patka.z
10.03.09,18:45
potrebovala by som poradiť, potrebovala by som nejaky vzor na porušenie pracovnej disciplíny, moja predavačka porušila a naďalej aj po upomenutí porušuje pracovný kódex. Je už na dobu neurčitú a nejako si z ňou už neviem rady. Výpoveď to je jednoduché, ale nemienim platiť niekomu odstupné kto si toho nie je hoden. Potrebujem aby si s toho vzala ponaučenie. Za odpovede Vám ďakujem.
jamis
10.03.09,17:49
potrebovala by som poradiť, potrebovala by som nejaky vzor na porušenie pracovnej disciplíny, moja predavačka porušila a naďalej aj po upomenutí porušuje pracovný kódex. Je už na dobu neurčitú a nejako si z ňou už neviem rady. Výpoveď to je jednoduché, ale nemienim platiť niekomu odstupné kto si toho nie je hoden. Potrebujem aby si s toho vzala ponaučenie. Za odpovede Vám ďakujem.

Ale veď pre opätovné porušenie pracovnej disciplíny s ňou môžeš rozviazať pracovný pomer bez odstupného.
Lianka
10.03.09,18:27
patka.z
13.03.09,18:10
Ale veď pre opätovné porušenie pracovnej disciplíny s ňou môžeš rozviazať pracovný pomer bez odstupného.
No možno áno, ale nie je to tak jednoduhé. Mám šéfku ktorá mi dala oprávnenie na takéto veci, no zhodou okolností je mieruhodná osoba s právnickej rodiny, a že by zamestnankyňa s tým neúspela u právneho zástucu musím mať to niečim podložené. Minimálne 2x upozornením a na 3 výpoveďou. Nemám ani ja srdce na takéto veci, ale keď už je to potrebné tak to musím mať poriadne preštilizované, dúfam že ma chápeš. Ale ďakujem ti za odpoveď. pozdravom Patrika
Johanka
13.03.09,19:16
zlezaradil - to je asi dôvod, prečo sa nerozvinula diskusia.
terezamaria
05.04.09,18:00
potrebovala by som poradiť, potrebovala by som nejaky vzor na porušenie pracovnej disciplíny, moja predavačka porušila a naďalej aj po upomenutí porušuje pracovný kódex. Je už na dobu neurčitú a nejako si z ňou už neviem rady. Výpoveď to je jednoduché, ale nemienim platiť niekomu odstupné kto si toho nie je hoden. Potrebujem aby si s toho vzala ponaučenie. Za odpovede Vám ďakujem.

Môžete dať pracovníčke výpoveď pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny,ak bola v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornená na možnosť výpovede § 63, ods.l, písm e/ ZP. Na tie písomné upozornenia je potrebné dať pozor, treba ich mať, v prípade, že by sa pracovníčka obrátila v pracovno-právnej veci na súd,
pokiaľ upozornenia existujú, nie je problém.

Tiež je možné pracovný pomer skončiť okamžite v prípade hrubého a závažného porušenia pracovnej disciplíny. Vy musíte určiť o aké porušenie sa jedná.
SAIVI
05.05.09,11:23
...podľa čoho rozlíšim či ide o hrubé porušenie pracovnej disciplíny - je to niekde stanovené?
...napr. - zamestnanec sa počas pracovnej doby zašíva a bol pristihnutý zamestnávateľom že spí v pracovnom stroji. ...môžme s ním po písomnom napomenutí ak sa to bude opakovať alebo ak opäť nejak poruší pracovnú disciplínu (alkohol, neskorý príchod do práce.. ) okamžite skončiť pracovný pomer bez odstupného?
Gabi03
05.05.09,11:31
...podľa čoho rozlíšim či ide o hrubé porušenie pracovnej disciplíny - je to niekde stanovené?
...napr. - zamestnanec sa počas pracovnej doby zašíva a bol pristihnutý zamestnávateľom že spí v pracovnom stroji. ...môžme s ním po písomnom napomenutí ak sa to bude opakovať alebo ak opäť nejak poruší pracovnú disciplínu (alkohol, neskorý príchod do práce.. ) okamžite skončiť pracovný pomer bez odstupného?

V terminológii sa skôr používa závažné porušenie PD ako hrubé potrebné pre okamžité skončenie.
Závažné porušenie PD by malo byť určené presne v interných smerniciach firmy, ktoré by mali byť podpísané ZCami, že boli o nich poučný.
Spanie by som pokladala len za pouršenie PD, písomne ho upozornila a pri ďalšom porušení PD (do 6 mesiacov?) môžete mu dať okamžité skončenie PP. Pri závažnom porušení PD netreba ani raz upozorňovať (napr. požitie alkoholu... pokiaľ nie je nejaký vínny degustátor :D ).
terezamaria
05.05.09,12:01
...podľa čoho rozlíšim či ide o hrubé porušenie pracovnej disciplíny - je to niekde stanovené?
...napr. - zamestnanec sa počas pracovnej doby zašíva a bol pristihnutý zamestnávateľom že spí v pracovnom stroji. ...môžme s ním po písomnom napomenutí ak sa to bude opakovať alebo ak opäť nejak poruší pracovnú disciplínu (alkohol, neskorý príchod do práce.. ) okamžite skončiť pracovný pomer bez odstupného?
To, že pracovník spal počas pracovnej doby je každopádne závažné a hrubé porušenie pracovnej disciplíny.Alkohol na pracovisku taktiež. Zamestnávateľ v tomto prípade môže okamžite skončiť pracovný pomer § 68, ods. 1 ZP.

Neskorý príchod do práce by som klasifikovala ako menej závažné porušenie pracovnej disciplíny.
V tomto prípade môže dať zamestnávateľ výpoveď § 63, ods.1, písm.d-4, ktorej musí predchádzať
zápisnica o porušení pracovnej disciplíny, resp.zápisnica o neuspokojivom plnení si pracovných povinností s upozornením, že pokiaľ sa vyskytne ešte jedno porušenie pracovnej disciplíny, bude nasledovať výpoveď. / § 63, ods.1, písm.e/ZP /

Mali by ste mať vypracovaný Pracovný poriadok, kde bude stanovené čo je v tej-ktorej profesii závažné a hrubé porušenie pracovnej disciplíny.Pokiaľ ho nemáte, potom logicky musíte zvážiť, čo je a čo nie je závažné porušenie pracovnej disciplíny.

Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne / zápisnica o závažnom a hrubom porušení pracovnej disciplíny/, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom /opísať skutkový stav porušenia pracovnej disciplíny/ a musia ho v ustanovenej lehote doručiť účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť § 70 ZP. / Lehota - § 68,ods.2 ZP /.
SAIVI
05.05.09,12:10
aj podľa § 63, ods.1,písm.e/ ZP. môže zamestnávateľ okamžite ukončiť pracovný pomer? ...nie je tam vtedy výpovedná doba 2 mesiace?
terezamaria
05.05.09,15:17
aj podľa § 63, ods.1,písm.e/ ZP. môže zamestnávateľ okamžite ukončiť pracovný pomer? ...nie je tam vtedy výpovedná doba 2 mesiace?

Áno, tam je výpovedná doba 2 mesiace.
Chobot
05.05.09,19:26
aj podľa § 63, ods.1,písm.e/ ZP. môže zamestnávateľ okamžite ukončiť pracovný pomer? ...nie je tam vtedy výpovedná doba 2 mesiace?

Okamžite nie, veď je to výpoveď, kde sa uplatňuje 2 mesačná VD.
kacenka255
28.08.09,06:04
Porušenie pracovnej disciplíny.
Je hrubé porušenie pracovnej disciplíny neuposlúchnutie rozkazu nadriadeného a je to dôvod na výpoveď podľa paragrafu 68 ods. 1 b/? Ako mám štylizovať výpoveď danému zamestnancovi, ktorý doteraz nebol ani raz písomne upozornení na porušenie pracovnej disciplíny?
ivka70
28.08.09,06:31
Porušenie pracovnej disciplíny.
Je hrubé porušenie pracovnej disciplíny neuposlúchnutie rozkazu nadriadeného a je to dôvod na výpoveď podľa paragrafu 68 ods. 1 b/? Ako mám štylizovať výpoveď danému zamestnancovi, ktorý doteraz nebol ani raz písomne upozornení na porušenie pracovnej disciplíny?

Takeho pracovnika musis najskor pisomne upozornit na moznost vypovede, pokial sa bude priestupok opakovat.

Pravne mu nemozes dat vypoved hned.
Az pri opakovanom poruseni.
kacenka255
28.08.09,06:33
ďakujem za pomoc
Chobot
28.08.09,07:23
Porušenie pracovnej disciplíny.
Je hrubé porušenie pracovnej disciplíny neuposlúchnutie rozkazu nadriadeného a je to dôvod na výpoveď podľa paragrafu 68 ods. 1 b/? Ako mám štylizovať výpoveď danému zamestnancovi, ktorý doteraz nebol ani raz písomne upozornení na porušenie pracovnej disciplíny?

Je to veľmi všeobecná otázka, na ktorú sa dá odpvedať aj áno, aj nie. Záleží od okolností.

Inak rozkazy sa vydávajú len na vojne. V práci dáva nadriadený príkazy. AK ten príkaz odporuje všeobecne záv. predpisom, alebo vykonaním príkazy by bol ohrozený život zamestnanca, tak môže odmietnuť vykonať príkaz (napr. dostal by príkazom nevydávať bločky z RP, ak by neuposlúchol, zamestnávateľ ho za to nemôže postihnúť).

Taktiež záleží od toho, čo mu prikázal urobiť. Ak účtovníčke prikázal pokosiť trávu pred firmou, tak to nie je jej pracovnou náplňou a nie je povinná príkaz vykonať.

Taktiež treba posúdiť intenzitu porušenia. Šéf prikáž zamestnankyni ráno zastrúhalť ceruzky a ona ich ešte na obed nemá zastrúhané, tak to asi nebude porušenie PD na výpoveď.

Ale všeobecne povedané, neuposlúchnutie príkazu nadriadeného je porušenie PD.
kacenka255
31.08.09,11:40
no takto, obchodný zastupca sa vybral po tovar vzdialeneho od firmy 20 km, vo dverach stretol sefa, ktory mu povedal ze nema ist nikam, ze ho potrebuje v kancelarii, ze ma ist skladnik, ale on aj napriek tomu sadol do auta a siel.
Chobot
31.08.09,20:58
no takto, obchodný zastupca sa vybral po tovar vzdialeneho od firmy 20 km, vo dverach stretol sefa, ktory mu povedal ze nema ist nikam, ze ho potrebuje v kancelarii, ze ma ist skladnik, ale on aj napriek tomu sadol do auta a siel.

To je ťažké posúdiť, keď nepoznáme pomery na pracovisku. Na jednej strane je to síce porušenie prac. disciplíny a nedovolené opustenie pracoviska, na druhej strane to ale nie je dôvod na vyhadzov (veď neodišiel z práce kvôli súkromným dôvodom, ale plnil si iné pracovné povinnosti - dalo by sa povedať, že si určil iné priority, než ako ich videl nadriadený). Myslím, že je to skôr tvrdohlavosť oboch a ješitnosť šéfa. Za to by mal dostať riadne pokarhanie alebo krátenie odmien. Neverím, že toto bol jediný dôvod na to, aby ho vyhodili. Toto už musí byť len ten povestný pretečený pohár.

Takže ak nadriadený chce, tak ho môže vyhodiť, lebo neuposlúchol jeho priamy príkaz.
kacenka255
01.10.09,07:22
neviete mi prosim poradit? zamestnanec porušil priamy prikaz nadriadeneho, ze od urcitej firmy nema objednavat on ale druhy zamestnanec, ktory ma vybavenu zlavu na meno. On posunul ponuku tovaru s nezlavnenymi cenami dalej, Zamestnavatel by chcel, aby som mu napisala upozornenie o poruseni PD s dodatkom, ze v pripade neuspechu tohto tovaru mu mam zoosobnit zisk. Môzem?
veronikasad
01.10.09,07:30
neviete mi prosim poradit? zamestnanec porušil priamy prikaz nadriadeneho, ze od urcitej firmy nema objednavat on ale druhy zamestnanec, ktory ma vybavenu zlavu na meno. On posunul ponuku tovaru s nezlavnenymi cenami dalej, Zamestnavatel by chcel, aby som mu napisala upozornenie o poruseni PD s dodatkom, ze v pripade neuspechu tohto tovaru mu mam zoosobnit zisk. Môzem?
môžeš napísať upozornenie , pokial máte v pracovnom poriadku definované, čo sa považuje za porušenie pracovnej disciplíny.
kacenka255
01.10.09,10:28
ano ale to je porušenie podla zakonnika prace podla paragrafu 81 a)
Kolenčík
01.10.09,17:14
Prečo?
Chobot
02.10.09,07:34
Prečo?

Čo prečo? :rolleyes::confused:
Palec4
23.01.10,04:45
Dobry den, rad by som sa spytal na problem u nas.
Pracujem vo firme ako externa firma zabezpecujuca udrzbu.
Teraz problem, leadri vo firme v ktorej posobime nam davaju na zodpovednost ich zariadenia a tym padom aj skodu spobenu ci uz zly manipulovanim ci uz niecim inym, su opravneni mi dat upozornenie o pracovnej disciplne alebo rozviazat PP?
mimo misu- Pracovny poriadok plati mojej firmy alebo firmy v ktorej som externe,ma byt pracovny poriadok vyveseny na stene a byt pristupny?ziadny tu nieje.velmi dakujem za rady.
Dáša_
23.01.10,06:35
Dobry den, rad by som sa spytal na problem u nas.
Pracujem vo firme ako externa firma zabezpecujuca udrzbu.
Teraz problem, leadri vo firme v ktorej posobime nam davaju na zodpovednost ich zariadenia a tym padom aj skodu spobenu ci uz zly manipulovanim ci uz niecim inym, su opravneni mi dat upozornenie o pracovnej disciplne alebo rozviazat PP?
mimo misu- Pracovny poriadok plati mojej firmy alebo firmy v ktorej som externe,ma byt pracovny poriadok vyveseny na stene a byt pristupny?ziadny tu nieje.velmi dakujem za rady.

ak nie si v pracovnom pomere - lebo nie si zamestnanec, ale externá firma - nemôžeš porušiť pracovnú disciplínu a nemôžu s tebou rozviazať PP. Lebo ak by to tak bolo, je to závislá práca a tak vlastne firma porušuje ZP .
Čo sa týka škody na zariadeniach, to sa musí riešiť iba nejakými podnikateľskými zmluvami a dohodami.
Palec4
23.01.10,08:22
to znamena ze ja sa riadim pracovnim poriadkom a pracovnou disciplinou mojej firmy,spravne? niesu teda vobec nijako opravneni mi dat karhanie ci uz porusenie pracovnej disc.nech viem ci sa mozem nejako branit..
Lebo ta hra co tu na nas hraju ze sme tu externe,sme tu proste handry, zmluva na ktoru som bol prijaty akoby nebola atd....
Dáša_
23.01.10,08:28
to znamena ze ja sa riadim pracovnim poriadkom a pracovnou disciplinou mojej firmy,spravne? niesu teda vobec nijako opravneni mi dat karhanie ci uz porusenie pracovnej disc.nech viem ci sa mozem nejako branit..
Lebo ta hra co tu na nas hraju ze sme tu externe,sme tu proste handry, zmluva na ktoru som bol prijaty akoby nebola atd....

na jednej strane, ked ti dajú pokarhanie, tak si ho môžeš rovno ... je neúčinné, pokiaľ nemáž uzavretú pracovnú zmluvu.

ALE

Keď nemáš uzavretú pracovnú zmluvu, tak nie je ani výpovedná lehota, ani odstupné, ani dovolenka, ani stravné listky ....


No nakoniec by možno také pokarhanie zaujímalo inšpektorát práce ...
Palec4
23.01.10,09:02
PZ mam s firmo RY, a firma SA kde som,leadri vytlaci papiere kde sa pise o pracovnej discipline a pokarhani smerom k nam.
este jedna vec, maju pravo mi pridelit zariadenia napr. v hodnote 3milionov a som teda externa firma, lebo pripad sme tu uz mali, kolega nieco vyviedol a dali mu to zosobnit,zavolali k nam na firmu, nikto nic nevysetroval stiahli mu peniaze a bolo...
dakujem za napad s inspektoratom
Dáša_
23.01.10,09:12
PZ mam s firmo RY, a firma SA kde som,leadri vytlaci papiere kde sa pise o pracovnej discipline a pokarhani smerom k nam.
este jedna vec, maju pravo mi pridelit zariadenia napr. v hodnote 3milionov a som teda externa firma, lebo pripad sme tu uz mali, kolega nieco vyviedol a dali mu to zosobnit,zavolali k nam na firmu, nikto nic nevysetroval stiahli mu peniaze a bolo...
dakujem za napad s inspektoratom

tak máš teda PZ alebo si živnostník? Lebo to je podstatný rozdiel.
Palec4
23.01.10,09:54
som obycajny zamestnanec,len nie firmy SA ktora ma chce karhat,davat mi zodpovednost za zariadenia atd..
ludex
23.01.10,16:09
PZ mam s firmo RY, a firma SA kde som,leadri vytlaci papiere kde sa pise o pracovnej discipline a pokarhani smerom k nam.
este jedna vec, maju pravo mi pridelit zariadenia napr. v hodnote 3milionov a som teda externa firma, lebo pripad sme tu uz mali, kolega nieco vyviedol a dali mu to zosobnit,zavolali k nam na firmu, nikto nic nevysetroval stiahli mu peniaze a bolo...
dakujem za napad s inspektoratom


Podstatné a dôležité je, aká ja špecifikácia zmluvy,medzi fy.RY a fy.SA. V tej zmluve sú ( ak sú) napísané vaše práva a povinnosti a ostatné veci ohladom plnenia zmluvy. Takže v tomto by mali mať jasno šéfovia oboch firiem.
renkulka
19.02.10,05:03
Máme pracovníčku - čašníčku, ktorej sme dokázali na základe inventúry že si "robi čachre machre". Môžeme spísať hrubé porušenie prac.disciplíny, a dať jej výpoveď podľa § 68, odst.b. Vtomto prípade sa tu píše o lehote dvoch mesiacov. to znamená, že do dvoch mesiacov by sme mali skončiť pracovný pomer? Tu neplynie žiadna výp.lehota? Napr. záznam spíšeme dnes , výpoveď môžme dať dnes, alebo až do 19.4.?