ata
30.06.05,09:50
Poraďte prosím.aký je Váš názor na II.Pilier dôchodkového systému.Je výhodné si takto šetriť na dôchodok,alebo výhodnejšie je zostať v povinnom systéme?

Ďakujem ! Ata
Jara
30.06.05,08:15
Ata, veľa tu toho na porade je ohľadom II. piliera, ale aspoň v skratke ak si do 40 rokov tak áno a ani nerozmýšľaj, lebo je to povinnosť a ak nad 40 tak nie. Ale ak chceš viac tak si daj hľadať ...
Janka6685
30.06.05,08:29
Tou povinnosťou myslíš, že z hľadiska uvažovania, alebo je to povinnosť zo zákona, že do 40 rokov je to povinné? Lebo pokiaľ ja viem, tak povinnosť, teda nemožnosť rozhodnúť sa majú ľudia, ktorí ukončili štúdium pred 1. 1. 2004. Oni musia vstúpiť do II. piliera. Ostatný sa majú možnosť rozhodnúť do 30. 6. 2006.

Mám ohľadom dôchodkovej reformy nejaké podklady, ale neviem ich nájsť. Ak nájdem, prilepím.
ata
30.06.05,08:38
Ďakujem kolegynky moje za ochotu zaoberať sa mojou témou,zadala som si nesprávne v hľadaní, kľúčové slovo,takže mi prvýkrát našlo málo múdrych viet k tejto problematike.Už je to však OK,práve som sa prepracovala k množstvu Vašich názorov,dúfam že si z nich niečo vyberiem aj ja.Prepáčte a ďakujem! ATA
Zita4
30.06.05,08:47
Ata, veľa tu toho na porade je ohľadom II. piliera, ale aspoň v skratke ak si do 40 rokov tak áno a ani nerozmýšľaj, lebo je to povinnosť a ak nad 40 tak nie. Ale ak chceš viac tak si daj hľadať ...Povinnosť vstúpiť do II. piliera je len pre tých, ktorí sú prvýkrát poistení v Sociálnej poisťovni po 1. 1. 2005. Ostatní sa môžu dobrovoľne rozhodnúť. :)
Zita4
30.06.05,08:52
Poraďte prosím.aký je Váš názor na II.Pilier dôchodkového systému.Je výhodné si takto šetriť na dôchodok,alebo výhodnejšie je zostať v povinnom systéme?

Ďakujem ! Ata
pozri si: http://www.dochodok.gov.sk/_povodne/index.php máš tam aj dôchodkovú kalkulačku.
milanr
30.06.05,09:07
V súvislosti s touto témou sa chcem opýtať poraďákov. Absolvent VŠ,po ukončení štúdia bol nezamestnaný, teraz má k 1.7.2005 prvý vstup do zamestnania. Musí povinne vstúpiť do II. piliera? Aké sú jeho povinnosti, má aj zamestnávateľ niejakú povinnosť v tomto smere, alebo iba odovzdá na SP RL a HOTOVO! Poraďte, prosím!
dvd
30.06.05,09:18
to milanr: nemusi, ale pozor ak nevstupi dobrovolne do 30.6.2006 ostane naveky v starom systeme, co by pre neho asi nebolo vyhodne.:o
endrju
30.06.05,09:25
V súvislosti s touto témou sa chcem opýtať poraďákov. Absolvent VŠ,po ukončení štúdia bol nezamestnaný, teraz má k 1.7.2005 prvý vstup do zamestnania. Musí povinne vstúpiť do II. piliera? Aké sú jeho povinnosti, má aj zamestnávateľ niejakú povinnosť v tomto smere, alebo iba odovzdá na SP RL a HOTOVO! Poraďte, prosím! V tomto prípade nerozhoduje prvý vstup do zamestnania. Rozhoduje to, či bol dôchodkovo poistený pred 1.1.2005. Ak hovoríš o absolventovi VŠ, tak v súčasnosti všetci absolventi ešte spĺňajú podmienku, že boli dôchodkovo poistení pred 1.1.2005. Takže tento absolvent nemá povinnosť prihlásiť sa do druhého piliera. Ak chce, môže sa do 30.6.2006 rozhodnúť, že sa prihlási do druhého piliera. Ak sa v tomto termíne prihlási, nemá možnosť už svoje rozhodnutie zrušiť.
Ak zamestnanec vstúpi do druhého piliera, tak po vstupe má povinnosť oznámiť zamestnávateľovi skutočnosť, že vstúpil do druhého piliera. Nemusí zamestnávateľovi oznamovať ani dátum prihlásenia a ani názov DSS, s ktorou uzavrel zmluvu.
Zamestnávateľ posiela registračný list (prihlášku) z dôvodu vzniku pracovného pomeru a nie z dôvodu prihlásenia sa zamestnanca do druhého piliera.
Zamestnávateľ voči sociálke po vstupe zamestnanca do druhého piliera nemá žiadne nové povinnosti.
Voči zamestnancovi zamestnávateľ bude mať od 1.7.2005 povinnosť rozpísať mu na výplatnej páske osobitne sumy pre prvý a druhý pilier.:p

Jedno upozornenie. Sumy pre prvý a druhý pilier, ktoré vypočíta zamestnávateľ na výplatnú pásku, sa v princípe nemôžu zhodovať so sumami, ktoré mu oznámi DSS na výpise z účtu poistenca. Sumy na výpise budú nižšie, keďže z príspevkov odvedených zamestnávateľov sa strhávajú rôzne poplatky. Vyčíslovanie týchto poplatkov nie je uvedené v zozname povinností zamestnávateľa.

P.S.
A úúúúúúúplne súhlasím s tým, čo stihol (stihla? / stihlo?) napísať dvd v predchádzajúcom príspevku počas spisovania mojej odpovede.
Jano11
30.06.05,11:16
Čítam na internetovej stranky Pravda, že štát nechce ručiť za II.pilier. Teda
to chce presadiť ministerstvo financii. Predsa si pamätám /alebo sa mýlim/,že
pri lákani ľudí do II.piliera Kaník rozprával, že to bude 100% ručenie štátom?
Janka6685
30.06.05,11:18
Čítam na internetovej stranky Pravda, že štát nechce ručiť za II.pilier. Teda
to chce presadiť ministerstvo financii. Predsa si pamätám /alebo sa mýlim/,že
pri lákani ľudí do II.piliera Kaník rozprával, že to bude 100% ručenie štátom?
Aj mne sa zdá, že dookola omielali, že sa niet čoho báť, lebo za to štát ručí.
bepo
30.06.05,11:27
Čítam na internetovej stranky Pravda, že štát nechce ručiť za II.pilier. Teda
to chce presadiť ministerstvo financii. Predsa si pamätám /alebo sa mýlim/,že
pri lákani ľudí do II.piliera Kaník rozprával, že to bude 100% ručenie štátom?Chvalabohu,prvá rozumná vec
Jano11
30.06.05,11:34
A čo je na tom rozumné, predsa to nehovoril Fruni z BMG, ale minister Kaník zodpovedný za tento rezort. Košer by bolo, keby ministerstvo financii vyšlo z týmto návrhom,keď vláda propagovala , aby ľudia vstupovali do II.piliera. Vtedy by ich nebolo
1. mil , ale možno 400 000.-
bepo
30.06.05,11:51
Čo Janko,keď za to neručí štát ktorý prípadný krach zaplatí už to nie je také výhodné?Veď keď máš I aj II pilier tak sa príspevok rozdeľuje-cca 50% ide štátu a ten z toho platí dôchodok aj keď ty budeš dôchodca a zvyšných cca 50% ide do DSS ktorá ti ho má zaplatiť.Ak tých druhých 50% škrtneš pri krachu z čoho to má štát zaplatiť?Vieš si predstaviť celoživotné úspory x niekoľko 100tisíc ľudí?To sa pohybuješ v číslach od desiatok miliárd vyššie.
Janka6685
30.06.05,11:54
Čo Janko,keď za to neručí štát ktorý prípadný krach zaplatí už to nie je také výhodné?Veď keď máš I aj II pilier tak sa príspevok rozdeľuje-cca 50% ide štátu a ten z toho platí dôchodok aj keď ty budeš dôchodca a zvyšných cca 50% ide do DSS ktorá ti ho má zaplatiť.Ak tých druhých 50% škrtneš pri krachu z čoho to má štát zaplatiť?Vieš si predstaviť celoživotné úspory x niekoľko 100tisíc ľudí?To sa pohybuješ v číslach od desiatok miliárd vyššie.
No to je síce pravda, ale načo potom sľubovali tú garanciu?
milanr
30.06.05,11:55
pre endrju:
Ďakujem za super vyčerpávajúcu odpoveď. Pomohlo mi to pri informovaní zamestnanca.
milanr
Jano11
30.06.05,12:13
Ty bepo naozaj nevidíš rozdiel medzi súkromnou spoločnosťou napr. BMG ktorá lanári
ľudí a vládou? Veď autoritu vlády uznávaš,či nie? Tu na tomto diskusnom fóre si
navzajom diskutujúci vymieňajú skúsenosti zo zákonov, ktoré schválil náš parlament,
vyhlášok ministerstiev e.t.c.Pre bežných ľudí je autoritou štát, jej vládny predstavitelia,
nie sľuby BMG, Drukosu, Horizontu...
Naile
30.06.05,12:56
II. kapitalizačný pilier je príliš silný vysavač peňazí zo Sociálnej poisťovňe s neistým výsledkom vo "vlastných radoch". Príspevky v II. pilieri spravujú súkromné spravcovské spoločnosti, nie vladné úrady. Úrad pre finančný trh ich "dokopal" k tomu, aby aspoň drobnými písmenkami upozorňovali poistencov na rizika toho, že výnosy nie sú isté.
Prípadný krach v II. pilieri sa bude pokryvať z rezervného fondu Sociálnej poisťovňi, avšak nakoľko dôchodkov to stačí that's the question.
bepo
30.06.05,13:19
Ty bepo naozaj nevidíš rozdiel medzi súkromnou spoločnosťou napr. BMG ktorá lanári
ľudí a vládou? Veď autoritu vlády uznávaš,či nie? Tu na tomto diskusnom fóre si
navzajom diskutujúci vymieňajú skúsenosti zo zákonov, ktoré schválil náš parlament,
vyhlášok ministerstiev e.t.c.Pre bežných ľudí je autoritou štát, jej vládny predstavitelia,
nie sľuby BMG, Drukosu, Horizontu...
Jano11-????? :eek: Kde som spomínal BMG príp niekoho k nim prirovnával alebo ich porovnával? Zmysel a podstata tvojho príspevku mi ušla,sorry
Jano11
30.06.05,13:27
Ale veď Naile s tým môže každý súhlasiť, ale vláda avízovala iné. Rozpravalo sa
o 100% garancii. Otázka znie: Vstúpilo by toľko ľudí do II. piliera /teraz je ich
okolo 1.mil., ak by ministertvo financii rozprávalo, že štát nebude ručiť 100%
za II. pilier? Podľa mňa , ľudia by vstúpili , ale nebolo by ich 1.mil. ,ale trebars
o polovicu by ich bolo menej.
Ja len tvrdím, že je rozdiel ,ak naletia ľudia klamlivej reklame BMG ,Horizontu
a klamlivej reklame vlády.Tak potom neverme ničomu,nedodržiavajme žiadne
pravidlá,načo strážiť štátom hranicu s Ukrajinou. Zrušme ju, nech si každý
robí čo chce.
Naile
30.06.05,13:29
Súkromné spravcovské spoločnosti nijakým spôsobom neponesú následky za prípadný krach. Následky budu znášať: poistenci, Sociálná poisťovňa pokiaľ stači a resp. štátny rozpočet. Záver si môže urobiť každý sám.
Jano11
30.06.05,13:36
Jano11-????? :eek: Kde som spomínal BMG príp niekoho k nim prirovnával alebo ich porovnával? Zmysel a podstata tvojho príspevku mi ušla,sorryNikde bepo si nespomínal BMG. Uviedol som to ako príklad, keď státisíce
ľudí naletelo na reklamu BMG a státisíce ľudí verilo reklame vlády o
100% garancii.
Proste je ešte robím rozdiel medzi vládou SR a BMG.
Jano11
30.06.05,14:44
A posledná perlička na záver.Štát nechce ručiť za II. pilier,pritom podľa zákona
naše deti sú p o v i n é vstúpiť /teda ich núti/ vstúpiť do niektorej súkromnej
DSS. Tak toto je už úplne choré...
bepo
01.07.05,08:48
No to je síce pravda, ale načo potom sľubovali tú garanciu?Tu je fórum ekonómov a nie politikov.Chcel by som vidieť toho ekonóma a jeho výpočty kde mu to vyšlo.Podľa mňa sa dá ručiť pokiaľ žiadna neskrachuje.Už pri prvej by nastali problémy.
Janka6685
01.07.05,09:16
Tu je fórum ekonómov a nie politikov.Chcel by som vidieť toho ekonóma a jeho výpočty kde mu to vyšlo.Podľa mňa sa dá ručiť pokiaľ žiadna neskrachuje.Už pri prvej by nastali problémy.
To všetko mi je jasné, len stále sa pýtam, načo balamutili ľudí. Ten čo má trochu rozumu v hlave, tak vie, že nikde nie je istota a ešte na také dlhé obdobie. Ale stále sú tu ľudia, čo keď počujú od vlády, že je to stopercentné, tak im uveria. A na takých ľuďoch sa najčastejšie zarába.

Podľa mňa to aj tak nemá zmysel rozoberať, lebo vláda si aj tak urobí po svojom a na druhej strane, pre tých čo je vstup do II. piliera výhodný je ešte času dosť a dovtedy sa ešte x-krát zmení situácia.
Naile
01.07.05,09:38
V žiadnej krajine súkromný kapitalizačný pilier nie je povinný, v žiadnej krajine sa "neodkrojilo" od mandatorného (povinného) poistného fondu taký veľký podiel, Sociálnej poisťovňe zostáva z 18 % len 9 % alebo menej (-0,5 % za dieťa). Takže Slovensko v tejto reforme "впереди планеты всей". Výsledok uvidime za cca 20 rokov.
Podľa mojho názoru:
1. Keby poistenci museli davať vlastné peniaze, tak by viac uvažovali o dôsledkoch. Prostriedky, ktoré za nich davá zamestnávateľ väčšina ani poriadne neuvedomuje, je to im jedno kam to ide a plus pôsobenie reklamy.
2. Súkromný kapitalizačný pilier nemal by byť povinný, výška odvodu do tohoto pilieru mala by byť maximálne do 4 % z VZ. Teda, predpokladam, že v buducnosti, ak nechceme dožiť krachu Sociálnej poisťovňe, čo v civilizovanej krajine nemôžno dopustiť, tak sa zníži odvod do II. kapitalizačného pilieru z 9 % na...
3. Tie "psie kúsky" čo vyvádza teraz Sociálná poisťovňa tým, že nivelizuje dôchodky atď sú podľa mňa vyvolané aj tým, že hrozí už v relatívne blizkej buducnosti nedostátok finančných prostriedkov v SP a to aj preto, že povolané osoby nechceli spočítať dôsledky výsavača - II. piliera.
4. Niet lepšieho "businessa" na Slovensku ako byť majiteľom dôchôdkovej spravcovskej spoločnosti, aj tu "čiernú robotu" - zber peniazi urobí niekto iný.
bodliak
01.07.05,09:56
- som rad, ze polovica odvodu na starobny dochodok nekonci v ciernej diere ovladanej jednoduchou zmenou zakona, siahnut na sukromne peniaze odvedene do DSS bude predsa len tazsie
- do odchodu na dochodok neprepadnu v prospech SP

"Súkromný kapitalizačný pilier nemal by byť povinný, výška odvodu do tohoto pilieru mala by byť maximálne do 4 % z VZ."

- Nemal by byt povinny, aj so 4% suhlasim, ale iba keby sa dalo do DSS dobrovolne mimo odvodov poslat "startovaci balik", aby som nezacinal s par korunami. Aj DSS by nezacinali od uplnej nuly, tiez by to uvitali.

- tu tzv. "ciernu robotu" si teda SP plni dokonale, taky nespolahlivy a neprehladny transfer penazi by som nepouzil ani nahodou !
bepo
01.07.05,10:23
- som rad, ze polovica odvodu na starobny dochodok nekonci v ciernej diere ovladanej jednoduchou zmenou zakona, siahnut na sukromne peniaze odvedene do DSS bude predsa len tazsie
- do odchodu na dochodok neprepadnu v prospech SP!
-myslím že je ďaleko ťažšie presadiť zmenu zákona k zníženiu dôchodku ako " profesionálnou" prácou dosiahnuť minimálne zhodnotenie úspor príp krach-a že to ide aj u veľkých bánk a fin.spoločností sa dá hocikedy presvedčiť


- Nemal by byt povinny, aj so 4% suhlasim, ale iba keby sa dalo do DSS dobrovolne mimo odvodov poslat "startovaci balik", aby som nezacinal s par korunami. Aj DSS by nezacinali od uplnej nuly, tiez by to uvitali.
-na to slúži III.pilier-dobrovoľné doplnkové poistenie.Aj zajtra si ho môžeš otvoriť a zvoliť výšku mesačnej sumy koľko chceš
Naile
01.07.05,11:23
Pre fanušikovok II. pilieru:
Pozrite sa nakoľko sa zhoršili podmienky pre poistencov v III pilieri (DDP =DDS) za menej ako desať rokov pôsobenia.
Úrad pre finačný trh mál právo dozerať nad činnosťou nebankových subjektov a "neukontroloval" to.
Bankový dozor kontroloval činnosť Kreditnej banky, Devin banky a IRB a ako sa to skončilo?
Celé moderné dejiny finančníctva na Slovensku ukazujú, že klienti tahajú za kratší koniec a niet na to "opravných prostiedkov". Priklady: zhoršenie podmienok DDP, stavebného sporenia, hypotekarného uverovania, sadzby úrokov sú nižšie ako inflácia...
Pričom podmienky sa zhoršujú jednostranne počas platnej zmluvy.
Možeme tu debatovať koľko len chceme, avšak proces už je spustený a výsledok uvidime veľmi neskoro.
Zuzka11
01.07.05,11:57
Pričom podmienky sa zhoršujú jednostranne počas platnej zmluvy.
Možeme tu debatovať koľko len chceme, avšak proces už je spustený a výsledok uvidime veľmi neskoro.[/QUOTE]


...presne tak, a ešte dodatok:
S návrhom na úplné ručenie SP za systém starobného dôchodkového sporenia zásadne nesúhlasí ani rezort hospodárstva.
ssillvusska
03.03.06,15:39
V súvislosti s touto témou sa chcem opýtať poraďákov. Absolvent VŠ,po ukončení štúdia bol nezamestnaný, teraz má k 1.7.2005 prvý vstup do zamestnania. Musí povinne vstúpiť do II. piliera? Aké sú jeho povinnosti, má aj zamestnávateľ niejakú povinnosť v tomto smere, alebo iba odovzdá na SP RL a HOTOVO! Poraďte, prosím!


1, Ak asolvent VŠ nebol pred 1.1.2005 prispievateľom do dochodkového poistenia v Sociálnej poisťovni (hoci i na krátky čas) tak po tomto dátume je každá fyzická osoba dňom svojho vstupu do pracovného pomeru, povinne zaradená do starobného dochodkového sporenia t.j. do II. piliera. Ak si DSS nevyberie, bude jej automaticky pridelená jej zamestnávateľom.

2, V prípade, že osoba pred 1.1.2005 bola prispievateľom do dochodkového poistenia v Sociálnej poisťovni, ale v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 bola napr. nezamestnaná, študentom VŠ t.j. neprispievala do sociálnej poisťovni. Táto osoba ak začne svoj pracovný pomer po 30.6.2006, napr. deň začiatku pracovného pomeru je 1.8.2006, má možnosť do 30.8.2006 dobrovoľne sa rozhodnúť či vstúpi do dochodkového starobného sporenia alebo nie. Takisto má možnosť vybrať si
ľubovoľnú DSS.
VieraM
24.04.06,21:25
Prosim o radu. Bol u nas nejaky agent z poistovne a tvrdil mi nasledovne:
Moja dcera studuje na VS od r. 2002. Teda pred 1.1.2005 bola dochodkovo
poistena, kedze za nu platil stat. Tento poistovak mi tvrdi, ze musi sa prihlasit
dobrovolne na dochodkove poistenie a dojednat si DSS II.pilier do 30.6.2006,
ze potom po 1.7 uz nikdy nebude moct vstupit do II.piliera. Nieco mi hovoril,
ze zakon o socialnej poistovni sa da vysvetlit dvojako, ze to nieje jednoznacne.
Dcera este nikdy nepracovala.Ja som myslela ze az skonci skolu v r.2007 a vstupi prvy krat do zamestnania, ze sa ma do 30 dni rozhodnut pre DSS. Tak som pochopila aj tieto predchadzajuce rady. Tak teraz neviem.
KEJKA
24.04.06,21:37
ja si to tiež myslím. tiež mi decká študujú a nikam nevstupujú. Počula som, že môžu, ale nemusia. V snahe získať klienta sa uchýliť ku klamstvu.. to by bola nehoráznosť.
ajobs
24.04.06,21:40
Prosim o radu. Bol u nas nejaky agent z poistovne a tvrdil mi nasledovne:
Moja dcera studuje na VS od r. 2002. Teda pred 1.1.2005 bola dochodkovo
poistena, kedze za nu platil stat. Tento poistovak mi tvrdi, ze musi sa prihlasit
dobrovolne na dochodkove poistenie a dojednat si DSS II.pilier do 30.6.2006,
ze potom po 1.7 uz nikdy nebude moct vstupit do II.piliera. Nieco mi hovoril,
ze zakon o socialnej poistovni sa da vysvetlit dvojako, ze to nieje jednoznacne.
Dcera este nikdy nepracovala.Ja som myslela ze az skonci skolu v r.2007 a vstupi prvy krat do zamestnania, ze sa ma do 30 dni rozhodnut pre DSS. Tak som pochopila aj tieto predchadzajuce rady. Tak teraz neviem.

Áno, Vierka, je to tak, ako píšeš ty. Ak dcéra skončí VŠ v roku 2007, a začne napr. pracovať môže sa do 30 dní rozhodnúť o vstupe do II. piliera a vybrať si DSS. Pre bližšie info viď § 14, ods. 3 zákona o SDS č. 43/2004.
VieraM
24.04.06,21:46
vdaka ajobs
Viera123
25.04.06,13:18
ja si to tiež myslím. tiež mi decká študujú a nikam nevstupujú. Počula som, že môžu, ale nemusia. V snahe získať klienta sa uchýliť ku klamstvu.. to by bola nehoráznosť.
Lidka, sú veru aj takí, ktorí sa snažia zarobiť za každú cenu. Možno tomu ani nerozumia, nemusia zavádzať vedome, pretože tých "okolností" okolo vstupu je naozaj veľa a možností a podmienok neúrekom a niekedy je to pre tých, ktorí robia "tipérov" (aj keď sú zakázaní), vôbec španielska dedina. Treba si pozrieť na internete zoznam licenciovaných sprostredkovateľov, tí by to mali vedieť presne, robili skúšky a pokiaľ sa aj naďalej vzdelávajú v tejto oblasti, tak sú fundovaní odpovedať na (takmer) akúkoľvek otázku okolo toho. Študenti, keby chceli vstúpiť do II. piliera, museli by sa minimálne na mesiac prihlásiť do Sociálnej poisťovne ako dobrovoľne poistená osoba a zaplatiť cca 1900 Sk, čo je minimálny odvod. Takže im je to zbytočné, pretože pre nich platí práve tá 30 dňová lehota na vstup, odkedy sa prvýkrát zamestnajú.
Dobrovoľne nezamestnaní majú možnosť vstupu do 30. júna 2006 a tí, ktorí boli nezamestnaní a evidovaní na úrade práce počas celej doby t.j. od 1.1.2005 do 30.6.2006, majú tiež možnosť vstupu do 30 dní, odkedy sa zamestnajú. (uf)
Sany
30.04.06,11:45
Som trochu zmätená a prosila by som niekoho, kto tomu naozaj rozumie, aby mi dal odpoveď na problém: Moja dcéra, nar. v roku 1984 je študentkou štvrtého ročníka VŠ. V roku 2005 bola zamestnaná na hlavný pracovný pomer od 10.5.2005 do 31.12.2005. Do II. piliera nevstúpila. Ak doňho chce vstúpiť perspektívne, musí to urobiť do 30.6.2006, alebo bude mať možnosť aj po riadnom skončení VŠ? Podotýkam, že od 1.1.2006 nepracuje, je riadnou študentkou denného štúdia VŠ. Mýli ma tam však to, že vlastne už bola prihlásená do SP a odvádzala niečo na dôchodkové poistenie. Ďakujem vopred za radu.
Viera123
30.04.06,12:06
Som trochu zmätená a prosila by som niekoho, kto tomu naozaj rozumie, aby mi dal odpoveď na problém: Moja dcéra, nar. v roku 1984 je študentkou štvrtého ročníka VŠ. V roku 2005 bola zamestnaná na hlavný pracovný pomer od 10.5.2005 do 31.12.2005. Do II. piliera nevstúpila. Ak doňho chce vstúpiť perspektívne, musí to urobiť do 30.6.2006, alebo bude mať možnosť aj po riadnom skončení VŠ? Podotýkam, že od 1.1.2006 nepracuje, je riadnou študentkou denného štúdia VŠ. Mýli ma tam však to, že vlastne už bola prihlásená do SP a odvádzala niečo na dôchodkové poistenie. Ďakujem vopred za radu.
Dcéra má tiež možnosť vstupu do II. piliera len do 30.6.2006, nakoľko nebola nepretržite študentom. Výnimku majú len študenti, ktorí nepretržite v sledovanom období od 1.1.2005 do 30.6.2006 študentami boli alebo nezamestnaní, ktorí boli v tomto období nepretržite vedení na úrade práce.
Sany
30.04.06,20:24
Ale ona bola aj študentom denného štúdia na vysokej škole nepretržite. Škola prerušená nebola.
Viera123
30.04.06,20:36
Ale ona bola aj študentom denného štúdia na vysokej škole nepretržite. Škola prerušená nebola.
Asi ťa nepoteším, ale študent VŠ, ktorý zároveň pracuje/pracoval v uvedenom období na základe pracovnej zmluvy, musí sa rozhodnúť len do 30.6.2006.
A kde je problém Sany? Veď nech sa zahlási ako dobrovoľný poistenec do Soc. poisťovne, podpíše zmluvu s DSS a po akceptácii zmluvy sa odhlási. Zostať pre ňu v I. pilieri by bolo veľmi krátkozraké...
ajobs
01.05.06,09:48
Asi ťa nepoteším, ale študent VŠ, ktorý zároveň pracuje/pracoval v uvedenom období na základe pracovnej zmluvy, musí sa rozhodnúť len do 30.6.2006.
A kde je problém Sany? Veď nech sa zahlási ako dobrovoľný poistenec do Soc. poisťovne, podpíše zmluvu s DSS a po akceptácii zmluvy sa odhlási. Zostať pre ňu v I. pilieri by bolo veľmi krátkozraké...

Súhlasím s Vierkou, mladý človek (študent VŠ ním určite je:) ) by určite mal vstúpiť do II. piliera, má nesporné výhody oproti I. pilieru. Tento je politicky manipulovateľný a bude do budúcna (ako tak sledujem aktivitu takmer VŠETKÝCH politických subjektov) skôr systém solidárny (to znamená nivelizačný, čiže skôr výhodný pre menej zarábajúcich, resp. celý život nezarábajúcich ľudí-doplňte si sami, ktoré kategórie to sú) ako zásluhový (to znamená systém výhodný pre ľudí, ktorí zarábajú celý život ako aj viac zarábajúcich).
Jozef Mihál
01.05.06,09:56
Trochu politiky, ak sa nenahneváte.

Strana, ktorej som reprezentantom, navrhuje úplné zrušenie zásluhovosti v I.pilieri. Človek, ktorý ešte len začne zarábať, bude mať nárok na "štátny" dôchodok vo výške životného minima bez ohľadu na to, koľko si zaplatí odvodu. Zásluhovosť do I. piliera nepatrí.

(Pozor, predošlá veta sa netýka súčasných dôchodcov a množstva ľudí, ktorí už platili odvody "po starom").

Zásluhovosť patrí do iných - individuálnych foriem sporenia si na dôchodok. Pokiaľ ide o II. pilier, navrhujeme, aby pre dnešnú mládež nebol vstup do II. piliera povinný - 25 ročný chalan má prirodzene iné priority ako si sporiť mesačne 2000 Sk na dôchodok - skôr by prijal aby tie peniaze mal k dispozícií na splácanie hypotéky na byt. Preto nech má radšej čistý mesačný príjem vyšší a s týmito peniazmi naloží ako on chce.
ajobs
01.05.06,10:14
Trochu politiky, ak sa nenahneváte.

Strana, ktorej som reprezentantom, navrhuje úplné zrušenie zásluhovosti v I.pilieri. Človek, ktorý ešte len začne zarábať, bude mať nárok na "štátny" dôchodok vo výške životného minima bez ohľadu na to, koľko si zaplatí odvodu. Zásluhovosť do I. piliera nepatrí.

(Pozor, predošlá veta sa netýka súčasných dôchodcov a množstva ľudí, ktorí už platili odvody "po starom").

Zásluhovosť patrí do iných - individuálnych foriem sporenia si na dôchodok. Pokiaľ ide o II. pilier, navrhujeme, aby pre dnešnú mládež nebol vstup do II. piliera povinný - 25 ročný chalan má prirodzene iné priority ako si sporiť mesačne 2000 Sk na dôchodok - skôr by prijal aby tie peniaze mal k dispozícií na splácanie hypotéky na byt. Preto nech má radšej čistý mesačný príjem vyšší a s týmito peniazmi naloží ako on chce.

Jožko, ja by som zrušil I. pilier ako taký. Nechal by som v ňom iba tých, čo už nemajú možnosť voľby ( to znamená súčasných dôchodcov, prípadne ľudí v kritickom veku pred dôchodkom ).
Ale čo by dostali podľa teba z I. piliera ľudia, ktorí v živote nepracovali ? Dostávali by aj tí minimálny dôchodok ? Myslím, že by naň nemali mať nárok.
Miriam.x
01.05.06,10:30
Trochu politiky, ak sa nenahneváte.

Strana, ktorej som reprezentantom, navrhuje úplné zrušenie zásluhovosti v I.pilieri. Človek, ktorý ešte len začne zarábať, bude mať nárok na "štátny" dôchodok vo výške životného minima bez ohľadu na to, koľko si zaplatí odvodu. Zásluhovosť do I. piliera nepatrí.

(Pozor, predošlá veta sa netýka súčasných dôchodcov a množstva ľudí, ktorí už platili odvody "po starom").

Zásluhovosť patrí do iných - individuálnych foriem sporenia si na dôchodok. Pokiaľ ide o II. pilier, navrhujeme, aby pre dnešnú mládež nebol vstup do II. piliera povinný - 25 ročný chalan má prirodzene iné priority ako si sporiť mesačne 2000 Sk na dôchodok - skôr by prijal aby tie peniaze mal k dispozícií na splácanie hypotéky na byt. Preto nech má radšej čistý mesačný príjem vyšší a s týmito peniazmi naloží ako on chce.
Len jedna otázočka: Aký by potom dostávali dôchodok? I. pilier by bol zrušený, do II. by nevstúpili...... :confused:
Jozef Mihál
01.05.06,11:26
Dostávali by životné minimum. Ak by do II. piliera nevstúpili, bola by to ich vec, ja som napr. do II.piliera nevstúpil - myslím že viem investovať lepšie, ako správcovské spoločnosti a bez poplatkov...

Opakujem, že vyššie uvedené sa netýka súčasných dôchodcov ani tých, čo si už svoje odrobili v súčasnom systéme.
Viera123
01.05.06,11:33
ja som napr. do II.piliera nevstúpil - myslím že viem investovať lepšie, ako správcovské spoločnosti a bez poplatkov...
P. Mihál, nepochybujem, že viete investovať lepšie, ale II. pilier je o tých peniazoch, ktoré musíte, odvádzať ako zamestnanec (prostredníctvom zamestnávateľa), či SZČO tak, či tak. Čiže žiadne peniaze navyše, kdežto pri vlastných investičných stratégiách musíte použíť svoje peniaze - čiže peniaze navyše.
Toto píšem len preto, aby Vaša poznámka nebola zavádzajúca, pretože sú aj takí, ktorí sa doteraz problematike dôchodkovej reformy - II. pilieru moc nevenovali a aby to nepochopili tak, že pri vstupe do II. piliera musia platiť nejaké peniaze navyše...
Jozef Mihál
01.05.06,11:54
Aby sme sa rozumeli, p.Viera a aby tomu rozumeli aj tí, čo nerozumejú čo je II.pilier - nehovorím o tom, kto do II.piliera vstúpil, ale o mladých, ktorí by podľa súčasného zákona o II.pilieri mali naň po skončení školy POVINNE vstúpiť.

Ak doň nebudú musieť vstúpiť povinne, zostane im tých 2000 Sk mesačne naviac - tie nebudú musieť odvádzať ani do II.piliera ani Soc.poisťovni - ale im ostanú. Môžu sa rozhodnúť, čo s tými peniazmi spravia. Napr. si budú môcť dovoliť o to ľahšie vziať hypotéku na byt.

Mimochodom, v programe máme zrušenie Sociálnej poisťovne.
Jozef Mihál
01.05.06,11:57
II. pilier je o tých peniazoch, ktoré musíte, odvádzať ako zamestnanec (prostredníctvom zamestnávateľa), či SZČO tak, či tak. Čiže žiadne peniaze navyše, kdežto pri vlastných investičných stratégiách musíte použíť svoje peniaze - čiže peniaze navyše.

Až teraz mi zaplo, čo mi pripomínate - pardon, ja nie som vôbec poistený v Sociálnej poisťovni - nie som totiž ani zamestnanec, ani SZČO. A nie som sám - ľudí, ktorí žijú z podielov na zisku, alebo z príjmov podľa Autorského zákona, je myslím dosť.
Viera123
01.05.06,12:06
Až teraz mi zaplo, čo mi pripomínate - pardon, ja nie som vôbec poistený v Sociálnej poisťovni - nie som totiž ani zamestnanec, ani SZČO. A nie som sám - ľudí, ktorí žijú z podielov na zisku, alebo z príjmov podľa Autorského zákona, je myslím dosť.
To je ale potom iné, vy si neplatíte odvody a sociálna poisťovňa teda nemá čo deliť medzi I. a II. pilier. Potom už chápem tú poznámku o investovaní :).
ajobs
01.05.06,12:41
To je ale potom iné, vy si neplatíte odvody a sociálna poisťovňa teda nemá čo deliť medzi I. a II. pilier. Potom už chápem tú poznámku o investovaní :).

Áno Vierka, takých ako Jozef Mihál je nás viac.:) :) :eek: Ale, ak vlastné investovanie berieme ako III. pilier, potom v ňom som zapojený.:cool: ;)
Sany
01.05.06,12:42
Tak som si to všetko prečítala, vychádza mi z toho, že dcéra, keďže je predpoklad, že zamestnaná po ukončení štúdia bude, aspoň nejakú dobu určite, mala by do II. piliera vstúpiť. Len teraz dosť nechápem....najprv sa musí prihlásiť do Sociálnej poisťovne? A potom zase odhlásiť? Trochu mi uniká logika. Nestačí, aby sa prihlásila len do DSS a jednoducho sa tam začnú odvádzať príspevky, až keď začne poberať príjem a platiť odvody?
Jozef Mihál
01.05.06,12:48
V súčasnosti - kto po skončení štúdia prvýkrát začne platiť odvody do Soc.poisťovne, bude povinne "vstúpený" do II. piliera automaticky aj bez prihlasovania. Po začatí platenia do SP má mesiac čas na to, aby si zvolil správcovskú spoločnosť. Ak tak neurobí, SP ho prihlási v jeho mene do Aegonu.
Viera123
01.05.06,13:07
V súčasnosti - kto po skončení štúdia prvýkrát začne platiť odvody do Soc.poisťovne, bude povinne "vstúpený" do II. piliera automaticky aj bez prihlasovania. Po začatí platenia do SP má mesiac čas na to, aby si zvolil správcovskú spoločnosť. Ak tak neurobí, SP ho prihlási v jeho mene do Aegonu.Prosíííím?
Viera123
01.05.06,13:12
Tak som si to všetko prečítala, vychádza mi z toho, že dcéra, keďže je predpoklad, že zamestnaná po ukončení štúdia bude, aspoň nejakú dobu určite, mala by do II. piliera vstúpiť. Len teraz dosť nechápem....najprv sa musí prihlásiť do Sociálnej poisťovne? A potom zase odhlásiť? Trochu mi uniká logika. Nestačí, aby sa prihlásila len do DSS a jednoducho sa tam začnú odvádzať príspevky, až keď začne poberať príjem a platiť odvody?
Sany, príspevky rozdeľuje sociálna poisťovňa a nie DSS. Sociálna poisťovňa má centrálny register všetkých poistencov v II. pilieri, pretože dôchodkových správcovských spoločností je v súčasnosti 6. Musí byť niekto, kto to centrálne eviduje a to je Sociálna poisťovňa. Ak nechce, nemusí sa odhlásiť zo Sociálnej poisťovne, ale potom by si musela platiť príspevky ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba sama. Keďže v súčasnosti nepracuje, musí sa rozhodnúť do 30. júna 2006 (ako bolo už hore uvedené). A na to, aby bola zapojená v II. pilieri musí teda minimálne na jeden mesiac sa prihlásiť do SP a zaplatiť odvody. Po registrácii sa odhlásiť. Musí byť v tom systém, inak by sa to pri toľkých zúčastnených nedalo inak zvládnuť.
Jozef Mihál
01.05.06,13:16
..do Aegonu, pretože má najnižšie poplatky, viď § 64 ods.4 zákona 43/2004.
ajobs
01.05.06,13:19
..do Aegonu, pretože má najnižšie poplatky, viď § 64 ods.4 zákona 43/2004.

... iba doplním, že ide výšku odplaty za správu konzervatívneho dôchodkového fondu.
Sany
01.05.06,13:30
Sany, príspevky rozdeľuje sociálna poisťovňa a nie DSS. Sociálna poisťovňa má centrálny register všetkých poistencov v II. pilieri, pretože dôchodkových správcovských spoločností je v súčasnosti 6. Musí byť niekto, kto to centrálne eviduje a to je Sociálna poisťovňa. Ak nechce, nemusí sa odhlásiť zo Sociálnej poisťovne, ale potom by si musela platiť príspevky ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba sama. Keďže v súčasnosti nepracuje, musí sa rozhodnúť do 30. júna 2006 (ako bolo už hore uvedené). A na to, aby bola zapojená v II. pilieri musí teda minimálne na jeden mesiac sa prihlásiť do SP a zaplatiť odvody. Po registrácii sa odhlásiť. Musí byť v tom systém, inak by sa to pri toľkých zúčastnených nedalo inak zvládnuť.
Fajn, Vierka, vidím, že sa asi profesionálne orientuješ v týchto kruhoch. Takže: dcéru zamestnám na jeden mesiac - od 1.6.2006 do 30.6.2006 u mňa na 1 hod. týždenne, prihlásim ju do SP, dám jej mesačnú mzdu 500,- Sk, zároveň sa prihlási niekam do DSS( ďalej sa o to zatiaľ nestará). Z 500,- Sk odvediem všetky odvody a 30.6.2006 ju zo SP odhlásim - skončí sa jej pracovný pomer. Keď raz začne po ukončení štúdia pracovať ( alebo aj počas), už bude zapojená do II. piliera a odvody sa budú deliť. Pochopila som to správne?
Viera123
01.05.06,13:31
V súčasnosti - kto po skončení štúdia prvýkrát začne platiť odvody do Soc.poisťovne, bude povinne "vstúpený" do II. piliera automaticky aj bez prihlasovania. Po začatí platenia do SP má mesiac čas na to, aby si zvolil správcovskú spoločnosť. Ak tak neurobí, SP ho prihlási v jeho mene do Aegonu.
Prepáčte p. Mihál ale Váš príspevok je trochu nepresný, povinne do II. piliera budú zapojení až študenti 1. 2. a 3. ročníkov SŠ. Terajší štvrtáci SŠ a súčasní VŠ sa o vstupe môžu dobrovoľne rozhodnúť do 30. dní odkedy sa do dôchodkového systému zapoja, t.j. odkedy sa zamestnajú, stanú sa živnostníkmi, pôjdu na rodičovskú dovolenku...
Nemá napr. aj ČSOB najnižší poplatok?
Viera123
01.05.06,13:36
Fajn, Vierka, vidím, že sa9% asi pr9% ofesionálne orientuješ v týchto kruhoch. Takže: dcéru zamestnám na jeden mesiac - od 1.6.2006 do 30.6.2006 u mňa na 1 hod. týždenne, prihlásim ju do SP, dám jej mesačnú mzdu 500,- Sk, zároveň sa prihlási niekam do DSS( ďalej sa o to zatiaľ nestará). Z 500,- Sk odvediem všetky odvody a 30.6.2006 ju zo SP odhlásim - skončí sa jej pracovný pomer. Keď raz začne po ukončení štúdia pracovať ( alebo aj počas), už bude zapojená do II. piliera a odvody sa budú deliť. Pochopila som to správne?
Sany minimálny odvod sa ráta zo 6 900 Sk, (v súčasnosti je to cca 1900 Sk)a nie je dôvod, aby si ju na ten mesiac zamestnala, asi by si si to len komplikovala. Stačí ak sa prihlási do SP ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.
Ostatné je správne, ak sa raz zamestná, (nakoľko je/bude už v II. pilieri) automaticky sa jej odvody budú deliť cez Sociálnu poisťovňu na dve časti... 9% do SP 9% na svoj účet v DSS.
ajobs
01.05.06,13:41
Sany minimálny odvod sa ráta zo 6 900 Sk, (v súčasnosti je to cca 1900 Sk)a nie je dôvod, aby si ju na ten mesiac zamestnala, asi by si si to len komplikovala. Stačí ak sa prihlási do SP ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.
Ostatné je správne, ak sa raz zamestná, (nakoľko je/bude už v II. pilieri) automaticky sa jej odvody budú deliť cez Sociálnu poisťovňu na dve časti... 9% do SP 9% na svoj účet v DSS.

Vierka, ten minimálny odvod sa počíta síce z minimálnej mzdy, ale pri veľmi nízkom úväzku ušetrí Sany na odvodoch, pretože tie sa platia podľa výšky úväzku. Čiže pri úväzku 4 hodiny pri trebárs 174 hod. prac. mesiaci, bude odvodová základňa pre SP iba 159 Sk. Takže určite je to výhodné.:)
Viera123
01.05.06,13:45
Vierka, ten minimálny odvod sa počíta síce z minimálnej mzdy, ale pri veľmi nízkom úväzku ušetrí Sany na odvodoch, pretože tie sa platia podľa výšky úväzku. Čiže pri úväzku 4 hodiny pri trebárs 174 hod. prac. mesiaci, bude odvodová základňa pre SP iba 159 Sk. Takže určite je to výhodné.:)
Odvody do SP už sú iná kapitola, (v tomto si doma zasa ty) ďakujem ajobs za upresňujúcu odpoveď :).
Miriam.x
01.05.06,14:02
Dostávali by životné minimum. Ak by do II. piliera nevstúpili, bola by to ich vec, ja som napr. do II.piliera nevstúpil - myslím že viem investovať lepšie, ako správcovské spoločnosti a bez poplatkov...

Opakujem, že vyššie uvedené sa netýka súčasných dôchodcov ani tých, čo si už svoje odrobili v súčasnom systéme.
Prepáčte, ale nie je mi jasné z kade by dostávali to životné minimum ak by neodvádzali ani do SP ani do žiadnej DSS? Nie každý je totiž taký zodpovedný ako vy, že si odkladáte na dôchodok. Čo by potom bolo s tými čo by ani nikam nič neodvádzali ani by si nič nenašetrili??
Jozef Mihál
01.05.06,14:05
Prepáčte p. Mihál ale Váš príspevok je trochu nepresný, povinne do II. piliera budú zapojení až študenti 1. 2. a 3. ročníkov SŠ. Terajší štvrtáci SŠ a súčasní VŠ sa o vstupe môžu dobrovoľne rozhodnúť do 30. dní odkedy sa do dôchodkového systému zapoja, t.j. odkedy sa zamestnajú, stanú sa živnostníkmi, pôjdu na rodičovskú dovolenku...
Nemá napr. aj ČSOB najnižší poplatok?
Súhlas, ospravedlňujem sa, ale nemám čas písať niekoľko stranové presné príspevky s úplným rozborom.

Vidím, že ste si ten § 64 ods.4 nepozreli. Inak by ste vedeli, že v prípade dvoch správcov s rovnakým poplatkom "vyhráva" Aegon, pretože je skôr v abecede.
Jozef Mihál
01.05.06,14:08
Prepáčte, ale nie je mi jasné z kade by dostávali to životné minimum ak by neodvádzali ani do SP ani do žiadnej DSS? Nie každý je totiž taký zodpovedný ako vy, že si odkladáte na dôchodok. Čo by potom bolo s tými čo by ani nikam nič neodvádzali ani by si nič nenašetrili??

Dostávali by životné minimum, pretože sme aj budeme "sociálny" štát. A musíme sa postarať aj o tých, ktorí sa nevedia (nechcú) o seba postarať sami.

Tak ako dnes takí dôchodcovia, ktorí nemajú nárok na dôchodok zo SP, dostávajú dávky v hmotnej núdzi etc.
Viera123
01.05.06,14:47
Súhlas, ospravedlňujem sa, ale nemám čas písať niekoľko stranové presné príspevky s úplným rozborom.

Vidím, že ste si ten § 64 ods.4 nepozreli. Inak by ste vedeli, že v prípade dvoch správcov s rovnakým poplatkom "vyhráva" Aegon, pretože je skôr v abecede. Obdivujem Vás, že stíhate toľko, koľko stíhate. Vaše semináre ohľadne Ročného zúčtovania zdravotného poistenia sú naozaj skvelé a práca, ktorú robíte okolo Ročného zúčtovania zdravotného poistného, a ako ju prezentujete aj tu na Porade, je neoceniteľná a dokázal by to málokto.

Máte pravdu, to som prehliadla... Ďakujem.:)
durisovad
01.05.06,15:48
Moji rodicia za 1. CSR platili odvody do sukromnych dochodcovskych spolocnosti, ktore po februari 1948 boli znarodnene a k dochodku nedostali NIC. Kto zaruci, ze po par rokoch aj terajsie sukromne dochodkove spolocnosti nebudu nejakym sposobom zlikvidovane? Peniaze v serioznych bankach (napr. vo Svajciarsku) znarodnene neboli a asi ani nebudu nikdy.
ajobs
01.05.06,16:26
Moji rodicia za 1. CSR platili odvody do sukromnych dochodcovskych spolocnosti, ktore po februari 1948 boli znarodnene a k dochodku nedostali NIC. Kto zaruci, ze po par rokoch aj terajsie sukromne dochodkove spolocnosti nebudu nejakym sposobom zlikvidovane? Peniaze v serioznych bankach (napr. vo Svajciarsku) znarodnene neboli a asi ani nebudu nikdy.

No s tým Švajčiarskom je to určite pravda, ale dnes už existuje možnosť i tam si otvoriť účet. No na založenie číselného účtu (informovaní vedia, o čom hovorím) je potrebná suma myslím, že 50.000 USD. Nie všetci Slovací majú práve takýto obnos k dispozícii....:eek: Naviac, takmer jedinou výhodou je zachovávanie striktného bankového tajomstva, výnosy z takýchto účtov nie sú vôbec vysoké.
Sany
01.05.06,16:49
Vierka, ten minimálny odvod sa počíta síce z minimálnej mzdy, ale pri veľmi nízkom úväzku ušetrí Sany na odvodoch, pretože tie sa platia podľa výšky úväzku. Čiže pri úväzku 4 hodiny pri trebárs 174 hod. prac. mesiaci, bude odvodová základňa pre SP iba 159 Sk. Takže určite je to výhodné.:)
ajobs pochopil...ďakujem.Mne ide len o to, aby neprešvihla možnosť zapojiť sa do II. piliera, a keďže sa musí prihlásiť najprv do SP, považujem to za najjednoduchšie riešenie. Teraz nie je dôvod, aby tam nasypala peniaze, to bude až keď bude normálne pracovať. Ale myslím, že by bola škoda, prísť o možnosť II. piliera. Predsa len, zdá sa mi, že by doňho mala vstúpiť. Ale uvítam aj názory, ak si niekto myslí opak.....a prečo....
Viera123
01.05.06,18:17
Moji rodicia za 1. CSR platili odvody do sukromnych dochodcovskych spolocnosti, ktore po februari 1948 boli znarodnene a k dochodku nedostali NIC. Kto zaruci, ze po par rokoch aj terajsie sukromne dochodkove spolocnosti nebudu nejakym sposobom zlikvidovane? Peniaze v serioznych bankach (napr. vo Svajciarsku) znarodnene neboli a asi ani nebudu nikdy. Socializmus zanikol pred takmer 17 rokmi, čiže nejaké záruky už nie sú naozaj nikde, aspoň, ako tak rozmýšľam, nespomínam si, že by som sa s tým termínom nejako často stretávala:), či skôr:mee:.
Ak príde znárodnenie, myslím, že to, či ste sporili v II. pilieri bude tá posledná vec, ktorá vás v tej chvíli bude zaujímať, to bude potom o niečom úplne inom, čo asi do tejto témy nepatrí.
Nemyslím si, že DSS by si za pár miliárd slov. korún, s ktorými by "zdrhli" nechali poškodiť svoje meno, ktoré vo svete majú. Každá zo spoločností je na trhu dosť dlho, niektoré desaťročia, niektoré vyše 100 rokov (tá, ktorá bola rádovo pár mesiacov na trhu sa už spojila s inou)... Peniaze- majetok v II. pilieri je oddelený od majetku DSS. Vaše peniaze sú uložené v banke, ktorú má každá DSS ako depozitára vašich peňazí, čiže na to, aby ste o svoje peniaze prišli, aby vám s nimi niekto ubzikol, na to by sa musela spojiť NBS (Národná banka Slovenska), konkrétna banka a DSS. Vtedy by mohli s vašimi peniazmi "ujsť":). Reálnejšia možnosť by bola zlým zainvestovaním, (ťažko povedať, aký bude do budúcna vývoj na kapitálových trhoch), ale nakoľko hospodárenie s vašimi peniazmi musí každá DSS každý pracovný deň preukazovať NBS a navyše priveľké rozdiely medzi výnosmi v porovnaní s ostatnými DSS by musela tá - ktorá správcovská spoločnosť zafinancovať zo svojho, budú sa snažiť investovať čo najlepšie. A aj preto, lebo z toho, koľko výnosov vám DSS "prinesie", z toho bude správcovská spoločnosť "žiť"... Systém je dosť dobre prepracovaný a momentálne nič lepšie vymyslené nebolo, treba sa podľa mňa chytiť aspoň tej šance, ktorá sa tu ponúka.
Viera123
01.05.06,18:22
Nezdá sa vám spôsob II. piliera aspoň trochu prehľadnejší a spravodlivejší?
Nechcem tu obhajovať II. pilier, myslím si, že po 30.6. sa objaví pár "chybičiek krásy" aj tu, len som zvedavá na váš názor. Jednoznačne áno, zdá sa taký aj mne. A určite chybičky krásy sú, ale kde sa pracuje, robia sa aj chyby... (Mimochodom, krčmové debaty mám "najradšej".)
maturantka
01.05.06,18:34
Prosím Vás, ujasnite mi pojmy (potrebujem na zajtra pre žiakov):
II. pilier = doplnkové dôchodkové poistenie, spravuje ho DDP
III. pilier = doplnkové dôchodkové sporenie, spravuje ho DSS?
Príspevok zo SF na III. pilier účtujeme 472/379 alebo 472/336?
Prosím o odpoveď mimo poradia, ospravedlňujem sa. Ďakujem.
Viera123
01.05.06,18:41
Prosím Vás, ujasnite mi pojmy (potrebujem na zajtra pre žiakov):
II. pilier = doplnkové dôchodkové poistenie, spravuje ho DDP
III. pilier = doplnkové dôchodkové sporenie, spravuje ho DSS?
Príspevok zo SF na III. pilier účtujeme 472/379 alebo 472/336?
Prosím o odpoveď mimo poradia, ospravedlňujem sa. Ďakujem.
II. pilier - nie je doplnkové dôchodkové poistenie, to je pilier kapitalizačný, ktorý spravuje DSS - o tom sa práve bavíme v tejto téme
III. pilier je doplnkové dôchodkové poistenie - po novom sporenie - všetky DDP sa museli pretransformovať na DDS - doplnkové dôchodkové sporiteľne.
Kde to účtujeme ti poradia ostatní.
Luba2
01.05.06,18:43
II.pilier - dôchodkové správcovské spoločnosti dss /polovica z 18 %, ktoré idú do sociálky/
III. pilier - životné poistenia /min. 10 rokov a vek 55 rokov/
- doplnkové dôchodkové poisťovne, ktoré sa transformujú na doplnkové dôchodkové sporiteľne
maturantka
01.05.06,19:03
Ď a k u j e m za objasnenie.
endrju
01.05.06,19:33
III. pilier - životné poistenia /min. 10 rokov a vek 55 rokov/
Podmienka "10 a 55" v súvislosti s III. pilierom striktne platí iba pre uplatnenie nezdaniteľnej časti podľa §11 ods 1) písmeno c zákona 595/2003 o dani z príjmov.

Zmluvné podmienky pri poistení v III. pilieri nemusia v niektorých prípadoch striktne vyhovovať tejto podmienke. Výnimky sú možné najmä u pracovníkov v rizikových kategóriach 3 a 4.
Avšak v štandardných prípadoch musí poistenie v III. pilieri trvať najmenej 10 rokov a k poistnému plneniu má dôjsť najskôr po dosiahnutí 55 rokov veku. Podrobnosti nájdete v §16 a §17 zákona 650/2004 o doplnkovom dôchodkovom sporení.

P.S.
III. pilier nezahŕňa životné poistenia. V III. pilieri je zahrnuté doplnkové dôchodkové sporenie podľa zákona 650 / 2004.

Životné poistenia nie sú zahrnuté do žiadneho piliera. Životné poistenia "rieši" iný zákon. Ak sa nemýlim, je to zákon o poisťovníctve. Nie som však v problematike životných poistení zorientovaný do takej miery, aby som dokázal "vysypať z rukáva" všetky podrobnosti o nich.
Janka6685
02.05.06,14:19
SŠ som ukončila v 6/2004 a od 9/2004 som SZČO. Ak si začnem platiť odvody do soc. posť., budem už automaticky zaradená do II. piliera?
Luba2
02.05.06,14:39
Nie nebudeš, ak sa prihlásiš do socialnej poisťovne, potom ešte musíš podpísať zmluvu s niektorou správcovskou spoločnosťou. Ale pozor, máš na to čas už len do konca júna. Znamená to, že sa nemôžeš prihlásiť do sociálnej poisťovne až od prvého júla, ale ešte v júni.
Janka6685
02.05.06,14:50
Nie nebudeš, ak sa prihlásiš do socialnej poisťovne, potom ešte musíš podpísať zmluvu s niektorou správcovskou spoločnosťou. Ale pozor, máš na to čas už len do konca júna. Znamená to, že sa nemôžeš prihlásiť do sociálnej poisťovne až od prvého júla, ale ešte v júni.

Čiže, ak sa do soc. poisť. neprihlásim do júna, nebudem mať možnosť zapojiť sa do II. piliera?
ajobs
02.05.06,17:26
Čiže, ak sa do soc. poisť. neprihlásim do júna, nebudem mať možnosť zapojiť sa do II. piliera?

Yes, of course.:)
Janka6685
02.05.06,17:27
Yes, of course.:)

Thanks .
Marína
20.05.06,12:07
mimotemy Precvičujete si angličtinu?;)

Ak si nie ste istí,(ak chcete vstúpiť do II. piliera), či ste povinní sa prihlásiť do 30.6.2006, tu je t.č. 02/59751921 na MPSVaR.
Nie že to budete brať ako znižovanie kvality našich poraďákov. Tí sú na prvom mieste.
ajobs
20.05.06,12:22
mimotemy Precvičujete si angličtinu?;)

Ak si nie ste istí,(ak chcete vstúpiť do II. piliera), či ste povinní sa prihlásiť do 30.6.2006, tu je t.č. 02/59751921 na MPSVaR.
Nie že to budete brať ako znižovanie kvality našich poraďákov. Tí sú na prvom mieste.

No veď preto.;) ;)
Janiela
20.05.06,19:41
Prosím Vás, ak SZČO a súčasne zamestananec vstúpil do II. piliera, ako sa to prejaví na jeho dôchodku.

SZČO:
- má viac ako 40 rokv
- v súčasnosti je dobrovoľne poistený
- od 1.7.2006 mu vznikne povinnosť poistiť sa v SP. Živnosť prerušiť nechce, pretože dúfa vo väščí dôchodok. Aj z prac. pomeru aj zo živnosti.

1) Je takéto niečo možné?
2) Alebo nech si živnosť preruší?

Ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

Na Soc. poisťovni mi odpovedať nevedeli. Sprostredkovateľ nechápal, čo sa pýtam.
KEJKA
20.05.06,20:03
Prečo chceš prerušiť živnosť?
Odvody do SP budeš platiť zo zamestnania i zo živnosti.
9% ide do II. piliera.
Ak budeš mať odovdy vyššie, aj dôchodok bude vyšší.
Prečo si sa vlastne ROZHODLA dobrovoľne vstúpiť do II. piliera?
Janiela
20.05.06,20:31
Pýtam sa v mene klienta.
Vstúpil kvôli tomu, že má viac než 40 rokov, je zvyknutý na vyšší príjem, asi preto.
Pýtam sa preto, že poradiť mu neviem, nakoľko ani ja sama ešte doteraz II. pilier nemám, neovládam problematiku a neviem, či vsúpiť, či nie.
ajobs
20.05.06,20:48
Pýtam sa v mene klienta.
Vstúpil kvôli tomu, že má viac než 40 rokov, je zvyknutý na vyšší príjem, asi preto.
Pýtam sa preto, že poradiť mu neviem, nakoľko ani ja sama ešte doteraz II. pilier nemám, neovládam problematiku a neviem, či vsúpiť, či nie.

Ak už vstúpil do II. piliera. nemôže to zmeniť. Ale myslím, že urobil dobre. Hlavne nech si šetrí v III. pilieri, ten je len jeho a nemusí sa deliť so žiadnou štátnou inštitúciou typu SP.:) :cool: ;)
Viera123
20.05.06,20:56
Ak už vstúpil do II. piliera. nemôže to zmeniť. Ale myslím, že urobil dobre. Hlavne nech si šetrí v III. pilieri, ten je len jeho a nemusí sa deliť so žiadnou štátnou inštitúciou typu SP.:) :cool: ;) Tono, Janiela sa asi pýtala to, či sa mu oplatí zostávať kvôli vyššiemu dôchodku aj ako SZČO (pretože je aj zamestnaný) a platiť si dobrovoľne odvody. Nie, že či urobil dobre, že vstúpil. Samozrejme, je výhodnejšie, aby si radšej sporil sám, nie dvakrát platil sociálke, pretože ako píšeš, nemusí sa deliť s odvodmi. Čiže s tv. odpoveďou určite súhlasím.:)
Janiela
21.05.06,05:08
Tono, Janiela sa asi pýtala to, či sa mu oplatí zostávať kvôli vyššiemu dôchodku aj ako SZČO (pretože je aj zamestnaný) a platiť si dobrovoľne odvody. Nie, že či urobil dobre, že vstúpil. Samozrejme, je výhodnejšie, aby si radšej sporil sám, nie dvakrát platil sociálke, pretože ako píšeš, nemusí sa deliť s odvodmi. Čiže s tv. odpoveďou určite súhlasím.:)

1/ Vierka, prosím, klient do III. piliera môže vstúpiť aj po 1.7.2006 (predokladám, že áno)? Tejto téme som sa dlho vyhýbala, preto vedomosti mám chabé.

2/ Teraz ku mne: do II. piliera som ešte nevstúpila. Neviem sa rozhodnúť. Mohla by som rovno do III. piliera vstúpiť (bez II.pil.)?
Pozn.: mám mám len 32 rokov a do 30.06.2006 (ak by som sa rozhodla vstúpiť do II.pil.) čas ubehne veľmi rýchlo.
Viera123
21.05.06,07:24
1/ Vierka, prosím, klient do III. piliera môže vstúpiť aj po 1.7.2006 (predokladám, že áno)? Tejto téme som sa dlho vyhýbala, preto vedomosti mám chabé.

2/ Teraz ku mne: do II. piliera som ešte nevstúpila. Neviem sa rozhodnúť. Mohla by som rovno do III. piliera vstúpiť (bez II.pil.)?
Pozn.: mám mám len 32 rokov a do 30.06.2006 (ak by som sa rozhodla vstúpiť do II.pil.) čas ubehne veľmi rýchlo. Áno Janielka, do III. piliera sa dá vstúpiť kedykoľvek, pretože nie je to závislé od žiadneho nariadenia, zákona. III. pilier znamená, že si na svoj dôchodok sporíš sama, z vlastného vrecka.
I. pilier - to je Sociálna poisťovňa, tam sú zapojení všetci zamestnanci, SZČO, dobrovoľne dôchodkovo poistené osoby...
II. pilier - Dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) - polovicu tv. odvodov na dôchodok - z 18 % - spravuje DSS. Obmedzenie vstupu do 30.6.2006 (okrem nezamestnaných, ktorí boli v rozhodujúcom období nepretržite na úrade práce a študentov, ktorí boli v tom období nepretržite študentami - 1.1.2005 - 30.6.2006)
III. pilier - Doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie, sporivé produkty, ktoré ak spĺňajú podmienky účasti 10 rokov a sporenie trvá do 55 roku života - dá sa uplatniť odpis z daňového základu až do výšky 12 000 Sk - čo je priame zníženie dane o 2280 Sk.

K tvojmu vstupu... Do III. piliera môžeš vstúpiť bez toho, aby si zachovala postupnosť I. pilier - II. pilier - III. pilier, nie je to závislé od seba. Iba do II. piliera nemôžeš vstúpiť, ak nie si v I. - v Sociálnej poisťovni. Ak sa môžem spýtať, prečo sa nevieš rozhodnúť? Je tu dosť tém ohľadne II. piliera, ak by si si ich pozrela, viacerí by ti svojimi príspevkami potvrdili, že v tvojom veku je určite vstup do II. piliera zaujímavý.
Janiela
21.05.06,08:59
Vierka, všetky príspevky som si starostlivo prečítala. Práve teraz je to ešte na 50%, prečo nevstúpiť. Súvisí to s mojim názorom na tento štát, kde už pomaly nikto nič negarantuje (už ani nehovorím, čo bude o 30 rokov, atď. Ale to už by bolo mimo témy.


Za vyššie vysvetlenie vrele ďakujem.
Janiela
21.05.06,09:13
A aby som nezabudla, Vierka, za pekné rozpísanie pridávam Ti bod.
ajobs
21.05.06,11:18
Vierka, všetky príspevky som si starostlivo prečítala. Práve teraz je to ešte na 50%, prečo nevstúpiť. Súvisí to s mojim názorom na tento štát, kde už pomaly nikto nič negarantuje (už ani nehovorím, čo bude o 30 rokov, atď. Ale to už by bolo mimo témy.


Za vyššie vysvetlenie vrele ďakujem.

Nehnevaj sa Janiela, a myslíš si, že iba I. pilier ti garantuje slušnú úroveň dôchodku v budúcnosti ? Nesleduješ politické zásahy do I. piliera ? Ak neplánuješ v blízkej budúcnosti odísť do zahraničia, a pracovať a žiť tam dlhodobo, je II. pilier to najlepšie (aj keď nie je samospasiteľný), čo momentálne na Slovensku je.
Ak chceš byť úplne nezávislá, odhlás sa zo všetkých pilierov (okrem III. piliera) - to je aj môj prípad, ale som neporovnateľne starší, ale budeš odkázaná v dôchodku len a len na vlastné investície a úspory.:eek: ;)
Netka
22.05.06,11:51
Ahojte poraďáci. Prosím poraďte mi, ktorá DSS je najlepšia? Uvažujem o vstúpení do DSS a aj sa mi to oplatík, keďže mám len 21 rokov. Môžte mi povedať aké máte skúsenosti. Ďakujem.
Miriam.x
22.05.06,11:58
Ahojte poraďáci. Prosím poraďte mi, ktorá DSS je najlepšia? Uvažujem o vstúpení do DSS a aj sa mi to oplatík, keďže mám len 21 rokov. Môžte mi povedať aké máte skúsenosti. Ďakujem.
Nemyslím si, že by ti teraz niekto vedel odpovedať. Treba si len vybrať jednu z tých väčších, pretože ostanú tak max. 3-4. Ich podiel na trhu v súčasnosti je asi takýto:
1. Allianz
2. Winterthur
3. VUB
4. ING
5. ČSOB
6. Aegon

Poznám takých, ktorý si zisťujú poplatky a podľa toho sa rozhodujú, ale neviem či je to ten správny spôsob:D keďže aj to sa môže hocikedy zmeniť.
Podľa mňa nech si vyberieš hociktorú z prvých troch, tak nespravíš chybu.
snuffko
22.05.06,12:10
Dobry Den,

potreboval by som vediet informaciu... Som student a koncim skolu uz tento tyzden, mam sa nahlasit do II. piliera, ak nie je iste ci na VS pojdem alebo nie? Ak budem nejaky cas nezamestatny, kto bude odvadzat peniaze do II.piliera ? Nepojde to z mojho vrecka? Mozem o nieco prist ?

Vopred dakujem za odpoved
Viera123
22.05.06,12:14
Dobry Den,

potreboval by som vediet informaciu... Som student a koncim skolu uz tento tyzden, mam sa nahlasit do II. piliera, ak nie je iste ci na VS pojdem alebo nie? Ak budem nejaky cas nezamestatny, kto bude odvadzat peniaze do II.piliera ? Nepojde to z mojho vrecka? Mozem o nieco prist ?

Vopred dakujem za odpoved
Snuffko, áno, musíš sa rozhodnúť už len do 30.6.2006 a to tak, že sa zaregistruješ v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, zaplatíš aspoň jeden príspevok (niekedy to býva aj viac) a podpíšeš zmluvu s niektorou DSS.
Peniaze v dobe, keď budeš nezamestnaný nebude odvádzať nikto, môžeš si to spätne doplatiť, ale nemusíš, nie je to podmienka. Nie, z tvojho vrecka to nepôjde, ide to len z odvodov, ktoré bude odvádzať za teba zamestnávateľ v prípade, že sa zamestnáš alebo ak sa staneš SZČO tak ty..
Ako myslíš, či môžeš o niečo prísť? O účasť v II. pilieri, pokiaľ nedodržíš termín.
Miriam.x
22.05.06,12:15
Dobry Den,

potreboval by som vediet informaciu... Som student a koncim skolu uz tento tyzden, mam sa nahlasit do II. piliera, ak nie je iste ci na VS pojdem alebo nie? Ak budem nejaky cas nezamestatny, kto bude odvadzat peniaze do II.piliera ? Nepojde to z mojho vrecka? Mozem o nieco prist ?

Vopred dakujem za odpoved
Školský rok sa "končí" až 31.8. Do 2. piliera môžeš vstúpiť 30 dní odkedy sa prvý krát zamestnáš.
Miriam.x
22.05.06,12:20
Snuffko končíš VŠ alebo SŠ??
snuffko
22.05.06,12:21
Snuffko, áno, musíš sa rozhodnúť už len do 30.6.2006 a to tak, že sa zaregistruješ v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, zaplatíš aspoň jeden príspevok (niekedy to býva aj viac) a podpíšeš zmluvu s niektorou DSS.
Peniaze v dobe, keď budeš nezamestnaný nebude odvádzať nikto, môžeš si to spätne doplatiť, ale nemusíš, nie je to podmienka. Nie, z tvojho vrecka to nepôjde, ide to len z odvodov, ktoré bude odvádzať za teba zamestnávateľ v prípade, že sa zamestnáš alebo ak sa staneš SZČO tak ty..
Ako myslíš, či môžeš o niečo prísť? O účasť v II. pilieri, pokiaľ nedodržíš termín.


Aha dakujem pekne :)
Ale celkom som nepochopil to platenie jedneho alebo niekolko vstupnych prispevkov. Tieto prispevky su odvadzane z mojich sukromnych zdrojov alebo su hradene statom? Ake vysoke su cca. tieto prispevky ?
Viera123
22.05.06,12:23
Miriam, práve pozerám, či som sa nezmýlila, ale citujem:
"Dôležité: Keď skončíte VŠ a nemáte zamestnanie, musíte sa prihlásiť do evidencie nezamestnaných do 7 dní od ukončenia vysokej školy. Ak by ste sa prihlásili čo i len o deň neskôr, neboli by ste celé obdobie nepretržite študentom alebo nezamestnaným a museli by ste sa o vstupe do 2. piliera rozhodnúť do 30.6.2006, po tomto termíne by vstup do 2. piliera pre vás nebol možný!!!"
"Dôležité: Keď skončíte VŠ, budete napr. pol roka nezamestnaným a potom sa zamestnáte, o vstupe do 2. piliera sa musíte rozhbodnúť do 30.6.2006, po tomto termíne vstup do 2. piliera pre vás nie je možný!!!" - toľko citácia príručky zdroj www.dochodok.gov.sk.
Takže by som radila prihlásiť sa ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, ako som uvádzala hore...
Viera123
22.05.06,12:26
Aha dakujem pekne :)
Ale celkom som nepochopil to platenie jedneho alebo niekolko vstupnych prispevkov. Tieto prispevky su odvadzane z mojich sukromnych zdrojov alebo su hradene statom? Ake vysoke su cca. tieto prispevky ?
Snuffko, keď si dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, platíš si to sám, štát za študentov neplatí. Jeden príspevok je cca 1900 Sk. Niekedy to Sociálnej poisťovni dlhšie trvá než spáruje tvoju registráciu so zmluvou s DSS a vtedy treba zaplatiť príspevkov viac. Platíš Sociálnej poisťovni a ona prevedie 9 % na tvoj účet v DSS.
Miriam.x
22.05.06,12:26
Snuffko končíš VŠ alebo SŠ??
Vierka, preto som sa ho pýtala akú školu končí. Keď spomína, že možno pôjde na VŠ, pochopila som to, že končí SŠ. Ak končí VŠ, tak máš samozrejme pravdu a ja sa ospravedlňujem, nechcela som ho zavádzať.;)
snuffko
22.05.06,12:27
Snuffko končíš VŠ alebo SŠ??
SŠ :D zajtra maturita :D
Miriam.x
22.05.06,12:29
SŠ :D zajtra maturita :D
Držím palce;)
Potom ale platí to, že školský rok končí 30.8.
tonkat
22.05.06,12:44
Školský rok sa "končí" až 31.8. Do 2. piliera môžeš vstúpiť 30 dní odkedy sa prvý krát zamestnáš.
Prosím vás, ak bol takýto študent prihlásený do SP na DOBPŠ, alebo DVP tiež má možnosť vstúpiť do II. piliera len do 30.06.? Ďakujem.
Miriam.x
22.05.06,12:51
Prosím vás, ak bol takýto študent prihlásený do SP na DOBPŠ, alebo DVP tiež má možnosť vstúpiť do II. piliera len do 30.06.? Ďakujem.
skús pozrieť sem:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=245909#post245909
tonkat
22.05.06,12:51
Prosím vás, ak bol takýto študent prihlásený do SP na DOBPŠ, alebo DVP tiež má možnosť vstúpiť do II. piliera len do 30.06.? Ďakujem.
Už som si našla aj odpoveď, takže pripájam link pre takých, ako som ja: http://www.porada.sk/t26561-iipilier.html
Viera123
22.05.06,14:24
Držím palce;)
Potom ale platí to, že školský rok končí 30.8.
Miriam, už sme o tom my dve písali a vyjasnili si to. Študenti SŠ sa musia po skončení školy prihlásiť do 7. dní na úrade práce, nemôžu čakať do 31.8.2006. Dalo sa to minulý rok, keď "nehorel termin" a u nich ešte vždy bola šanca dostať sa do II. piliera ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.
Miriam.x
22.05.06,20:51
Miriam, už sme o tom my dve písali a vyjasnili si to. Študenti SŠ sa musia po skončení školy prihlásiť do 7. dní na úrade práce, nemôžu čakať do 31.8.2006. Dalo sa to minulý rok, keď "nehorel termin" a u nich ešte vždy bola šanca dostať sa do II. piliera ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.
Vierka nie som si tým istá. Pýtala som na na úrade práce a povedali mi, že pre nich sa končí šk. rok 31.8. až po tomto dátume sa musia prísť evidovať na ÚP.
endrju
23.05.06,05:26
Miriam, už sme o tom my dve písali a vyjasnili si to. Študenti SŠ sa musia po skončení školy prihlásiť do 7. dní na úrade práce, nemôžu čakať do 31.8.2006. Dalo sa to minulý rok, keď "nehorel termin" a u nich ešte vždy bola šanca dostať sa do II. piliera ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.

Túto informáciu nepovažujem za správnu. Pozrite si diskusiu v téme (najmä príspevky od čísla 22)
http://www.porada.sk/t26561-iipilier.html
Ingrid G.
23.05.06,06:39
Zisťovala som u kamošky, ktorá pracuje v školstve a má na starosti aj starostlivosť o žiakov. Potvrdila, že školský rok trvá aj pre maturantov do 31.8. - ak sa samozrejme po skončení školy nezamestnajú. Úrady práce ich nechcú zobrať do evidencie skôr ako 31.8., lebo do tohto termínu majú štatút študenta (ich rodičia majú nárok na rodinné prídavky a daňový bonus).
Barbara
23.05.06,07:17
Zisťovala som u kamošky, ktorá pracuje v školstve a má na starosti aj starostlivosť o žiakov. Potvrdila, že školský rok trvá aj pre maturantov do 31.8. - ak sa samozrejme po skončení školy nezamestnajú. Úrady práce ich nechcú zobrať do evidencie skôr ako 31.8., lebo do tohto termínu majú štatút študenta (ich rodičia majú nárok na rodinné prídavky a daňový bonus).


súhlasím s Ingrid G.:)

prečo nefunguje tlačítko " súhlasím"??:rolleyes:
niečo mi ušlo??:(
Viera123
23.05.06,09:09
Zisťovala som u kamošky, ktorá pracuje v školstve a má na starosti aj starostlivosť o žiakov. Potvrdila, že školský rok trvá aj pre maturantov do 31.8. - ak sa samozrejme po skončení školy nezamestnajú. Úrady práce ich nechcú zobrať do evidencie skôr ako 31.8., lebo do tohto termínu majú štatút študenta (ich rodičia majú nárok na rodinné prídavky a daňový bonus).
Ďakujem za novú informáciu, ide ešte o to, overiť ako to bude s II. pilierom, písala som už v paralelnej téme ohľadne II. piliera, že to pre každý prípad overujem na "najvyšších inštanciách":).
AnitaMartinska
23.05.06,09:47
mimotemy ,ale len trosku.
Neviete mi poradit, kde sa daju vytlacit tlaciva na zrusenie zmluvy -licencie na vykonavanie poistenia v II.pilieri?
Dakujem.
ajobs
23.05.06,09:54
mimotemy ,ale len trosku.
Neviete mi poradit, kde sa daju vytlacit tlaciva na zrusenie zmluvy -licencie na vykonavanie poistenia v II.pilieri?
Dakujem.

Pozri tu http://www.nbs.sk/DFT/DS/ODPORUC/SPR_SDS.HTM
AnitaMartinska
23.05.06,10:23
Ajobs,vdaka za super rychlu odpoved.
Idem to studovat.
Viera123
23.05.06,20:06
Túto informáciu nepovažujem za správnu. Pozrite si diskusiu v téme (najmä príspevky od čísla 22)
http://www.porada.sk/t26561-iipilier.html

Prikladám vyjadrenia, ktoré som na základe vyžiadania, obdržala od jednej z DSS:

Zákon o sústave základných a stredných škôl 29/1984 Zb.:
§25 ods. 1 - koniec stredoškolského štúdia - dňom nasledujúcim po vykonaní záverečnej/maturitnej skúšky, ak nepokračuje v štúdiu na vysokej škole.

Z uvedeného vyplýva nasledujúce:
1. ak študent bude ďalej pokračovať v štúdiu na VŠ - bude stále vystupovať so statusom študenta a to znamená, že preňho bude platiť výnimka zo zákona - 30 dní pre vstup do 2. piliera aj po 30.6.2006 po vzniku odvodovej povinnosti
2. ak sa po skončení štúdia prihlási na Úrade práce v zákonom stanovenej lehote, bude aj v tomto prípade platiť pre klienta spomenutá výnimka zo zákona, keďže v rozhodujúcom období t.j. 1.1.2005 - 30.6.2006 sa buď sústavne pripravoval na povolanie alebo bol evidovaný na Úrade práce.
3. ak nebude pokračovať v štúdiu na VŠ, nezaeviduje sa na Úrade práce, t.j. bude dobrovoľne nezamestnaný, musí vstúpiť do 2. piliera len ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba. Ak tak neurobí do 30.6.2006, už nebude mať možnosť zapojiť sa do starobného dôchodkového sporenia.
4. ak klient ráta s tým, že sa dostane na VŠ ale nebude nakoniec prijatý, pričom sa neprihlásil na Úrad práce, bude sa mu celé obdobie od ukončenia štúdia rátať akoby bol dobrovoľne nezamestnaný, t.j. nesplnil podmienku sústavnej prípravy na povolanie od 1.1.2005 - 30.6.2006 a preňho už nebude vstup do 2. piliera možný.


Zákon o vysokých školách 131/2002 Z.z.
§69 ods. 2 - koniec vysokoškolského štúdia - dňom nasledujúcim po vykonaní poslednej štátnej skúšky

Z uvedeného vyplýva nasledujúce:
1. ak sa po skončení VŠ štúdia prihlási na Úrade práce v zákonom stanovenej lehote, bude aj v tomto prípade platiť pre klienta spomenutá výnimka zo zákona, keďže v rozhodujúcom období t.j. 1.1.2005 - 30.6.2006 sa buď sústavne pripravoval na povolanie alebo bol evidovaný na Úrade práce.
2. ak sa nezaeviduje na Úrade práce, t.j. bude dobrovoľne nezamestnaný, musí vstúpiť do 2. piliera len ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba. Ak tak neurobí do 30.6.2006, už nebude mať možnosť zapojiť sa do starobného dôchodkového sporenia.
AnitaMartinska
25.05.06,05:18
Zákon o vysokých školách 131/2002 Z.z.
§69 ods. 2 - koniec vysokoškolského štúdia - dňom nasledujúcim po vykonaní poslednej štátnej skúšky

Z uvedeného vyplýva nasledujúce:
1. ak sa po skončení VŠ štúdia prihlási na Úrade práce v zákonom stanovenej lehote, bude aj v tomto prípade platiť pre klienta spomenutá výnimka zo zákona, keďže v rozhodujúcom období t.j. 1.1.2005 - 30.6.2006 sa buď sústavne pripravoval na povolanie alebo bol evidovaný na Úrade práce.
__________________
Ale v DSS mi dali informaciu,ze sa musi prihlasit do 30.6.06.
Skoncena VS v 5/06,hned prihlasena na UP a od 1.9.06 bude
studovat dennou formou doktorandskeho studia,a hned bude mat zo stipendia aj odvody.
Vie niekto na uvedeny pripad reagovat a poradit,ako postupovat?Dakujem.
MáriaPaM
25.05.06,09:16
Ak má nepretržite štatút študenta a evidovanej na ÚP, tak stačí prihlásiť sa do 30 dní od vzniku doktorandského štúdia. Dôležité je, že nevznikla medzera dobrovoľne nezamestnaného, čo by bol dôvod na rýchle konanie do 30.6. (vlastne do 31.5., pozor, lebo prihlásenie do druhého piliera platí síce od dňa podpisu zmluvy, ale u dobrovoľných tomu predchádza prihlásenie sa do sociálnej poisťovne, čo je platné až od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po podaní prihlášky)
Takže pozor na čas, kto sa chce dobrovoľne prihlásiť, šikovno do 31.5.
jankasm
25.05.06,09:29
A čo ten, kto je evidovaný na úrade práce a zamestnať by sa mal napr. v septembri. Musí si urobiť II. pilier už do 30.06.2006 alebo tiež uňho platí do 30 dní od uzavretia pracovnej zmluvy?
Pepa
25.05.06,09:35
Ak má nepretržite štatút študenta a evidovanej na ÚP, tak stačí prihlásiť sa do 30 dní od vzniku doktorandského štúdia. Dôležité je, že nevznikla medzera dobrovoľne nezamestnaného, čo by bol dôvod na rýchle konanie do 30.6. (vlastne do 31.5., pozor, lebo prihlásenie do druhého piliera platí síce od dňa podpisu zmluvy, ale u dobrovoľných tomu predchádza prihlásenie sa do sociálnej poisťovne, čo je platné až od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po podaní prihlášky)
Takže pozor na čas, kto sa chce dobrovoľne prihlásiť, šikovno do 31.5.
Nie toto nie je pravda.
DPO vzniká poistenie dňom prihlásenia /najskôr odo dňa podania prihlášky/ a zaniká dňom odhlásenia /najskôr odo dňa podania odhlášky/.
Parag. 23 zákona o sociálnom poistení.
MáriaPaM
25.05.06,10:51
No áno, paragraf znie ako píšeš, nesprávne som sa vyjadrila, pardon.
Myslela som to skôr prakticky ako sa to dá stihnúť, lebo keď sa uzatvára sds, poistený už musí byť. Tak som brala prípad že sa chce dobrovoľne poistiť na jún (myslím len na jeden mesiac a potom odhlásiť, len aby mal istotu že bude v budúcnosti v II. pilieri) tak by musel byť v sociálke už pred. Ale je fakt, že to môže spraviť aj na menej ako mesiac, len to treba správne stíhať, kým sa zmluva zaregistruje. Ja len že aby niekto neľutoval celý život že to nechal na posledný mesiac a čosi kdesi nestihol. Ešte raz pardon za nesprávnu (ne)citáciu zákona.
sac
25.05.06,10:56
neviem či to tu už bolo, ale ako to je keď je maželka na materskej ?? ako má vstúpiť do II.piliera ?
MáriaPaM
25.05.06,11:00
Keď je na materskej, mala by byť prihlásená v sociálnej od svojho zamestnávateľa pred materskou a tým pádom je poistenkyňou štátu a riadne si musí uzatvoriť zmluvu sds do 30.6.
Nandrolon
25.05.06,11:21
Mam otazku:

brat ma 34 rokov, momentalne pobera socialku /predtym SZCO a zahranicie/, teraz planuje ist do zahranicia /nevie presne na kolko, ale nie na trvalo/. Oplati sa mu vstupit do II. piliera???
Povedzme, ze si uzatvori teraz zmluvu. Musi si nieco zaplatit???
A co potom ked bude v zahranici??? nebude niekto vyzadovat mesacne platby??? moze to jednoducho uzatvorit si, vlozit prvy vklad alebo to nejako aktivovat /napiste aj kolko, aky je postup/ potom povedzme sa s tym nebude 3 roky hybat, a ked pride a zamestna sa tu, tak mu tam pojdu peniaze, ci ako???
Miriam.x
25.05.06,11:25
Mam otazku:

brat ma 34 rokov, momentalne pobera socialku /predtym SZCO a zahranicie/, teraz planuje ist do zahranicia /nevie presne na kolko, ale nie na trvalo/. Oplati sa mu vstupit do II. piliera???
Povedzme, ze si uzatvori teraz zmluvu. Musi si nieco zaplatit???
A co potom ked bude v zahranici??? nebude niekto vyzadovat mesacne platby??? moze to jednoducho uzatvorit si, vlozit prvy vklad alebo to nejako aktivovat /napiste aj kolko, aky je postup/ potom povedzme sa s tym nebude 3 roky hybat, a ked pride a zamestna sa tu, tak mu tam pojdu peniaze, ci ako???
Keď sa prihlási ako dobrovoľné poistený do soc. poisť. zaplatí za jeden mesiac - 1900,-. Potom sa odlhlási a už je jedno ako dlho tam nebude prispievať, dôležité je aby si stihol "aktivovať svoj účet" v 2.pilieri SDS. To môže len do 30.6.2006.
Miriam.x
25.05.06,11:27
Keď je na materskej, mala by byť prihlásená v sociálnej od svojho zamestnávateľa pred materskou a tým pádom je poistenkyňou štátu a riadne si musí uzatvoriť zmluvu sds do 30.6.
Nech sa pre istotu spýta na SP, či je tam evidovaná. Občas sa stáva, najmä ženám na MD, že nie sú evidované na SP.
Nandrolon
25.05.06,12:21
miriamX

preco 1900??? on teraz vlastne neplati nic, ale pobera asi 1600 Sk, takze keby zaplatil iba nejake minimum cisto do 2. piliera mimo SOC poistovne, to sa neda??
Viera123
25.05.06,12:30
miriamX

preco 1900??? on teraz vlastne neplati nic, ale pobera asi 1600 Sk, takze keby zaplatil iba nejake minimum cisto do 2. piliera mimo SOC poistovne, to sa neda??
No nie, veru to sa nedá, sociálka nie je charita, tá mu to len tak ľahko nedaruje :). Musí celý príspevok, cca 1900 a nie vždy jeden stačí...
Miriam.x
25.05.06,12:49
Je tu ešte jedna téma k 2. pilieru, skús si ju pozrieť, je tam toho písaného dosť aj o dobrovoľnom poistení.
http://www.porada.sk/showthread.php?p=238996#post238996
Nandrolon
25.05.06,13:09
asi sme sa nerozumeli. On zaplati tych 1900 Socpoist ako nejaky dobrovolnik alebo co :-))))))) a ta mu odosle do konkretnej DSS-ky 950 Sk ano???
Pepa
25.05.06,13:31
asi sme sa nerozumeli. On zaplati tych 1900 Socpoist ako nejaky dobrovolnik alebo co :-))))))) a ta mu odosle do konkretnej DSS-ky 950 Sk ano???
:D Zlaté:D.
Nie ako dobrovoľník ale ako DOBROVOLNE POISTENÁ OSOBA /DPO/
Prihlási sa do SP ako DPO a je v systéme SP. Najneskôr do 8-eho nasledujúceho mesiaca uhradí čiastku vo výške 1984,- SK /resp. alikvótnu časť, ak nie je prihlásený od začiatku mesiaca/. Čiastka 1984,- sa nerozdeľuje presne 1/2, pretože sa skladá z IP,SP a RF /6900 x 9% = 621,
- asi toľko mu pôjde na jeho osobný účet/
6900,- Sk som použila preto, lebo VZ pre DPO je min. 6900,- Sk a z toho je to tých 1984,-Sk.
ajobs
25.05.06,14:00
:D Zlaté:D.
Nie ako dobrovoľník ale ako DOBROVOLNE POISTENÁ OSOBA /DPO/
Prihlási sa do SP ako DPO a je v systéme SP. Najneskôr do 8-eho nasledujúceho mesiaca uhradí čiastku vo výške 1984,- SK /resp. alikvótnu časť, ak nie je prihlásený od začiatku mesiaca/. Čiastka 1984,- sa nerozdeľuje presne 1/2, pretože sa skladá z IP,SP a RF /6900 x 9% = 621,
- asi toľko mu pôjde na jeho osobný účet/
6900,- Sk som použila preto, lebo VZ pre DPO je min. 6900,- Sk a z toho je to tých 1984,-Sk.

Súhlasím. Je to naozaj tak.:) :eek:
Marína
30.05.06,16:44
Informácia.
Chcem vás informovať z dôvodu, že nielen ja, ale viacerí majú obavy, po akej dobe bude SP akceptovať zmluvu podpísanú s DSS. Niektorí tu písali, že to trvá aj 2-3 mesiace.
Oboch synov som prihlásila do SP 15.5. a 16.5. bola podpísaná zmluva s DSS. Písomné potvrdenie ešte nemám, ale bola som telefonicky oboznámená, že u jedného syna bola zmluva akceptovaná 22.5. a u druhého 23.5., tak že idem ich odhlásiť zo SP k 23.5. a 24.5. Alikvótna časť bude zaplatená u jedného 578 Sk a u druhého 641 Sk.
Zita4
30.05.06,17:49
Informácia.
Chcem vás informovať z dôvodu, že nielen ja, ale viacerí majú obavy, po akej dobe bude SP akceptovať zmluvu podpísanú s DSS. Niektorí tu písali, že to trvá aj 2-3 mesiace.
Oboch synov som prihlásila do SP 15.5. a 16.5. bola podpísaná zmluva s DSS. Písomné potvrdenie ešte nemám, ale bola som telefonicky oboznámená, že u jedného syna bola zmluva akceptovaná 22.5. a u druhého 23.5., tak že idem ich odhlásiť zo SP k 23.5. a 24.5. Alikvótna časť bude zaplatená u jedného 578 Sk a u druhého 641 Sk.
Ja som dala dcéru dobrovoľne poistiť v SP 2.5. a zmluva bola akceptovaná 18.5., ale na liste z DSS mám, že poistenie v II. pilieri je od 1.6.2006. Môžem dcéru odhlásiť z dobrovoľného poistenie ešte v máji, alebo mám počkať aspoň do 2.6.2006? Poraďte mi prosím :)...
ayya
30.05.06,18:15
Informácia.
Chcem vás informovať z dôvodu, že nielen ja, ale viacerí majú obavy, po akej dobe bude SP akceptovať zmluvu podpísanú s DSS. Niektorí tu písali, že to trvá aj 2-3 mesiace.
Oboch synov som prihlásila do SP 15.5. a 16.5. bola podpísaná zmluva s DSS. Písomné potvrdenie ešte nemám, ale bola som telefonicky oboznámená, že u jedného syna bola zmluva akceptovaná 22.5. a u druhého 23.5., tak že idem ich odhlásiť zo SP k 23.5. a 24.5. Alikvótna časť bude zaplatená u jedného 578 Sk a u druhého 641 Sk.
Marína... ak tomu dobre rozumiem, tak to co si pisala je akasi financne minimalisticka verzia, ktora zarucuje vstup do II. piliera tym, ktori "sa maju moznost rozhodnut" ... a kedze registracia trva okolo tyzdna, tak uz je asi najvyssi cas ... treba si aspon telef. zistit, ci bola zmluva akceptovana (ake dovody mozu byt na neakceptaciu?) a po tom datume sa pripadne zas odhlasit....
co v pripade ak sa nedozviem do 30.6. ci akceptovana bola alebo nie - asi treba potom zaplatit sumu z min. mzdy aj na dalsi mesiac? alebo sa moze aj prihodit, ze sa o neakceptovani dozviem az po 30. 6. a ? hotovo? uz iba I. pilier?
eeeech... niet tusim uz co odkladat :o ak som sa pytala nejaku blbost, co som prehliadla - kludne mi vynadajte, ok? :D
Marína
30.05.06,18:53
Ja som dala dcéru dobrovoľne poistiť v SP 2.5. a zmluva bola akceptovaná 18.5., ale na liste z DSS mám, že poistenie v II. pilieri je od 1.6.2006. Môžem dcéru odhlásiť z dobrovoľného poistenie ešte v máji, alebo mám počkať aspoň do 2.6.2006? Poraďte mi prosím :)... Zitka, ihneď po prečítaní Tvojho príspevku som zavolala sprostredkovateľku DSS a ona mi tvrdí, že vždy poistenie začína k 1.1. v nasledujúcom mesiaci a dokonca mala aj prípad, že zmluva bola akceptovaná v 12/05 a poistenie platné od 1.2.2006. Tiež mi tvrdí, že po akceptácii sa môže ihneď odhlásiť zo SP, pretože SP tým, že zmluvu akceptovala, príslušnú sumu do 45 dní zašle na DSS a tým sa aj danému klientovi založí účet DSS. Tvojou otázkou som aj ja zneistela.
Marína
30.05.06,19:01
Marína... ak tomu dobre rozumiem, tak to co si pisala je akasi financne minimalisticka verzia, ktora zarucuje vstup do II. piliera tym, ktori "sa maju moznost rozhodnut" ... a kedze registracia trva okolo tyzdna, tak uz je asi najvyssi cas ...

To, že registrácia prebehla v takom krátkom časovom intervale, nie je pravidlom(vraj). Vychádzam z toho, čo som sa dočítala na Porade.

treba si aspon telef. zistit, ci bola zmluva akceptovana (ake dovody mozu byt na neakceptaciu?) a po tom datume sa pripadne zas odhlasit....
co v pripade ak sa nedozviem do 30.6. ci akceptovana bola alebo nie - asi treba potom zaplatit sumu z min. mzdy aj na dalsi mesiac? alebo sa moze aj prihodit, ze sa o neakceptovani dozviem az po 30. 6. a ? hotovo? uz iba I. pilier?
eeeech... niet tusim uz co odkladat :oak som sa pytala nejaku blbost, co som prehliadla - kludne mi vynadajte, ok? :D Prepáč, ale ozaj neviem odpovedať na Tvoje otázky. Skús zavolať na ministerstvo(viď link). Mne s ochotou pomohli.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=245155&postcount=81
ayya
30.05.06,19:24
Prepáč, ale ozaj neviem odpovedať na Tvoje otázky. Skús zavolať na ministerstvo(viď link). Mne s ochotou pomohli.

dakujem, asi zavolam (ak sa dovolam) :) ... a - niet ti co prepacovat, imho ;)
ajobs
30.05.06,19:46
Informácia.
Chcem vás informovať z dôvodu, že nielen ja, ale viacerí majú obavy, po akej dobe bude SP akceptovať zmluvu podpísanú s DSS. Niektorí tu písali, že to trvá aj 2-3 mesiace.
Oboch synov som prihlásila do SP 15.5. a 16.5. bola podpísaná zmluva s DSS. Písomné potvrdenie ešte nemám, ale bola som telefonicky oboznámená, že u jedného syna bola zmluva akceptovaná 22.5. a u druhého 23.5., tak že idem ich odhlásiť zo SP k 23.5. a 24.5. Alikvótna časť bude zaplatená u jedného 578 Sk a u druhého 641 Sk.

Evi, skutočne by som neriskoval dôchodkové poistenie (a teda aj trvanie doby sporenia v DSS) obmedzené iba na niekoľko dní mája 2006. Nechal by som pre oboch synov plynúť dobrovoľné dôchodkové poistenie aj v mesiaci jún 2006, kým všetky úkony s DSS nebudú potvrdené aj v písomnej podobe, a to aj s možnosťou sledovania založenia a naplnenia DSS účtu napr. cez web.
Zita4
30.05.06,20:37
Zitka, ihneď po prečítaní Tvojho príspevku som zavolala sprostredkovateľku DSS a ona mi tvrdí, že vždy poistenie začína k 1.1. v nasledujúcom mesiaci a dokonca mala aj prípad, že zmluva bola akceptovaná v 12/05 a poistenie platné od 1.2.2006. Tiež mi tvrdí, že po akceptácii sa môže ihneď odhlásiť zo SP, pretože SP tým, že zmluvu akceptovala, príslušnú sumu do 45 dní zašle na DSS a tým sa aj danému klientovi založí účet DSS. Tvojou otázkou som aj ja zneistela.
Nechcela som ťa zneistiť, ja som len rozmýšľala tak, že vlastne II. pilier platí až od júna a keď nebude poistka za jún žiadna, vlastne nebude čo poslať zo SP do DSS. Nechcela by som zbytočne veľa platiť, ale nechcem riskovať ani nezaloženie účtu pre dcéru v DSS.:confused:
Marína
30.05.06,21:09
Nechcela som ťa zneistiť, ja som len rozmýšľala tak, že vlastne II. pilier platí až od júna a keď nebude poistka za jún žiadna, vlastne nebude čo poslať zo SP do DSS. Nechcela by som zbytočne veľa platiť, ale nechcem riskovať ani nezaloženie účtu pre dcéru v DSS.:confused: Z toho, čo zaplatíme za 05/2006, aj keby to bolo 50 korún, musí SP poslať do 45 dní do DSS polovicu. Vtedy DSS otvorí klientovi účet. Z Tonovej odpovede cítim, že mu ide hlavne o to, aby sme mali papier v ruke, čo Ty na rozdiel odo mňa máš. Tiež nemám chuť platiť veľa a ešte k tomu za dvoch. Zajtra skočím do SP a skúsim niečo vyzistiť. Ozvem sa Ti.