Palino978
10.03.09,11:24
Zdravim

vie mi niekto z vas poradit s tymto "rebusom" zaplatenych preddavkov

tretie preddavky na dan co som mal zaplatit do 31.12.2008 mam v bankovom vypise az s datumom uhrady 5.1.2009 (zdovodu prechodu na euro sa to nezrealizovalo v 2008, ale az 5 den 2009, ked zacali fungovat trransakcie)

Je mozne v danovom priznani si tento preddavok zahrnut do pradavkov za rok 2008 ? A lebo uz budem musiet ich zahrnut do preddavkovv danovom az za 2009?
Zoltán Kovács
10.03.09,12:57
Zdravim

vie mi niekto z vas poradit s tymto "rebusom" zaplatenych preddavkov

tretie preddavky na dan co som mal zaplatit do 31.12.2008 mam v bankovom vypise az s datumom uhrady 5.1.2009 (zdovodu prechodu na euro sa to nezrealizovalo v 2008, ale az 5 den 2009, ked zacali fungovat trransakcie)

Je mozne v danovom priznani si tento preddavok zahrnut do pradavkov za rok 2008 ? A lebo uz budem musiet ich zahrnut do preddavkovv danovom az za 2009?

Zahrnúť je možné len skutočne zaplatené preddavky do 31.12.

Viď nižšie. Priznám sa je to novinka, ktorá doteraz nebola, a v tom zhone mi unikla. ;)
Katarina
11.03.09,16:06
Tak som to vedela aj aj až do dnešného dňa, lenže na stránke drsr v sekcii Euro a dane - euro a daň z príjmov FO je vysvetlené na príklade, že preddavok splatný 31.12.2008 uhradený v januári 2009 v eur sa po prepočte na SKK započíta v daňovom priznaní za rok 2008 podávanom v roku 2009. To isté sa píše v poučení na vyplnenie daňového priznania k dani z príjmu FO na strane č. 4. Dnes som telefonovala so správcom dane , ktorý potvrdil, že preddavky uhradené v januári 2009,ktoré boli splatné 31.12.2008 zaradujú do roku 2008. Takže zajtra idem pekne prerábať daňové priznanie. Ak máte pochybnosti odsúhlaste si preddavky so správcom dane, ale malo by to byť tak ako píšem.
Palino978
11.03.09,17:57
mas PRAVDU KATKA! aspon aj ja si to myslim, tiez som to hladal lebo mi to nedalo... :-)

TU JE TO Z POUCENIA DP TYP B

link na poucenie k DP_TYp B

http://www.etrend.sk/docs//09doku/Poucenie_DP_typB.pdf

uplne v zavere pod oddielom XVI. je uvedene:

===
Preddavky na daň z príjmov fyzickej osobv platené do 31. marca 2009 a od 1. apríla 2009 do 31. marca 2010 za predpokladu, že
lehota na podanie daňového priznania za zdaňované obdobie roka 2008 nebola predĺžená podľa § 49 zákona:

1. preddavky platené do lehoty na podanie daňového priznania za rok 2008 v preddavkovom období končiacom 31.03.2009
Príklad:
Daňovník si vypočítal Štvrť ročné preddavky na daň z poslednej známej daňovej povinnosti (§ 34 zákona) z podaného daňového
priznania za rok 2007 v sume 60 000 Sk. Tieto preddavky na daň sú splatné takto:
• do 30. júna 2008 v sume 60 000 Sk,
• do 30. septembra 2008 v sume 60 000 Sk.
• do 31. decembra 2008 v sume 60 000 Sk,
• do 31. marca 2009 v sume 1 991.63 € [prepočítaná suma 60 000 Sk konverzným kurzom (30,1260) na eurá
a zaokrúhlená na eurocenty nadol, t.j. 60 000 Sk : 30,1260 = 1 991,635 € k 1 991,63 €].

Ak by však daňovník nezaplatil napr. decembrovú splátku (rok 2008) v Sk, t.j. 60 000 Sk, ale zaplatil by v januári 2009 tento preddavok na daň už v eurách. napr. sumu 2000 €. potom táto suma sa prepočíta na Sk a zaokrúhli sa na celé koruny nahor (2000 € x
30,1260 = 60 252 Sk), t.j. suma 60 252 Sk sa daňovníkovi započíta v daňovom priznaní za rok 2008 podanom v roku 2009 na daň na
úhradu.

===

TREBA FAKT VSETKO PREVEROVAT A NESPOLIEHAT SA NA LEN JEDNU ODPOVED..... ....myslim to v dobrom...

Zoltan mal by si si skrtnut odpoved.