nikula
11.03.09,09:00
Robím jednému živnostníkovi DP a mám zopár otázok?

1. Musím uviesť Orange faktúry do evidencie záväzkov? Nemám ani jednu, ale sú k nim príjmové doklady o zaplatení na predajni.

2. Živnostník vystavoval faktúry, ale zle očísloval (pokračoval v číslovaní z roku 2007, takže sa mu faktúry nezačínajú od 1 ale od 12.) Mám všetky čísla faktúr opraviť, ale nechať tak?

3. Ak nakupoval tovar (farby na dom), ale fakturoval iba celkové práce (nie použitie tohto tovaru), tak nákup tohto tovaru môžem dať do prevádzkových nákladov.

4. Ak sa zabudla urobiť mesačná uzávierka pokladne v decembri, urobila sa 7.1.2009, tak táto tržba bude príjmom až v roku 2009.

Ďakujem za odpovede.
nikula
11.03.09,10:42
Nikto mi neodpovie na moje otázky?
Zoltán Kovács
11.03.09,11:02
Robím jednému živnostníkovi DP a mám zopár otázok?

1. Musím uviesť Orange faktúry do evidencie záväzkov? Nemám ani jednu, ale sú k nim príjmové doklady o zaplatení na predajni. Musí mať faktúru, je to doklad na výdavok

2. Živnostník vystavoval faktúry, ale zle očísloval (pokračoval v číslovaní z roku 2007, takže sa mu faktúry nezačínajú od 1 ale od 12.) Mám všetky čísla faktúr opraviť, ale nechať tak? Nechaj tak.

3. Ak nakupoval tovar (farby na dom), ale fakturoval iba celkové práce (nie použitie tohto tovaru), tak nákup tohto tovaru môžem dať do prevádzkových nákladov. Poskytol službu, kde pužil materiál. Takže nákup farby účtuješ ako nákup materiálu.

4. Ak sa zabudla urobiť mesačná uzávierka pokladne v decembri, urobila sa 7.1.2009, tak táto tržba bude príjmom až v roku 2009. Je to príjem roka 2008

Ďakujem za odpovede.


V citáte.
nikula
11.03.09,11:59
Ohľadom tej tržby za december: Nevadí, že je tam januárový dátum, ako ho potom dám do účtovníctva v roku 2008? Zmeniť dátum na 31.12.2008?
Zoltán Kovács
11.03.09,12:09
Ohľadom tej tržby za december: Nevadí, že je tam januárový dátum, ako ho potom dám do účtovníctva v roku 2008? Zmeniť dátum na 31.12.2008?

Musíš to zaúčtovať k 31.12. nakoľko je to tržba za 12/2008.
Lianka
11.03.09,12:15
Vychadzala by som z dennych pasok - skutocny prijem za december 2008.
evina
11.03.09,12:54
Ja osobne, ak na príjmovom doklade od Orangu sú preukazateľné identifikačné znaky danej FO a úhrada za telefón preukazateľne patriaci danej BO by som považovala za dostačujúci doklad i bez faktúry.
Zoltán Kovács
11.03.09,12:57
Ja osobne, ak na príjmovom doklade od Orangu sú preukazateľné identifikačné znaky danej FO a úhrada za telefón preukazateľne patriaci danej BO by som považovala za dostačujúci doklad i bez faktúry.

Na tom doklade väčšinou je uvedený text: úhrada faktúry ....................

A v tom prípade si myslím, že je potrebná aj faktúra.
veronikasad
11.03.09,13:00
Ja osobne, ak na príjmovom doklade od Orangu sú preukazateľné identifikačné znaky danej FO a úhrada za telefón preukazateľne patriaci danej BO by som považovala za dostačujúci doklad i bez faktúry.
Evina, to by ti pri kontrole neprešlo. Treba vyžiadať - aj dodatočne - kopiu faktúry z Orange.
evina
11.03.09,13:02
Evina, to by ti pri kontrole neprešlo. Treba vyžiadať - aj dodatočne - kopiu faktúry z Orange.

Prečo? Kde je povinnosť predloženia faktúry /v prípade neplatiteľa DPH/?
Má zmluvu od Orangu a PPD od Orangu za platby...
Zoltán Kovács
11.03.09,14:10
Prečo? Kde je povinnosť predloženia faktúry /v prípade neplatiteľa DPH/?
Má zmluvu od Orangu a PPD od Orangu za platby...

To je pravda, ale na faktúre máš rozpísané jednotlivé položky. A niektoré môžu byť daňovo neuznateľné.
veronikasad
11.03.09,14:17
Prečo? Kde je povinnosť predloženia faktúry /v prípade neplatiteľa DPH/?
Má zmluvu od Orangu a PPD od Orangu za platby...
Ty by si si možno pred kontrolormi takýto výklad obhájila, ale väčšina živnostníkov asi nie. Nenazvime to faktúrou /tá je povinná pre platitelov DPH/, ale vyúčtovaním poskytnutej služby.
nikula
16.03.09,08:42
Mám ešte otázočky:
1. Môže sa vystaviť príkazná zmluva na občasné zastupovanie do predajne ako predavačka (v čase dovolenky al. choroby)? Počas roka by to bolo len zopár hodín mesačne, tak sa neoplatí robiť dohoda. Môže PP byť aj na rodinného príslušníka?
2. Ak je vlastníkom second-handu a občas sa berie nejaký tovar aj od súkromnej osoby(nie IČO), môže sa jej vystaviť VPD a dať si ho do nákladov?ˇ

Ďakujem za odpovede
nikula
16.03.09,10:20
Odpovie mi niekto na moje otázky?
Lianka
16.03.09,11:10
2. Ak je vlastníkom second-handu a občas sa berie nejaký tovar aj od súkromnej osoby(nie IČO), môže sa jej vystaviť VPD a dať si ho do nákladov?

Odporucila by som urobit aj kupnopredajnu zmluvu. VPD podla mna nepostacuje - to je len doklad o platbe - nie je jasny ucel, predmet, zoznam tovarovych poloziek a prevod vlastnictva.
nikula
16.03.09,11:51
A čo sa týka tej príkaznej zmluvy?
Lianka
16.03.09,12:01
Osobne neviem. Skus linky vo vyhladavani: http://www.porada.sk/search.php?searchid=7795185
nikula
17.03.09,06:28
Poraďte mi ohľadom príkaznej zmluvy na občasné zastupovanie v predajni počas dovoleniek a PN. Je to iba na pár dní v mesiaci, a tak sa neoplatí robiť dohoda. Môžem ju uzatvoriť aj s rodinným príslušníkom?