tetemonte
11.03.09,10:15
Prajem pekný deň všetkým.
Poraďte mi, prosím, niekto.
Živnostník začal podnikať v júni 2008, dovtedy bol nazamestnaný, podnikať za čal s tým, že dostal príspevok od úradu práce 103 000,-Sk. Ten som mu zahrnula do zdaniteľných príjmov. Do konca roka však nemal žiaden iný príjem. Po odrátaní výdavkov mu vyšiel kladný základ dane cca 40 000,-Sk.
Má nárok na daňový bonus na 2deti od júna do decembra 2008?
Ďakujem.

Mondy
veronikasad
11.03.09,09:17
Prajem pekný deň všetkým.
Poraďte mi, prosím, niekto.
Živnostník začal podnikať v júni 2008, dovtedy bol nazamestnaný, podnikať za čal s tým, že dostal príspevok od úradu práce 103 000,-Sk. Ten som mu zahrnula do zdaniteľných príjmov. Do konca roka však nemal žiaden iný príjem. Po odrátaní výdavkov mu vyšiel kladný základ dane cca 40 000,-Sk.
Má nárok na daňový bonus na 2deti od júna do decembra 2008?
Ďakujem.

Mondy
celý príspevok z UP použil v r.2008 v zmysle podn. plánu ? Ak ano, pri uplatnení skutočných výdavkov je ZD 0 a nemá nárok na daňový bonus, lebo musí vykázať kladný základ dane.
tetemonte
11.03.09,09:30
Nepoužil ho ešte celý.
veronikasad
11.03.09,09:34
Nepoužil ho ešte celý.
Pokial vedieš JU, nemôžeš ho zahrnúť do príjmov, len vyčerpanú časť cez interný doklad na konci roka. Oproti nej sú výdavky, tak základ dane ju nula.
Príjem dotácie je PNZD.

Dalo by sa to obísť keby si mu uplatnila paušálne výdavky, vtedy sa v roku poskytnutia zdaní celá dotácia. Výdavkom je 40 % z dotácie + zaplatené odvody.
Treba si však preveriť na úrade práce, či je to možné. Zákon o dani z príjmu to nezakazuje, len kvoli prekaznosti čerpania dotácie bez vedenia účtovníctva má k tomu UPSVaR nejaké výhrady.

Pri uplatňovaní výdavkov paušálom by mu vyšiel kladný základ dane a má nárok na vyplatenie daňového bonusu za celý rok 2008 na obidve deti.

Pozri túto tému :
http://www.porada.sk/t91309-dotacia-z-uradu-prace-pausalne-vydavky-nepovolene.html
tetemonte
11.03.09,10:27
Vdaka za radu, veľmi mi to pomohlo. Overím si to ešte na ÚPSVaR.
Pekný deň a ešte raz vďaka.