janamm
10.03.09,18:44
Prosim poradiť, ak som učtovala v PU - program MADO, aké výkazy treba doložiť??? Viem, že výsledovku a súvahu, no v súvahe sa mi nerovnajú aktíva a pasíva. Vlastne neviem čo mám dať do pasív, lebo som tam nič neúčtovala :-( janamm
nanusenka
11.03.09,10:44
tak musis doucotovat minimalne zakladne imanie
janamm
12.03.09,10:22
dakujem za odpoved
nanusenka
12.03.09,12:45
na daňový úrad ti stačí dodať Súvahu a Výkaz ziskov a strát.
Tiež som účtovala v programe MADO prvý rok, nerovnala sa mi Súvaha v kolonke bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie, program si tam doplnil vlastne čísla, ktoré som vymazala. Keďže minulý rok sme ešte účtovali v jednoduchom účtovníctve.
Na strane pasív mám finančnú výpomoc, ktorú si cirkev vzala, potom výsledok hospodárenie za rok 2008 a záväzky voči daňovému úradu (daňovú povinnosť za rok 2008), keďže mala cirkev príjem z prenájmu a ten podlieha dani z príjmu.
Kníh veľa nenájdeš, ale najnovšia a celkom dobrá je kniha:" Nové účtovníctvo neziskových organizácií v praxi" autor Viera Laszová, Vydavateľstvo: Ing. Miroslav Mračko - EPOS, 2008.
janamm
15.03.09,11:57
ďakujem za rada
janamm
15.03.09,12:27
Tak som aj ja urobila, lenže v súvahe na strane pasív mám len výsledok hospodárenia za rok 2008 + daň z prenájmu a viac nič som neúčtovala, takže sa mi aj tak strany nerovnajú :-(
nanusenka
19.03.09,13:02
Neviem ako dlho už účtuješ v PU a v programe MADO. Ak si začala len minulý rok, tak na začiatku účtovania si si musela zaúčtovať začiatočné stavy majetku (hodnotu kostolov, farského úradu, pozemkov a lesov), bankových účtov a pokladnice. Aby sa ti vyrovnal začiatočný účet súvahový celú sumu týchto účtov musíš preúčtovať na účet 411.
Ja som to účtovala nasledovne:
bankové účty 221/411
pokladnica 211/411
budovy (kostol, farský úrad) 021/411
pozemky 031/411
Ak si na základné imanie zabudla skús ho doúčtovať nasledovne 411/701. Možno by sa ti to dalo opraviť priamo v programe a zaúčtovať tak ako ja. Ale pozor mazať sa nedá, už keď raz zaúčtuješ nevymažeš, môžeš iba opravovať.