Mahulka
11.03.09,11:16
Prosím o radu,ako je to s rezervným fondom pri vzniku a.s. Má sa tvoriť pri vzniku a.s. 10% zo základného imania. Jedná sa mi o zaplatenie, či sa má zaplatiť už v tom roku, kedy vznikla a.s., alebo zo zisku. Veľká vďaka.
Tweety
11.03.09,10:18
Prosím o radu,ako je to s rezervným fondom pri vzniku a.s. Má sa tvoriť pri vzniku a.s. 10% zo základného imania. Jedná sa mi o zaplatenie, či sa má zaplatiť už v tom roku, kedy vznikla a.s., alebo zo zisku. Veľká vďaka.

§ 67 OZ
(2) Ak zákon neustanovuje povinnosť vytvoriť rezervný fond už pri vzniku spoločnosti, vytvára rezervný fond povinne spoločnosť s ručením obmedzeným a akciová spoločnosť zo zisku bežného účtovného obdobia vykázaného v schválenej riadnej individuálnej účtovnej závierke (ďalej len čistý zisk ). Rezervný fond možno vytvoriť už pri vzniku spoločnosti alebo pri zvyšovaní základného imania príplatkami spoločníkov nad výšku vkladov alebo nad menovitú hodnotu akcií.
KvetkaK
11.03.09,10:19
Prosím o radu,ako je to s rezervným fondom pri vzniku a.s. Má sa tvoriť pri vzniku a.s. 10% zo základného imania. Jedná sa mi o zaplatenie, či sa má zaplatiť už v tom roku, kedy vznikla a.s., alebo zo zisku. Veľká vďaka.
Všetko záleží od toho, čo je uvedené v zakladateľskej listine k tvorbe rezervného fondu.
Mahulka
11.03.09,10:21
V zakladateľskej zmluve, je písané že sa má tvoriť pri vzniku. Chcela by som Vás poprosiť aj o zaúčtovanie. Či je to správne 353/417. Ale jedná sa mi o zaplatenie, či sa má už aj zaplatiť, a ako. Vďaka.
Mahulka
11.03.09,11:29
Chcem sa opýtať ešte ohľadom účtovania, či som to dobre napísala a ako je to s úhradou, keď sa tvorí pri vzniku a.s. Vďaka.
azla
11.03.09,11:37
V zakladateľskej zmluve, je písané že sa má tvoriť pri vzniku. Chcela by som Vás poprosiť aj o zaúčtovanie. Či je to správne 353/417. Ale jedná sa mi o zaplatenie, či sa má už aj zaplatiť, a ako. Vďaka.

Ak sa tvorí RF pri vzniku spoločnosti učtuješ .............353/417

Naúčtovaná pohľadávka (za tvorbu RF) sa môže zaplatiť buĎ
a) 211/353
b) 221/353
c) prípadne ak vznikli na začiatku nejaké záväzky voči spoločníkom (365), tak sa môže aj započítať 365/335.
Mahulka
11.03.09,11:54
Veľmi pekne ďakujem.