Janka6685
30.06.05,07:09
Ahojte.

Chcela by som sa opýtať, čo znamená práca na kratší pracovný čas? Je to to isté, ako skrátený pracovný úväzok? Zo skráteného pracovného úväzku sa ale platia všetky odvody zo mzdy a v novinách som sa dočítala, že pri kratšom pracovnom čase (do 20 hod./týž.) sa odvody platia až nad 6 500 Sk. Skúšala som hľadať v zákone aj na porade, ale nič podstatné som nenašla.
hana.m.
30.06.05,06:08
My máme uzatvorený pracovný pomer s diétnou sestrou na kratší pracovný čas, na 2 hodiny týždenne. Patrí jej plat 690,- Sk na mesiac. Odvody za ňu platíme z vymeriavacieho základu, t.j. zo 690,- Sk.
Ak je pracovný pomer uzavretý na základe pracovnej zmluvy s kratším pracovným časom - zamestnanec platí odvody do fondov z vymeriavacieho základu /zodpovedajúcej mzdy/, ktorý je aj menší ako minimálna mzda. Zamestnávateľ platí odvody z VZ zamestnanca.
Myslím si, že skrátený úväzok je to isté ako práca na kratší pracovný čas.
Janka6685
30.06.05,06:18
No ja súhlasím s tým, čo si napísala, lebo to som si myslela. Pred pár sekundami som dočítala článok od pána Mihála, kde je to tiež takto vysvetlené. Pýtala som sa len preto, lebo v novinách som sa dočítala, že ak zamestnanec na kratší pracovný čas (do 20 hod./týž.) nezarobí viac ako 6 500 Sk, odvody platiť nemusí. Bolo to napísané v denníku, o ktorom si myslím svoje. Mám totiž pocit, že 99 % toho čo píšu je podvod a klamstvo. Dúfam len, že som neprehliadla nejakú novelizáciu, kde je to zmenené.

Čo si o tom myslíte? Aké máte informácie?
marek32
30.06.05,06:22
No ja súhlasím s tým, čo si napísala, lebo to som si myslela. Pred pár sekundami som dočítala článok od pána Mihála, kde je to tiež takto vysvetlené. Pýtala som sa len preto, lebo v novinách som sa dočítala, že ak zamestnanec na kratší pracovný čas (do 20 hod./týž.) nezarobí viac ako 6 500 Sk, odvody platiť nemusí. Bolo to napísané v denníku, o ktorom si myslím svoje. Mám totiž pocit, že 99 % toho čo píšu je podvod a klamstvo. Dúfam len, že som neprehliadla nejakú novelizáciu, kde je to zmenené.

Čo si o tom myslíte? Aké máte informácie?
ja nový čas nečítam
Janka6685
30.06.05,06:32
ja nový čas nečítam
Ako si vedel, o ktorom denníku píšem?:D Ani ja ho nečítam, práve preto, čo som uviedla vyššie, (a ešte preto, lebo už ma nebaví pozerať sa na mojsejovské ksichty), ale svokor našiel tento článok a hneď ma informoval. Svokor tiež bojkotuje takéto denníky a týždenníky, ale teraz je tam vraj nejaká súťaž.

O.K., ale o inom som chcela. Takže je to blbosť čo sa tam popísalo?
marek32
30.06.05,06:40
Ako si vedel, o ktorom denníku píšem?:D Ani ja ho nečítam, práve preto, čo som uviedla vyššie, (a ešte preto, lebo už ma nebaví pozerať sa na mojsejovské ksichty), ale svokor našiel tento článok a hneď ma informoval. Svokor tiež bojkotuje takéto denníky a týždenníky, ale teraz je tam vraj nejaká súťaž.

O.K., ale o inom som chcela. Takže je to blbosť čo sa tam popísalo?
Tiež som bol včera informovaný o tomto článku. Samozrejme,že je to blbosť. V príspevku č. 2 to máš vysvetlené.
Janka6685
30.06.05,06:51
No je dobré, že som sa nenechala obalamutiť, len som sa zľakla, že mi niečo ušlo. To, že sme tu rozoberali túto tému bude dobré aspoň vtedy, ak by sa náhodou našiel niekto, kto by im naletel a tu sa dozvie, že je to somarina.Príjemný deň.:)
bredikova
02.11.05,20:17
Potrebujem poradiť. Zamestnanec ZŤP s viac ako 70% pracuje na 6hod/deň. Je to jeho jediné zamestnanie. Hodinová sadzba je 48,- Sk. Takže za 10/2005 zarobí 21dníx6hod=126 hod x 50,- Sk = 6048,- Sk. Táto suma bude VZ? Alebo 6900,- Sk

Ako je to s doplatemním do minimálnej mzdy. Musím mu doplatiť a do koľko?

Prosííím vysvetlite.
ondrejvla
02.11.05,20:24
Potrebujem poradiť. Zamestnanec ZŤP s viac ako 70% pracuje na 6hod/deň. Je to jeho jediné zamestnanie. Hodinová sadzba je 48,- Sk. Takže za 10/2005 zarobí 21dníx6hod=126 hod x 50,- Sk = 6048,- Sk. Táto suma bude VZ? Alebo 6900,- Sk

Ako je to s doplatemním do minimálnej mzdy. Musím mu doplatiť a do koľko?

Prosííím vysvetlite.
6 900,-Sk je minimálna mzda za 8 hodinový pracovný čas, hodinová mzda 39,70 Sk/ hod. Nevidím dôvod, aby si mu niečo doplácala, keď píšeš, že mu platíš 48,-Sk/ hod., (ale vo výpočte máš 50,-Sk/hod., no konečný výpočet je za 48,-Sk/hod).
Áno táto suma bude VZ.
bredikova
02.11.05,20:32
Pardon. Máme zamestnanca aj s 50,- Sk na hodinu. Pomýlila som sa. Ďakujem za radu. Prosím ťa, môžeš mi uviesť nejaký príklad , kedy budem doplácať do minimálnej mzdy. nejako tomu nerozumiem.
ondrejvla
02.11.05,20:41
Pardon. Máme zamestnanca aj s 50,- Sk na hodinu. Pomýlila som sa. Ďakujem za radu. Prosím ťa, môžeš mi uviesť nejaký príklad , kedy budem doplácať do minimálnej mzdy. nejako tomu nerozumiem.
Tak ešte raz, asi som to nesprávne vysvetlila:
- tento ŤZP nie je na minimálnej mzde, nakoľko má hodinovú sadzbu vyššiu, ako je hodinová sadzba pri min.mzde, kde je 39,70/hod., teda neodpracuje plný pracovný fond, ale len 6 hod.denne, teda pri plnom fonde odpracovaných hodín za 21 dní by jeho mzda činila 8064,-Sk btto,
- do min.mzdy by si doplácala vtedy, ak by príjem za plne odpracovaný fond činil napr. 6890,- Sk, to sa môže stať v prípade, že zamestnanec s min.mzdou čerpá dovolenku v novembri, ale priemer má za 3.štvrťrok, tak mu musíš doplatiť 10,- Sk do min.mzdy. OK? Je to už jasnejšie?
bredikova
02.11.05,20:49
Teraz už chápem. Vždy si to musím prepočítať na plný pracovný fond.OK.