any001
10.03.09,14:14
Ahojte poradaci,
prosim o radu. Uctujem v Jednoduchom uctovnictve, sme platcami DPH.

Na ucet nam prisla uhrada bez toho zeby som vystavila zalohovu fakturu (na web stranke si nasli kolko treba zaplatit za skolenie a zaplatili dopredu). Chcem sa spytat ako to zauctovat a aky danovy doklad im vystavit? A co s DPH? Vo fakture douplatnit DPH ak to uhradili bez nej?

dakujem moc
any001
12.03.09,15:44
Prosim, nevie nikto poradit?
ekopo
12.03.09,15:56
Ak je to konečná suma, stačí vystaviť riadnu FA s DPH na odberatela. Ak nie je konečná suma, tak na FA bude ešte vyčíslený doplatok. Alebo to riešiť dokladom na odpočet DPH, a FA vystaviť pri školení.
Johanka
12.03.09,17:36
Pozor na lehoty ...
§71 Zákona o DPH



(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

Súvisiace :
§19
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
any001
12.03.09,19:28
vdaka
mirotn
23.04.09,07:21
Rád by som sa spýtal na opačný prípad- ako treba účtovať ak som ja ten, čo najskôr zaplatil za tovar/náradie/ a až pri dodaní tovaru mi bola dodaná aj faktúra.Príklad: 6.4. som vybral hotovosť z pokladne a vložil som peniaze na účet dodávateľa. Ten mi až po pripísaní peňazí na účet dodal tovar- 8.4.2009 a s ním mi poslal aj faktúru vystavenú 7.4. účtujem len výber hotovosti z pokladne na nákup náradia /to je prevádzková réžia?/, alebo mám evidovať aj faktúru /AKO? keď úhrada prebehla skôr/ prosím o radu
Lianka
24.04.09,07:12
Rád by som sa spýtal na opačný prípad- ako treba účtovať ak som ja ten, čo najskôr zaplatil za tovar/náradie/ a až pri dodaní tovaru mi bola dodaná aj faktúra.Príklad: 6.4. som vybral hotovosť z pokladne a vložil som peniaze na účet dodávateľa. Ten mi až po pripísaní peňazí na účet dodal tovar- 8.4.2009 a s ním mi poslal aj faktúru vystavenú 7.4. účtujem len výber hotovosti z pokladne na nákup náradia /to je prevádzková réžia?/, alebo mám evidovať aj faktúru /AKO? keď úhrada prebehla skôr/ prosím o radu

Ja uctujem takto:
vyber z banky 6.4. - pokladna - prijem - priebezna polozka
vklad na ucet dodavatela 6.4. - pokladna - vydaj na material - nakup naradia (pokial nemate v smernici osetrene inak)
dosla faktura - zaevidovat do knihy zavazkov, uhradu sparovat s fakturou
Lianka
26.04.09,08:59
A este v tej suvislosti davam do pozornosti toto:

§ 5 Kniha pohľadávok a kniha záväzkov, http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.