dufulus
11.03.09,09:48
chcel by som sa spýtať, ako je to s DPH pri nákupe materiálu a tovaru z EU, konkrétne z Rakúska

či je rozdiel pri pokladničných blokoch a faktúrach, či tam treba DPHčku aj samozdaniť alebo do účtovníctva dávam ceny bez DPH alebo s DPH

Ďakujem
dufulus
12.03.09,07:58
takže ak som správne pochopil čo som čítal zákon, tak pokl. doklady asi budú bez DPH zaúčtované, a nemám nárok si odrátať DPHčku z materiálu nakúpeného v Rakúsku

ak sa mýlim, ešte máte čas ma opraviť 10 min :D
datacon
12.03.09,08:42
Narok na odpocet dane máte iba z dokladov vystavených daňovníkom z slovenským IČ DPH, teda SKXXXXXXXXX , ako platca dph mate narok na vrátenie rakúskej DPH u rakúskeho finančného úradu po splnení ich administratívnych podmienok. V prípade že si odpočet u zahraničného fin. uradu nebudete uplatnovať je celý doklad tak ako je nákladovou položkou a samozdanenie sa nevykonáva.
csi
30.03.09,10:11
Obdržali sme fa z rakúskej firmy za nákup materiálu. Suma je fakturovaná bez DPH. Máme ju aj uhradiť tak ako prisla bez dph?
EMILY04
22.04.09,06:35
Áno. Ak je dodávateľ aj odberateľ platca DPH ako v tvojom prípade, faktúra musí byť bez DPH a samozrejme takú je potrebné aj uhradiť.
ucetni_fantozzi
22.04.09,11:47
Narok na odpocet dane máte iba z dokladov vystavených daňovníkom z slovenským IČ DPH, teda SKXXXXXXXXX , ako platca dph mate narok na vrátenie rakúskej DPH u rakúskeho finančného úradu po splnení ich administratívnych podmienok. V prípade že si odpočet u zahraničného fin. uradu nebudete uplatnovať je celý doklad tak ako je nákladovou položkou a samozdanenie sa nevykonáva.

s druhou castou tejto odpovede nemozem suhlasit, DPH uplatnena "cudzim" platitelom (tzn. z ineho statu EU) je uznanym nakladom iba v pripade, ak neprekrocila prah pre mozne uplatnenie u zahranicneho danoveho uradu. tzn. ak mam moznost ziadat vratenie DPH (po prekroceni sumy stanovenej tym-ktorým statom a splneni ostatnych podmienok) a napriek tomu som si jej vratenie neuplatnil, nemozem ju povazovat za danovy naklad.

toto stanovisko nam bolo prezentovane na skoleni Ing. Kovacikovou, januar 2009, pricom logicky sa s nim stotoznujem (aby to neznelo alibisticky :D)...
Betina2
19.07.09,13:29
A to mám zisťovať u každého členského štátu pokaždé, ak mám nejaký doklad z ERP? A kde to zisťovať? Ako často? Lebo ja ich legislatívu nejako zvlášť nesledujem a pochybujem, že ak k nejakej zmene u nich dôjde, tak mi ju oznámia....Ak je nejaká jednoduchá finta, ako na to, tak sem s ňou. Poteší.