apo
10.03.09,13:36
Lízingová zmluva sa skončí predčasným odkúpením predmetu lízingu.

Dôvod tohoto úkonu je ten, že došlo ku totálnej škode a nájomca zrealizuje opravu predmetu lízingu účet 511 a po oprave bude majetok naďalej plniť svoju funkciu.

Riešim to s audítorkou a som z toho na nervy. Auditor žiada, v súlade s požiadavkami DRSR aby sa vykazovala iná hodnota pre daňové odpisy a iná hodnota pre výpočet účtovných odpisov.

Z Pokynu DRSR a z podkladov od auditorky dokážem v účtovníctve sa dopracovať k upravenej vstupnej cene z ktorej sa počítajú daňové odpisy a v takejto vstupnej cene aj vytvoriť kartu dlhodobého majetku a odpisovať podľa zaradenia v príslušnej odpisovej skupine.

Ale ako mám v účtovníctve zaúčtovať inú vstupnú cenu a znej robiť účtovné odpisy ozaj neviem. Používam softvér Pohoda, ktorý dokáže všeličo ale ja nie.

Výpočet upravenej vstupnej ceny:
PLUS Istina z pôvodného splátkového kalendára
PLUS odkupná cena vraku
MÍNUS nesplatená istina z nerealizovaných splátok
ja tvrdím, že aj MÍNUS odpisy za každý mesiac pred ukončením lízingu
-------------------------------------------------------------------
Toto je hodnota z ktorej chcem počítať daňové odpisy.

Po zaúčtovaní Plusov a Mínusov na účte 022 ostane vstupná cena pre majetok, ktorý som odkúpil od lízingovky a idem ho daňovo odpisovať 4 roky.

Audítorka ma tlačí k tomuto stanovisku DRSR:
Čo sa týka zariadenia, práve v tom je problém, že učtovníci na DRSR povedali, že pri predčasnom ukončení leasingu sa pôvodný majetok nevyraďuje a tým nejde o obstaranie nového majetku. Pre učtovníctvo je to ten istý majetok len právny vlastník sa zmenil.

:confused:A čo ja mám s tým v účtovníctve urobiť.:confused::confused::confused:

Prosím o radu.

apo
apo
11.03.09,15:41
Priatelia Poraďáci, nik neradí,

Skúsim problém zjednodušiť.

Audítorka požaduje, aby majetok predčasne odkúpený od lízingovej spoločnosti v účtovníctve nevyzeral ako novonadobudnutý majetok.

Ale zároveň požaduje aby sa daňovo odpisoval v 2. odpisovej skupine ako nový po dobu 6 rokov z upravenej vstupnej ceny.

A zároveň aby som účtoval účtovné odpisy tak ako pred odkúpením lízingu.

Opakujem som z toho:confused:na nervy a neviem ako ďalej.

Tento :---rébus lúskam už dva týždne.

Prosím poradí niekto?

apo