fonzerelli
10.03.09,11:39
Prosim Vas, co mam robit ak chcem aby niekoho preverili na danovom urade.Mam podozrenie na jedneho zivnostnika, ktory nam robil kupelnu, ze neplati tolko kolko ma, nakolko mi vystavil divne prijmove doklady.Namiesto 108000 vystavil prijmovy len na 65000Sk.
Dakujem
Paula
10.03.09,10:44
Prosim Vas, co mam robit ak chcem aby niekoho preverili na danovom urade.Mam podozrenie na jedneho zivnostnika, ktory nam robil kupelnu, ze neplati tolko kolko ma, nakolko mi vystavil divne prijmove doklady.Namiesto 108000 vystavil prijmovy len na 65000Sk.
Dakujem


A vy ste podpísali takýto príjem napriek tomu, že ste vydali viac? Alebo ako?
vila
10.03.09,10:50
a čo keď účtoval iba prácu? nedal Vám doklady za nákup materiálu?
fonzerelli
10.03.09,10:52
No v podstate ano.Zivnostnik povedal, ze donesie este doklad na zvysok.Takisto aj fakturu doniesol len taky zdrap papiera na ktorom bola suma 108000.Ale tuto vec riesi SOI co sa tyka faktury.
fonzerelli
10.03.09,10:53
nedodal doklady o kupe materialu.
Paula
10.03.09,10:55
No v podstate ano.Zivnostnik povedal, ze donesie este doklad na zvysok.Takisto aj fakturu doniesol len taky zdrap papiera na ktorom bola suma 108000.Ale tuto vec riesi SOI co sa tyka faktury.


Ach jaj, nedám peniaze z ruky, kým nemám riadny doklad o tom, že niekto peniaze prijal a za čo. Takže v podstate nemáte.
jopo
10.03.09,11:22
nie som zastancom posielania kontrol, poza chrbat...... mali ste si to vykonzultovat s podnikatelom.
fonzerelli
10.03.09,13:09
no uz tri mesiace sa snazim s tym zivnostnikom dohodnut.telefom mi uz nedviha, na sms neodpoveda a na adrese ktoru ma uvedenu ako miesto podnikania, sa nezdrzuje...tiez nie som zastanca takychto veci, ale uz ma to fakt serie
Zoltán Kovács
10.03.09,13:11
no uz tri mesiace sa snazim s tym zivnostnikom dohodnut.telefom mi uz nedviha, na sms neodpoveda a na adrese ktoru ma uvedenu ako miesto podnikania, sa nezdrzuje...tiez nie som zastanca takychto veci, ale uz ma to fakt serie

Malo Vás to s..ť vtedy, keď ste platili.
jopo
10.03.09,13:13
a kde je teraz problem? nespravil dobre pracu? potrebujes si to dat do uctovnictva? alebo ta len stve ze niekto ukrati stat na daniach? alebo len o princip?
fonzerelli
10.03.09,15:58
je jedno o co ide.len chcem vediet ako postupovat.nepytal som sa na nazor ci som debil alebo nie
AdrianaA
10.03.09,16:32
Dali ste mu viac peňazí ako bolo na príjmovom doklade ? Z toho čo som čítala som pochopila, že faktúra je na 108tis. a vy ste mu zaplatili 108tis. a príjmový doklad máte na 65tis. Živnotník si od Vás môže žiadať ešte zvyšok peňazí, lebo nemáte doklad, že ste mu vyplatili celú sumu. Faktúra môže byť aj zdrap papiera pokiaľ splňa všetky náležitosti. Doklady o kúpe materiálu Vám nie je povinný dodať a ani ukázať . Je to jeho náklad a Vám faktúruje cenu práce poprípade materiálu už so svojou maržou.
fonzerelli
10.03.09,17:23
Faktúra nemoze byt podla SOI len zdrap papiera.Ked som SOI ukazal tu fakturu tak krutili hlavou, ako je to vobec mozne, ze vystavil taku fakturu.
Paula
10.03.09,17:37
je jedno o co ide.len chcem vediet ako postupovat.nepytal som sa na nazor ci som debil alebo nie


Tak potom sa vráťme na začiatok. Rád by si preveril niekoho na daňovom úrade, lebo máš podozrenie, že neplatí koľko má. Tým chceš povedať, že máš pocit, že si nezdaňuje všetky príjmy?. Daňový úrad by mu mohol urobiť kontrolu napr. vtedy, keby si Ty ako občan iniciatívne vykonal tzv. oznamovaciu povinnosť , že si dotyčnému ako fyzickej osobe vyplatil určitú sumu v hotovosti. A táto osoba by príjem od Teba nepriznala v daň .priznaní. Daňový úrad by mal dve rôzne informácie - jednu od Teba, jednu od dotyčného a vyžadoval by k vyhodnoteniu "pravdy" hodnoverné doklady.
wegamizi
10.03.09,18:52
Dali ste mu viac peňazí ako bolo na príjmovom doklade ? Z toho čo som čítala som pochopila, že faktúra je na 108tis. a vy ste mu zaplatili 108tis. a príjmový doklad máte na 65tis. Živnotník si od Vás môže žiadať ešte zvyšok peňazí, lebo nemáte doklad, že ste mu vyplatili celú sumu. Faktúra môže byť aj zdrap papiera pokiaľ splňa všetky náležitosti. Doklady o kúpe materiálu Vám nie je povinný dodať a ani ukázať . Je to jeho náklad a Vám faktúruje cenu práce poprípade materiálu už so svojou maržou.
Tak to sa fakt modli, aby od teba neziadal este zbytok do 108.000 Sk, ved zatial si mu dal len 65.000 Sk ( podla dokladu ). Niektori ludia su:eek::mee:
Ak to robi casto, ma to osetrene, je to velmi tazko dokazatelne.
Zoltán Kovács
10.03.09,18:59
Ďalšia vec, že sa to môže obrátiť aj konec koncov proti tebe. Napomáhanie k vedomému kráteniu dani. Živnostník kľudne môže tvrdiť, že ste sa dohodli, trebárs aj na tvoj podnet, že bude pracovať "bez papiera" ak ti ponúkne nižšiu cenu.

Ale toto už je naozaj mimotemy
Robina
11.03.09,18:36
Človek v niektorých zaskočených situáciách reaguje dosť divne: pretože nepochopím, ako ste mohli vyplatiť takú sumu v hotovosti a nežiadať doklad na plnú sumu. Ako budete postupovať napríklad pri reklamácii? Myslím si, že SOI s týmto neurobí nič, pokiaľ má ŽL na tú činnosť, taktiež vystavil faktúru /to je vedľajšie akú - ak má všetky náležitosti/.A už ak vystavil faktúru, tak do príjmov si to zrejme zaradí - čiže aj zo strany DÚ to bude v poriadku. Oni viac skúmať nebudú. A teraz v tomto období ťažko.
Veronta
11.03.09,18:47
V každom prípade je vhodné informovať o postupe živnostníka písomne na miestne príslušný daňový úrad, s presným popisom situácie,ktorá nastala. Daňový úrad v rámci svojich možností by mal aspoň miestnym zisťovaním preveriť tohto podnikateľa. Ale asi mu nič nedokážu, nakoľko neexistuje žiadny dôkaz o tom, že si mu vyplatil inú sumu ako je na doklade.
AdrianaA
12.03.09,07:43
Faktúra nemoze byt podla SOI len zdrap papiera.Ked som SOI ukazal tu fakturu tak krutili hlavou, ako je to vobec mozne, ze vystavil taku fakturu.
Žiaľ, aj pri tom krútení hlavou ostanú,lebo ho nejmajú na základe akého zákona postihnúť. Nikde nie je uvedené, že faktúra musí byť na čistom a rovnom papieri. V zákone sa spomínajú len náležitosti faktúry.
Myslím si, že by si si mal brať z toho všetkého veľké ponaučenie a v budúcnosti sa správať obozretnejšie lebo dávaš predsa svoje peniaze.
MartinkoK
23.03.09,11:56
Prosím Vás koľko rokov dozadu môže daňový úrad kontrolovať? Je tam nejaké ohraničenie?
Vopred dakujem za odpoveď
balunka
23.03.09,12:01
Prosím Vás koľko rokov dozadu môže daňový úrad kontrolovať? Je tam nejaké ohraničenie?
Vopred dakujem za odpoveď
myslím že 5
hanelie
23.03.09,12:27
http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&etype=1&eventid=1640 :)
Účtovné písomnosti sa uchovávajú nasledovne:
účtovnú závierku a výročnú správu - 10 rokov,
mzdové listy alebo účtovné písomnosti ich nahradzujúce - 10 rokov,
údaje z nich potrebné na účely dôchodkového zabezpečenia a nemocenského poistenia - 20 rokov,
účtovné doklady, účtové rozvrhy, účtovné knihy, odpisový plán, zoznamy účtovných kníh, inventúrne súpisy - 5 rokov,
projektovo - programová dokumentácia pre vedenie účtovníctva prostriedkami výpočtovej a inej techniky - 5 rokov po roku, v ktorom sa naposledy použila,
inventárne karty HM okrem zásob alebo účtovné písomnosti, ktoré ich nahradzujú - 3 roky po vyradení tohto majetku, pokiaľ sa v tejto lehote vykonala daňová revízia alebo 1 rok po jej vykonaní.