AdrianaA
10.03.09,18:24
Stretli ste sa s odpusteným nájomným. Moja klientka je SZČO od 2008. V tomto roku si prenajala kanceláriu a následne je upravila pre svoje potreby. Vymaľovala, vymenila podlahu a zrušila jednu priečku. Na všetko mala povolenie. Následne sa dohodla s prenajímataľom, že on jej nebude 6 mesiacov faktúrovať nájomné. Na túto dohodu dokonca existuje aj písomná dohoda. Podľa mňa to malo byť tak, že prenajímateľ mal vystaviť fa. na nájom za jednotlivé mesiace a moja klientka mala prefaktúrovať náklady spojené s opravom na prenajímateľa a následne sa mal urobiť zápočet. Prenajímateľ je však presvedčený, že to môže urobiť formou odpustenia nájomného. Účtovať o tom a ako ?
mysimis
10.03.09,17:27
Nebudeš účtovať nájomné, ale zaúčtuješ jej náklady na opravy, ale k týmto účtovným dokladom by som doložila už spomínanú dohodu.
AdrianaA
10.03.09,17:40
milý nick;). No aj som nad tým takto rozmýšľala, ale je mi to trochu proti srsti. V podstate si znižuje jedna aj druhá strana príjmy, aj keď hospodársky bude rovnaký. Mohli by namietať v prípade, že by sa moja klientka priblížila k hranici registrácii DPH , ale to má zatiaľ ďaleko.
tweedle
07.03.14,08:58
Vraciam sa k tejto téme, aj keď s trocha iným problémom. Firma mala v roku 2012 prenajaté kancelárie. Za mesiace 11 - 12/12 nájomné nebolo zaplatené, ale bolo zaúčtované do nákladov cez účet 383. V roku 2013 však nájomné zaplatené nebolo, ale po dohode z majiteľom priestorov bolo toto nájomné odpustené. Ako mám teraz vyrovnať účet 383, môžem to zaúčtovať na 668?