jardak
10.03.09,13:53
Vie mi niekto poradiť,či v dome kde sa nachádzajú bytove a nebytové priestory/obchody/v osobnom vlastníctve a ktorý je v správe OSBD,môže správca rozúčtovať náklady za teplo tak,že bytom robí vyučtovanie správca a nebytove priestory majú zmluvy a aj robí vyučtovanie priamo dodávatel tepla,ak v dome je centrálne meranie len na vstupe tepla do budovy.
sito
10.03.09,15:33
No, zaujímavý problém? A výsledok už bol? Správca OSBD, Vám ho ako vysvetlil?
Halli
10.03.09,16:05
Jardo vitaj, no neviem, ale tu ti k takému OSBD ťažko niekto poradí, a hlavne keď má sídlo to OSBD tam kde má :D... Asi bude lepšie isť za Švan....;) však vieš.
Mária27
10.03.09,16:55
Vie mi niekto poradiť,či v dome kde sa nachádzajú bytove a nebytové priestory/obchody/v osobnom vlastníctve a ktorý je v správe OSBD,môže správca rozúčtovať náklady za teplo tak,že bytom robí vyučtovanie správca a nebytove priestory majú zmluvy a aj robí vyučtovanie priamo dodávatel tepla,ak v dome je centrálne meranie len na vstupe tepla do budovy.

Nemôže. Ak je len jedno odberné miesto za celý bytový dom, môže byť len jeden odberateľ pre všetkých konečných spotrebiteľov.

657/2004 Z.z. o tepelnej energii
§ 2 písm.
e) odberateľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá dodané teplo využíva na vlastnú spotrebu alebo na rozvod tepla alebo množstvo dodaného tepla rozpočítava konečnému spotrebiteľovi,
o) odberným miestom zmluvne dohodnuté miesto, na ktorom je umiestnené určené meradlo2) na meranie množstva dodaného tepla pre jedného odberateľa, alebo zmluvne dohodnuté miesto na dodávku teplej úžitkovej vody pre jedného odberateľa,
jardak
10.03.09,17:23
Ahoj,myslel som si že si to ty,takže tebe nemusím vysvetlovať o čo ide.
jardak
11.03.09,08:32
No povedal som priamo riaditelovi OSBD v PB,že v takomto prípade sa to spravodlivo rozúčtovať ani neda,že nadpolovičná väčšina vlastníkov odsúhlasila ako správcu OSBD s tým že majitelia obchodov musia rešpektovať vôlu vlastníkov,upozornil som ho na to že obchody majú zvýšené stropy,velké výklady,zvýšený unik tepla pri častom otváraní dverí,že niektoré obchody si spravili vlastné kúrenie a neplatia fixnú zložku a samozrejme neexistuje žiadny zápis,že by vlastníci s tým súhlasili,no nechcem ani ďalej písať čo všetko podla mňa porušili v zmluve o výkone správy.A teraz jeho odpoveď:My sme to takto prebrali pred 10-timi rokmi od mesta a tak to už bolo.To znamená,že s tým nikto z OSBD ani nepohol.A veď sa ani nečudujem.lebo na pobočke v DCa mi vždy keď sa na niečo opýtam alebo chcem aby mi to vysvetlili,dostanem odpoveď,že oni nič nerozhodujú,že všetko len posielajú do OSBD v PB a v PB ich určite zaujíma nejaká bytovka v DCa.No som už z toho na prášky.Inak začal som robiť zástupcu vlastníkov,len preto že na to čo robili tí predo mnou som sa už nemohol dívať.
Mária27
11.03.09,12:18
Dúfam, že nenecháš takýto stav len preto, že oni to tak prebrali od mesta. Vtedy správca neexistoval, ani vlastníci, preto nemal kto čosi požadovať.
Teraz však správca musí konať to, čo od neho vlastníci požadujú. Rozhodujú vlastníci, nie správca. Inak, sú aj iné správcovské firmy, alebo môžete mať SVB a dať si niektoré veci robiť na zmluvu.
sito
11.03.09,14:58
No povedal som priamo riaditelovi OSBD v PB,že v takomto prípade sa to spravodlivo rozúčtovať ani neda,že nadpolovičná väčšina vlastníkov odsúhlasila ako správcu OSBD s tým že majitelia obchodov musia rešpektovať vôlu vlastníkov,upozornil som ho na to že obchody majú zvýšené stropy,velké výklady,zvýšený unik tepla pri častom otváraní dverí,že niektoré obchody si spravili vlastné kúrenie a neplatia fixnú zložku a samozrejme neexistuje žiadny zápis,že by vlastníci s tým súhlasili,no nechcem ani ďalej písať čo všetko podla mňa porušili v zmluve o výkone správy.A teraz jeho odpoveď:My sme to takto prebrali pred 10-timi rokmi od mesta a tak to už bolo.To znamená,že s tým nikto z OSBD ani nepohol.A veď sa ani nečudujem.lebo na pobočke v DCa mi vždy keď sa na niečo opýtam alebo chcem aby mi to vysvetlili,dostanem odpoveď,že oni nič nerozhodujú,že všetko len posielajú do OSBD v PB a v PB ich určite zaujíma nejaká bytovka v DCa.No som už z toho na prášky.Inak začal som robiť zástupcu vlastníkov,len preto že na to čo robili tí predo mnou som sa už nemohol dívať.

DC a PB vzdušná čiara 25 - 30 km. Otázka: Mali ste tak ďaleko vedenie, alebo ste mali také dlhé vedenie? Mária27 Ti to vypísala, o čo sa jedná.

Ale aj tak, teplo sa spravodlivo rozdeliť nedá, ale dá sa k spravodlivému rozdeleniu priblížiť! Ako dodávateľ tepla určil spotrebu pre obchody a nebytové priestory, majú nejaký podružný merač tepla, alebo len na základe pomerového merania v obchodoch a bytoch?

Ak je vlastníkov bytov viac ako nebytových priestorov na schôdzi má každý jeden hlas. Ak je na schôdzi väčšina vlastníkov bytov prítomná, prehlasuje nebytové priestory, obchody. Možno to prebrali len kvôli poplatku za správu a prípadne iných výhod pre OSBD, vedenie. Ale Dubnica je v okrese Ilava, prečo správca až z okresu PB? Jasné, že v Dubnici povedia, to v Bystrici, ale cez poplatok na správu platíte aj tých v Dubnici.

Bývaš v tom dome sám, ostatní nepotrebujú prášky, už 10 rokov? Nemôžeš sa dívať na to čo robili Tí pred tebou? Podstatné bude to, či sa ostatní budú dívať, že sa mení niečo v ich prospech a že roky zatvárali oči nad veciami, ktoré sa týkajú ich majetku.

Nedaj sa, ak Ťa väčšina podporí je možnosť to dať na poriadok v súlade so zákonom. A nakoniec je možnosť založiť si aj SVB a nebytových priestorov. Tak hodne zdaru a podpory, budeš ju potrebovať.