sisa 7
10.03.09,14:04
Firma si uplatňuje paušálne výdavky, no celý rok neplatila odvody do zdravotnej a sociálnej poistovne. Je potrebné pri paušálných výdavkoch viesť dáku evidenciu o týchto nezaplatených platbách do fondov?
Ďakujem za odpoveď
ZuzanaP
10.03.09,13:08
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu


(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Povinný nie ste, ale je to na vás.
veronikasad
10.03.09,13:09
Firma si uplatňuje paušálne výdavky, no celý rok neplatila odvody do zdravotnej a sociálnej poistovne. Je potrebné pri paušálných výdavkoch viesť dáku evidenciu o týchto nezaplatených platbách do fondov?
Ďakujem za odpoveď
Firma = fyzická osoba ? Živnostník by mal asi vedieť aké má nedoplatky v zdr. a soc.poisťovni aj keď to ku paušálnym výdavkom nepotrebuje.
Paula
10.03.09,13:13
Môj osobný názor je ten, že ak mám povinnosť platiť a teda mám záväzok, tak by som si ho mala aj evidovať - bez ohľadu na to, či svoje podlžnosti založím akurátne do podnikateľského šanónu za ten alebo onen kalendárny rok.;)