chuda06
29.06.05,16:16
Ahojte,
firma nevlastni auto (auto si poziciava od otca za ziady poplatok). Je mozne, ze sa benzinove bloky budu dat do uctovnictva? Je mozne vypisat aj pracovnu cestu, ak auto nepatri firme, neplati za poziciavanie?

Nejak mi to nejde do hlavy a potrebujem to zauctovat.. Uff

Vdaka za pomoc.
lenkak
29.06.05,16:35
Pozri:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10090&page=2&pp=10&highlight=oprava

tam nájdeš že PHM pri nezaradenou aute do podnikania sa nedávajú do účtovníctva. Je tam aj podrobnejší popis čo môžeš a čo nie.
chuda06
02.07.05,13:32
Leni, som prestudovala. Takze nemozem:( Myslis, ze si mame auto zaradit do firmy?
Pretoze my autom vybavujeme vsetko. A kedze sa snazime spolupracovat so zahranicim,tak to vyuzivame aj na zahranicne cesty.

A este jedna otazka, ze ak ideme tymto autom (pozicanym od otca-jeho sukromne auto) na zahranicnu cestu, tak mozem vypisat cestovny prikaz- teda akoze vypisat cestovne?

dakujem za pomoc, ja uz sa topim v tom vsetkom:(
liba2
02.07.05,13:58
Podľa môjho názoru auto netreba zaradiť do majetku firmy. Na pracovnú cestu autom ide pravdepodobne zamestnanec. Ten môže na PC použiť auto ktoré nie je jeho vlastné (myslím si). No a výdavky s tým vzniknuté si vyúčtuje podľa zákona o cest. náhradách, teda aj PHL, amortizáciu, stravné. Predpokladám pritom, že "firma" nie je SZČO ale s.r.o.
chuda06
02.07.05,14:01
Ale... firma nema ziadneho zamestnanca a vsetko vykonava konatel. Je mozne to pouzit aj pri konatelovi? Konatel nedostava ziadnu odmenu, nie je v zamestnaneckom pomere vo firme.
liba2
02.07.05,14:23
Ide o jednoosobovú s.r.o.? Konateľ je aj spoločník? Ak áno, má nárok na cestovné náhrady. Ak nie, potom ako konateľ by mal mať so spoločnosťou zmluvu o vykonávaní "konateľstva" aj keď neberie za to príjem. Ak má zmluvu, má nárok aj na cestovné náhrady. Treba pozrieť zákon o cest. náhradách § 1 a nájsť sa tam, či sú splnené podmienky.Možno sa mýlim, ale nechcem mýliť iných.
accad
02.07.05,14:44
Podľa § 66 ods.3 Obchodného zákonníka je vzťah medzi spoločnosťou a členom orgánu spoločnosti (sem patrí aj konateľ) upravený buď mandátnou zmluvou alebo zmluvou o výkone funkcie. Mandátna zmluva sa riadi § 572 OZ. Ak napr.konateľ poberá odmenu za výkon funkcie treba skúmať, či v rámci zmluvy o výkone funkcie konateľa alebo v mandátnej zmluve nie sú obsiahnuté už aj náhrady cestovných výdavkov. Podľa § 1 ods.2 písm.b) zákona o cestovných náhradách - tento zákon upravuje poskytovanie náhrad osobám, ktoré boli vymenované alebo zvolené do orgánovej PO a nie sú k PO v pracovnoprávnom vzťahu. Ide teda o osoby, ktoré príslušnú funkciu vykonávajú v obchodnom alebo občianskom vzťahu.

Z toho vyplýva, že konateľovi patria náhrady cestovných výdavkov v takom istom rozsahu ako ostatným zamestnancom právnickej osoby (nikde nie je podmienka finančnej odmeny za výkon jeho funkcie). Aj v prípade zahraničnej pracovnej cesty sa na konateľa vzťahujú tie isté podmienky ako na zamestnanca. V prípade náhrad za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách podľa § 7 ods. 1 je potrebné iba skúmať, či ide o vozidlo zamestnávateľa. Takže ak konateľ použije napr. auto svojho otca alebo inej osoby vzťahuje sa na neho § 7 ods.1 v plnom rozsahu.
chuda06
02.07.05,15:20
Ahoj accad,
tak som opat prezrela ten zakon o cestovnych nahradach. Chapem. Len mam jednu otazku opat: Jedna sa tu o jednoosobovu sro. Firma sa zalozila. Zakladatel je aj konatel. Zatial nebola napisana ziadna zmluva- mandatna alebo zmluva o vykone funkcie. Mame ju napisat a podpisat?

A este jedna ? a to ok, konatel pouzije sukromne auto otca. Firma mu vyplati za kazdy km a PHM. (tieto peniaze teda budu prijmom otca a on si ich da do svojho danoveho priznania- teda preplatenie toho kilometroveho)???? Chapem spravne???

Vdaka velmi za pomoc, vase prispevky vyjasnuju mnozstvo nevyjasneneho.
liba2
02.07.05,15:45
Ahoj, accard perfektne upresnil môj príspevok. Pokiaľ ide o otca, ten auto neposkytol firme za odplatu, predpokladám, že nemá žiadny príjem z tejto akcie, teda nemá čo zdaňovať. Príjem konateľa, t.j. cestovné náhrady, tiež nie sú zdaniteľným príjmom. "Dúfam, že sa nemýlim".
chuda06
02.07.05,16:14
no fajn a este mi niekto poradi ako vypisat cestovne nahrady? Co vsetko musim zvazit a naco dat pozor?
Velka vdaaaaaaaaaaka.
accad
02.07.05,18:00
Ahoj, accard perfektne upresnil môj príspevok. Pokiaľ ide o otca, ten auto neposkytol firme za odplatu, predpokladám, že nemá žiadny príjem z tejto akcie, teda nemá čo zdaňovať. Príjem konateľa, t.j. cestovné náhrady, tiež nie sú zdaniteľným príjmom. "Dúfam, že sa nemýlim".Podľa zákona o dani z príjmov § 5 odsek 5 písm.a) nie je predmetom dane ani cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitné predpisu (zákon o cestovných náhradách).
Je tu zavádzajúci pojem v súvislosti s výkonom závislej činnosti pri uplatnení si cestovných náhrad u spoločníka=konateľa, ktorý nepoberá príjem podľa § 5 ods.1 písm.b), ktorý je považovaný podľa § 5 ods.1 písm.b) za príjem zo závislej činnosti.
Ale ak § 1 ods.2 písm.b) upravuje poskytovanie náhrad osobám, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu spoločník=konateľ, tak zastávam názor, že cestovné náhrady ani v jeho prípade nie sú predmetom dane.
accad
02.07.05,18:18
[QUOTE=chuda06]Ahoj accad,
tak som opat prezrela ten zakon o cestovnych nahradach. Chapem. Len mam jednu otazku opat: Jedna sa tu o jednoosobovu sro. Firma sa zalozila. Zakladatel je aj konatel. Zatial nebola napisana ziadna zmluva- mandatna alebo zmluva o vykone funkcie. Mame ju napisat a podpisat?
Ako konateľ má vzťah k obchodnej spoločnosti a nie k sebe ako fyzickej osobe. Takže ak chcete zvlášť účtovať náklady za jeho výkon práce pre spoločnosť ako konateľa, tak by to malo byť ošetrené § 66 ods.3 OZ.


A este jedna ? a to ok, konatel pouzije sukromne auto otca. Firma mu vyplati za kazdy km a PHM. (tieto peniaze teda budu prijmom otca a on si ich da do svojho danoveho priznania- teda preplatenie toho kilometroveho)???? Chapem spravne???
Tento príspevok sa mi zdá trochu chaotický.
Bavíme sa tu o náhrade za použitie vozidla pri pracovných cestách podľa § 7 ods.1 zákona o cestovných náhradach, kedy nie je použité motorové vozidlo zamestnávateľa alebo o príjme otca za jednorázové požičanie auta?

Takže ak si spoločník=konateľ uplatní náhradu za použitie motorového vozidla, ktoré vlastní jeho otec, tak jeho otec s týmito náhradami nemá nič spoločné. On len dal k dispozícii svoje auto, ktoré spoločník=konateľ použil na pracovnú cestu a tú si vyučtoval v zmysle zákona o cestovných náhradách.

Ale ak by chcel vyplatiť peniaze otcovi za požičanie auta, tak to urobí na základe zmluvy, kde sa stanoví cena (môže pritom vychádzať aj zo spôsobu výpočtu ako pri cestovných náhradach) a neúčtuje o tom ako o cestovných náhradach (na 512) , ale ako o službe (na 518) a vtedy je to už príjmom otca a výdavkom spoločnosti.
accad
02.07.05,18:24
no fajn a este mi niekto poradi ako vypisat cestovne nahrady? Co vsetko musim zvazit a naco dat pozor?
Velka vdaaaaaaaaaaka.Tu ti odporúčam zadať do Hľadať na lište výraz cestovné náhrady a prečítať si všetky príspevky k tejto téme. Určite tam nájdeš veľa odpovedí a rád na tvoj problém. Ešte odporúčam časopis Dane a účťovníctvo - Rady a riešenia 6/2005 vydavateľ Poradca podnikateľa od str.61 sú tam aj príklady
Bobina
04.03.06,22:37
Ahojte , máme podobný problem,

konatel / zahr.občan / mal výdavky na služobné zahraničné cesty ...hotel , letenka atď. ...zatial nemáme spravenú zmluvu .

Ak chceme dat vyššie uvedené výdavky do nákladov je potrebné spravit zmluvu..Avšak zatial nemal ziadny prijem ...ako by mala vyzerat takáto zmluva ????

Je fa za ubytovanie a letenky súčastou cestovných náhrad ??? Má konatel nárok i na diety??

Ak ano , ako to funguje ak konatel - zahranicný obcan s prechodným pobytom na Slovensku ida na služobnú cestu do Dánska do materskej spoločnosti ??? , má nárok na prislúchajúce diéty ??

Ďakujem , Bobina
ulrika
07.03.06,06:51
Ahojte,
firma nevlastni auto (auto si poziciava od otca za ziady poplatok). Je mozne, ze sa benzinove bloky budu dat do uctovnictva? Je mozne vypisat aj pracovnu cestu, ak auto nepatri firme, neplati za poziciavanie?

Nejak mi to nejde do hlavy a potrebujem to zauctovat.. Uff

Vdaka za pomoc.


Ja si dovolim prizivit sa na danej otazke ,mam tiez problem .Zivnistnik vlastni auto,ktore pouziva na firemne ucely,kupna zmluva nie je na firmu,ani v technickom preukaze nie je auto pisane na firmu.Ma zaplatenu iba cestnu dan,ako si moze uctovat naklady?Moze iba pausalne alebo vsetko co s autom suvisi,ked to nema v tech.na firmu.
Dakujem.Prvy krat som sa zapojila do diskusie.Este raz dakujem za radu.
sarmantna
07.03.06,06:56
Keďže je to živnostník, tak môže auto, ktoré používa na firemné účely, čiže na živnosť riešiť dvoma spôsobmi.
1. Nezaradí auto do majetku firmy a bude si účtovať pohonné hmoty podľa aktuálnej ceny, náhrady za kilometre, viesť knihu jázd.
2 Zaradí auto do majetku firmy, obstarávacia cena bude akoby zostatková, čiže sa odrátajú daňové odpisy od roku, kedy auto nadobudol, bude sa auto odpisovať riadne daňovo, môžu sa všetky opravy, údržba a náklady súvisiace s autom účtovať do nákladov, tiež pohonné hmoty.
ulrika
07.03.06,09:24
Dakujem Vam za radu ,ale este jedna vec musi byt v technickom preukaze zapis ,ze auto je na firmu pisane?
Potrebujem to dost urgent.
Este raz dakujem
Jozef I
07.03.06,09:43
Ahojte , máme podobný problem,

konatel / zahr.občan / mal výdavky na služobné zahraničné cesty ...hotel , letenka atď. ...zatial nemáme spravenú zmluvu .

Ak chceme dat vyššie uvedené výdavky do nákladov je potrebné spravit zmluvu..Avšak zatial nemal ziadny prijem ...ako by mala vyzerat takáto zmluva ????

Je fa za ubytovanie a letenky súčastou cestovných náhrad ??? Má konatel nárok i na diety??

Ak ano , ako to funguje ak konatel - zahranicný obcan s prechodným pobytom na Slovensku ida na služobnú cestu do Dánska do materskej spoločnosti ??? , má nárok na prislúchajúce diéty ??

Ďakujem , Bobina

Máme tak isto zahr. konatela a učtujeme všetky jeho SC ako keby to bol riadny zamestnanec. Nepobera ziadnu mzdu v s.r.o. Ma len menovaci dekret od vlastnika firmy ze je konatelom. Zo SC mu preplacame všetko: hotel, letenku, diety, vreckove, komplet aj ked ide do krajiny kde byva. Aj tam totiz mame klientov a je tam aj nasa materska firma. Kedze pracuje pre nas a jeho pravidelne miesto vykonu prace je nasa firma, ked ide do svojej krajiny je to riadna SC.
Bobina
11.03.06,14:36
Jozef,

a tieto cestovné výdavky mu preplácate na základe cestovného výkazu , ktorý Vám predloží??

alebo aj na základe dokladov o ubytovaní, ktoré sú vystavené na vašu spol.??

Pýtam sa preto, lebo niekde na porade bolo uvedené, že sa mu môžu preplácat iba cestovné výkazy. a tým pádom sa neuplatnuje DPH z daňových dokladov, ktoré sú súčasťou cestovného výkazu...ak som tomu dobre rozumela