janka331
11.03.09,09:42
Môže byť mama, ktorá nebýva v spoločnej domácnosti, považovaná pri sprevádzaní k lekárovi za rodinného príslušníka? Pretože zamestnávateľ tvrdí, že iba v tom prípade ak býva v spoločnej domácnosti
Zuzka2510
11.03.09,08:57
Ja si myslím že áno.
Beella
11.03.09,09:00
Rodinného príslušníka upresňuje Zákonník práce §40.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207803&FileName=zz07-00479-0207803&Rocnik=2007&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=548&Flags=160&IndexFile=zz07&Text=Z%C3%A1konn%C3%ADk+pr%C3%A1ce

Mne zamestnávateľ uznáva doprovod mojej matky na vyšetrenia. Samozrejme nežijeme v spoločnej domácnosti.
Tweety
11.03.09,09:06
Môže byť mama, ktorá nebýva v spoločnej domácnosti, považovaná pri sprevádzaní k lekárovi za rodinného príslušníka? Pretože zamestnávateľ tvrdí, že iba v tom prípade ak býva v spoločnej domácnosti
Podľa ZP je to rodinný príslušník to, že nemáte spoločnú domácnosť, nie je podstatné, táto podmienka pri rodičoch stanovená nie je.
Chobot
11.03.09,09:13
Môže byť mama, ktorá nebýva v spoločnej domácnosti, považovaná pri sprevádzaní k lekárovi za rodinného príslušníka? Pretože zamestnávateľ tvrdí, že iba v tom prípade ak býva v spoločnej domácnosti

Tu to máš šedé na bielom modrom :D- § 40 ods. 5:

(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
Tweety
11.03.09,09:16
[quote=Chobot;980218]Tu to máš šedé na bielom - § 40 ods. 5:
mimotemy No netvrdila by som, že na bielom:---, biele je len vtedy, keď príspevok píšeme a potom už biela nie je bielou. Nie je vypraná v P.....:---
janka331
11.03.09,17:41
Ďakujem za vysvetlenie, lebo niekedy pri argumentoch zamestnávateľa si myslím, že neviem čítať s porozumením. Musím povedať, že som nesmierne rada, že som v októbri minulého roka objavila poradu a v nej toľko múdrych a vzdelaných ľudí. Ďakujem za vysvetlenie.
editasara
01.02.11,10:26
Tu to máš šedé na bielom modrom :D- § 40 ods. 5:

(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.

Starý rodič je definovaný ako prarodič?
Chobot
01.02.11,11:53
Starý rodič je definovaný ako prarodič?

áno. Rodič je rodič a o generáciu vyššie je prarodič (dedko a babka).
marjankaj
01.02.11,12:02
áno. Rodič je rodič a o generáciu vyššie je prarodič (dedko a babka).

No ja by som to aj rozšíril vyššie. Malo by ísť aj o praprababku a prapradedka prípadne ešte ďalej.
editasara
01.02.11,13:34
Ďakujem, myslela som rodič-starý rodič-prarodič