ivetatothova
29.06.05,19:14
Od 02.02.2004 som prijatá na dobu určitú do 31.07.2005. Na moju žiadosť o predĺženie pracovného pomeru som dostala odpoveď, že sa mi pracovný pomer predlžuje do 31.07.2007, t.znamená že by už môj pracovný pomer na dobu určitú bol dlhší ako 3 roky. Je tento postup správny? Je možné predĺžiť pracovný pomer na takú dlhú dobu? Pritom som prijatá ako zamestnanec a nie na zastupovanie počas PN, materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky. Súrne prosím o odpoveď, kto môže nech pomôže. Dík všetkým za odpoveď a radu.
alex1
29.06.05,18:07
Môže ti predĺžiť PP aj na viac ako 3 roky ak napr. tvoj zamestnávateľ zamestnáva do 20 ludí, alebo si dôchodca... Nemám pri sebe zákon,neviem presne §, ale aj ja predlžujem každý rok, lebo je nás do 20.
aladin
30.06.05,04:01
je to pre teba velmi vyhodne , zamestnavatelovi ani nepovedz že urobit chybu , totižto je v zákone že ak ti predlžia zmuvu na dobu urcitu na viac ako 3 roky tak je to nespravne a zmluva sa považuje automatickz na dobu neurcitu.... ale ked sa im ozves že urobili chybu neviem neviem ci ju neopravia iba do februara. a potom si tak kde si nexcela byť. takže nexal to tak a zmluvu si opatruj ako oko v hlave
alex1
30.06.05,06:28
Už mám pred sebou zákon. Pozri si § 48 ods.5. Ak si zaradená medzi niektoré písm. od a -h, tak je zmluva v poriadku. Inak nie.
ivetatothova
30.06.05,12:51
Díky všetkým moc za pomoc. Aladin toto som chcela počuť.
Nataša
30.06.05,13:40
Ja mám dotaz z opačnej strany. Mám zmluvu do 31.12.2005, určite mi bude predĺžená /veď čo by si tu bezo mňa počali/, ale čo keď ju nebudem chcieť predĺžiť? Musím zamestnávateľovi písomne oznámiť svoje rozhodnutie? Díky.
Janka6685
30.06.05,13:49
Ja mám dotaz z opačnej strany. Mám zmluvu do 31.12.2005, určite mi bude predĺžená /veď čo by si tu bezo mňa počali/, ale čo keď ju nebudem chcieť predĺžiť? Musím zamestnávateľovi písomne oznámiť svoje rozhodnutie? Díky.
Zmluva na dobu určitú končí dňom uvedenom na zmluve. Predĺži sa len v prípade, ak si to zamestnávateľ buď nevšimne a pôjde ďalej, len sa pretransformuje na neurčiú, alebo sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodnú. Nikto ťa nemôže nútiť.
Chobot
30.06.05,13:52
Po právnej stránke nemusís, platnost zmluvy je fixne daná a skoncí v daný den.

Na druhej strane, v záujme dobrých vztahov by sa patrilo, aby si v prípade nezáujmu im to oznámila, aby si mohli nájst náhradu. V dnesnej praxi sa ukazuje, ze 3 mesacná skúsobná doba je krátka na dobré spoznanie povahy a charakteru pracovníka, avsak z dôvodu mnohých obmedzení a nevýhod, ktorým pocas nej zamestnanec celí by jej predlzenie bolo znacne nevýhodné. Preto je teraz bezné, ze firmy nových zamestnancov prijímajú na dobu urcitú - 1 rok a ak nemajú voci ich práci vázne výhrady, tak im to predlzia na neurcito.

Takto majú aj zamestnanci aj zamestnávatel v podstate 1 rok skúsobnú lehotu a pritom majú podmienky riadneho pracovného vztahu.

Predstav si, ze by s Tebou zamestnávatel nepocítal a povedal by Ti to v posledný den tejto doby. Asi by si nebola spokojná s oznámením a ocakávala by si to skôr. Najlepise je, ak nejaký cas - napr. 1-2 mesiace pred skoncením takejto lehoty sa uskutocní pohovor so zamestnancom, kde obe strany si povedia, ci sú spokojní, ci nie a preco a co bude dalej. U nás je to zároven priestor na úpravu platu.