mkys
10.03.09,11:30
Chcem sa opýtať, z čoho sa vypočíta (ak sa počíta) daň z predaja bytu. Mylím tým daň zo zisku.
V roku 2002 som vstúpila do družsta a v roku 2008 som odkúpila byt od BD a chcem ho predať.
Platím daň z celkovej predajnej ceny?
Platím daň z predajnej ceny mínus ...???(nejaké náklady)???.

Ďakujem
Lianka
10.03.09,11:01
Kuk napr. sem http://www.porada.sk/t78859-p6-predaj-bytu-a-dan-z-prijmu.html a moj posledny prispevok:


http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-06-2008-do-31-12-2008-a.html#8

§ 8 Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
...
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

(6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.

§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
mkys
10.03.09,11:31
Ďakujem za odpoveĎ.

Citujem z predchádzajúceho príspevku

"§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem"


Chcem dať doplňujúcu otázku :
V byte som mala trvalé bydlisko od roku 2002, ale podľa LV som ho nadobudla až 30.12. 2008.

Dá sa použiť aj vtedy oslobodenie od dane?


Ďakujem
Lotarka
10.03.09,13:39
Ak sa byt predá do 30.12.2010, tak to nebude oslobodené.

Počas tých dvoch rokov trvalého pobytu, platí, že byt je súčasne aj vo vlastníctve - neplatí to iba v prípade, ak to bol zdedený byt, tam je to trochu inak.
skaspa
10.03.09,13:43
Ďakujem za odpoveĎ.

Citujem z predchádzajúceho príspevku

"§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem"


Chcem dať doplňujúcu otázku :
V byte som mala trvalé bydlisko od roku 2002, ale podľa LV som ho nadobudla až 30.12. 2008.

Dá sa použiť aj vtedy oslobodenie od dane?


Ďakujem
dá sa využiť a v tomto prípade máš príjem z predaja bytu od dane oslobodený;
zákon jasne hovorí "ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom", pričom v zákone nie je uvedená podmienka, že ho musel zároveň vlastniť
mkys
10.03.09,14:07
dá sa využiť a v tomto prípade máš príjem z predaja bytu od dane oslobodený;
zákon jasne hovorí "ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom", pričom v zákone nie je uvedená podmienka, že ho musel zároveň vlastniť

Tak som si to z toho aj myslela, lebo ozaj tam je jednoznačne len odkaz na trvalý pobyt, teda nie na vlastníctvo.


Ďakujem.
felix1
10.03.09,14:57
HLAVNE BYT ( do 31.12.10) ZA ZIADNU CENU NEDAJ DO PRENAJMU !!! Doba sa predlzi z 2 na 5 rokov a to od ukoncenia prenajmu.
skaspa
10.03.09,15:31
HLAVNE BYT ( do 31.12.10) ZA ZIADNU CENU NEDAJ DO PRENAJMU !!! Doba sa predlzi z 2 na 5 rokov a to od ukoncenia prenajmu.
tak toto mi je novinka; ktorý predpis toto upravuje?
felix1
10.03.09,17:29
tak toto mi je novinka; ktorý predpis toto upravuje?

Vid PDF priloha ( sken je zo zakona 595/2003 zz zo 4.dec 2003 , vydane EPOS č. 6/2004 z januara 2004). Pozeral som novsie vydanie kde sa prenajom naozaj neuvadza. Ak to mate niekto preverene vopred vdaka za info.
Lianka
10.03.09,18:17
Felix, je to takto:

V tej prilohe je vynatok zo http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html#9 (pozn. v prilohe je starsia novela), konkretne ide o toto:

§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu... okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,...

Rec je o obchodnom majetku. V pripade, ze prenajimas nehnutelnost, tato nehnutelnost sa automaticky nestava obchodnym majetkom len preto, ze ju prenajimas. Pri prijmoch z prenajmu si uplatnujes pausalne alebo skutocne vydavky. Nehnutelnost sa stava obchodnym majetkom podla § 2, m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu.

§ 6
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
felix1
10.03.09,18:36
Rec je o obchodnom majetku. V pripade, ze prenajimas nehnutelnost, tato nehnutelnost sa automaticky nestava obchodnym majetkom len preto, ze ju prenajimas. Pri prijmoch z prenajmu si uplatnujes pausalne alebo skutocne vydavky. Nehnutelnost sa stava obchodnym majetkom podla § 2, m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu.

To mi je z aktualneho znenia zakona jasne, ale nepostrehol som tuto prijemnu zmenu oproti povodnemu textu v mojej PDF prilohe :-)
Lianka
10.03.09,18:58
Tu na porade.sk som nasla najstarsiu novelu zakona o dani z prijmov ucinnu od 1.3.2005 tu: http://www.porada.sk/t15431-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2005-uplne-znenie-po-novele-68-2005-a.html. A tu uz nie je rec o majetku "prenajimanom".
felix1
10.03.09,19:15
Takze dobra sprava nielen pre mkys, dufajme ze aj dan. urad to chape rovnako :-)