Lipee
10.03.09,12:26
Dobry den,
chcel by som poprosit o radu...Po ukonceni prac.pomeru s posled. zamestnavatelom som sa nesiel zaevidovat na urad prace, pretoze som si myslel, ze proces zamestnania bude kratsi ako cela evidencia na ÚP.
Teraz som dospel k tomu, ze by som sa predsa len chcel zaevidovat...Bude to problem po dobe cca 2 mesiace, ak sa samozrejme vysporiadam so zdravotnou poistovnou...? Este k tomu jedna vec, ze pracovny pomer som skoncil hrubym porusenim prac. discipliny, ale podla mojich informacii to uz ÚP nejako neriesi...vdaka
drobeceva
10.03.09,11:30
Dobry den,
chcel by som poprosit o radu...Po ukonceni prac.pomeru s posled. zamestnavatelom som sa nesiel zaevidovat na urad prace, pretoze som si myslel, ze proces zamestnania bude kratsi ako cela evidencia na ÚP.
Teraz som dospel k tomu, ze by som sa predsa len chcel zaevidovat...Bude to problem po dobe cca 2 mesiace, ak sa samozrejme vysporiadam so zdravotnou poistovnou...? Este k tomu jedna vec, ze pracovny pomer som skoncil hrubym porusenim prac. discipliny, ale podla mojich informacii to uz ÚP nejako neriesi...vdaka
ZP si musíš v každom prípade doplatiť.
Na ÚP nevadí, že si nebol evidovaný. Dnes sa neskúma dôvod ukončenia. Tam ide o dobu poistenia.
Lipee
10.03.09,12:06
na pridelenie soc.davok sa tam myslim riesi nejaka doba zamestanosti, neviete aka je?
veronikasad
10.03.09,12:24
Dobry den,
chcel by som poprosit o radu...Po ukonceni prac.pomeru s posled. zamestnavatelom som sa nesiel zaevidovat na urad prace, pretoze som si myslel, ze proces zamestnania bude kratsi ako cela evidencia na ÚP.
Teraz som dospel k tomu, ze by som sa predsa len chcel zaevidovat...Bude to problem po dobe cca 2 mesiace, ak sa samozrejme vysporiadam so zdravotnou poistovnou...? Este k tomu jedna vec, ze pracovny pomer som skoncil hrubym porusenim prac. discipliny, ale podla mojich informacii to uz ÚP nejako neriesi...vdaka
Ak by si sa zaevidoval do 7 dní od skončenia pracovného pomeru - vtedy by ťa evidovali spätne od 1. dňa. Neskôr už len ododňa doručenia žiadosti. Za chýbajúce obdobie sa musíš prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel a doplatiť zdr.poistenie.
Urad práce neskúma dôvod skončenia prac. pomeru. Nárok na dávku v nezamestnanosti ti vznikne ak si platil poistenie v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch aspoň tri roky.
Lipee
10.03.09,13:17
Ak by si sa zaevidoval do 7 dní od skončenia pracovného pomeru - vtedy by ťa evidovali spätne od 1. dňa. Neskôr už len ododňa doručenia žiadosti. Za chýbajúce obdobie sa musíš prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel a doplatiť zdr.poistenie.
Urad práce neskúma dôvod skončenia prac. pomeru. Nárok na dávku v nezamestnanosti ti vznikne ak si platil poistenie v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch aspoň tri roky.
a je nutne aby bolo to poistenie platene nepretrzite, lebo som tam tusim mal nejaky kratky vypadok par dni...?
veronikasad
10.03.09,13:20
a je nutne aby bolo to poistenie platene nepretrzite, lebo som tam tusim mal nejaky kratky vypadok par dni...?

Ak máš na mysli poistenie v nezamestnanosti, nemusí byť súvisle, berú sa do úvahy posledné 4 roky. Ak ti však v tomto období už bola vyplatená celá dávka v nezamestnanosti, nárok na ďalšiu máš až po ďalších 3 rokoch poistenia v nezamestnanosti. Na ÚP ťa zaevidujú aj bez nároku na dávku.
Lipee
10.03.09,14:51
okay, nie nebolo mi nic vyplatene, takze pohodka...este jedna otazocka, pri zaevidovani vyzaduju zapoctove listy...to vsetko mam..ale v tomto case, ked som bol nezamestnany a neevidovany som mal podpisanu dohodu o cinnosti, kt. mozno este aj trva(neviem na ake obdobie to bolo),ale uz tu cinnost nevykonavam...treba im aj tuto dohodu predlozit, ked to nebol riadny prac. pomer?
veronikasad
10.03.09,14:53
okay, nie nebolo mi nic vyplatene, takze pohodka...este jedna otazocka, pri zaevidovani vyzaduju zapoctove listy...to vsetko mam..ale v tomto case, ked som bol nezamestnany a neevidovany som mal podpisanu dohodu o cinnosti, kt. mozno este aj trva(neviem na ake obdobie to bolo),ale uz tu cinnost nevykonavam...treba im aj tuto dohodu predlozit, ked to nebol riadny prac. pomer? Zamestnanie na dohodu sa ti nezapočítava do 3 rokov poistenia. Ak však uzatvoríš dohodu počas evidencie na UP, musíš ju odovzdať na UP, inak sa to považuje za porušenie podmienok. Počas evidencie môžeš mať príjem z dohody 65 % životného minima - nemá to vplyv na poberanie dávky v nezamestnanosti.
Lipee
10.03.09,15:36
Zamestnanie na dohodu sa ti nezapočítava do 3 rokov poistenia. Ak však uzatvoríš dohodu počas evidencie na UP, musíš ju odovzdať na UP, inak sa to považuje za porušenie podmienok. Počas evidencie môžeš mať príjem z dohody 65 % životného minima - nemá to vplyv na poberanie dávky v nezamestnanosti.
okay,ale ja som ju uzatvoril mimo evidencie, takze to nemusim odovzdavat, aj ked pripadne este trva, ale tu pracu nevykonavam....jedine ze by som ju vykonaval pocas evidencie, spravne?
veronikasad
10.03.09,15:38
okay,ale ja som ju uzatvoril mimo evidencie, takze to nemusim odovzdavat, aj ked pripadne este trva, ale tu pracu nevykonavam....jedine ze by som ju vykonaval pocas evidencie, spravne?
Ak zmluva trvá, si prihlásený v soc.poisťovni = ak prácu nevykonávaš, treba zmluvu ukončiť. Každú novú si povinný nahlásiť na UPSVaR a mesačne predkladať doklad o príjme.
Lipee
10.03.09,16:44
Ak zmluva trvá, si prihlásený v soc.poisťovni = ak prácu nevykonávaš, treba zmluvu ukončiť. Každú novú si povinný nahlásiť na UPSVaR a mesačne predkladať doklad o príjme.
aj ked to zmluva nie je? Je to len dohoda....Tu dohodu mam na neurcito, aby som mohol dostat vyssiu odmenu za tu pracu vtedy...ide mi len o to, aby som nemusel na ÚP chodit na 10x kym ma zaeviduju a nahanat 30 papierov a hlavne nech to je vsetko ok....
veronikasad
10.03.09,16:47
aj ked to zmluva nie je? Je to len dohoda....Tu dohodu mam na neurcito, aby som mohol dostat vyssiu odmenu za tu pracu vtedy...ide mi len o to, aby som nemusel na ÚP chodit na 10x kym ma zaeviduju a nahanat 30 papierov a hlavne nech to je vsetko ok....
Ak dohodu nechceš rušiť, nahlás ju pri začiatku evidencie. Nezabudni na povinnosť mesačne dokaldovať výšku príjmu - nesmie presiahnuť 65 % životného minima.
Lipee
10.03.09,20:36
Okay, uz mam vela otazok, dakujem pekne damy za pomoc...mi to dost pomohlo...pekny vecer