Happy
09.07.04,15:58
Tento týždeň som sa stretla s takou zaujímavosťou, tak by som rada vedela Vaše názory. Známy dostal v práci výpoveď v znení:
Dnešným dňom rozväzujem s Vami pracovný pomer v súlade s § 68 ZP - Okamžité skončenie pracovného pomeru. Dôvody uvedené v prílohe.
Je vôbec takáto výpoveď platná? A nadôvažok prílohou je iba zmluva o pôžičke od zamestnávateľa, ktorú má splatiť do troch rokov. Môže sa tento zamestnanec napr. po roku odvolať, že dostal neplatnú výpoveď?
Pretože, ja keď píšem v práci okamžité skončenie, vypistujem tam priamo všetky dôvody, pre ktoré výpoveď dávam a prikladám k tomu aj stanovisko zástupcu zamestnancov.
Známy tú výpoveď dostal oprávnene, asi mu nechceli uškodiť, tak sa tam nerozpisovali, ale nemôžu si v konečnom dôsledku uškodiť sami?
Luckasari
09.07.04,14:02
na okamzitu vypoved su urcene dovody a musia byt oznamene, ak by to nebolo zrejme a podchytene asi by sa zamestnanec mohol odvolat na sud, ze dostal neopravnenu vypoved
Jozef Mihál
09.07.04,14:12
No, ak je prílohou iba zmluva o pôžičke a nikde nie je dokladované, že zamestnanec túto pôžičku nespláca, tak pred súdom by to asi neobstálo.
Zolo
10.07.04,09:06
V ZP pod § 68 nie je nikde dana povinnost presne pomenovat dovody skoncenia pracovneho pomeru, aj ked sa to v praxi bezne robi. Podla mojho nazoru v pripade sudneho sporu by sud skumal to, ci je pisomne zadokumentovana skutocnost "porusenia pracovnej discipliny zvlast hrubym sposobom", co moze byt zalozene napr. v osobnom spise. Kazdopadne, aby bol dovod jednoznacny, ja by som na mieste zamestnavatela vyznacil aspon odsek a pismeno (predpokladam ods.1, pis.b) citovaneho paragrafu, keby som uz volil takuto zjednodusenu formu.
Ervin
11.07.04,11:23
Uvedené okamžité skončenie pracovného pmeru je absolútne neplatné z dôvodu rozporu s ustanovením § 70 Zákonníka práce. Súdy z mojej skúsenosti ani neskúmajú materiálnu stránku, t.j. či skutočne k závažnému porušeniu pracovnej disciplíny došlo, ak ok. skončenie neobsahuje všetky požadované náležitosti. K určeniu neplatnosti samo osebe teda celkom zrejme postačí nedostatočné vymedzenie skutkového dôvodu okamžitého skončenia pracovného pomeru v samotnom písomnom prejave vôle zamestnávateľa. Nedodržanie zmluvy o pôžičke je z pracovnoprávneho hľadiska naviac irelevantné, nakoľko zamestnávateľ a zamestnanec môžu uzatvárať iba zmluvy výslovne upravené v ZP. Ak uzatvoria iný typ zmluvy, podľa môjho názoru porušenie zmluvnej povinnosti nem,ôže mať pracovnoprávne následky. Výnimky zákonodarca výslovne upravil napr. právoplatné odsúdenie pre TČ..... atď..... Ďalej môže zamestnávateľ namietať prekročenie subj. a obj. lehoty a najmä tiež neodržanie povinností vo vzťahu k zamestnaneckej rade, resp. odborovému orgánu resp. zamestnaneckému dôverníkovi.
Jozef Mihál
11.07.04,13:31
Mmmm, odpoveď právnika, len tak ďalej Ervin, pribudla veľká posila na Poradu.
accad
11.07.04,20:59
Ervin, zachovajte priazeň PORADE a veľa právne podložených odpovedí nám ekonómom. S pozdravom Edita
Happy
13.07.04,05:24
K tomu okamžitému skončeniu som zistila ešte ďalšiu pikošku. Zamestnanca prepustili 1.7. a zmluva o pôžičke bola uzatvorená 6.7. so splatnosťou do roku 2007. Takže tá zmluva o pôžičke podľa občianskeho zákonníka s okamžitým skončením nemá nič spoločné. A už som z toho úplne mimo, ako sa nemôže jeden zamestávateľ báť, že ho zamestanec napadne pred súdom? Museli by ho naspäť zamestnať a doplatiť mu ušlú mzdu?
Ervin
13.07.04,08:10
Presne tak. Je to napadnuteľné . Predovšetkým z dôvodu že ok. skončenie nespĺňa požadované náležitosti v zmysle ust. § 70 ZP. Ak súd rozhodne o neplatnosti napr. po šiestich mesiacoch- na pracovný pomer sa bude hľadieť ako na platný prac. pomer so všetkými char. znakmi teda zamestnávateľ bude musieť uhradiť náhradu mzdy a taktiež naďalej zamestnanca zamestnávať..... Presný postup o nárokoch z neplatného skončenia PP upravuje ZP. Fakt je že väčšina zamestnancov sa na súd nikdy neobráti, hoci ZP je v otázke jednostranného skončenia prac. pomer na strane zamestanca. Je to aj pochopiteľné, nakoľko právnici sú drahí a kvalitné právne zastúpenie je v takýchto kauzách namieste.
slavkaD
13.07.04,08:37
V ramci posilnovania pravneho povedomia by som chcela este dodat, ze okamzite skoncenie pracovneho pomeru a skoncenie pracovneho pomeru vypovedou su dva odlisne sposoby skoncenia pracovneho pomeru a nemozno ich zamienat ani stotoznovat. Teda pri okamzitom skonceni PP nehovorime o vypovedi. Neberte to ako poucovanie, nie je to tak myslene. Ak to bolo skutocne tak, ako pise Happy v uvodnej otazke, pracovny pomer bol ukonceny neplatne (zakon vyzaduje pre platnost okamziteho skoncenia PP pisomnu formu, jednoznacne vymedzenie dovodu skoncenia, dodrzanie lehoty, prerokovanie so zastupcami zamestnancov) a zamestnanec by sa mal obratit na zamestnavatela s tym, ze trva na tom, aby ho dalej zamestnaval. Zamestnanec sa moze ohladom neplatneho rozviazania pracovneho pomeru obratit na sud, ale len do dvoch mesiacov odo dna, ked sa mal PP skoncit (teda nie napr. po roku ako pise Happy). Inak, este k tomu, co napisala Ervin – v rozhodovacej praxi sudov bolo ustalene, ze ak ma zamestnavatel v pracovnom poriadku vymedzene, co sa povazuje za zavazne porusenie pracovnej discipliny a zamestnanci boli s pracovnym poriadkom riadne oboznameni, potom sa uznava za dovod okamziteho skoncenia aj to, co je uvedene v prac. poriadku. Teda, keby mal zamestnavatel v prac. poriadku uvedene, ze nesplacanie pozicky sa povazuje za zavazne porusenie PD, sud to uzna ako dovod pre okamzite skoncenie PP.
Ervin
13.07.04,11:23
R 21/2001 pri hodnotení stupňa intenzity porušenia pracovnej disciplíny nie je súd viazaný tým, ako zamestnávateľ hodnotí vo svojom pracovnom poriadku (alebo vo svojom inom internom predpise) určité konanie zamestnanca.

Z tohto zásadného súdneho rozhodnutia odvodzujem vo väzbe na § 70 ZP, že nestačí púhy odkaz na pracovný poriadok v samotnom zrušovacom úkone zamestnávateľa.
Ide vlastne o 2 problémy:

1. ako konkrétne chápať dikciu zákona "skutkovo vymedziť dôvod okamžitého skončenia pracovného pomeru, tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom"

2. nadefinovať obj. kritériá kedy porušenie prac. disciplíny už má intenzitu závažného porušenia prac. disciplíny, teda možno okamžite skončiť pracovn pomer.

uvítam debatu na túto tému......a ďakujem
slavkaD
13.07.04,12:35
Asi som sa nevyjadrila celkom presne (aj moj muz mi to niekedy vycita). O uvedenom judikate viem, bohuzial, kedze nie su zavaznymi precedensami, sudy sa judikatmi malokedy riadia. Vo svojej praxi som sa stretla s viacerymi rozhodnutiami sudov, v ktorych bol ako dovod okamziteho skoncenia uznany dovod vymedzeny v pracovnom poriadku - prave s odkazom na to, ze zamestnanec si je po oboznameni s prac. poriadkom vedomy toho ake konanie bude povazovane za zavazne porusenie PD. Netvrdim, ze sa s tymto uplne stotoznujem. Viac menej som to uviedla ako perlicku na zaver prispevku. Aby bolo uplne jasne, podla mojho nazoru okamzite skoncenie PP ako ho popisala Happy, je neplatne. Ako som uz uviedla v predchadzajucom prispevku, jeho neplatnost sposobuje nedodrzanie zakladnych podmienok stanovenych zakonom (nie je tam vymedzeny dovod - odkaz na prilohu je irelevantny atd). Jednoznacne (nezamenitelne) skutkove vymedzenie dovodu podla mojho nazoru znamena uvedenie, ci zamestnavatel okamzite konci PP kvoli pravoplatnemu odsudeniu za umyselny trestny cin alebo kvoli zavaznemu poruseniu prac. discipliny (a akemu).
vladan
09.02.05,10:38
ahojte, mám na vás takúto otázku - ide mi o doručovanie písomnosti podľa Zákonníka práce - § 38
Poslala som nášmu zamestnancovi okamžité skončenie pracovného pomeru a dnes mi prišla doručenka, že to prevzala jeho matka. Na "list" som uviedla, že pracovný pomer skončí dňom prevzatia dokumentu. Môžem považovať, že bol naplnený obsah § 38, ak mi prevzatie nepodpísal zamestnanec, ale jeho matka?
petra:-)
09.02.05,10:44
A to bola zásielka určená do vlastných rúk s doručenkou? Nechápem ako to mohol poštár dať matke! Neviem, ako by to posúdil právnik pri spore, ale ja si myslím, že list bol doručený. Ja by som sa odvolávala na ten §38 ods.4.
Luba2
09.02.05,10:51
Vladi, musíš doručiť znova a do vlastných rúk, inak na súde prehráš. Alternatívy, ktoré dáva zákon sú: buď zamestnanec prevezme (nie jeho rodinný príslušník), alebo sa vráti ako nedoručené.
vladan
09.02.05,10:55
Ľubi, si ma nepotešila :-(
olga88
09.02.05,10:56
Vladi, ja by som si vyziadala zdovodnenie posty. Je nepripustne zasielku do vlastnych ruk dat inemu. Co tyka dorucenia je neplatne. Treba opakovat.olga
Luba2
09.02.05,10:59
Ľubi, si ma nepotešila :-(
Vladi ja viem a mrzí ma to. Ale čo sa týka tej pošty, tak ako píše Oľga, tiež by som im napísala nejaký "liebesbrief" aby sa to do budúcnosti neopakovalo.
vladan
09.02.05,11:28
takže volala som šéfovi, že ako to poslal ... tak poslal to síce s doručenkou, ale neuviedol, že do vlastných rúk. Takže to "my" sme boli na vine, nie pošta :D ... ešte sa chcem opýtať, keďže to pošlem ešte raz, tak naďalej mi pracovný pomer trvá a až keď to preberie osobne, alebo sa mi list vráti, až vtedy je ukončenie PP, však? A nebude to čudné, že mu to posielam znovu, teda že už jedno skončenie má (aj keď nie je platné) a teraz dostane ďalšie? ... lehota podľa § 68 bude dodržaná
Luba2
09.02.05,11:46
Pracovný pomer zatiaľ stále trvá, a čo sa týka toho, či mu bude čudné, že dostáva opätovne ten istý papier, no ak je neznalý zákonov, asi mu to čudné bude, ale ak náhodou je zákonov znalý, už teraz vie, že to okamžité skončenie je neplatné. Takže dodrž literu zákona a rýchlo posielaj znova. Koniec koncov on Ti asi absentuje, keď mu to posielaš poštou? Takže Ťa to nestojí nič, však?

A kedy Ti má uplynúť lehota? To končíš § 68 za a-čko, alebo za b-čko?
vladan
09.02.05,11:53
áno, zamestnanec mi absentuje ... okamžité ukončenie mám podľa § 68b) a lehota začala plynúť 2.2.2005 (kedy sme zistili porušenie pracovnej disciplíny - bol urobený aj záznam, ktorý mám podpísaný zamestnancom a troma svedkami)
Luba2
09.02.05,11:57
Tak si v lehote - posielaj znova. Ak by neprevzal, vráti sa Ti tuším do 18 dní??? /ak niekto viete presnejšie, opravte ma/.
vladan
09.02.05,11:59
ešte mám predsa otázku, toto ukončenie som vystavila 3.2. (2.2. bola porušená prac. disciplína), mám prepísať dátum vystavenia dokumentu alebo môže ostať? - budem to znova posielať dnes, t.j. 9.2. ... na dokumente stojí, že PP skončí dňom doručenia dokumentu
Luba2
09.02.05,12:03
Nie, ja by som dátum neprepisovala, len by som to správne poslala.
olga88
10.02.05,14:30
Pri dorucovani je na poste ulozna doba 18 dni, ak adresat postu neprebera. Vypoved ma byt platna dnom dorucenia, tj. den, kedy sa Ti zasielka vrati naspat.
Olga
Antonia Jendrišáková
12.06.06,18:37
t.z. máme v pracovnej zmluve uvedený závažný dôvod porušenia požívanie alkoholu a omamných látok v pracovnom čase. Teraz máme zamestnanca, ktorý bol opitý (3), zamestnávateľ ho varoval tri razy, ale len ústne. Môžeme skončit pracovný pomer okamžite ? s 1 mesačnou výpovednou lehotou, alebo aj skôr. Zamestnanec nepracuje a zamestnávateľovi sa vyhýba.
dana9
12.06.06,20:09
t.z. máme v pracovnej zmluve uvedený závažný dôvod porušenia požívanie alkoholu a omamných látok v pracovnom čase. Teraz máme zamestnanca, ktorý bol opitý (3), zamestnávateľ ho varoval tri razy, ale len ústne. Môžeme skončit pracovný pomer okamžite ? s 1 mesačnou výpovednou lehotou, alebo aj skôr. Zamestnanec nepracuje a zamestnávateľovi sa vyhýba.

Ak to mate nejakym sposobom zdokumentovane, resp. viete preukazat, ze zamestnanec v pracovnej dobe pozil al. napoj alebo bol pod jeho vplyvom, tak mu mozete dat okamzite skoncenie pp. Predpokladam ze si takyto stav zavinil sam, teda ze nejde o situaciu, ze pozitie alkoholu sposobil zamestnavatel, napr. sef v ramci svojej oslavy narodenin v pracovnom case nuti zc pit alkohol:eek: V takom pripade nie je podmienkou predchadzajuce upozornenie.
musite vsak dat pozor, aby ste pomer skoncili do jedneho mesiaca odkedy ste sa o tom dozvedeli. Preto je tiez dolezite aby ste to mali zdokumentovane.

Vypovedna doba neplynie, k skonceniu PP dojde momentom dorucenia oznamnia o skonceni

dana:)
Antonia Jendrišáková
14.06.06,09:08
Ďakujem Vám za radu. Sám pil. Je to stavebný robotník, zo stavby ho vyhodil majster. Robotník počkal, kým mu skončí skúšovbá doba a teraz robí problémy.
miweb
09.08.07,13:21
Nechcem vytvarat uz novu temu, mam otazku na konkretne tento pripad...

Zamestnavateľ okamžite ukončil PP s odovodnenim "hrubeho porusenia povinosti a za nevykonanu pracu". V tej obalke v ktorej sa nachadzalo toto Ukončenie PP kde bolo aj druhe upozornenie s dovodmi ukoncenia PP. Mesiac pred tym zamestnancovi totizto bolo po prvy krat pisomne vystavene PRVE upozornenie ktore objasnovalo nedostatky zamestnanca s upozornenim ze druhe pisomne upozornenie ktore uz bude spojene uz aj s Ukoncenim PP ak sa "nepolepsi".

Mozem sa spytat ci uvedene dovody v Ukonceni PP postacuju dikcii zakona konk.ust.§70 a to skutkovym vymedzenim dovodu?!?
legal
09.08.07,14:52
dovod OSPP sa musi skutkovo vymedzit, aby ho nebolo mozne zamenit.
ak by sa dalo vyvodit z obsahu OSPP aka praca nebola vykonana, tak je to v sulade s § 70 ZP.
miweb
09.08.07,14:57
Velmi detailne skutkovo vymedzene odovodnenie bolo v druhom upozorneni, ktore zamestnavatel povazoval za dostatocne odovodnene a vypisal aj vestky kroky ktore sa snazil vyjkonat pocnuc ponuknutim zamestnania nizsieho prac.zaradenia. V OSPP to uz nevypisoval kedze to bolo brane ako celok v jednej obalke! Len je otazka ci sa to da brat ako celok?!
legal
09.08.07,15:12
Velmi detailne skutkovo vymedzene odovodnenie bolo v druhom upozorneni, ktore zamestnavatel povazoval za dostatocne odovodnene a vypisal aj vestky kroky ktore sa snazil vyjkonat pocnuc ponuknutim zamestnania nizsieho prac.zaradenia. V OSPP to uz nevypisoval kedze to bolo brane ako celok v jednej obalke! Len je otazka ci sa to da brat ako celok?!

v druhom upozorneni je vlasltne v tom prvom/povodnom upozorneni ??
ak je to tak ako pises a je to v tej mesacnej lehote ako sa zamestnavatel o dovode OSPP dozvedl, tak niet o com diskutovat.
dovod skutkovo vymedzit znamena uviest konkretny dovod a ho skutkovo vymedzit !!

napr:
dovod: porusenie pracovnej discipliny (porusil zakladnu povinnost)
skutok: neospravedlnena absencia na pracovisku dna 15.7.2007
miweb
09.08.07,15:17
Sud sa s tymto nazorom nestotoznil, ale idem dat odvolanie tak uvidim. Dam vediet!
legal
09.08.07,16:27
to miweb:

no ja pisem vseobecne, kedze nepoznam konkretny skutkovy stav !
cize na tvoj pripad sa to nemusi platit.
z toho co si napisal, nie je mozne jednoznacne zaujat stanovisko odhliadnuc od toho, ze som nevidel pracovnu zmluv ani samotne OSPP.
ak to mozes naskenovat, tak to posli mailom
abel
12.08.07,19:40
V dobe, keď bol zamestnávateľ na dovolenke, jeho zamestnanec mu vykradol prevádzku a odcudzil peňažnú hotovosť a notebook. Môžem použiť § 68 ods. 1b) ZP k okamžitému skončeniu pracovného pomeru?
Zoltán Kovács
12.08.07,19:42
V dobe, keď bol zamestnávateľ na dovolenke, jeho zamestnanec mu vykradol prevádzku a odcudzil peňažnú hotovosť a notebook. Môžem použiť § 68 ods. 1b) ZP k okamžitému skončeniu pracovného pomeru?

AK je to jednoznačne dokázateľné, tak áno. A ešte aj trestné oznámenie by som dal.
abel
12.08.07,19:56
To pravdepodobne podá, ale chce, aby som napísala výpoveď tak, aby mu to figurovalo v papieroch, aby nový zamestnávateľ hneď vedel, o koho ide. Lenže ten zamestnanec pravdepodobne preukáže novému zamestnávateľovi len zápočtový list a tam bude len čislo §-u.
Zoltán Kovács
12.08.07,20:02
To pravdepodobne podá, ale chce, aby som napísala výpoveď tak, aby mu to figurovalo v papieroch, aby nový zamestnávateľ hneď vedel, o koho ide. Lenže ten zamestnanec pravdepodobne preukáže novému zamestnávateľovi len zápočtový list a tam bude len čislo §-u.
Ale veĎ do zápočtového listu sa píše dôvod rozviazania PP aj slovne, nie len uvedením paragrafu. Ja by som dal § - krádež majetku
Chobot
13.08.07,09:18
Ale veĎ do zápočtového listu sa píše dôvod rozviazania PP aj slovne, nie len uvedením paragrafu. Ja by som dal § - krádež majetku

Pozor, krádež nie je dôvodom rozviazania PP podľa ZP. ZP pozná len dôvod okamžité skončenie PP z dôvodu hrubého proušenia pracovnej disciplíny alebo z dôvodu odsúdenia za úmyselný terstný čin.

Kokrétne vymedzenie podstaty veci, kvôli ktorej sa okamžite končí PP, sa uvedie vo výpovedi. na výstupnom liste sa podľa mňa uvedie len §, podľa ktorého sa PP skončil, a to je § 68 ods. 1 písm. b) - závažné porušenie prac. disciplíny.

Ako si to už on vysvetlí u nového zamestnávateľa, je na ňom.
miweb
13.08.07,09:24
Nezabudnut skutkovo vymedzit dovody OSPP. Aby ste nemali problemy ako moj zamestnavatel s jednym zamestnancom, ktory dostal OSPP opravnene avsak pre nedostatocny opis skutkov, ktorymi sa tak mal dopustit bol sudom OSPP neplatne. :confused:

Myslim, ze kradez je dostatocny dovod na ukoncenia prac.pomeru!
Len musi byt dostatocne opisany dovod aj v OSPP!
aninka
14.08.07,12:51
Zamestnanec dostal výpoveď podľa § 68 ods. 1 písm. b) - závažné porušenie prac. disciplíny k 16.7.2007 kedy bol aj odhlásený z poisťovní, dňa 14.8. zamestnávateľovi zamestnanec doručil list že nesúhlasí s výpoveďou. Predpokladám že rozhodnutie o platnosti skončí na súde. Má zamestnanec nárok na náhradu mzdy za obdobie do rozhodnutia súdu ? Ako je to s platením poistného? Mal by sa od 17.7.2007 prihlásiť ako nezamestnaný ?
Ďakujem
Chobot
14.08.07,13:46
Zamestnanec dostal výpoveď podľa § 68 ods. 1 písm. b) - závažné porušenie prac. disciplíny k 16.7.2007 kedy bol aj odhlásený z poisťovní, dňa 14.8. zamestnávateľovi zamestnanec doručil list že nesúhlasí s výpoveďou. Predpokladám že rozhodnutie o platnosti skončí na súde. Má zamestnanec nárok na náhradu mzdy za obdobie do rozhodnutia súdu ? Ako je to s platením poistného? Mal by sa od 17.7.2007 prihlásiť ako nezamestnaný ?
Ďakujem

Pokiaľ súd rozhodne o neplatnosti skončenia PP, tak má nárok na náhradu mzdy za obdobie, ktoré určí súd (býva to do vynesenia rozsudku, ale môže to byť aj kratšie obdobie).

Zamestnanec sa medzitým môže rozhodnúť sám, ako sa zariadi, rovnako ako aj firma. Firma môže platiť náhradu mzdy (ak súd rozhodne v prospech firmy, že výpoveď je platná, bude musieť náhradu vrátiť), ale nemusí, pokiaľ súd nerozhodne (toto ej lepšia alternatíva pre firmu - nebude musieť vymáhať v prípade úspechu na súde).

Zamestnanec sa tiež môže registrovať na ÚP a poberať podporu (pokiaľ však bude na súde úspešný, bude musieť podporu vrátiť), ale ani nemusí a môže byť nezamestnaný. Môže sa medzitým aj zamestnať niekde inde.

Neuviedol si, či si zamestnávateľ alebo ten prepustený zamestnanec, preto radím obom stranám.
aninka
14.08.07,16:24
Pýtam sa ako zamestnávateľ. Zmiatlo ma :"ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru." To by teda znamenalo, že aj keď nechodí do práce, porušoval hrubo pracovnú disciplínu, tak ho máme platiť ? A čo odvody ? ked sme ho odhlásili ?
Chobot
14.08.07,18:24
Pýtam sa ako zamestnávateľ. Zmiatlo ma :"ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru." To by teda znamenalo, že aj keď nechodí do práce, porušoval hrubo pracovnú disciplínu, tak ho máme platiť ? A čo odvody ? ked sme ho odhlásili ?


Poradím ti jednoducho - tvárte sa, že PP skončil, nič mu neplaťte. Ak súd rozhodne, že skončenie bolo neplatné, zaviaže vás rozsudkom doplatiť náhradu mzdy plus úroky z omeškania. Ak rozhodne vo váš prospech, jednoducho to máte v suchu.

Môžete ho aj naďalej zamestnávať a platiť mu mzdu (alebo nezamestnávať a platiť mu náhradu mzdy), a keď súd rozhodne o neplatnosti, tak ušetríte na úrokoch z omeškania. Ak rozhodne o platnosti (vo váš prospech), tak ak ste vyplácali náhradu, z-c ju bude musieť vrátiť. Preto si myslím, že najjednoduchšie je tváriť sa, že PP skončil a počkať ako rozhodne súd. Viac problémov už z-c narobiť nemôže, aj keď mu nebudete platiť.

Poznám z praxe taký prípad, kde sa obe strany tvárili, že PP skončil a čakalo sa na rozhodnutie súdu. Medzitým z-ľ nič neplatil, zamestnanec sa zamestnal medzitým inde. Súd rozhodol v prospech z-ľa, takže vynesením rozsudku bolo všetko vyriešené.
vieroska
21.04.08,10:25
Dobrý deň.
Chcela by som sa informovať o ohľadne okamžitého skončenia pracovného pomeru.
Zamestnanec bez povolenia vynášal dňa 17.4.08 výrobky zamestnávateľa zo spoločnosti (teda kradol). Treba v takomto prípade aj písomne napomenutie o porušení disciplíny alebo stačí ak mu písomne vyhodnotíme list o okamžitom skončení pracovného pomeru z dôvodu krádeže a uvedieme paragraf (§68 odst.1 písm.b)?
Vopred ďakujem za usmernenie.
Zoltán Kovács
21.04.08,10:28
Dobrý deň.
Chcela by som sa informovať o ohľadne okamžitého skončenia pracovného pomeru.
Zamestnanec bez povolenia vynášal dňa 17.4.08 výrobky zamestnávateľa zo spoločnosti (teda kradol). Treba v takomto prípade aj písomne napomenutie o porušení disciplíny alebo stačí ak mu písomne vyhodnotíme list o okamžitom skončení pracovného pomeru z dôvodu krádeže a uvedieme paragraf (§68 odst.1 písm.b)?
Vopred ďakujem za usmernenie.

Odporúčal by som spísať zápisnicu o pristihnutí pri krádeži, a potom aplikovať ten paragraf. Tá zápisnica je najlepšie ak sú aj svedkovia.
monickab
23.04.08,06:27
Dobrý deň,
chcem sa opýtať. Zamestnanec nastúpil na odpolednú zmenu. Jeho vedúci bol v ten deň na kontrole pracoviska a nenašiel ho v práci. Na druhý deň sa zistilo, že predčasne odišiel ( o 6 hodín skôr).
Porušil disciplínu tým, že si neodpísal odchod z práce, odišiel z pracoviska bez súhlasu nadriadeného, a ani nemá ospravedlnenku od lekára. Takže mu chceme dať absenciu.
Myslíme si, že to už niekoľko krát urobil.
Môžeme s ním okamžite skončiť pracovný pomer ak predtým nemá žiadne písomné porušenie prac. discplíny. Iba ústne za nedoržiavanie prestávok a za nedodržaný postup pri hlásení dovolenky?
Ďakujem
Tweety
23.04.08,06:32
Dobrý deň,
chcem sa opýtať. Zamestnanec nastúpil na odpolednú zmenu. Jeho vedúci bol v ten deň na kontrole pracoviska a nenašiel ho v práci. Na druhý deň sa zistilo, že predčasne odišiel ( o 6 hodín skôr).
Porušil disciplínu tým, že si neodpísal odchod z práce, odišiel z pracoviska bez súhlasu nadriadeného, a ani nemá ospravedlnenku od lekára. Takže mu chceme dať absenciu.
Myslíme si, že to už niekoľko krát urobil.
Môžeme s ním okamžite skončiť pracovný pomer ak predtým nemá žiadne písomné porušenie prac. discplíny. Iba ústne za nedoržiavanie prestávok a za nedodržaný postup pri hlásení dovolenky?
Ďakujem
§63 odst. 5 ZP ,ak zamestnáv. chce dať výpoveď pre porušenie prac. disciplíny, je povinný oboznámiť zamestn, s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa.
Lucia7
07.05.08,10:10
Dobrý deň,
chcem sa opýtať na takúto vec.
Zamestnanec už v mesiaci apríl chodil do práce maximálne sporadicky (bez potvrdenia lekára, žiadosti o dovolenku a pod.). V mesiaci máji nebol v práci vôbec. Chceli sme mu dať výpoveď dohodou podľa § 60 ZP ale on s ňou nesúhlasí. Chce odstupné.
Momentálne (rozumej dnes) sedí v krčme.
Ja sa chcem ale hlavne spýtať, čo môžem považovať za hrubé porušenie pracovnej disciplíny? Môže to byť aj to že vlastne počas pracovnej doby sedí v krčme :confused:
Na absenciu sme ho zatiaľ nepouzorňovali.
Stina
07.05.08,10:21
Už v apríli ste ho mali písomne upozorniť na porušovanie pracovnej discipíny a možnosť okamžitého skončenia pracovného pomeru.
V pracovnom a disciplinárnom poriadku by ste mali mať konkretizované čo je porušenie pracovnej discipíny a čo je hrubé porušenie PD.
V tomto prípade by som to kvalifikovala ako hrubé porušenie PD.
Pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny s ním môžte rozviazať pracovný pomer podľa § 68 ZP.
zuzu247
07.07.08,14:22
Ahojky, ja mám tiež podobný problém. Zamestnanec chodí do práce sporadicky, nemá na to rozumné vysvetlenie (lekár, dovolenka), bol už na to viackrát písomne upozorovaný, nakoľko vytrvalo chodí do práce občasne, šéf sa rozhodol dať mu okamžitú výpoveď, k 04.07.2008. No zamestnanec dnes doniesol PN-ku od 5.7.2008. Môžem mu dať teraz výpoveď k uvedenému dátumu, alebo radšej čakať kým neskončí PN?
Ďakujem
brčko
07.07.08,14:29
Pre okamžité ukončenie PP podla § 68 neplatí zákaz výpovede (§ 64).
Pozri si, s kým zamestnávatel nemôže ukončiť okamžite PP § 68 ods.3. Ak nie je osamelý, ktorý sa stará o dieťa do 3rokov ...
Ak ste naplnili podmienky § 68 ZP, tak s ním môžete okamžite ukončiť PP (nejde o výpoved! pozri napr. aj § 59 ZP, sú to dva odlišné spôsoby ukončenia PP)

Ak by ste s ním neukončili okamžite PP, tak by ste mu museli vyplácať náhradu mzdy počas doč.PN. Takto mu bude odo dna po ukončení PP vyplácať SP nemocenské (teda ak mal prerušené NP, tak neviem..).
zuzu247
07.07.08,14:37
Ďakujem za rýchlu odpoveď, obávala som sa najmä tej PN, aby z toho neboli zbytočné problémy.
krásny dníček
milagros208
15.07.08,10:13
Ja mám takýto problém. Zamestnancovi končila zmluva na dobu určitú k 30.06.2008. Podpísali sme dodatok s tým, že zmluva sa predlžuje do 31.12.2008. Pracuje v trojzmennej prevádzke s tým, že odpracuje 2 zmeny po 12 hodín a 2 dni má voľno. Naposledy odpracoval zmenu 30.06.2008. Ďalšia mu pripadla na 03.07. Do práce však nenastúpil, nedalo sa mu dovolať a ani ho nikde zohnať. Keďže sa to už stalo aj predtým a dodatočne nám doniesol PN, vyčkávali sme a skúšali sa ho dovolať. V nedeľu 13.07. poslal sms, že sa vracia z Ruska, a príde si po ukončenie PP k 30.06. Teraz neviem ako to urobiť čo najlepšie. Ak bude zamestnanec súhlasiť, roztrhať dodatok k zmluve a ukončiť PP k 30.06.2008, aj keď budeme s hlásením na SP meškať alebo mu dať absenciu a okamžite ukončiť pracovný pomer k 15.07. z dôvodu absencie. Otázkou však je odkedy mu evidovať absenciu? Od 01.07, keď mal mať ešte 2 dni voľno, alebo až od 03.07. kedy mal nastúpiť na zmenu a nenastúpil. Čo však v tom prípade s tými dvoma dňami, ktoré neodpracoval, pretože mal voľno, ale ani mu nevznikol žiadny mzdový nárok? Ďakujem.
zuzu247
16.07.08,13:19
Ahojček ešte sa chcem spýtať, PN-ka nášho zamestnanca, s ktorým sme skončili pracovný pomer dľa §68 mi zostala ležať na stole. :eek: Mám ju odniesť na SP alebo sa pokúsiť nejako doručiť zamestnancovi. (na adresu trvalého pobytu asi nemôžem, lebo sa tam nezdržiava) Ď
zuzu247
16.07.08,13:22
Ja mám takýto problém. Zamestnancovi končila zmluva na dobu určitú k 30.06.2008. Podpísali sme dodatok s tým, že zmluva sa predlžuje do 31.12.2008. Pracuje v trojzmennej prevádzke s tým, že odpracuje 2 zmeny po 12 hodín a 2 dni má voľno. Naposledy odpracoval zmenu 30.06.2008. Ďalšia mu pripadla na 03.07. Do práce však nenastúpil, nedalo sa mu dovolať a ani ho nikde zohnať. Keďže sa to už stalo aj predtým a dodatočne nám doniesol PN, vyčkávali sme a skúšali sa ho dovolať. V nedeľu 13.07. poslal sms, že sa vracia z Ruska, a príde si po ukončenie PP k 30.06. Teraz neviem ako to urobiť čo najlepšie. Ak bude zamestnanec súhlasiť, roztrhať dodatok k zmluve a ukončiť PP k 30.06.2008, aj keď budeme s hlásením na SP meškať alebo mu dať absenciu a okamžite ukončiť pracovný pomer k 15.07. z dôvodu absencie. Otázkou však je odkedy mu evidovať absenciu? Od 01.07, keď mal mať ešte 2 dni voľno, alebo až od 03.07. kedy mal nastúpiť na zmenu a nenastúpil. Čo však v tom prípade s tými dvoma dňami, ktoré neodpracoval, pretože mal voľno, ale ani mu nevznikol žiadny mzdový nárok? Ďakujem.
Ako mzdár začiatočník by som to asi ukončila dohodou o ukončení PP. V takom prípade neviem, či je nutno hlásiť absencie na SP. Hádam sa pripoja skúsenejší.
Tweety
16.07.08,13:22
Ahojček ešte sa chcem spýtať, PN-ka nášho zamestnanca, s ktorým sme skončili pracovný pomer dľa §68 mi zostala ležať na stole. :eek: Mám ju odniesť na SP alebo sa pokúsiť nejako doručiť zamestnancovi. (na adresu trvalého pobytu asi nemôžem, lebo sa tam nezdržiava) Ď
Záleží od toho, či je to DPN ešte počas PP, alebo nie, alebo aj aj.
zuzu247
16.07.08,14:09
Ukončili sme s ním (teda šéf nariadil) PP k 4.7.2008 čo bolo v piatok a on v pondelok 7.7.2008 doniesol PN od 5.7.2008(sobota)
Tweety
16.07.08,14:14
Ukončili sme s ním (teda šéf nariadil) PP k 4.7.2008 čo bolo v piatok a on v pondelok 7.7.2008 doniesol PN od 5.7.2008(sobota)
Tak potom je potrebné postúpiť SP, ona bude platiť nemocenské od prvého dňa.
ludka09
16.07.08,14:19
ahoj, z mojich skusenosti ti mozem povedat ze s takym zamestnancom sa nedohaduj co ta ma v pazi a neda vediet co s nim.V pripade ze dodatok podpisal tak mu plati pracovny pomer, ale nakolko nechodil do zamest. pises mu najprv dovolenku ak nejaku ma a nasledne neplatene volno.Ak vsak dodatok nepodpisal,tak mu vlastne skoncil pomer na dobu urcitu a to ti odporucam poodhlasovat ho z poistovni cim skor.
ludka09
16.07.08,14:21
absencia v praci bez udania dovodu je hrube porusenie prac.discipliny a dovod na vypoved.
ludka09
16.07.08,14:23
po ukonceni prac.pomeru je zamesnanec mesiac v ochrannej lehote, kedy mu marotku plati poistovna a po jej ukonceni sa ide zaevidovat na urad prace.
milagros208
17.07.08,06:33
Ja mám takýto problém. Zamestnancovi končila zmluva na dobu určitú k 30.06.2008. Podpísali sme dodatok s tým, že zmluva sa predlžuje do 31.12.2008. Pracuje v trojzmennej prevádzke s tým, že odpracuje 2 zmeny po 12 hodín a 2 dni má voľno. Naposledy odpracoval zmenu 30.06.2008. Ďalšia mu pripadla na 03.07. Do práce však nenastúpil, nedalo sa mu dovolať a ani ho nikde zohnať. Keďže sa to už stalo aj predtým a dodatočne nám doniesol PN, vyčkávali sme a skúšali sa ho dovolať. V nedeľu 13.07. poslal sms, že sa vracia z Ruska, a príde si po ukončenie PP k 30.06. Teraz neviem ako to urobiť čo najlepšie. Ak bude zamestnanec súhlasiť, roztrhať dodatok k zmluve a ukončiť PP k 30.06.2008, aj keď budeme s hlásením na SP meškať alebo mu dať absenciu a okamžite ukončiť pracovný pomer k 15.07. z dôvodu absencie. Otázkou však je odkedy mu evidovať absenciu? Od 01.07, keď mal mať ešte 2 dni voľno, alebo až od 03.07. kedy mal nastúpiť na zmenu a nenastúpil. Čo však v tom prípade s tými dvoma dňami, ktoré neodpracoval, pretože mal voľno, ale ani mu nevznikol žiadny mzdový nárok? Ďakujem.
Takže. Zamestnanec sa neozval a ani sa mu nedá dovolať. Vyriešila som to takto. Dúfam, že aj správne. Dodatok k zmluve je podpísaný, takže platí. Od 01.07. má prerušené poistenie v SP. Za 01. a 02.07 som mu dala ospravedlnenú neprítomnosť v práci, keďže mal mať voľno, ale nič nezarobi. Od 03.07. som mu dala neospravedlnenú absenciu a poslala list upozorňujúci na hrubé porušenie pracovnej disciplíny a teda aj dôvod na okamžité skončenie PP. Počkám pár dní, či sa náhodou neozve a pošlem mu okamžité skončenie PP. Bude to takto ok? Vďaka.
milagros208
17.07.08,13:08
Takže. Zamestnanec sa neozval a ani sa mu nedá dovolať. Vyriešila som to takto. Dúfam, že aj správne. Dodatok k zmluve je podpísaný, takže platí. Od 01.07. má prerušené poistenie v SP. Za 01. a 02.07 som mu dala ospravedlnenú neprítomnosť v práci, keďže mal mať voľno, ale nič nezarobi. Od 03.07. som mu dala neospravedlnenú absenciu a poslala list upozorňujúci na hrubé porušenie pracovnej disciplíny a teda aj dôvod na okamžité skončenie PP. Počkám pár dní, či sa náhodou neozve a pošlem mu okamžité skončenie PP. Bude to takto ok? Vďaka.
Ešte jedna vec. Ak sa mi do pondelka neozve, dňom 18.07.2008 mu ukončím PP a odhlásim z SP aj ZP. Ale keďže v ZP sa na prerušenie poistenia neprihliada, musíme zaplatiť min., t.j. 8100 : 31 x 18 = 4704 /vymeriavací základ/ 10 % zamestnávateľ 471 a 4% zamestnanec 189 Sk. Zamestnanec nič neodrobil, môžme od neho žiadať okrem 4 %, ktoré zaňho uhradíme aj 10 %, ktoré ako zamestnávateľ musíme zaňho tiež zaplatiť? Ďakujem.
milagros208
29.07.08,11:57
Rada by som sa ešte raz vrátila k môjmu problému. Teraz si zamestnanec spomenul na výplatu aj na stravné lístky. PP sme s ním ukončili k 21.07.08 Takže za mesiac júl musíme zaplatiť zdravotné poistenie 549,--ako zamestnávateľ a 220,-- za zamestnanca. Keďže predpokladám, že už ho viac neuvidíme, potrebovala by som vedieť, či môžem tých 769,-- žiadať od neho ako náhradu škody. My zaňho poistné musíme zaplatiť, ale on nielenže nič nevyrobil, ale svojim náhlym odchodom spôsobil firme veľké škody, keďže máme trojsmennú prevádzku a nemali sme zaňho žiadnu náhradu. Ďakujem.
Chobot
29.07.08,12:18
Rada by som sa ešte raz vrátila k môjmu problému. Teraz si zamestnanec spomenul na výplatu aj na stravné lístky. PP sme s ním ukončili k 21.07.08 Takže za mesiac júl musíme zaplatiť zdravotné poistenie 549,--ako zamestnávateľ a 220,-- za zamestnanca. Keďže predpokladám, že už ho viac neuvidíme, potrebovala by som vedieť, či môžem tých 769,-- žiadať od neho ako náhradu škody. My zaňho poistné musíme zaplatiť, ale on nielenže nič nevyrobil, ale svojim náhlym odchodom spôsobil firme veľké škody, keďže máme trojsmennú prevádzku a nemali sme zaňho žiadnu náhradu. Ďakujem.

Áno, môžete to od neho vymáhať ako náhradu škody. Len nie som si istý, či celú čiastku, pretože ZP za zamestnávateľa vyplýva platiť vám. Určite tú jeho časť (220,- SKK) áno, ale s tou druhou - 549,- neviem. Ale skúste to od neho pýtať, ak dá dobrovoľne, dobre, ak nie, tak to asi právne nevymôžete.
škorica
04.08.08,15:18
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu, aké má byť presné znenie ukončenia pracovného pomeru. V práci som už oznámila že končím, aj mi to umožnili, ale až k 15temu augustu. Ďakujem.
Chobot
04.08.08,20:26
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu, aké má byť presné znenie ukončenia pracovného pomeru. V práci som už oznámila že končím, aj mi to umožnili, ale až k 15temu augustu. Ďakujem.

Napr.:

Dole podpísaná Eliška Veselá navrhujem ukončenie pracovného pomeru dohodou v zmysle § 60 Zákonníka práce ku dňu 15. augusta 2008.

S pozdravom

Podpis zamestnanca:


Vyjadrenie zamestnávateľa:


Podpis zamestnávateľa




Alebo to môžeš napísať aj vo veršoch. Nikde nie je predpísaná presná forma.

Alebo si sa pýtala na niečo iné?
Monika Kováčová
13.08.08,11:26
Prosím o vyjadrenie kolegov poraďákov k nasledovnej výpovedi zo strany zamestnávateľa:

Zamestnávateľ dňa 27.5 dal zamestnancovi výpoveď podľa par. 63 odst. 1 písm b) od 1. 6. plynula dvojmesačná výpovedná lehota, odstupné malo byť vyplatené za 2 mesiace.

Počas výpovednej lehoty však nastala situácia, že zamestnanec porušil pracovnú disciplínu = bol spísaný zápis za prítomnosti ostatných zamestnancov, pracovník "kradol". Zamestnávateľ bol písomne oboznámený, že konal v rozpore z pokynmi zamestnávateľa, ktorý túto situáciu kvalifikoval ako porušenie pracovnej disciplíny a upozornil zamestnanca na možnosť výpovede podľa § 63 odst. 1 písm. e). Zamestnanec toto oznámenie riadne prevzal (návratka do vlastných rúk).

Pred koncom výpovednej lehoty zamestnanec čerpal riadnu dovolenku (zostatok 10 dní) avšak po skončení dovolenky nenastúpil do práce, len telefonicky oznámil zamestnávateľovi v deň, kedy nastúpiť po dovolenke mal, že si berie neplatené voľno do konca júla a do práce už nepríde.
Zamestnávateľ mu zaslal druhé oznámenie o opätovnom porušení pracovnej disciplíny s následkom okamžitého rozviazania PP . Zároveň zamestnávateľ zaslal zamestnancovi Výpoveď - Okamžité skončenie pracovného pomeru pre opakované závažné porušenie pracovnej disciplíny podľa § 68 odst. 1 písm. b). Zamestnávateľovi vznikol problém s chodom prevádzky zapríčinený nenastúpením zamestnanca po dovolenke do práce.

Postupoval zamestnávateľ správne ? Zamestnanec s výpoveďou nesúhlasí (už je odhlásený dňom doručenia výpovede), a dodatočne doručil zamestnávateľovi žiadosť o neplatené voľno za obdobie od ukončenia RD do konca výpovednej lehoty. Argumentuje ústnym oznámením, že si bude brať po dovolenke neplatené voľno a toto ústné oznámenie považuje za ústnu platnú dohodu...

Má zamestnanec právo počas výpovednej doby porušovať pracovnú disciplínu a má právo na odstupné? Zamestnávateľ postupoval podľa zákonníka práce?
dana9
13.08.08,13:43
Zamestnávateľ mu zaslal druhé oznámenie o opätovnom porušení pracovnej disciplíny s následkom okamžitého rozviazania PP .

Domnievam sa, že aj v prípade opakované porušenia PD má zamestnávateľ právo iba na "normálnu "
výpoveď s výpovednou dobou, t.j. podľa § 63 ods 1 písm. e), samozrejme, v prípade predchádzajúcich upozornení musel byť dodržaný zákonný postup, predovšetkým musel byť ZC písomne upozornený na možnosť výpovede. takže nie je možné, aby bol PP ukončený okamžite len z dôvodu opakovaného porušenia PD

Zároveň zamestnávateľ zaslal zamestnancovi Výpoveď - Okamžité skončenie pracovného pomeru pre opakované závažné porušenie pracovnej disciplíny podľa § 68 odst. 1 písm. b).

Je možné, aby ZĽ aj počas plynutia VD sankcionoval ZC za porušovanie disciplíny, resp. vyžadoval jej dodržiavanie. Opakované závažné porušenie PD je však v tomto prípade imho sporné. Večný problém s definíciou spojmu "závažne". Ak to nemáte zadefinované v pracovnom poriadku, čo znamená závažne porušiť PD, budete to mať problém dokázať.

Zamestnávateľovi vznikol problém s chodom prevádzky zapríčinený nenastúpením zamestnanca po dovolenke do práce.




Zamestnanec s výpoveďou nesúhlasí (už je odhlásený dňom doručenia výpovede), a dodatočne doručil zamestnávateľovi žiadosť o neplatené voľno za obdobie od ukončenia RD do konca výpovednej lehoty. Argumentuje ústnym oznámením, že si bude brať po dovolenke neplatené voľno a toto ústné oznámenie považuje za ústnu platnú dohodu...

ústna dohoda je v takomto prípade nepostačujúca, ZĽ by musel vyjadriť súhlas písomne. Prípadne ho vyzvite na nastúpenei do práce a upozornite že firme vzniká škoda, dalo by sa potom uvažovať o uplatnení náhrady škody u zamestnanca

Má zamestnanec právo počas výpovednej doby porušovať pracovnú disciplínu a má právo na odstupné?

nesmie porušovať. Predpokladám, že ZC a ZĽ neuzavreli dohodu podľa § 62 ods. 3?


Zamestnávateľ postupoval podľa zákonníka práce?

tak trochu, pozri vyššie. IMHO, platnosť okamžitého skončenia je sporná
Monika Kováčová
13.08.08,14:35
Domnievam sa, že aj v prípade opakované porušenia PD má zamestnávateľ právo iba na "normálnu "
výpoveď s výpovednou dobou, t.j. podľa § 63 ods 1 písm. e), samozrejme, v prípade predchádzajúcich upozornení musel byť dodržaný zákonný postup, predovšetkým musel byť ZC písomne upozornený na možnosť výpovede. takže nie je možné, aby bol PP ukončený okamžite len z dôvodu opakovaného porušenia PD

Je možné, aby ZĽ aj počas plynutia VD sankcionoval ZC za porušovanie disciplíny, resp. vyžadoval jej dodržiavanie. Opakované závažné porušenie PD je však v tomto prípade imho sporné. Večný problém s definíciou spojmu "závažne". Ak to nemáte zadefinované v pracovnom poriadku, čo znamená závažne porušiť PD, budete to mať problém dokázať.


ústna dohoda je v takomto prípade nepostačujúca, ZĽ by musel vyjadriť súhlas písomne. Prípadne ho vyzvite na nastúpenei do práce a upozornite že firme vzniká škoda, dalo by sa potom uvažovať o uplatnení náhrady škody u zamestnanca

tak trochu, pozri vyššie. IMHO, platnosť okamžitého skončenia je sporná
prečo myslíš, že opakované závažné porušenie pracovnej disciplíny je sporné...? Pre definíciu "závažné" ? Je potrebné, aby "kradnutie" alebo svojvoľné nenastúpenie do práce bez riadneho ospravedlnenia bolo zadefinované v Pracovnom poriadku ako Závažné porušenie PD??
Zamestnanec dostal prvé upozornenie aj druhé. Následne za druhým okamžité skončenie PP podľa §68 odst.1 písm. b)... Prečo mala plynúť ešte výpovedná lehota? Aká lehota? pPôvodná? podľa pôvodnej výpovede alebo nová dvojmesačná? Pri prvej výpovedi podľa §63 odst. 1 písm. e) končila výpovedná doba 31.7.2008. Má zamestnávateľ povinnosť vyplatiť odstupné s tým, že okamžitá výpoveď je neplatná?
Môžete ma prosím uviesť do obrazu?
dana9
13.08.08,15:35
prečo myslíš, že opakované závažné porušenie pracovnej disciplíny je sporné...? Pre definíciu "závažné" ? Je potrebné, aby "kradnutie" alebo svojvoľné nenastúpenie do práce bez riadneho ospravedlnenia bolo zadefinované v Pracovnom poriadku ako Závažné porušenie PD??


"Kradnutie" ako závažné porušenie je sporné pre to, že je otázna hodnota vecí, ktoré bral, tkeďže definícia kradnutia je otázkou trestného práva, najmä sa odvíja od hodnoty vecí.
To že bol spísaný záznam - je len jednostranný pohľad ZĽ na vec, na súde by mohol tvrdiť, že mu dal nadriadený ústne pokyny, aby veci premiestnil z areálu na parkovisko alebo podobnú haluz. Proste nie je to dostatočne jednoznačné, a ak išlo o veci nižšej hodnoty.... V rámci ZP sa dá hovoriť skôr o nehospodárnom nakladaní s prostriedkami ZĽ (§ 81 písm. e), a to skôr nie je závažné porušenie.J


Dávali ste na neho trestné oznámenie? . Aj keď je pravda, že ak by išlo o veci väčšej hodnoty, tak by som zvážila podanie trestného oznámenia.

no a to že neprišiel do práce je problematické pre to , že sa Vám može stať, že vám dodatočne predloží pn, tým že nie je nikde ustanovená lehota, dokedy ju zc musí zľ predložiť.

Zamestnanec dostal prvé upozornenie aj druhé. Následne za druhým okamžité skončenie PP podľa §68 odst.1 písm. b)... Prečo mala plynúť ešte výpovedná lehota? Aká lehota? pPôvodná? podľa pôvodnej výpovede alebo nová dvojmesačná? Pri prvej výpovedi podľa §63 odst. 1 písm. e) končila výpovedná doba 31.7.2008. Má zamestnávateľ povinnosť vyplatiť odstupné s tým, že okamžitá výpoveď je neplatná?
Môžete ma prosím uviesť do obrazu?

Je to proste otázka konkrétnej situácie, aj keď by vám to mohlo prejsť, myslím, to okamžité skončenie. Zvážte výšku sumy kradnutých vecí a a okolnosti a skúste do toho ísť, nevyplaťte mu odstupné a berte to ako okamžité skončenie
prípadne vás budem zastupovať :cool:




:)
Monika Kováčová
13.08.08,16:01
"kradnutie" nie je na trestné oznámenie. Ďakujem za odpoveď.
doplňujem: PN nebola doručená, bola doručená žiadosť o neplatené voľno spätne .
Chobot
14.08.08,09:17
Prosím o vyjadrenie kolegov poraďákov k nasledovnej výpovedi zo strany zamestnávateľa:

Zamestnávateľ dňa 27.5 dal zamestnancovi výpoveď podľa par. 63 odst. 1 písm b) od 1. 6. plynula dvojmesačná výpovedná lehota, odstupné malo byť vyplatené za 2 mesiace.

Počas výpovednej lehoty však nastala situácia, že zamestnanec porušil pracovnú disciplínu = bol spísaný zápis za prítomnosti ostatných zamestnancov, pracovník "kradol". Zamestnávateľ bol písomne oboznámený, že konal v rozpore z pokynmi zamestnávateľa, ktorý túto situáciu kvalifikoval ako porušenie pracovnej disciplíny a upozornil zamestnanca na možnosť výpovede podľa § 63 odst. 1 písm. e). Zamestnanec toto oznámenie riadne prevzal (návratka do vlastných rúk).

Pred koncom výpovednej lehoty zamestnanec čerpal riadnu dovolenku (zostatok 10 dní) avšak po skončení dovolenky nenastúpil do práce, len telefonicky oznámil zamestnávateľovi v deň, kedy nastúpiť po dovolenke mal, že si berie neplatené voľno do konca júla a do práce už nepríde.
Zamestnávateľ mu zaslal druhé oznámenie o opätovnom porušení pracovnej disciplíny s následkom okamžitého rozviazania PP . Zároveň zamestnávateľ zaslal zamestnancovi Výpoveď - Okamžité skončenie pracovného pomeru pre opakované závažné porušenie pracovnej disciplíny podľa § 68 odst. 1 písm. b). Zamestnávateľovi vznikol problém s chodom prevádzky zapríčinený nenastúpením zamestnanca po dovolenke do práce.

Postupoval zamestnávateľ správne ? Zamestnanec s výpoveďou nesúhlasí (už je odhlásený dňom doručenia výpovede), a dodatočne doručil zamestnávateľovi žiadosť o neplatené voľno za obdobie od ukončenia RD do konca výpovednej lehoty. Argumentuje ústnym oznámením, že si bude brať po dovolenke neplatené voľno a toto ústné oznámenie považuje za ústnu platnú dohodu...

Má zamestnanec právo počas výpovednej doby porušovať pracovnú disciplínu a má právo na odstupné? Zamestnávateľ postupoval podľa zákonníka práce?

Síce opozdene, ale pridám aj ja k tomu niečo.

Jednoznačne zamestnanec tým, že po dovolenke nenastúpil do práce porušil pracovnú disciplínu. Či ide o závažnú alebo menej závažné, nemusí vždy byť uvedené v pracovnom poriadku. Poznám jeden prípad, kedy sudca vyhlásil, že je v kompetencii zamestnávateľa so zreteľom na okolnosti kvalifikovať porušenie prac. diciplíny ako závažné, hoci to nemajú priamo zadefinované v prac. poriadku, nakoľko nedajú sa taxatívne vymedziť všetky možnosti porušenia disciplíny. AJ keby mali 50 prípadov vymenovaných, vždy môže nastať také porušenie, ktoré tam vymnenované nebude a pre firmu to bude mať závažné dôsledky.

Treba však dbať na to, aby boli dodržané všetky ostatné podmienky, ktoré ZP ukladá pri okamžitom skončení. Aj tak sa môže stať, že sa zamestnanec obráti na súd a ten bude posudzovať platnosť či neplatnosť. A výsledok takéhoto procesu sa nedá vopred odhadnúť, záleží na argumentoch a dôkazoch (a tie sa dajú aj spätne "vyrobiť" - mám skúsenosť;)).

Takže z popísaného by sa dalo konštatovať, že okamžité skončenie bolo oprávnené a v súlade so ZP, riziku súdneho sporu sa však zabrániť nedá. Zamestnanec má právo obrátiť sa na súd.
Monika Kováčová
14.08.08,11:26
Chobot veľmi pekne ti ďakujem za vyjadrenie. Máš to u mňa.
Chobot
14.08.08,11:36
Chobot veľmi pekne ti ďakujem za vyjadrenie. Máš to u mňa.

Ešte k tej poslednej otázke ohľadne odstupného.

Pokiaľ beží výpovedná doba a počas nej sa skončí PP okamžite z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny, tak nie je nárok na odstupné, pretože PP neskončil z dôvodu výpovede z org. dôvodov, ale skôr, okamžitým skončením.
Olgica
15.08.08,06:29
Prosím o rýchlu odpoveď.
Zamestnanec svojvolne odišiel z pracoviska (zo stavby) pred ukončením prac.doby. Nikomu nič nepovedal. Môžeme s ním ukončiť PP § 68, 1b?
VERONIKA6
15.08.08,06:49
Prosím o rýchlu odpoveď.
Zamestnanec svojvolne odišiel z pracoviska (zo stavby) pred ukončením prac.doby. Nikomu nič nepovedal. Môžeme s ním ukončiť PP § 68, 1b?
Už bol niekedy napomenutý za porušovanie pracovnej disciplíny?
Ja by som mu dala napomenutie - porušenie pracovnej disciplíny, za svojvoľné opustenie pracoviska s tým, že v prípade opakovaného porušovania pracovnej disciplíny bude s ním zrušený pracovný pomer okamžite v zmysle ZP.
vladan
15.08.08,07:57
Už bol niekedy napomenutý za porušovanie pracovnej disciplíny?
Ja by som mu dala napomenutie - porušenie pracovnej disciplíny, za svojvoľné opustenie pracoviska s tým, že v prípade opakovaného porušovania pracovnej disciplíny bude s ním zrušený pracovný pomer okamžite v zmysle ZP.

musí byť zamestnanec napomenutý za porušovanie pracovnej disciplíny aj v prípade, ak má absenciu, teda neprišiel do práce, ale zároveň máme v pracovnej zmluve zakotvené, že zamestnávateľ môže okamžite ukončiť pracovný pomer z dôvodov a jeden z dôvodov je aj neospravedlnená neprítomnosť v práci (absencia)? Môžem rovno okamžite ukončiť pracovný pomer bez napomenutia?
Chobot
15.08.08,08:37
Prosím o rýchlu odpoveď.
Zamestnanec svojvolne odišiel z pracoviska (zo stavby) pred ukončením prac.doby. Nikomu nič nepovedal. Môžeme s ním ukončiť PP § 68, 1b?

A viete prečo odišiel? Nešiel náhodou k lekárovi alebo z dôvodu inej dôležitej osobnej prekážky? Najprv by ste to mali s ním riešiť na pohovore, nech sa k tomu vyjadrí. Ak to bolo neospravedlnené opustenie pracoviska, treba posúdiť intenzitu porušenia.
Chobot
15.08.08,08:48
musí byť zamestnanec napomenutý za porušovanie pracovnej disciplíny aj v prípade, ak má absenciu, teda neprišiel do práce, ale zároveň máme v pracovnej zmluve zakotvené, že zamestnávateľ môže okamžite ukončiť pracovný pomer z dôvodov a jeden z dôvodov je aj neospravedlnená neprítomnosť v práci (absencia)? Môžem rovno okamžite ukončiť pracovný pomer bez napomenutia?

Pokiaľ budeš vedieť preukázať na súde, že došlo k závažnému porušeniu pracovnej disciplíny, tak môžeš okamžite skončiť PP.
vladan
15.08.08,08:55
ok, ďakujem
milagros208
18.11.08,09:27
Ahojte. Potrebovala by som poradiť s okamžitým skončením PP. Zamestnanec u nás pracoval ako vodič od augusta minulého roku. Niekoľkokrát nafúkal. Záznam však máme len z februára tohto roku. Niekoľkokrát mal z tohto dôvodu PN, absencie, ale aj neplatené voľno, keď sa potreboval psychicky dať dokopy. V júni tohto roku znova nafúkal, o čom však nemáme záznam. Následne šiel na PN a k 30.6.2008 mu bol skončený PP uplynutím doby určitej. Keďže bol problém so zamestnancami a on, keď robil, tak robil dobre a veľa, dostal ďalšiu šancu a zamestnali sme ho ako robotníka na dohodu o vykonaní práce. Keďže sa počas tohto obdobia držal, v októbri tohto roku sme ho opäť prijali do PP ako robotníka na dobu neurčitú, pretože išlo o opätovne uzatvorený PP, čo som už v nejakej téme riešila. Koncom októbra bol znova na PN, pretože sa v opilosti s niekým pobil. Po PN prešlo niekoľko dní a on znova nafúkal. Ešte počas PN ho videli niekoľkokrát v krčme. Bolo to v piatok 14.11. Bol spísaný záznam, ktorý odmietol podpísať, takže ho podpísal 1 svedok a vedúci prevádzky, ktorý vykonal dychovú skúšku. Následne ho vedúci poslal domov. Teraz riešime, ku ktorému dňu mu máme dať výpoveď. Môžme mu za piatok dať neospravedlnenú absenciu za alkohol a dnes zas za to, že nenastúpil do práce? Budú predchádzajúce záznamy brané do úvahy? Ako to bude v prípade, ak dnes znova nastúpi na PN? Ďakujem za každú dobrú radu.
marienka3
19.11.08,09:05
Ak zamestnankyňa opakovane nevhodne reaguje na pokyny a upozornenia zamestnávateľa (kričí, trieska veci o zem, berie zamteľa na zodpovednosť za jej zdravotný stav, osočuje z terorizácie, vyhráža sa - jednoznačné hysterické záchvaty dostáva), dá sa to ohodnotiť ako porušenie pracovnej disciplíny, trebárs s určením menej závažné? Doteraz zamteľ upozorňoval ústne a vždy vyzýval, nech sa to neopakuje, ale nevie sa ona ovládať. Potom do toho vždy zamotá aj nás ako kolegyne, že sme obľúbenkyne a nám nikdy nenadáva, len jej, lebo ju osobne neznáša, a ďalšie bludy. Ak teda to je porušenie prac.disc., treba dve písomné upozornenia až potom okamžitá výpoveď? Keby sa aspoň uvedomila a súhlasila s výpoveďou s 2mes.lehotou, ale ona silou mocou chce zotrvať do dôchodku na tomto mieste (rozumej malý kolektív, takmer rodina). Ďakujem za všetky rady, lebo keď nenapíšem nejaké upozornenie, dostanem ho ja :rolleyes:
klaudia
19.11.08,10:20
Ahojte potrebujem poradit, ak zamestnanec dal vypoved s vypovednou lehotou 2 mesiace.. do 31.12.2008.. Lenze ona neprisla do prace od 03.11. az do dnesneho dna.. Mame napisat oznamenie a odoslat jej to do vlastnych ruk..a oboznamit ju so skutocnostou, ze hrubo porusila pracovnu disciplinu a ak sa v dalsich dnoch nedostavi a neospravedlni svoju nepritomnost budeme dalej vykazovat absenciu?? Kedze podala vypoved..uz nemozeme s nou skoncit PP okamzite?
Tweety
19.11.08,10:36
Ahojte potrebujem poradit, ak zamestnanec dal vypoved s vypovednou lehotou 2 mesiace.. do 31.12.2008.. Lenze ona neprisla do prace od 03.11. az do dnesneho dna.. Mame napisat oznamenie a odoslat jej to do vlastnych ruk..a oboznamit ju so skutocnostou, ze hrubo porusila pracovnu disciplinu a ak sa v dalsich dnoch nedostavi a neospravedlni svoju nepritomnost budeme dalej vykazovat absenciu?? Kedze podala vypoved..uz nemozeme s nou skoncit PP okamzite?
A nie je na DPN? treba to zistiť, ak áno, potom A nie je na mieste.
klaudia
19.11.08,10:51
nie je.. nedoniesla nam tlacivo o PN.. Ale este sa opytam sefa.. Ked nebude tak ako? Ale ona si ma splnit povinnost keby bola na PN dorucit do zamestnania tlacivo..
Chobot
19.11.08,11:00
nie je.. nedoniesla nam tlacivo o PN.. Ale este sa opytam sefa.. Ked nebude tak ako? Ale ona si ma splnit povinnost keby bola na PN dorucit do zamestnania tlacivo..

Pokiaľ to nemáte vyslovene uvedené v internom predpise, že "potvrdenie PN je treba doručiť do .... dní", tak nikde inde taká povinnosť uvedená nie je. ZAmestnanec môže tlačivo o PN doručiť aj po skončení PN a nemá za to žiadne sankcie (okrem tej, že neskoro dostane nemocenské dávky).

Ak ale viete, že nie je na PN, tak môžete dať A a skončiť PP z dôvodu hrubého porušenia.
Chobot
19.11.08,11:05
Ak zamestnankyňa opakovane nevhodne reaguje na pokyny a upozornenia zamestnávateľa (kričí, trieska veci o zem, berie zamteľa na zodpovednosť za jej zdravotný stav, osočuje z terorizácie, vyhráža sa - jednoznačné hysterické záchvaty dostáva), dá sa to ohodnotiť ako porušenie pracovnej disciplíny, trebárs s určením menej závažné? Doteraz zamteľ upozorňoval ústne a vždy vyzýval, nech sa to neopakuje, ale nevie sa ona ovládať. Potom do toho vždy zamotá aj nás ako kolegyne, že sme obľúbenkyne a nám nikdy nenadáva, len jej, lebo ju osobne neznáša, a ďalšie bludy. Ak teda to je porušenie prac.disc., treba dve písomné upozornenia až potom okamžitá výpoveď? Keby sa aspoň uvedomila a súhlasila s výpoveďou s 2mes.lehotou, ale ona silou mocou chce zotrvať do dôchodku na tomto mieste (rozumej malý kolektív, takmer rodina). Ďakujem za všetky rady, lebo keď nenapíšem nejaké upozornenie, dostanem ho ja :rolleyes:

Ako porušenie pracovnej disciplíny sa dá kvalifikovať skoro všetko, aj napr. to, že zamestnanec nepozdraví nadriadeného. Takže ak s ňou sú problémy, môžete ju upozorniť na porušenie a možnosť výpovede.

... a doporučte jej návštevu psychológa...:D
klaudia
19.11.08,11:09
Lenze ona nam dala vypoved s 2oj mesacnou vyp.lehotou.. /do 31.12./ Lenze nechodi do roboty.. od 03.11.. takze nemozeme skoncit PP, kedze nas ona predbehla a dala vypoved..a pritom si nechodi do roboty..
Tweety
19.11.08,11:11
Lenze ona nam dala vypoved s 2oj mesacnou vyp.lehotou.. /do 31.12./ Lenze nechodi do roboty.. od 03.11.. takze nemozeme skoncit PP, kedze nas ona predbehla a dala vypoved..a pritom si nechodi do roboty..
Môžete. Vo VD porušila pracovnú disciplínu .
klaudia
19.11.08,11:16
Tweety prosim co znamena SD? Neviem, ale pravnik hovori, ze ak nam uz raz dala vypoved nemozeme este raz s nou ukoncit PP.
Tweety
19.11.08,11:19
Tweety prosim co znamena SD? Neviem, ale pravnik hovori, ze ak nam uz raz dala vypoved nemozeme este raz s nou ukoncit PP.
SD-skúšobná doba, VD-výpovedná doba.
Chobot
19.11.08,11:31
Tweety prosim co znamena SD? Neviem, ale pravnik hovori, ze ak nam uz raz dala vypoved nemozeme este raz s nou ukoncit PP.

To je čo za právnika, ak takéto niečo tvrdí??

Počas VD sa môže PP skončiť aj iným spôsobom, napr. okamžitým skončením, dohodou a pod.
klaudia
19.11.08,11:39
takze nase kroky budu nasledovne?

1. najskor zistime ci naozaj nie je na PN-ke
2. posleme jej oznamenie, ze hrubo porusuje prac. disc. /pockame na potvrdenie o prevzati? a ci sa k tomu vie vyjadrit alebo uz nemame cakat a rovno jej prerusit poistenie na SP a v novembri vykazovat absenciu?
3. skoncime PP, ale najskor pockame kym si prevezme do vlastnych ruk to oznamenie o hrubom poruseni prac.discipliny?
Tweety
19.11.08,11:47
takze nase kroky budu nasledovne?

1. najskor zistime ci naozaj nie je na PN-ke
2. posleme jej oznamenie, ze hrubo porusuje prac. disc. /pockame na potvrdenie o prevzati? a ci sa k tomu vie vyjadrit alebo uz nemame cakat a rovno jej prerusit poistenie na SP a v novembri vykazovat absenciu?
3. skoncime PP, ale najskor pockame kym si prevezme do vlastnych ruk to oznamenie o hrubom poruseni prac.discipliny?
1. súhlas, ak na DPN nie je, tak
2. áno, pošlete oznámenie o porušení PD, ak aj neprevezme a zásielka sa vráti ako nedoručená, oznámenie je platné.- považuje sa za doručené
3. skončíte PP okamžite pre porušenie PD.
klaudia
19.11.08,11:49
a ku ktoremu datumu mame ukoncit PP? az ked mi pride bud zasielka nedorucena alebo potvrdenie o prevzati? K tomu datumu? Alebo ak to dnes poslem, tak uz zajtra mozem urobit okamzite skoncenie PP?
milagros208
19.11.08,12:07
Ahojte. Potrebovala by som poradiť s okamžitým skončením PP. Zamestnanec u nás pracoval ako vodič od augusta minulého roku. Niekoľkokrát nafúkal. Záznam však máme len z februára tohto roku. Niekoľkokrát mal z tohto dôvodu PN, absencie, ale aj neplatené voľno, keď sa potreboval psychicky dať dokopy. V júni tohto roku znova nafúkal, o čom však nemáme záznam. Následne šiel na PN a k 30.6.2008 mu bol skončený PP uplynutím doby určitej. Keďže bol problém so zamestnancami a on, keď robil, tak robil dobre a veľa, dostal ďalšiu šancu a zamestnali sme ho ako robotníka na dohodu o vykonaní práce. Keďže sa počas tohto obdobia držal, v októbri tohto roku sme ho opäť prijali do PP ako robotníka na dobu neurčitú, pretože išlo o opätovne uzatvorený PP, čo som už v nejakej téme riešila. Koncom októbra bol znova na PN, pretože sa v opilosti s niekým pobil. Po PN prešlo niekoľko dní a on znova nafúkal. Ešte počas PN ho videli niekoľkokrát v krčme. Bolo to v piatok 14.11. Bol spísaný záznam, ktorý odmietol podpísať, takže ho podpísal 1 svedok a vedúci prevádzky, ktorý vykonal dychovú skúšku. Následne ho vedúci poslal domov. Teraz riešime, ku ktorému dňu mu máme dať výpoveď. Môžme mu za piatok dať neospravedlnenú absenciu za alkohol a dnes zas za to, že nenastúpil do práce? Budú predchádzajúce záznamy brané do úvahy? Ako to bude v prípade, ak dnes znova nastúpi na PN? Ďakujem za každú dobrú radu.
Našťastie sa to vyriešilo najlepšie ako mohlo a vyhli sme sa komplikáciám. Dnes bol zamestnanec na firme a podpísal dohodu o skončení pracovného pomeru. Bol samozrejme opitý a doslova žobral o nejaké peniaze. Dúfam, že s ním budeme mať už navždy pokoj.
marienka3
19.11.08,13:00
Ako porušenie pracovnej disciplíny sa dá kvalifikovať skoro všetko, aj napr. to, že zamestnanec nepozdraví nadriadeného. Takže ak s ňou sú problémy, môžete ju upozorniť na porušenie a možnosť výpovede.

... a doporučte jej návštevu psychológa...:D
Ďakujem za odpoveď, no, ten psychológ, to by bodlo ...
A mám jej konkrétne vymenovať za aké správanie dostáva upozornenie? Alebo len správanie proti etike a pravidlám sluš.správ.? Obávam sa, že šéf to bude požadovať konkrétne a asi to aj tak musí byť, len potom sa s ňou nebude dať ani stretnúť :-(
Chobot
19.11.08,13:38
Ďakujem za odpoveď, no, ten psychológ, to by bodlo ...
A mám jej konkrétne vymenovať za aké správanie dostáva upozornenie? Alebo len správanie proti etike a pravidlám sluš.správ.? Obávam sa, že šéf to bude požadovať konkrétne a asi to aj tak musí byť, len potom sa s ňou nebude dať ani stretnúť :-(

Môžete jej písomne vymenovať, čo porušila. Ale pozor pri formulovaní výtky - zamerať sa na pracovnú disciplínu, nie na medziľudské vzťahy (hádka s kolegyňou, krik,...). Treba vytknúť niečo, čo súvisí s pracovnou povinnosťou, napr. nesplnenie úlohy, nedodržanie interného predpisu o etikete, dobré by bolo taký interný predpis vo firme vytvoriť. Neodvolať sa všeobecne na slušné správanie, to je ťažké predpísať a vôbec definovať, čo je slušné správanie. Hádam ešte vo vzťahu ku klientom by sa to dalo aplikovať (keby bola nejaká sťažnosť od klienta na jej prístup k zákazníkom).

Takže dobre by som zvážil, čo jej vytknúť.
marienka3
19.11.08,13:45
Môžete jej písomne vymenovať, čo porušila. Ale pozor pri formulovaní výtky - zamerať sa na pracovnú disciplínu, nie na medziľudské vzťahy (hádka s kolegyňou, krik,...). Treba vytknúť niečo, čo súvisí s pracovnou povinnosťou, napr. nesplnenie úlohy, nedodržanie interného predpisu o etikete, dobré by bolo taký interný predpis vo firme vytvoriť. Neodvolať sa všeobecne na slušné správanie, to je ťažké predpísať a vôbec definovať, čo je slušné správanie. Hádam ešte vo vzťahu ku klientom by sa to dalo aplikovať (keby bola nejaká sťažnosť od klienta na jej prístup k zákazníkom).

Takže dobre by som zvážil, čo jej vytknúť.
ďakujem za dobrú radu, to by ma ani nenapadlo, na čo všetko si treba dať pozor. tuším aj máme nejaký etický kódex, tak sa popozerám. dikes :-)
mali_g
04.01.12,16:26
Zdravim,
rad by som poprosil o nejaky odborny nazor na nasledujucu situaciu:
Zamestnanec pred casom nastupil na PN, ktora sa nasledne ukazala ako dlhodoba. Zamestnavatelovi sa to nepacilo a vyhrazal sa vypovedou ak zamestnanec nenastupi do prace. Po niekolkych rozhovoroch vsak ustupil.
Po skonceni PN - asi po 4 mesiacoch- zamestnanec nastupil do prace, na uvitanie zamestnavatel navrhol dat si "po pohariku". Potom odisiel a ked sa vratil tak dal zamestnancovi "fukat", samozrejme s pozitivnym vysledkom.
Z toho dovodu dal zamestnancovi podpisat o tom zaznam a ustne oznamil okamzite ukoncenie pracovneho pomeru pre porusenie discipliny. Dodatocne pripustil moznost ukoncit PP dohodou.
Ako by mal zamestnanec postupovat? Podpisat vypoved dohodou? Alebo pockat na okamzite ukoncenia a napadnut to na sude? Doposial zamestnanec nemal ziadne upozornenie pre porusenie pracovnej disipliny. To ze alkohol ponukol zamestnancovi sam zamestnavatel je viac-menej nedokazatelne... a je zrejme ze sa zamenstnanca chcel zbavit
Pracovna zmluva bola na dobu urcitu a zamestnavatel ziskal podporu z UP na vytvorenie prac. miesta.
Vopred dakujem za vsetky nazory
Mila123
04.01.12,16:28
ako ZĽ zisťoval alkohol v dychu ZC? akým spôsobom?
mali_g
04.01.12,16:46
klasicke trubicky, nie elektronicky
Mila123
04.01.12,16:49
sú certifikované? moja "známa" takto vyhrala súd s bývalým ZĽ, tiež jej dal fúkať, ale nemal certifikovaný prístroj......
musel ju vziať späť do zamestnania a za mesiac zavolal policajtov, tí jej dali fúkať a on ju prepustil za porušenie pracovnej disciplíny.....
mali_g
04.01.12,17:03
nie som si 100% isty ale asi su... podstatne je ci existuje sanca na uspech v pripade napadnutia OSPP kvoli tomu ze pozitivny vysledok si zamestnanec nezavinil sam
mimosin
05.01.12,16:56
Zamestnávateľ je povinný kontrolovať 470/2011 Z. z., ale aj to musí mať svoje pravidlá a
v prvom rade je potrebné, aby zamestnávateľ mal spracovaný vnútorný predpis „ smernicu“, ktorá bude upravovať postup pri vykonávaní kontroly požitia alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, spôsob vykonávania dychovej skúšky zamestnancov v súlade so zákonom č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia § 9. Kontrola požitia alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok sa vykonáva komisionálne. Pri vykonávaní dychovej skúšky sa vyžaduje účasť priameho nadriadeného zamestnanca. O vykonaní dychovej skúšky (s negatívnym alebo pozitívnym výsledkom) musí byť spísaný „Zápis o kontrole zamestnanca“.
Kontrolu na pracoviskách sa musí vykonávať napr. 1-krát za polroka u všetkých zamestnancov, alebo na vybranej skupine zamestnancov.

Ale niekomu cielene naliať a potom urobiť dychovú skúšku...............
brátniť sa tým, že na podnet zamestnávateľa sa snažil ukončiť PN, naďalej užíva lieky, nebol doliečený, a preto „nadýchal“.
Nech ide na PN, nech nič nepodpisuje a okamžité skončenie PP napadnúť súdnou cestou. d
Doba určitá, mu skončí uplynutím dojednanej doby.
Myslím si, že jeho zamestnávateľ tiež bude niektoré veci ťažko dokazovať.
ada159
08.09.12,08:32
Pri okamžitom ukončení prac.pomeru - § 68 ods. 1b, - zamestnanec na pracovisku požíval alkohol (svedkovia ) je potrebné dať zamestnancovi aj oznámenie o porušení prac. disciplíny, alebo stačí záznam o porušení podísaní svedkami a dať okamžité ukončenie?
Mila123
08.09.12,08:34
Pri okamžitom ukončení prac.pomeru - § 68 ods. 1b, - zamestnanec na pracovisku požíval alkohol (svedkovia ) je potrebné dať zamestnancovi aj oznámenie o porušení prac. disciplíny, alebo stačí záznam o porušení podísaní svedkami a dať okamžité ukončenie?
môj názor......

musíte mať priamy dôkaz o tom, že mal na pracovisku vypité.......dychová skúška s certifikovaným dych. prístrojom.......
ada159
08.09.12,08:44
Jedná sa o zamestnanca pracujúceho v reštauračnom zariadení, ktorý počas výkonu práce pred hosťami a zamestnancami požíval alkohol vo veľkej miere a na základe toho bol spísaný záznam podpísaný svedkami. Nie je to dostačujúce? Jasné že zamestnanec odmietol podpísať. Ale svedkovia ano.
Tweety
08.09.12,08:58
Jedná sa o zamestnanca pracujúceho v reštauračnom zariadení, ktorý počas výkonu práce pred hosťami a zamestnancami požíval alkohol vo veľkej miere a na základe toho bol spísaný záznam podpísaný svedkami. Nie je to dostačujúce? Jasné že zamestnanec odmietol podpísať. Ale svedkovia ano.
Porušenie PD musí zistiť zamestnávateľ, a on to zistil priamo, alebo ako? Nestačí len tzv. bonz zamestnancov. Veď v dnešnej dobe by nemal byť problém dať zamestnancovi fúkať.
ada159
08.09.12,09:07
Zamestnavateľ sa to dozvedel na základe podnetu, prisiel na mieto, zistil skutočnosť ale fúkať nedal. Na druhý deň dal okamžité skončenie a až teraz to rieši so mnou
Tweety
08.09.12,09:09
Zamestnavateľ sa to dozvedel na základe podnetu, prisiel na mieto, zistil skutočnosť ale fúkať nedal. Na druhý deň dal okamžité skončenie a až teraz to rieši so mnou
Takže už dal skončenie. Ak už teda bola doručené, PP skončil, nie je čo riešiť. Ale pre budúcnosť to nie je práve najsprávnejšie.
ada159
08.09.12,09:12
Stalo sa to včera, ukončenie dnes. Tak sa snažím nájsť ešte niečo schodné, aby to nebolo napadnuteľné. Poslala som ho kúpiť certifikovaný tester na alkohol, ale či mu dnes ešte niečo nameria, neviem. Ale údajne sa opakovalo viac ráz a dostal ústne napomenutie
Tweety
08.09.12,09:17
Stalo sa to včera, ukončenie dnes. Tak sa snažím nájsť ešte niečo schodné, aby to nebolo napadnuteľné. Poslala som ho kúpiť certifikovaný tester na alkohol, ale či mu dnes ešte niečo nameria, neviem. Ale údajne sa opakovalo viac ráz a dostal ústne napomenutie
Podľa ZP je to takto:
§ 68
Okamžité skončenie pracovného pomeru
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5.
§ 70
Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.
ada159
08.09.12,09:22
Takže čo navrhuješ ? Ja som mu dala okamžité skončenie § 68 1b, s tým, nech spraví písomný záznam. Má mu to dnes dať podpísať. S tým, že som mu navrhovala spraviť ešte dychovú skúšku za prítomnosti svedkov. Odohralo sa to v noci, resp. včera
Mila123
08.09.12,10:14
môj názor už vieš......nie je to dostačujúce.....

stretla som sa s podobným prípadom a dotyčná vyhrala súd......
ada159
08.09.12,10:22
dakujem za všetky odpovede
ada159
16.09.12,09:47
ešte otázka, ak zamestnávateľ dáva okamžité ukončenie, ktoré zamestnanec osobne neprevzal na pracovisku, preto mu bolo zasielané poštou, je chápaný dátum ukončenia na výpovedi, alebo až doručením?
rodina1
16.09.12,09:58
dátum výpovede je až dátum prevzatia. Ak zamestnanec výpoveď neprevezme, tak dátum výpovede je dátum, kedy sa vám zásielka vráti späť.
Darina1234
14.05.13,15:29
dnes