jozefbenjamin
11.03.09,12:35
Zdravim
Je možne aby zamestnavateľ u ktorého som zamestnaný na dohodu , nemusel mi dať ku svojej mzde aj výplatnú pásku ?
Ako hlavny dôvod mi povedal že sa " šetry " Môžem to považovať za normalné ? Mne sa to nezda PORADŤE !
Zoltán Kovács
11.03.09,11:36
Zdravim
Je možne aby zamestnavateľ u ktorého som zamestnaný na dohodu , nemusel mi dať ku svojej mzde aj výplatnú pásku ?
Ako hlavny dôvod mi povedal že sa " šetry " Môžem to považovať za normalné ? Mne sa to nezda PORADŤE !

Normálne to nie je. Musíš dostať výplatnú pásku.
katka50
11.03.09,11:38
Zdravim
Je možne aby zamestnavateľ u ktorého som zamestnaný na dohodu , nemusel mi dať ku svojej mzde aj výplatnú pásku ?
Ako hlavny dôvod mi povedal že sa " šetry " Môžem to považovať za normalné ? Mne sa to nezda PORADŤE !
Zákonník práce §130
(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná.
Braňo
11.03.09,11:40
Ja osobne by som sa ho spýtal, či je mu zrejmé, že porušuje § 130 odsek 5 Zákonníka práce a ver mi, že budeš mať pásku hneď. :D
jankakle
11.03.09,11:40
to už je neskutočné, čo si dnešní zamestnávatelia dovolia
veronikasad
11.03.09,11:47
Zdravim
Je možne aby zamestnavateľ u ktorého som zamestnaný na dohodu , nemusel mi dať ku svojej mzde aj výplatnú pásku ?
Ako hlavny dôvod mi povedal že sa " šetry " Môžem to považovať za normalné ? Mne sa to nezda PORADŤE !
Prever si v soc. poisťovni, či si prihlásený ako dohodár. Aby ťa to "šetrenie" pri návšteve Inšpektorátu práce nevyšlo draho /pokutu za nelegálnu prácu dostane aj zamestnanec./.
jozefbenjamin
11.03.09,11:58
Ako ,a kďe si to môžem zistit ,
Zamestnavateľ (firma ) sidli v BA a ja pracujem V KE.
veronikasad
11.03.09,12:00
Ako ,a kďe si to môžem zistit ,
Zamestnavateľ (firma ) sidli v BA a ja pracujem V KE.
mali by ti to povedať aj na sociálke v KE, musíš tam ísť ale osobne na register zamestnancov, alebo si to vyžiadať písomne. Inak prihlasovanie zamestnancov sa robí na pobočke v sídle ktorej sa spracovávajú mzdy, takže u vás asi v Bratislave
Barbara
11.03.09,13:34
Ako ,a kďe si to môžem zistit ,
Zamestnavateľ (firma ) sidli v BA a ja pracujem V KE.



zdravotnú poisťovňu si môžeš zistiť aj tu:

https://portal.udzs.sk/
veronikasad
11.03.09,13:41
zdravotnú poisťovňu si môžeš zistiť aj tu:

https://portal.udzs.sk/
zdravotnú nezistí, je to práca na dohodu
maria-
11.03.09,13:41
Ak je zamestnaný ako dohodár, tak nie je prihlásený v zdravotnej poisťovni.
jozefbenjamin
11.03.09,14:48
Zistoval som natom odkaze , ale to je vlastne otom či som v evidencii zmluvnich sťahov Zdravotnej poistovni.
Ale ja potrebujem zistit či ma prihlasil môj zmest.,v soc. poisťovni, či ma prihlásil ako dohodár.
Tweety
11.03.09,14:49
Zistoval som natom odkaze , ale to je vlastne otom či som v evidencii zmluvnich sťahov Zdravotnej poistovni.
Ale ja potrebujem zistit či ma prihlasil môj zmest.,v soc. poisťovni, či ma prihlásil ako dohodár.
A nevieš sa opýtať priamo zamestnávateľa? Popros ho, aby Ti ukázal RLFO.
jozefbenjamin
29.05.09,16:35
Zdravim poradaci.
Znovu by som Vás chcel poprosit o radu. Ohľadom vyplat.pásky. pochadzajucej zo mzdy na Dohodu .
Napísal som na firmu žiadosť o tom , aby mi poslaly všetké vyplatne pásky , ktore mi ku mojej mzde nedali.
Dostal som odpoveď , ktoru som sa rozhodol dať do tohto prispevku a zaroveň by som sa chel Vás opýtať či , jeto vsúlade zo zákonom. (alebo či sa zmenil zákon ?)

Citát:
"Vedenie firmy rozhodlo, že výplatné pásky na Dohody sa nebudú dávať,
zákon to neprikazuje. "
S pozdravom
kikoza
29.05.09,17:37
predpokladám, že je to len výmysel firmy, pretože zamestnávateľ je povinný doklad o mzde vydať
andreaS
29.05.09,17:42
asi by som im zatelefonovala a s kludom holandana im dala poslednu sancu na okamzite dorucenie vyplatnych pasok inak s tym ich priznanim na papieri o nedavani vyplatnej pasky naklusas na inspektorat prace... chcela by som vidiet ako sa ten na druhej strane zatvari :D
jozefbenjamin
30.05.09,04:47
asi by som im zatelefonovala a s kludom holandana im dala poslednu sancu na okamzite dorucenie vyplatnych pasok inak s tym ich priznanim na papieri o nedavani vyplatnej pasky naklusas na inspektorat prace... chcela by som vidiet ako sa ten na druhej strane zatvari :D
Tak že ,nie známe žeby sa zákon zmenil . Ja tiež o tom neviem , že by neprikazoval zamestnavateľom aby davali svojim zamestnancom vyp.pásky. Zákon prikazuje tie vyplat.pásky, podľa §130 odc.5 prikazuje zamestnavateľovy , aby vydal piísomny doklad o mzde.A toje jedno či jeto za prácu na dohodu .
Jana Motyčková
30.05.09,18:03
Na dohody sa vzťahuje iba prvá časť Zákonníka práce (§223), tam §130 nie je. Teda zamestnávateľ nemusí na základe §130 dať dohodárovi výplatnú paśku. Iba ak by ste niekde našli iné ustanovenie.
ivan1980
26.06.09,22:57
Dobry vecer,

rad by som tuto diskusiu rozsiril o dalsie dve otazky:
1. da sa za pisomny doklad o mzde povazovat aj vyplatna paska, ktora je dorucena e-mailom v pdf formate, resp. link na internetovy portal, kam sa zamestnanec prihlasi a ma moznost si tuto pasku stiahnut a vytlacit?
2. musi mat zamestnavatel potvrdenie o tom, ze vyplatnu pasky vydal zamestnancovi, alebo staci nejaka interna smernica, ktora definuje postup odovzdavania vyplatnych pasok?

Dakujem.

§130
(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. ....
mzdarka renca
26.06.09,23:22
Dobry vecer,

rad by som tuto diskusiu rozsiril o dalsie dve otazky:
1. da sa za pisomny doklad o mzde povazovat aj vyplatna paska, ktora je dorucena e-mailom v pdf formate, resp. link na internetovy portal, kam sa zamestnanec prihlasi a ma moznost si tuto pasku stiahnut a vytlacit? áno, malo by ti to aj potvrdiť prijatie
2. musi mat zamestnavatel potvrdenie o tom, ze vyplatnu pasky vydal zamestnancovi, alebo staci nejaka interna smernica, ktora definuje postup odovzdavania vyplatnych pasok? môžete vydať internú smernicu, ako a akým spôsobom budete zamestnancom dávať výplatné pásky.

Dakujem.

§130
(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. ....

odpoveď v texte
ivan1980
27.06.09,20:42
Dakujem za rychlu odpoved :-)
Este by som sa vratil k prvej otazke. Ak som to spravne pochopil, tak staci ak zamestnavatel vytlaci zostavu, na ake adresy bol link s vyplatnou paskou zaslany a ziadny inspektorat zamestnavatela napadnut nemoze?
V minulosti som dostaval papierovu pasku, teraz dostavam link na internetovy portal. (osobne mi viac vyhovuje ten portal :D) No nikdy som nepodpisoval prevzatie vyplatnej pasky :-)
mzdarka renca
27.06.09,23:34
Dakujem za rychlu odpoved :-)
Este by som sa vratil k prvej otazke. Ak som to spravne pochopil, tak staci ak zamestnavatel vytlaci zostavu, na ake adresy bol link s vyplatnou paskou zaslany a ziadny inspektorat zamestnavatela napadnut nemoze?
V minulosti som dostaval papierovu pasku, teraz dostavam link na internetovy portal. (osobne mi viac vyhovuje ten portal :D) No nikdy som nepodpisoval prevzatie vyplatnej pasky :-)

Nie, IP to napadnúť nemôže. Ja mám napr. v mojom mzdovom softe možnosť každému zamestnancovi nahrať jeho imailovú adresu, na ktorú mu je výplatná páska odosielaná. Môžeš to riešiť aj tak, že každý zamestnanec požiada písomne, aby mu bola jeho výplatná páska zasielaná elektronickou formou.