eniva
11.03.09,08:35
Dobrý deň všetkým,
mám tu taký malý problémik a snáď sa nájde niekto šikovný, kto by mi poradil... Vlani sme na základe zmluvy a predfaktúr platili preddavky na stroj, ktorý nám vyrábali v Číne, všetky tieto preddavky som účtovala na 052 - Preddavky na DHM. Ked nám konečne vo februári stroj prišiel a ja som chcela zaúčtovať clo a stroj zaradiť, bolo mi povedané, že stroj u nás nezostane ale hned ako bude funkčný ho predávame do ďalšej firmy tu na Slovensku. Čo ja mám teraz spraviť s tými preddavkami??? MOžno pre niekoho jednoduchá vec, ale ja si s tým akosi neviem rady... ako to všetko správne zaúčtovať???
Eniva
Tweety
11.03.09,07:46
Dobrý deň všetkým,
mám tu taký malý problémik a snáď sa nájde niekto šikovný, kto by mi poradil... Vlani sme na základe zmluvy a predfaktúr platili preddavky na stroj, ktorý nám vyrábali v Číne, všetky tieto preddavky som účtovala na 052 - Preddavky na DHM. Ked nám konečne vo februári stroj prišiel a ja som chcela zaúčtovať clo a stroj zaradiť, bolo mi povedané, že stroj u nás nezostane ale hned ako bude funkčný ho predávame do ďalšej firmy tu na Slovensku. Čo ja mám teraz spraviť s tými preddavkami??? MOžno pre niekoho jednoduchá vec, ale ja si s tým akosi neviem rady... ako to všetko správne zaúčtovať???
Eniva
Jednoducho ich preúčtuj z 052 na 314.
eniva
11.03.09,08:42
aha, a to je také jednoduché??? no super, len teraz ešte neviem, že čo s tým clom, kam mám to naúčtovať
a dakujem za odpoved
Tweety
11.03.09,09:04
aha, a to je také jednoduché??? no super, len teraz ešte neviem, že čo s tým clom, kam mám to naúčtovať
a dakujem za odpoved
A už máš faktúru za stroj?
eniva
11.03.09,09:46
ano, práve som ju našla medzi papiermi z colnice
eniva
11.03.09,09:52
a navyše sa ešte stále neviem vymotať z tých preddavkov, lebo mi to nejako divne prepočítalo, na 052 mám zostatok 37454,53 Eur, ale v skutočnosti sme zaplatili 37095, teraz by som to mala asi riešiť cez kurzové rozdiely, mám pravdu??
adato
17.03.09,13:13
Ja by som navrhovala riadne zaúčtovať obstaranie na 042, (faktúra + clo).
Následne zaúčtovať odpredaj z účtu 042.

Zálohy mali byť prepočítané historickým a nie konverzným kurzom. Teda kurzom, ktorým bola záloha pôvodne zaúčtovaná, asi tam budete mať nejakú chybu, lebo by ste sa mali dostať na tú hodnotu, ktorú ste platili.
eniva
18.03.09,10:29
hej, aj mňa napadla takáto možnosť, lenže konateľ s tým nesúhlasil, nič sa nebude zaraďovať, je to pre nás tovar, ktorý ďalej predáme. tak to skúsim spraviť, ako navrhovala Tweety, že to proste preúčtujem na 314. a čo sa týka tých preddavkov, všetky sa platili v Eurách z valutového účtu, len jeden sme platili z účtu korunového a tam mi zrejme vznikol ten rozdiel. som zvedavá, čo s tým teraz, ked už mám minulý rok uzavretý spravím... snaď ma niečo napadne. a clo som rozmýšľala, že zaúčtujem na 568 - bude to tak OK??
Tweety
18.03.09,10:45
hej, aj mňa napadla takáto možnosť, lenže konateľ s tým nesúhlasil, nič sa nebude zaraďovať, je to pre nás tovar, ktorý ďalej predáme. tak to skúsim spraviť, ako navrhovala Tweety, že to proste preúčtujem na 314. a čo sa týka tých preddavkov, všetky sa platili v Eurách z valutového účtu, len jeden sme platili z účtu korunového a tam mi zrejme vznikol ten rozdiel. som zvedavá, čo s tým teraz, ked už mám minulý rok uzavretý spravím... snaď ma niečo napadne. a clo som rozmýšľala, že zaúčtujem na 568 - bude to tak OK??
Nie, nebude, clo je súčasťou obstarávacej ceny tovaru.
adato
18.03.09,11:36
Nerozumiem v čom je problém, keď chce mať stroj ako tovar a nie ako majetok na obstaraní. Rozdiel je len ten, že sa to vykazuje v dlhodobých, alebo obežných aktívach. Tiež by bolo potrebné skontrolovať, či Vám táto aktivita sedí na to, čo máte v predmete podnikania a ako boli formulované objednávky. Možno bol takýto zámer už na začiatku.