Llívia
10.03.09,21:49
Zamestnanec bol v r. 2008 súčasne aj SZČO. Pracovníčkou spoločnosti, v ktorej bol zamestnaný, bol donútený podpísať žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania, inak by mu spoločnosť nevystavila potvrdenie o príjme. Problém je v tom, že aj keď ju zamestnanec opakovane upozornil, že mu spoločnosť nemôže spraviť ročné zúčtovanie, spoločnosť ho aj tak spravila. Z ročného zúčtovania mu vyšiel preplatok 1.500 SKK (50 EUR - preplatok bol už aj vyplatený) a daň 6.000 SKK. Nie som si istá, ako mám vyplniť daňové priznanie typ B. Predpokladám, že sa podá ako riadne daňové priznanie. Sumu 6.000 SKK, t.j. výslednú daň z ročného zúčtovania, uvediem na r. 100?
Ako prílohu dám ročné zúčtovanie (ak áno, ako donútiť zamestnávateľa, aby toto potvrdenie vystavil tak, aby sa stihla lehota do 31.3.2009)? V podstate na dani žiaden rozdiel nebude, keďže zamestnanec nemal za r. 2008 žiadne príjmy ako SZČO. Ďakujem.
Zoltán Kovács
10.03.09,20:58
Zamestnanec bol v r. 2008 súčasne aj SZČO. Pracovníčkou spoločnosti, v ktorej bol zamestnaný, bol donútený podpísať žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania, inak by mu spoločnosť nevystavila potvrdenie o príjme. Problém je v tom, že aj keď ju zamestnanec opakovane upozornil, že mu spoločnosť nemôže spraviť ročné zúčtovanie, spoločnosť ho aj tak spravila. Z ročného zúčtovania mu vyšiel preplatok 1.500 SKK (50 EUR - preplatok bol už aj vyplatený) a daň 6.000 SKK. Nie som si istá, ako mám vyplniť daňové priznanie typ B. Predpokladám, že sa podá ako riadne daňové priznanie. Sumu 6.000 SKK, t.j. výslednú daň z ročného zúčtovania, uvediem na r. 100?
Ako prílohu dám ročné zúčtovanie (ak áno, ako donútiť zamestnávateľa, aby toto potvrdenie vystavil tak, aby sa stihla lehota do 31.3.2009)? V podstate na dani žiaden rozdiel nebude, keďže zamestnanec nemal za r. 2008 žiadne príjmy ako SZČO. Ďakujem.

Ak nemal žiadne príjmy a ani výdavky podľa §6 (teda ako szčo), potom RZD sa mohlo vykonať bez problémov. Nevzniká mu z titulu podnikania podať DP. Stačí len listom oznámiť DÚ skutočnosť, že ako szčo mu nevzniká povinnosť podávania DP. A toť vsjo.
Llívia
10.03.09,21:17
Zabudla som: dostal dotáciu z úradu práce cca 45.000. Z nej nakúpil stroje. Daňový základ zo živnosti bude 0 (45.000 bude zdaňovaný príjem - dotácia a 45.000 bude výdavok - nakúpené stroje).
Nesúhlasím však s tvojím tvrdením, že si nemusí podať daňové priznanie typ B. Musí si ho podať z titulu, že mal živnosť. A je jedno, či mal z nej nejaké príjmy alebo nie. - viď odkaz v príspevku č. 6.
Zita5
10.03.09,21:21
Zabudla som: dostal dotáciu z úradu práce cca 45.000. Z nej nakúpil stroje. Daňový základ zo živnosti bude 0 (45.000 bude zdaňovaný príjem - dotácia a 45.000 bude výdavok - nakúpené stroje).
Nesúhlasím však s tvojím tvrdením, že si nemusí podať daňové priznanie typ B. Musí si ho podať z titulu, že mal živnosť. A je jedno, či mal z nej nejaké príjmy alebo nie.

Však vyššie v príspevku ste písali , že ako živnostník nedosahoval žiadny príjem .A teraz tu píšete , že nesúhlasíte s trvdením, že nemusí podávať DP B...tak teraz tomu nerozumiem .
Llívia
10.03.09,21:22
x
Zita5
10.03.09,21:25
Zabudla som: dostal dotáciu z úradu práce cca 45.000. Z nej nakúpil stroje. Daňový základ zo živnosti bude 0 (45.000 bude zdaňovaný príjem - dotácia a 45.000 bude výdavok - nakúpené stroje).
Nesúhlasím však s tvojím tvrdením, že si nemusí podať daňové priznanie typ B. Musí si ho podať z titulu, že mal živnosť. A je jedno, či mal z nej nejaké príjmy alebo nie.

Na základe toho , že ste doplnili info o príjme živnostníka , tak podáva DP B.
Ale poraďák Zoltán Kovács Vám danom momente na Vašu odtázku odpovedal správne .

Pozrite si aj nasledovný link
http://www.porada.sk/978976-post49.html
Llívia
10.03.09,21:26
Však vyššie v príspevku ste písali , že ako živnostník nedosahoval žiadny príjem .A teraz tu píšete , že nesúhlasíte s trvdením, že nemusí podávať DP B...tak teraz tomu nerozumiem .

Doteraz vždy som sa stretla s tým, že akonáhle mal niekto živnosť, tak bez ohľadu na to, či mal z nej nejaké príjmy alebo nie, tak si musel podať daňové priznanie typ B. Dokonca ho niektorí podávali aj vtedy, keď mali pozastavenú živnosť. Nidky som sa nestretla s tým, že by stačilo na daňový úrad zaslať oznámenie, že podnikateľ nemal z podnikania žiadne príjmy, a teda by nemusel podávať daňové typ B. viď odkaz v príspevku č. 6.
Zita5
10.03.09,21:29
Doteraz vždy som sa stretla s tým, že akonáhle mal niekto živnosť, tak bez ohľadu na to, či mal z nej nejaké príjmy alebo nie, tak si musel podať daňové priznanie typ B. Dokonca ho niektorí podávali aj vtedy, keď mali pozastavenú živnosť. Nidky som sa nestretla s tým, že by stačilo na daňový úrad zaslať oznámenie, že podnikateľ nemal z podnikania žiadne príjmy, a teda by nemusel podávať daňové typ B.

Buďte taká láskavá , preštudujte si Zákon o dani z príjmu a v hore vyššie pripojenom linku ,Otázky a odpovede zo stránky www.drsr.sk a potom nám napíšte tu v téme paragraf , podľa ktorého sa DP typu B podáva vždy z dôvodu živnosti , tak ako to tvrdíte .
Ivana 1511
11.03.09,06:31
Prpsím o radu:
Študentka ktorá pracovala na dohodu o vyk.práce podá daňové priznanie A. Ak si chce uplatniť daň z úrokov zo stavebného šporenia, musí podať typ B. Môže si tak isto uplatniť daň z úrokov
z vkladnej knižky, ktoré boli zrazené za rok 2007 ale v roku 2008? Akým spôsobom to DÚ zdokladuje? Musí priložiť kopiu výpisu z účtu stavebného sporenia? A čo daň z úrokov na vkladnej knižke?
Ako zdokladovať tieto DÚ? Ďakujem za odpoveď.
alušik
11.03.09,06:40
Prpsím o radu:
Študentka ktorá pracovala na dohodu o vyk.práce podá daňové priznanie A. Ak si chce uplatniť daň z úrokov zo stavebného šporenia, musí podať typ B. Môže si tak isto uplatniť daň z úrokov
z vkladnej knižky, ktoré boli zrazené za rok 2007 ale v roku 2008? Akým spôsobom to DÚ zdokladuje? Musí priložiť kopiu výpisu z účtu stavebného sporenia? A čo daň z úrokov na vkladnej knižke?
Ako zdokladovať tieto DÚ? Ďakujem za odpoveď.
Podľa môjho názoru je dôležité, kedy bola zrážková daň skutočne zrazená - ak príjmy z vkladu, ktorý bol fyzicky vložený v r.2007 pripísali až v r.2008 a v r.2008 zrazili z tohto príjmu (úrokov) aj zrážkovú daň, tak môže tieto príjmy a k nim prislúchajúcu daň uviesť v daňovom priznaní za rok 2008. Dokladovať sa to daňovému úradu priamo pri podaní daňového priznania nemusí. Dokladujete to až v prípade, že Vás k tomu daňový úrad vyzve.
Ivana 1511
11.03.09,06:46
Ešte raz ďakujem. Ano, bolo to tak. Vložené 2007 ale úroky pripísané až v 2008 a daň samozrejme hneď zrazená ale v 2008.Tak isto som si to myslela ako vy, len som si nebolas istá.
Zoltán Kovács
11.03.09,12:08
Zabudla som: dostal dotáciu z úradu práce cca 45.000. Z nej nakúpil stroje. Daňový základ zo živnosti bude 0 (45.000 bude zdaňovaný príjem - dotácia a 45.000 bude výdavok - nakúpené stroje).
Nesúhlasím však s tvojím tvrdením, že si nemusí podať daňové priznanie typ B. Musí si ho podať z titulu, že mal živnosť. A je jedno, či mal z nej nejaké príjmy alebo nie.

1.
mimotemy Takúto základnú vec by mal ovládať "samostatný účtovník".

Na podanie DP ťa zaväzuje zdaniteľný príjem, a nie skutočnosť či máš, alebo nemáš žívnostenský list.


2. Snaž sa pri zadávaní dotazu uviesť všetky údaj týkajúce sa prípadu, inak odpovede dopadnú tak ako v tejto téme. Po doplnení z tvojej strany (dotácia z ÚP), je moja otázka samozrejme nesprávna. Ale je správna na pôvodnú otázku. ;)
Llívia
11.03.09,16:49
1.
mimotemy Takúto základnú vec by mal ovládať "samostatný účtovník".

Na podanie DP ťa zaväzuje zdaniteľný príjem, a nie skutočnosť či máš, alebo nemáš žívnostenský list.


2. Snaž sa pri zadávaní dotazu uviesť všetky údaj týkajúce sa prípadu, inak odpovede dopadnú tak ako v tejto téme. Po doplnení z tvojej strany (dotácia z ÚP), je moja otázka odpoveď samozrejme nesprávna. Ale je správna na pôvodnú otázku. ;)

mimotemy Áno, tvoja odpoveď na zadanú otázku je správna. Ja som si však vážne myslela, že SZČO musí vždy podať daňové priznanie bez ohľadu na to, či mala z nej príjem alebo nie, preto som nesúhlasila s tvojou odpoveďou. Holt, i mistr tesař se někdy utne.
Llívia
11.03.09,16:55
Je spôsob vyplenia daňového priznania uvedený v otázke OK?