02Michaela
10.03.09,11:23
Ahojte.
Možno tu na poradu chodí niekto, kto je zamestnancom úradu práce a má nastarosti sociálne dávky a vedel by mi poradiť.
Keď som požiadala o sociálne dávky, pani mi povedala, že musím nahlásiť každý príjem, lebo inak prídem o dávku. Lenže robila som si daňové, kde za min.rok mi bývalý zamestnávateľ nepriznal bonus na dieťa, čiže teraz by mi mal vzniknúť daňový preplatok za daňový bonus a tak by mi mali prísť peniažky, ktoré sú ale za minulý rok. Otázka. Musím aj daňový preplatok nahlásiť na sociálku? A tým pádom mi znížia dávku. Lenže je to hlúpe, keďže je to za minulý rok a nikto sa nepozastavuje (ani na sociálke), že teraz bude treba platiť komunálny odpad, daň z nehnuteľnosti... a to v dávke nemám zarátané. Mne by ten preplatok pomohol na splatenie týchto vecí. Preto by som rada vedieť, či to hlásiť sociálke alebo nie. Lebo nechcem prísť o dávku. A tiež nechcem prísť o dávku, keď to nenahlásim, tak mi zoberú dávku na pol roka? či ako to je. Preto sa pýtam, lebo ak mi príde preplatok za elektrinu, tiež to mám hlásiť? Ja už neviem. Vie mi niekto poradiť, či to mám hlásiť alebo nie? Ďakujem.
hanelie
10.03.09,12:26
veronikasad
10.03.09,12:31
Ahojte.
Možno tu na poradu chodí niekto, kto je zamestnancom úradu práce a má nastarosti sociálne dávky a vedel by mi poradiť.
Keď som požiadala o sociálne dávky, pani mi povedala, že musím nahlásiť každý príjem, lebo inak prídem o dávku. Lenže robila som si daňové, kde za min.rok mi bývalý zamestnávateľ nepriznal bonus na dieťa, čiže teraz by mi mal vzniknúť daňový preplatok za daňový bonus a tak by mi mali prísť peniažky, ktoré sú ale za minulý rok. Otázka. Musím aj daňový preplatok nahlásiť na sociálku? A tým pádom mi znížia dávku. Lenže je to hlúpe, keďže je to za minulý rok a nikto sa nepozastavuje (ani na sociálke), že teraz bude treba platiť komunálny odpad, daň z nehnuteľnosti... a to v dávke nemám zarátané. Mne by ten preplatok pomohol na splatenie týchto vecí. Preto by som rada vedieť, či to hlásiť sociálke alebo nie. Lebo nechcem prísť o dávku. A tiež nechcem prísť o dávku, keď to nenahlásim, tak mi zoberú dávku na pol roka? či ako to je. Preto sa pýtam, lebo ak mi príde preplatok za elektrinu, tiež to mám hlásiť? Ja už neviem. Vie mi niekto poradiť, či to mám hlásiť alebo nie? Ďakujem.
Prídavky na dieťa sa nezahrňajú do príjmu, preto myslím, že ani daňový bonus tam nepatrí. Prefoť si DP a informuj sa na ÚP.
02Michaela
10.03.09,13:39
pozri tu:
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B6286CB7FB0B017AC1257115004E3F63?OpenDocument
ďakujem hanelie, z toho vyplýva, že vrátený daňový bonus nemusím nahlásiť, lebo sa to za príjem nepovažuje. Len nikde tam neviem nájsť, keď mi má daňový úrad vrátiť aj 1.749,- Sk, kde táto daň mi bola ztiahnutá a teraz mi ju majú vrátiť ako preplatok dane. K tomu sa budem musieť ešte dopátrať, lebo daňový bonus bude vyplatený zvlášť.

Ešte som tam vyčítala toto:
Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,

ale teraz neviem, či vrátenie dane je závislá činnosť alebo aký príjem to vlastne je.
02Michaela
10.03.09,13:48
Alebo to bude toto?:
príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky 2-násobku životného minima získané za 12 mesiacov,
02Michaela
10.03.09,13:50
Príjmy
Za príjem sa na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi považuje príjem podľa zákona č. 601/2003 Z.z. o životnom minime v znení neskorších predpisov:
· príjmy fyzických osôb, ktoré sú predmetom dane z príjmu po odpočítaní poistného na zdravotné, nemocenské, starobné, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, preddavku na daň alebo dane z príjmov fyzických osôb,

Aj toto som tam našla, tak ja už fakt neviem, lebo toto už raz bola daň z príjmu a teraz mi to len majú vrátiť.