Viťa
10.03.09,15:43
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. SZČO mal prerušenú živnosť od 1.7.08 do 31.12.08. Podnikateľ má IM - stroje, ktoré by mal v roku 2008 ešte odpisovať. Môžem Vás poprosiť, treba robiť nejakú úpravu daňového priznania keď bola prerušená živnosť, alebo nie? Za každú radu ďakujem.
Viťa
11.03.09,19:11
Prosím Vás, nevie mi nikto poradiť. Dočítala som sa, že ak sa živnosť obnovila do podania daň. priznania, môžem normálne účtovať? Takže uplatním aj ročné odpisy?
ekonella
12.03.09,02:37
Odpisy sa účtujú z HM, ktorý bol v stvave k 31.12. Podľa mňa nemôže uplatniť odpis, nakoľko mal k 31.12. prerušenú žuvnosť.
Všetky náklady od 1.7 sú daňovo neuznateľné.
optimistka
12.03.09,08:00
sú určité náklady, ktoré by som aj vzhľadom k prerušenej živnosti považovala za daňové, prerušená neznamená ukončená, napr. fa za vedenie účtovníctva, poradenstvo ..., aj keď bude z decembra 2008, každý náklad resp. výdavok treba to citlivo posúdiť
Viťa
12.03.09,19:58
Takže radíte mi, neuplatniť odpis za rok 2008. Všetky náklady daňovo uznateľné budú len tie, ktoré su do dátumu vzniku prerušenia. A čo náklady,ktoré su za obdobie funkčnosti SZČO len boli zaplatené v dobe prerušenia? Môžem si potom odpis uplatniť ďalší rok? Výkaz o majetku uvediem normálne podľa stavu len bez odpisov za rok 2008? Ďakujem.
optimistka
13.03.09,05:58
prerušenie živnosti neznamená zánik, účtuješ priebežne, tzn. úhrada výdavkov za obdobie funkčnej živnosti v čase prerušenia je určite daňovým výdavkom
mám niekoľko klientov,ktorí prerušili živnosť napr. z dôvodu že majú aj s.r.o. a na FO im vychádzajú platiť vysoké odvody, obnovia ju napr na mesiace 1-4, potom prerušia do konca roka a znova obnovia
veď FO má napr. pohľadávky, záväzky ku dňu prerušenia živnosti, pokiaľ mi nabehne príjem alebo niečo zaplatím, tak musím o tom účtovať ako o príjme a výdaji OZD
len keby tvoja živnosť bola prerušená do termínu podania DP tj 31032009 tak by si musela v DP 2008 vysporiadať pohľadávky, záväzky, zásoby a pod podľa § 17 zákona o dani z príjmov
Katka0208
13.03.09,10:01
Dobrý deň, veľmi Vás prosím o radu. SZČO prerušila živnosť na obdobie 1.11.2008-30.4.2009. Všetky pohľadávky a záväzky má k 31.10. vyrovnané. V novembri boli uhradené už len odvody za október. Je teda táto čiastka za poistné VOZD? Myslím, že áno, ale nie som si istá. To znamená, že ak sú pohľ. a záväzky uhradené, základ dane v daňovom priznaní netreba upravovať? A ako je to s odpismi za rok 2008? Môžu sa uplatniť alebo nie? A bankové poplatky za november až december účtovať alebo nie? Vôbec sa v tomto nevyznám. Tak Vás pekne prosím, aby ste mi poradili čo robiť v tomto prípade a čo iné je ešte potrebné urobiť ak prerušenie prekračuje termín na podanie DP? Veľmi veľmi pekne ďakujem
Zoltán Kovács
13.03.09,10:03
Dobrý deň, veľmi Vás prosím o radu. SZČO prerušila živnosť na obdobie 1.11.2008-30.4.2009. Všetky pohľadávky a záväzky má k 31.10. vyrovnané. V novembri boli uhradené už len odvody za október. Je teda táto čiastka za poistné VOZD? Myslím, že áno, ale nie som si istá. To znamená, že ak sú pohľ. a záväzky uhradené, základ dane v daňovom priznaní netreba upravovať? A ako je to s odpismi za rok 2008? Môžu sa uplatniť alebo nie? A bankové poplatky za november až december účtovať alebo nie? Vôbec sa v tomto nevyznám. Tak Vás pekne prosím, aby ste mi poradili čo robiť v tomto prípade a čo iné je ešte potrebné urobiť ak prerušenie prekračuje termín na podanie DP? Veľmi veľmi pekne ďakujem

Keď tie odvody platil už počas prerušenia živnosti, tak sa to uvádza v súlade s § 17 zákona o dani z príjmov na riadku 40 DP ako položka znižujúca základ dane.
Katka0208
13.03.09,11:14
A bankové poplatky tiež? A čo odpisy? Účtovať alebo nie?
Katka0208
13.03.09,11:34
Je to tak, že ak je živnosť k 31.12. stále prerušená, tak si SZČO NEmôže uplatniť odpisy v tomto roku vôbec? Ale neviem čo s tými bankovými poplatkami. Keď k 31.10.2008 bol na účte určitý zostatok a k 1.5.2009 bude znížený o bankové poplatky. Tak čo s tým? Prepáčte, že som taká otravná, ale fakt to neviem. A hľadám tu a hľadám.... a názory sú rôzne
Katka0208
30.03.09,05:12
Prosím Vás, ešte jednu vec by som potrebovala vedieť. Keďže sa základ dane pri prerušení živnosti upravuje o záväzky, pohľadávky atď, tak keď zaúčtujem daň z príjmu za rok 2008 do záväzkov, tiež je potrebné o tento záväzok upraviť ZD? Prosím poraďte mi
Katka0208
30.03.09,06:17
Neviete mi prosím Vás niekto odpovedať?
Katka0208
30.03.09,10:00
Veľmi veľmi Vás prosím. Viem, že už dosť dobiedzam, ale preštudovala som tu už asi všetky príspevky o prerušení živnosti a názory sa rôznia, takže aj tak mi to nie je jasné. SZČO prerušil živnosť od 1.11.2008 do 30.04.2009, čiže presahuje to termín na podanie DP. Pohľadávky má vyrovnané všekty okrem jednej. Zo záväzkov nemá uhradené iba odvody za október, ktoré boli uhradené v novembri. Zásoby žiadne. Teda:
1. keďže na bankovom účte je stále pohyb, (tj. poplatky, úroky a v novembri úhrada tej pohľadávky), je treba účtovať o týchto pohyboch alebo ich vôbec nebrať do úvahy a ak áno, tak ako VOZD a POZD alebo VNZD a PNZD?
2. o tieto záväzky a pohľadávku je treba upraviť v DP ZD?
3. ak zaúčtujem do záväzkov daň z príjmu za rok 2008, tak tiež bude potrebné o túto sumu upraviť ZD?
4. zostavujem riadnu alebo mimoriadnu ÚZ? a k dátumu 31.12. alebo 31.10.?
5. hodnoty vo výkaze o MaZ majú byť nulové alebo skutočné, aké boli ku dňu prerušnia?
Viem, že mám veľa otázok, ale mám málo skúseností, preto Vás prosíííím veľmi pekne o pomoc.
Katka0208
30.03.09,11:18
fakt sa nikto nenajde, prosím.....