plada
11.03.09,10:46
Chcem sa spýtať, aká "musí" byť dlžná suma za byt, aby sa tým mohla zaoberať dražobná spoločnosť. Dvadsať rokov sme mali problémy s jednou rómskou rodinou, konečne sa umúdrili, už platia. Rok a pol máme nového vlastníka - už mal dlžobu päťdesiat tisíc, znížil to na dvadsať, znova to "vytiahol" na päťdesiat tisíc (prepáčte, že tie sumy píšem v korunách), neviem, čo s tým. Chceli by sme zatepľovať, no tento neplatič nám nedovolí nič robiť, údajne pri braní úveru nesmie mať dom žiadnych neplatičov. A keď dotyčného suseda stretnem, oborí sa na mňa, že on má všetko zaplatené, čo si to vraj dovoľujem roznášať o ňom chýry, že nemá niečo zaplatené. Mám právo ako zástupca vlastníkov oznámiť ostatným vlastníkom výšku jeho dlžoby za byt? Ako máme ďalej postupovať? Poraďáci poraďte mi, prosím
Plada
Mária27
11.03.09,12:11
Záložné právo k bytu je zriadené pre SVB alebo ostatných vlastníkov v dome. Ak ho chcete realizovať, musia to ostatní vedieť a schváliť. Nakoniec ide o spoluvlastníctvo - o všetkom sa koná spoločne.
Realizácia záložného práva sa riadi § 151j obč. zákonníka. Podľa zákona nejde o výšku pohľadávky, ale o jej nesplnenie riadne a včas (teda aj len čiastočné splnenie včas).
Prakticky hneď ako nevykoná do stanovenej doby platbu. pošlete mu upomienku, prípadne ďalšiu s výstrahou, dajte mu pre istotu lehotu - a môžete konať.
Lianka
11.03.09,12:17
My sme si podmienky (kedy dat podnet na drazbu) schvalili na schôdzi vlasnikov bytov.
sito
11.03.09,15:20
Do poručím, na Google vyhľadať: Ako sme v paneláku ušetrili 60 %, Ján Sýkora.