Zuzka2510
10.03.09,20:25
Dobrý večer. Ja by som potrebovala poradiť ohľadom zamestnávania občanov a príspevkov od úradu práce. Teraz sa rôzne písalo v novinách a tak rôzne, že ak zamestnávatelia vytvoria prac. miesto a budú ho držať min 2 roky tak dostanú rôzne príspevky od štátu a že ak vezme pracovníka, ktorý je dlhodobo nezamestnaný tiež ma rôzne úľavy na odvodoch atď. Ja som zisťovala na úrade práce v KE ako to vlastne je a tam mi povedali o strašne smiešnych príspevkov ak vezmem do úvahy to čo vraví p. Fico.ešte sa chcem spýtať kto vypláca zamestnaneckú prémiu úrad práce alebo zamestnávateľ? Ďakujem pekne
Jana Motyčková
11.03.09,06:53
Neviem, či je v tom jasno - ale zamestnanecká prémia nie je príspevok z ÚP pri vytvorení prac. miesta ale súvisí so zdaňovaním. Zamestnaneckú prémiu bude poćítať zamestnávateľ v ročnom zúčtovaní dane zamestnanca prvýkrát za rok 2009, vyplatí ju zamestnávateľ a vyžiada si ju od daňového úradu.

ÚP poskytuje za určitých podmienok príspevok na vytvorenie nového prac.miesta, ten je vo výške (v KE) cca 282€ najviac však vo výške 50% z celkovej ceny práce zamestnanca - to poskytuje ÚP zamestnávateľovi
ÚP môže tiež poskytnúť za určitých podmienok príspevok ku mzde zamestnanca 12 mesiacov vo výške cca 153,67€ (suma platna do konca roka 2009, potom bude iná), potom ďaľšich 12 mesiacov cca 1/2 z tej sumy. Príspevok je kráteny počas PN. O tento príspevok si žiada zamestnanec a ÚP ho vypláca priamo zamestnancovi.
Ak sa zamestnancovi poskytuje príspevok ku mzde zamestnanca, zamestnávateľ nemá na toho zamestnanca nárok na príspevok na vytvorenie nového prac. miesta.
Zuzka2510
11.03.09,07:28
Dobrý deň. Viem že tá zamestnanecká prémia sa dáva vtedy ak zamestnanec má min. mzdu alebo sa mýlim? Máme takýchto ľudí, ktorý síme nemajú presne min.mzdu ale iba o trošku viac, tak neviem či tiež majú nárok na zam.prémiu a ešte v akej výške by mala byť? Je nejaká stanovená výška alebo to záleží na zamestnávateľovi? Ak sa mýlim prosím opravte ma. A ešte či sa môže dať mesačne alebo sa to dáva pri ročn. zúčt. dane za rok 2009? Ďakujem
Zuzka2510
11.03.09,07:32
Čo sa týka príspevkov na vytvorenie prac. miesta ja čo som si zisťovala na úrade práce tak tam mi povedali že zamestnávateľ dostane dotáciu na odvody vo výške 38 382,- Sk, ktorá bude rozdelená na prvých 6. mesiacov vo výške 4 265,- Sk/mesiac a druhých 6 mes. 2132,- Sk/mes. Podmienka 2 roky držať prac. miesto. Takže ak si to zrátam tak financovať budú len 12 mesiacov a čo ďalších 12 mesiacov ak to miesto má byť 2 roky?
Jana Motyčková
11.03.09,09:51
Dobrý deň. Viem že tá zamestnanecká prémia sa dáva vtedy ak zamestnanec má min. mzdu alebo sa mýlim? Máme takýchto ľudí, ktorý síme nemajú presne min.mzdu ale iba o trošku viac, tak neviem či tiež majú nárok na zam.prémiu a ešte v akej výške by mala byť? Je nejaká stanovená výška alebo to záleží na zamestnávateľovi? Ak sa mýlim prosím opravte ma. A ešte či sa môže dať mesačne alebo sa to dáva pri ročn. zúčt. dane za rok 2009? Ďakujem
Ako som napísala, zamestnanecká prémia sa bude počítať aź pri RZD za rok 2009. Výška je daná zákonom ale nedá sa priamo povedať suma, pretože sa nie celkom jednoducho počíta. Aj zamestnancovi, ktorý má o niečo vyššiu mzdu ako minimálnu, vyjde nejaká zamestnanecká prémia, ak splní ďalšie podmienky. V princípe maximálna možná výška zamestnaneckej prémie (za rok 2009) je 19% z rozdielu medzi NČ a miniálnou mzdou po odpočítaní poistného - cca 181€. U zamestnancov s vyššou ako minimálnou mzdou to bude zjednodušene 19% z rozdielu medzi NČ a čiastkovým záladom dane, to sa ale kráti za mesiace, kedy neboli zamestnaní.
Zuzka2510
11.03.09,10:07
Ďakujem už tomu rozumiem lepšie.
Zuzka2510
19.03.09,06:53
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, ak si chceme požiadať od štátu príspevok na vytvorenie prac. miesta je tam podmienka, aby uchádzač o zamestnanie bol evidovaný na úr. práce najmenej 3 mesiace. Ja sa preto pýtam mám chápať tie 3 mesiace ako napr. príjmeme ho v marci a evidovaný musí byť mesiace december,január,február, alebo to môžem chápať aj tak, že bol evidovaný po častiach čiže október,december,február ale spolu to vychádza 3 mesiace. Dúfam že som to napísala normálne a dá sa to pochopiť. Ďakujem
Zuzka2510
19.03.09,07:02
Prosíííííííííííííím:mee:
Zuzka2510
19.03.09,07:16
Ešte by som chcela doplniť moju otázku ak sme prijali zamestnanca, ktorý bol do 08/2008 evidovaný na úr.práce asi cca 1 rok, potom si otvoril živnosť a v 02/2009 si živnosť pozastavil a prijali sme ho do prac. pomeru. Máme nárok za toho zamestnanca na príspevok?
Zuzka2510
19.03.09,07:26
Prosím nájde sa tu niekto kto by mi poradil?
Jana Motyčková
19.03.09,09:13
Skús dať otázky na ÚP, zákon to presne nešpecifikuje, bude to zrejme len na výklade ÚP. Neviem, či už má niekto konkrétnu skúsenosť. Odpoveď ma tiež bude zaujímať.

Tiež by ma zaujíamlo, keďže podmienkou je aj, že poberal dávku v hmotnej núdzi, či naozaj obe podmienky musia byť splnené (tak to vyplýva zo zákona), t.j. bol aj na ÚP a aj poberal dávku v hmotnej núdzi - čo by dosť veľa ľudí vylučovalo z tohto nároku.
Opravujem - táto otázka sa týka iného príspevku - príspevku ku mzde zamestnanca (§50f).
Zuzka2510
19.03.09,10:10
Telefonovala som na úr.práce a tam mi povedali, že teraz v tejto dobe musí byť evidovaný, ale keď som si zisťovala tie príspevky tak nie je všade podmienka poberať dávku hmotnej núdze. Aspoň mi to z úr. práce nespomenuli.
calgary
19.03.09,11:01
No bohužiaľ zadať otázku na ÚP, sa podľa mojich skúseností nevypláca, málokedy sa človek dočká odpovedí. A keď, potom formou osobnej návštevy... Ale opakujem ide o osobnú skúsenosť.
Čo sa týka príspevkov z ÚP, v našom prípade išlo o poberanie príspevkov ešte pred 01.05.2008 kedy sa novelizoval zák.5/2004 o službách zamestnanosti a došlo k zmene spôsobu výpočtu príspevkov a k tým v podstate k ich rapídnemu zníženiu. Táto novela upravila aj dĺžku evidencie nezamestnaného, z pôvodných 12 mesiacov na 3. Pravdupovediac výklad týchto troch mesiacov mi nie je jasný. Podľa skúseností bol aj výklad "starého" zákona u každej pracovníčky úradu trochu iný.
V každom prípade, ak sa rozhodnte vstúpiť do tohto záväzku voči ÚP, dobre si prehodnoďte či sa Vám to vyplatí. Je s tým totiž spojené množstvo (často nezmyselných) povinností, ktoré musíte splniť. V prípade, že na niektorú zabudnete hrozí Vám odstúpenie ÚP od dohody a povinnosť vrátiť celý dovtedy poskytnutý príspevok.
Čo sa týka konkrétne povinnosti poberať súčasne dávku v hmotnej núdzi a byť v EUoZ - v prípade poberania príspevku podľa §50 zák. 5/2004 , nestretla som sa nikdy(a to sme celkovo preobsadzovali miesta cca 50 krát) s požiadavkou tento súbeh dokladovať.
Jana Motyčková
19.03.09,13:10
Čo sa týka konkrétne povinnosti poberať súčasne dávku v hmotnej núdzi a byť v EUoZ - v prípade poberania príspevku podľa §50 zák. 5/2004 , nestretla som sa nikdy(a to sme celkovo preobsadzovali miesta cca 50 krát) s požiadavkou tento súbeh dokladovať.
V §50 bola požiadavka evidencia na ÚP alebo dávka v hmotnej núdzi.
Opravujem - príspevok, ktorý si žiada zamestnávateľ nemá podmienku poberanie dávky v hmotnej núdzi,
mala som na mysli príspevok ku mzde zamestnanca (§50f),ktorý si môže nárokovať zamestnanec, tu je podmienka evidencia na ÚP a dávka v hmotnej núdzi, preto sa pýtam, či nemá niekto info, ako to bude v praxi.