joyn0101
10.03.09,09:49
Dobry den, rad by som sa informoval..v maji minuleho roka som zmaturoval a na dalsi den som aj opustil Slovensko a pracujem v Angtlicku, uz momentalne na 2ch miestach a platim si zdravotne poistenie v anglicku. Som povinny platiti aj na Slvensku, ked sa na Slovensku zdrziavam ca 2 tyzdne do roka? Pri danovom priznani na slovensku sa mi oplati priznat zarobok v Anglicku? a vlastne ak by som ho nepriznal co by sa stalo?
Je to aj prepojene nejak tak, ze ak by som sa vratil na Slovensko by som nedostal podporu v nezamestnanosti?
Zoltán Kovács
10.03.09,09:03
Dobry den, rad by som sa informoval..v maji minuleho roka som zmaturoval a na dalsi den som aj opustil Slovensko a pracujem v Angtlicku, uz momentalne na 2ch miestach a platim si zdravotne poistenie v anglicku. Som povinny platiti aj na Slvensku, ked sa na Slovensku zdrziavam ca 2 tyzdne do roka? Pri danovom priznani na slovensku sa mi oplati priznat zarobok v Anglicku? a vlastne ak by som ho nepriznal co by sa stalo?
Je to aj prepojene nejak tak, ze ak by som sa vratil na Slovensko by som nedostal podporu v nezamestnanosti?

V rámci EU môžeš byť zdravotne poistený iba raz. Keď si išiel do Anglicka pracovať, tak si mal povinnosť to nahlásiť vo svojej ZP.
Ak si daňovým rezidentom Slovenska, tak na Slovensku priznávaš a zdaňuješ celosvetové príjmy. Na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a Anglickom sa používa metóda vyňatia príjmov.
joyn0101
10.03.09,09:10
a ako je to potom ak chodim k zubarovy na Slovensku?
ingak
10.03.09,09:13
Odpoviem aspoň čiastočne - to čo viem.
Zdravotné poistenie nemáš platiť v SR, keďže si platíš v UK. K odhláseniu zo ZP u nás bolo treba priložiť kópiu pracovnej zmluvy. Sme v EU, čiže ZP sa platí len v jednom štáte.
Príjmy si DU oznamuju, z UK som sa nestretla, ale z Nemecka ešte keď sme neboli v EU, boli nahlasene prijmy znameho. Podľa mňa je stanovenie daňovej rezidencie nejednoznačné - každý si to vysvetľuje inak. Nedávno som čítala v trende článok ohľadom príjmov zo zahraničia - UK. Klasický príklad - pracuje v UK, na SR chodi len par dni z roka na navstevu, trvaly pobyt na SR, v UK býva v nájme. Vysvetlenie bolo že je rezidentom UK a na SR si nepodáva priznanie. Brat tiež pracuje v UK a po zisťovaní u nás mi bolo povedané, že musí si podať priznanie tu, čiže tu je daňovým rezidentom. Od vtedy stále podávame priznanie. Radila by som podať priznanie v SR, aby neboli problémy.
hanelie
10.03.09,09:28
Brat tiež pracuje v UK a po zisťovaní u nás mi bolo povedané, že musí si podať priznanie tu, čiže tu je daňovým rezidentom. Od vtedy stále podávame priznanie. Radila by som podať priznanie v SR, aby neboli problémy.
dovolím si oponovať - pravidlá sú jasne stanovené, kto je rezidentom tej či onej krajiny - treba požiadať o túto rezidenciu v UK / pokiaľ splňaš podmienky
dôležité je orientovať sa podľa platných predpisov - nie podľa toho čo povie /JPP / pani na DÚ - / bohužiaľ mnohokrát mylné info
joyn0101
10.03.09,09:38
Co je ta rezidencia a ake podmienky?
ingak
10.03.09,09:46
Neboli to informácie len od jednej pani na DU, poznám viac ľudí, ktorí pracujú v zahraničí (UK, CZ) spadajú pod rôzne DU, celý rok sú v danej krajine a chodia domov na pár dni za rodinou. Informovali sa v rôznych DU dokonca minimálne jeden aj v BB v ústredí a výsledok - musia si podať priznanie tu, že sú daň.rezidenti SR. Známa, ktorá pracuje vo Franc. - tá si zistila, že u nás nepodáva priznanie, je na tom presne tak ako ostatní a výsledok je iný. Preto vravím, že je to nejednoznačné.
hanelie
10.03.09,09:51
btw: UK - platí metódy vyňatia prijmov - t.j. podávaš DP ale v konečnom dôsledku neplatíš nič

hlavné kritéria pre rezidenciu: min. pobyt / pracovný / v krajine 183 dní, stredisko životných záujmov je sústredené v danej krajine
michelle84
28.12.09,11:08
Prosím Vás, zamestnanec SR je na neplatenom voľne. Počas neplateného voľna pracuje v Anglicku a tam si platí aj zdravotné poistenie. Aké povinnosti má u nás voči SP a zdravotnej poisťovni-nahlasovanie, ale musí aj platiť odvody u nás? Ďakujem.
michelle84
29.12.09,11:59
Posúvam...
Marína
29.12.09,22:00
Prosím Vás, zamestnanec SR je na neplatenom voľne. Počas neplateného voľna pracuje v Anglicku a tam si platí aj zdravotné poistenie. Aké povinnosti má u nás voči SP a zdravotnej poisťovni-nahlasovanie, ale musí aj platiť odvody u nás? Ďakujem.
Škoda, že si nečítala tému od začiatku, ihneď v druhom príspevku je odpoveď ohľadom ZP.
Voči SP nemá žiadnu povinnosť.
michelle84
30.12.09,18:50
Škoda, že si nečítala tému od začiatku, ihneď v druhom príspevku je odpoveď ohľadom ZP.
Voči SP nemá žiadnu povinnosť.

Ďakujem. Ide mi hlavne o zdravotnú poisťovňu. U nás je prihlásený a zdravotné si platí aj v Anglicku za obdobie, kedy tam poberá príjmy. Má sa u nás odhlásiť zo zdravotného poistenia? Niekoľko dní v mesiaci je v SR a niekoľko dní je v Anglicku. Ďakujem.
oref
09.02.10,21:28
Dobrý večer,

už dva dni sa snažím študovať témy na porade, ale nedostala som sa k jednoznačnému výsledku.

Manžel pilot, pracujúci pre Turecké aerolínie celý rok 2009, manželka pilotka, pracovala 9 mes. v Škótsku, 7 dní nezamestnaná, zvyšné mesiace v Dubai. Obaja majú TP na Slovensku a manželka tu poberá rod. príspevok.

Musia si robiť DP na Slovensku?
Marína
10.02.10,13:22
Ktorého štátu si rezidentom(daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou) si najlepšie vieš určiť sama, ak poznáš kritéria pre posúdenie. Pozorne si ich prečítaj, tu sú (medzi SR a ČR) http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html , aj prísp. 2. Pozri aj zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia)