peterge
10.03.09,09:48
Dobrý deň

prepáčte mi, že som dal Vaše meno do názvu príspevku, ale neviem si poradiť. Pani z nášho daňového úradu, ktorá sa tomu rozumie je na služobnej ceste do konca týždňa a ja sa bojím aby som niečo nepremeškal.

Môj problém: nie som podnikateľ ani živnostník (pri predaji som to oznámil predavajúcemu v salóne a na faktúre sú len moje osobné údaje-meno a adresa) a kúpil som si z Poľska ojazdené osobné auto Superb (v deň kúpovania malo 1 deň po 6mesačnej lehote - prvý krát prihlásené 04.09.2008 a kúpené 05.03.2009 a 6150km) v cene 107900 Zlotych t.j.23.000Eur. Na faktúre z autosalónu mám ale cenu Brutto aj Netto tú istú sumu (pri DPH je iba značka ZW(zwolneno) a žiadne číslo). Je tam ešte text, ktorému nerozumiem: "Cena ewidencyjna brutto, podatek Vat liczony w stopce od sumy wartošci brutto."(Cena evidenčná brutto, daň DPH sú počítané v tarife z hodnoty brutto). Mám strach či nemusím zaplatiť DPH u nás na Slovensku.

Prosím poradte.

Ďakujem.
Peter
Jana Acsová
10.03.09,09:28
Môj problém: nie som podnikateľ ani živnostník (pri predaji som to oznámil predavajúcemu v salóne a na faktúre sú len moje osobné údaje-meno a adresa) Dobre. Jedná sa o súkromný nákup.

...kúpil som si z Poľska ojazdené osobné auto Superb (v deň kúpovania malo 1 deň po 6mesačnej lehote - prvý krát prihlásené 04.09.2008 a kúpené 05.03.2009 a 6150km)Predpokladom, že sa nejedná o nové motorové vozidlo je splnenie oboch podmienok naraz. To plníte.

Na základe týchto skutočností by Vás nemal viac zaujímať text faktúry, nakoľko povinnosťou poľského predávajúceho bolo predať Vám vozidlo s poľskou daňou.

Nerozumiem poľštine, iba predpokladám rovnaké uplatnenie daňového režimu ako u nás. Vychádzam z definície nového motorového vozidla, kde by sa jednalo o predaj bez dane s následným zdanením na Slovensku.


Mám strach či nemusím zaplatiť DPH u nás na Slovensku.
K tomu, aby nevznikla daňová povinnosť na Slovensku je potrebné:
- byť občanom (ste),
- "nebyť" novým motorovým vozidlo (to nie je).

Mne vychádza, že daňová povinnosť na Slovensku nevznikla a za prípadné chyby dodávateľa nezodpovedáte.
peterge
10.03.09,09:46
Veľmi, veľmi som Vám vďačný. ĎAKUJEM.