mariangelo
11.03.09,13:10
Príjemný deň.
Trápim sa už tretí deň, hľadám vo Vašich dotazoch ale nič sa z doterajších porád na našu situáciu nevzťahuje. Prosím o radu s nasledovným problémom : Dcéra, ktorá je t.č. na rodičovskom príspevku je opäť tehotná. Problém je v tom, že v roku 2007, keď išla na prvú materskú dovolenku si platila nemocenské poistenie ako dobrovoľný plátca a dňom, keď ju lekár vypísal na materskú jej poistenie v SP ukončili (tiež by mohli tým mladým poradiť, čo je pre nich výhodnejšie). V septembri sa jej narodilo dieťa a materskú s maximál.vymeriavacieho základu jej len "dovyplácali" - posledný krát v januári 2008. T.č. je tehotná, ešte nevie presný termín (chystá sa k lekárovi) a hneď po zistení sa išla prihlásiť ako dobrovoľný plátca. Nerozumiem pojmu 270 dní NP do dňa pôrodu. Rozumie sa tým do dňa, ktorý určí lekár ako den pôrodu, alebo skutočný deň narodenia dieťaťa. Ak by to bol ten prvý pojem, tu by sa dalo ešte niečo zachrániť, ale ak ten druhý, poraďte čo robiť, aby jej niečo SP vyplácala. Ďakujem.
anakin
11.03.09,15:29
Píšete,že dcéra je SZČO a platila si dobrovoľne nemocenské. Najlepšie je priamo zavolať alebo napísať do poradne socialnej poistovne, alebo si pozrieť zákon 461/2003 o sociálnom poistení,kde parag.48 presne hovorí ,že ak bola v posledných 2rokoch pred pôrodom poistená 270dní má nárok na materskú.Pokiaľ je SZČO musí splniť aj platobnú povinnosť,čiže mať voči sociálke všetky platby včas uhradené. Ak nebola ako SZČO povinná platiť za seba odvody( až kým jej nevznikla povinnosť) a nesplnila 270 dní platenia nevznikne jej nárok na materskú ale okamžite od narodenia dieťaťa bude mať nárok na rodičovský príspevok(cca 4740sk 157,40eur) a pokiaľ si odvádzala za seba iba z min. zrejme jej vyjde vyšší rodičovský. Nárokom na materskú pre druhé dieťa ale musí prerušiť poberanie rodičovského príspevku na to prvé .Jedno vypláca úrad práce (rodičovským prisp) a druhé sociálka(materskú).Ja som szčo a momentálne poberám rodičovský no odvody si platím stále nakoľko som neprerušovala živnosť, čakám druhé dieťatko a na materskú mi vznikol nárok i ked na prvé nie. Ako náhle si požiadam o materskú musím to nahlásiť príslušnému úradu práce odd.sociálnych veci a prerušiť rodič. príspevok. Všetko som si pozisťovala cez telefon a boli ústretový na obidvoch úradoch .
brčko
11.03.09,18:23
Príjemný deň.
Trápim sa už tretí deň, hľadám vo Vašich dotazoch ale nič sa z doterajších porád na našu situáciu nevzťahuje. Prosím o radu s nasledovným problémom : Dcéra, ktorá je t.č. na rodičovskom príspevku je opäť tehotná. Problém je v tom, že v roku 2007, keď išla na prvú materskú dovolenku si platila nemocenské poistenie ako dobrovoľný plátca a dňom, keď ju lekár vypísal na materskú jej poistenie v SP ukončili (tiež by mohli tým mladým poradiť, čo je pre nich výhodnejšie). V septembri sa jej narodilo dieťa a materskú s maximál.vymeriavacieho základu jej len "dovyplácali" - posledný krát v januári 2008. T.č. je tehotná, ešte nevie presný termín (chystá sa k lekárovi) a hneď po zistení sa išla prihlásiť ako dobrovoľný plátca. Nerozumiem pojmu 270 dní NP do dňa pôrodu. Rozumie sa tým do dňa, ktorý určí lekár ako den pôrodu, alebo skutočný deň narodenia dieťaťa. Ak by to bol ten prvý pojem, tu by sa dalo ešte niečo zachrániť, ale ak ten druhý, poraďte čo robiť, aby jej niečo SP vyplácala. Ďakujem.

NO bohužial, to že sa odhlásila z DNP (na radu pracovníčky SP) hned nástupom na MD bolo velmi nerozumné. POčas poberania materského by jej dni plynuli a nemusela by DNP platiť. No to už predpokladám viete aj vy. Tých 270dní v poslendých dvoch rokoch pred pôrodom je do skutočného pôrodu. A vzhladom na to, že už mala takú dlhú medzeru od odhlásenia (predpokladám od 8/07 do 3/09), tak už aj ked sa prihlásila na DNP po zistení tehotenstva, nárok na materské nestihne. Bolo treba sa prihlásiť ešte dostatočný čas pred otehotnením. Lebo bezproblémové tehotenstvo trvá 266-294dní (obvykle 280dní) od prvého dna posl.menštr., takže z toho dosť jasne vychádza, že ak je teraz cca v 5týždni, tak do pôrodu (ak porodí medzi 38-42týždnom) je to cca 231-259dní, čo je menej ako 270dní.
mariangelo
12.03.09,10:12
Ďakujem za rady, asi to bude tak a bude brať iba rodičovský príspevok. Ešte som ale niekde zistila, že by sa mohla zamestnať aj tesne pred nástupom na materskú dovolenku, a tieto dve poistenia by sa jej nakumulovali.
brčko
12.03.09,10:31
poistenia by sa síce srátali, no každý kalendárny den len 1x, tj. obdobie prekrývania by sa bralo len 1x, t.j. pomohlo by len iné NP pred prihlásením na DNP, nie iné nem.poistenie súbežne s ním.
anakin
12.03.09,11:58
Počas poberania materskej na prvé dieťa dcéra splnila podmienky 270 dní a tým že si prestala dobrovolne platiť podľa mňa nestratila Np vtedy za ňu mal platiť štát. Bude najlepsie ak sa nakliknete priamo na stránku SP do rubriky poradňa a konkrétne popíšete problém s presnými údajmi a oni Vám odpíšu cca do 3dní je to moja skúsenosť . Každý prípad je špecifický a tam sú tý najkompetentnejší ľudia. Ja som sa takto dostala k všetkým info. Dcéra môže počas rodičovského poberať nemosenské ak by ju lekár teraz vypísal na PN ako rizikové tehotenstvo v dnešnej dobe sú asi všetky tehotné hned na PN , s materskou sa to nedá kombinovať pretože sú to vlastne obidne nemocenské dávky Skúste ich kontaktovať ani ja som nevedala na čo mám nárok kým som nezačala príslušné inštitúcie obtelefonovávať
mariangelo
13.03.09,06:47
Ďakujem, už som so SP porady napísala tieto údaje. Ešte preverím, že keby ju teraz vypísal na rizikové, či by jej vznikol nárok na nemocenskú dávku - z toho prvého poistenia z roku 2007. Ešte raz dík.
mariangelo
17.03.09,07:22
Ešte som rozmýšľala o tomto : Dobu poistenia mala dcéra v roku 2007 od 1.1. do 18.7.2007 , t.j.- 197 dni (potom jej teda ukončili dobrovoľné NP a išla na materskú dovolenku). Počas poberania rodič.príspevku nebola poistená, poistila sa až teraz od 10. marca 2009. Čiže v posledných dvoch rokoch by bola dobrovoľ. nemocensky poistená a tých 270 dni by získala v júni 2009. Pomohlo by, ak by ju v júni 2009 vypísal lekár na rizikové tehotenstvo? Predpoklad narodenia druhého dieťa je november - december 2009. Dostávala by potom materský príspevok? Ak by áno, mala by si ale zmeniť platby do SP - teraz si začala platiť z minimál. mzdy. Ďakujem za Vaše odpovede. Fakt ste "poraďáci".
brčko
17.03.09,12:05
Ešte som rozmýšľala o tomto : Dobu poistenia mala dcéra v roku 2007 od 1.1. do 18.7.2007 , t.j.- 197 dni (potom jej teda ukončili dobrovoľné NP a išla na materskú dovolenku). Počas poberania rodič.príspevku nebola poistená, poistila sa až teraz od 10. marca 2009. Čiže v posledných dvoch rokoch by bola dobrovoľ. nemocensky poistená a tých 270 dni by získala v júni 2009. Pomohlo by, ak by ju v júni 2009 vypísal lekár na rizikové tehotenstvo? Predpoklad narodenia druhého dieťa je november - december 2009. Dostávala by potom materský príspevok? Ak by áno, mala by si ale zmeniť platby do SP - teraz si začala platiť z minimál. mzdy. Ďakujem za Vaše odpovede. Fakt ste "poraďáci".

Jednoznačne (podla pripomienky anakin) treba najprv zistiť, ak nemáte odhlášku z DNP, kedy sa z DNP odhlásila. Či je to ozaj dnom nástupu na MD alebo iným dnom. To je PODSTATNE!!!

Počas materského, ak by DNP trvalo síce štát nem.poistenie neplatí, no nem.poistenie trvá, takže dni by sa rátali. (to k pripomienke anakin)

Nástupom na MD sa nemusela "odhlásiť" a ani nahlasovať žiadne "prerušenie" (prerušenie nem.poistenie u DNP osoby "neexistuje", to existuje napr. pri nem.poistení "zamestnanca" v čase čerpania RD, NV, očr nad 10dní. U DNP osoby poznáme len prihlášku, odhlášku a obdobie, kedy je oslobodená od platenia poisteného). Ona len nastúpila na MD a žiadne tlačivo okrem odovzdania "žiadosti o materské" na SP už podávať nemusela, ak sa nechcela odhlásiť. Počas "poberania materského" nemá povinnosť platiť poistné, no nikde to nehlási.

Nárok na nemocenské by mala len ak by zostala PN ako zamestnanec. Z DNP nie, teda ak bola odhlásená ozaj dnom nástupu na MD. Lebo nesplna podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch "pred vznikom PN". T.j. nemôžete rátať dni NP z obdobia viac ako 2roky pred nástupom na MD/PN, ako ste to uviedla vyššie.

Ak napr. PN vznikne 1.6.09, tak sa rátajú dni NP v období dvoch rokov späť, t.j. od 1.6.07 do 31.5.09 a nie obdobie od 1.1.07 do 31.5.07. T.j. teraz jej každým dnom pribudne den z trvajúceho DNP, no zároven jej aj každý den odbudne 1den z obdobia od začiatku roka 2007. TAkže to už nedobehne do nástupu na MD.
mariangelo
18.03.09,05:31
Poraďák brčko, ste fakt dobrý. Ešta mám prosím dotaz, ak by sa zamestnala napr. pred odchodom na materskú s nejakým lepším zárobkom, takto nejako mi to hovorili v SP, dostala by potom materskú? Alebo by len mohla čerpať OČR na prvé dieťa a tak si prilepšovať rodičovský príspevok? Už máme aj termín - včera bola u lekára, takže je to cca 7. november 2009. Tak ozaj tých 270 dni nebude. Ďakujem Vám za všetky rady a pripomienky.
kocsing
25.09.09,08:53
Písali ste, že u DNP osoby poznáme len prihlášku, odhlášku a obdobie, kedy je oslobodená od platenia poisteného. V čase rodičovskej dovolenky je oslobodená? V § 140 píšu len kým poberá materské.
alušik
25.09.09,09:03
Je to naozaj tak, len počas poberania materského poistné neplatí. V čase čerpanie rodičovskej dovolenky už poistné naozaj platiť musí, ak samozrejeme poistenie neukončí... ;)
kocsing
25.09.09,10:01
A keď jej priznajú materské môže sa hneď odhlásiť, alebo má počkať do konca, kým má priznané?
alušik
25.09.09,10:05
Ja osobne som to urobila tak, že som sa odhlásila, až keď mi skončilo obdobie poberania materského. Urobila som to tak preto, že keď by som sa neskôr prihlasovala znovu na dobrovoľné poistenie, aby mi to obdobie počas poberania materského ešte bolo započítané do 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch. V podstate obdobie poistenie trvá, ale poistné neplatím, takže je to výhoda len pre mňa.;)
krater
30.09.09,13:57
neviem kde to zaradit tak napisem sem ;)
znama je prvy krat tehotna ma odpracovanych 9 rokov vkuse v tomto roku je od 18.6. na PNke a bude az do porodu. Splna vsetky podmienky na vyplacanie zvyseneho rodicovskeho prispevku? Ide mi o to ze som celkom nepochopila pre koho a za akych podmienok plati to obmedzenie minimalne 270dni poistenia?
brčko
30.09.09,14:27
neviem kde to zaradit tak napisem sem ;)
znama je prvy krat tehotna ma odpracovanych 9 rokov vkuse v tomto roku je od 18.6. na PNke a bude az do porodu. Splna vsetky podmienky na vyplacanie zvyseneho rodicovskeho prispevku? Ide mi o to ze som celkom nepochopila pre koho a za akych podmienok plati to obmedzenie minimalne 270dni poistenia?

ak ide o nárok na materské, tak počas trvania prac.pomeru, ak je na PN, tak jej trvajú všetky poistenia v ZP aj SP. Takže bude mať nárok na materské. Z toho sa predpokladám bude odvíjať aj nárok na zvýšený RP, ak to schvália.
krater
30.09.09,14:35
ok dakujem. vlada to dnes schvalila
adry
02.10.09,05:59
Dobry den. Snazila som sa prejst co najviac s tejto temy, ale nikde som sa nedozvedela nasledovne: ak by som si od napr. 02.10.2009 uzavrela DNP na max. VZ a o tyzden, dva zistila, ze som tehotna, malo by to pre mna vyznam? Co ak by som porodila skor (napr. v siedmom mesiaci, predcasny pôrod) nedostanem nic? Poistenie musi byt zaplatene na mesiac dopredu, k datumu vzniku poistky? A tych 270 dni sa rata od datumu podaja prihlasky (teda ak ju podam 2.10.09, tak od tohto dna)? To by potom vychadzalo na cca 28.06.2010. Keby som porodila napr. 15.06.2010 tak nedostanem nič?
Mozno to vyznieva chaoticky, banálne, ale len teraz som sa o takejto moznosti dozvedela a mam v tom mis-mas. Dakujem za odpovede
veronikasad
02.10.09,06:35
Dobry den. Snazila som sa prejst co najviac s tejto temy, ale nikde som sa nedozvedela nasledovne: ak by som si od napr. 02.10.2009 uzavrela DNP na max. VZ a o tyzden, dva zistila, ze som tehotna, malo by to pre mna vyznam? Co ak by som porodila skor (napr. v siedmom mesiaci, predcasny pôrod) nedostanem nic? Poistenie musi byt zaplatene na mesiac dopredu, k datumu vzniku poistky? A tych 270 dni sa rata od datumu podaja prihlasky (teda ak ju podam 2.10.09, tak od tohto dna)? To by potom vychadzalo na cca 28.06.2010. Keby som porodila napr. 15.06.2010 tak nedostanem nič?
Mozno to vyznieva chaoticky, banálne, ale len teraz som sa o takejto moznosti dozvedela a mam v tom mis-mas. Dakujem za odpovede
teraz si zamestnaná ? Ak nie, kedy skončil posledný pracovný pomer ?