopenia základovej dosky" ... to sa mi stáva tak často, pýtam sa na A a dostanem odpoveď na B (obrázky sú len pre lepšiu predstavu o čom sa bavíme) ale aj tak dík

Zdravím Ťa 130rs. Ja som sa len priživil na tejto téme, pretože riešime tento problém (výška základovej dosky nad terénom). Ja zastávam ten názor, že radšej viac ako menej. Nie som žiadný odborník, ale videl som dosť takto "utopených" prevedení na domoch. Ja v tom vidím len rozdiel v cene a preto som sa pýtal, či nie je v tom aj niečo iné.
130rs
17.03.09,16:02
cau, podla mna vyska zakladovej dosky nad terenom zavisi od viacerych faktorov. Za hlavnú považujem dispoziciu pozemku a teplotne pasmo. Urcite by som isiel s doskou vyssie tam, kde je co i len teoreticka sanca na zatopenie.
rendi
20.03.09,13:53
No nam ked zakladali rohy majstri vypustili spodny rad o par centrimetrov von, cim nam vznikol sokel bez zateplovania, tiez mame Ytong 375
130rs
21.03.09,06:50
Ahoj dik za odpoveď. Chcem sa ešte opýtať či sa Ti tým vysunutím spodnej rady zväčšili vnútorné rozmery domu alebo ste zúžili základovú dosku alebo či si to tak mal priamo v projekte? Tá 375 bola Lambda? Ak áko ako hodnotíš zimu bez zateplenia? Dik.
mikitenko
13.04.09,12:29
Ahojte vsetci,

nie som si isty, ci je vhodne stavat bez zateplenia a mysliet si, ze je vsetko ok. Skuste si prestudovat parametre tej Ytong Lambda (ja som to nerobil detailne), ale ak sa nemylim tak tie hodnoty co deklaruju su v suchom stave a ten na stavbe nikdy nie je.. A dalej sa skuste zamysliet nad tepelnymi mostami. Vence, okna dvere (ako budete riesit ostenie) a ten sokel napr. ako na tych obrazkoch je podla mna z teplotechnickeho hladiska nedostatocny. V casoch kedy sa konecne! zacina uvazovat aj nad energiami, by som nad zateplenim urcite uvazoval. Vyriesi vam to kopec blbych detailov. Radsej skusit pouzit tensi mur alebo lacnejsiu tvarnicu.. nemusi byt lambda.. Ja viem, ze je vsetko o peniazoch, ale fasadu budete robit tak ci tak.. aj murovat treba..


Vsetko vyssie plati aj pre palene tehly, ak vam niekto tvrdi, ze netreba zateplovat.

To je ale moj nazor.
Ahojte!