Cappucino
11.03.09,13:32
ahojte,
potrebovala by som poradiť, celý rok mám príjem u jedného zamestnávateľa no za 11+12/2008 mám ešte príjem z prenájmu vlastnej nehnuteľnosti. Daň. úrad mi zaslal kartičku s DIČOM. Ako rátať výdavky za inkaso a podobne. Môžem tu použiť paušálnu daň ? Ďakujem.
kori
11.03.09,14:25
buď rátaš skutočné výdavky (nájom, elektina...) alebo paušál 40% z úhrnu príjmov
Tweety
11.03.09,14:26
buď rátaš skutočné výdavky (nájom, elektina...) alebo paušál 40% z úhrnu príjmov
Len doplním aby to nelákalo, paušálne výdavky, alebo skutočné výdavky nepoužiješ pri príjmoch zo ZČ.
Lianka
11.03.09,15:54
Pozri § 6 http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-06-2008-do-31-12-2008-a.html#6

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.

(10) ... Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
Cappucino
17.03.09,13:47
Ďakujem Lianke za pomoc, ešte info poprosím môžem pri uplatnení skutočných výdavkov použiť doklad spred obdobia 11-12/2008 kedy som začala s prenájmom ? + ak zložil nájomca kauciu musím to uviesť ako príjem aj keď ju vrátim možno na budúci rok ? Ďakujem
mzdarka renca
17.03.09,13:57
Ďakujem Lianke za pomoc, ešte info poprosím môžem pri uplatnení skutočných výdavkov použiť doklad spred obdobia 11-12/2008 kedy som začala s prenájmom ? + ak zložil nájomca kauciu musím to uviesť ako príjem aj keď ju vrátim možno na budúci rok ? Ďakujem

áno, veď ak ti ju budúci rok vráti, tak budeš mať menší príjem z prenájmu o tú vrátenú sumu
Cappucino
23.03.09,13:58
a ohľadom tých nákladov môžu to byť doklady aj z priebehu roka ? ďakujem
Cappucino
23.03.09,14:16
a toto ste vedeli že z prenájmu nehnuteľnosti, ak nejde o príjem ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 5-násobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia; ak takto vymedzené príjmy presiahnu 5-násobok sumy životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrňovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrňovaných do základu dane k celkovým príjmom,
mzdarka renca
23.03.09,14:29
áno vieme to. za rok 2008 je to presne 5 x 5130 = 25650, t.z. táto suma je od dane oslobodená pri prenájme nehnuteľnosti.
michelle84
24.03.09,10:55
Do výdavkov sa môže započítať aj faktúra, ktorá bola vystavená prenajímateľovi za stavebné práce na nehnuteľnosti, ktorú prenajíma? Aj výdavky na materiál, ktorý sa tam použil?
michelle84
25.03.09,11:44
Do výdavkov sa môže započítať aj faktúra, ktorá bola vystavená prenajímateľovi za stavebné práce na nehnuteľnosti, ktorú prenajíma? Aj výdavky na materiál, ktorý sa tam použil?

Posúvam...
michelle84
26.03.09,09:03
Uvádzať do daňového priznania príjem zo závislej činnosti, keď už bolo vykonané ročné zúčtovanie dane? DP typ B podávam z dôvodu prenájmu nehnuteľnosti.
rrrrr
26.03.09,09:07
Prenájom bytu

príjem
Daný do užívania 15.10.2008
Kaucia / to sa pri ukončení nájmu vráti ak nevzniknú náklady / 12 000,-
Platby 15.10.; 14.11; 11.12. po 12 000,- t.j. 36 000,-
S p o l u : 48 000,- Sk


výdaj
nájomné za 10.-12. po 2 477,- to je byt + autostátie po 100,- t.j. 2 577x 3 = 7 731,-
elektrina zálohová platba 3 x 200,- Sk 600,-

provízia pre realitku 6 000,-

zariadenie a výdaje spojené s bytom spolu 45 788,50
S p o l u : 60 119,50 Sk


Ako toto mozem zahrnut do DP?
michelle84
26.03.09,16:47
Uvádzať do daňového priznania príjem zo závislej činnosti, keď už bolo vykonané ročné zúčtovanie dane? DP typ B podávam z dôvodu prenájmu nehnuteľnosti.

Posúvam...
Katarina
26.03.09,16:53
Ano treba uviesť aj príjem zo závislej činnosti, ako prílohu priložiť potvrdenie o ročnom zúčtovaní.
michelle84
29.03.09,14:19
Ano treba uviesť aj príjem zo závislej činnosti, ako prílohu priložiť potvrdenie o ročnom zúčtovaní.

A ako má potom vyzerať DP? Len na konci v poznámkach uviesť, že už bolo vykonané ročné zúčtovanie a uviesť, koľko ostáva doplatiť?
Katarina
29.03.09,14:35
Treba postupovať tak ako pri Potvrdení zo záv. činn. Vyplniť odd. V r. 33-35. Riadok 100 nevyplňovať, lebo zrazenú daň mu vysporiadajú cez výplatu. Do poznámok nič neuvádzať. Priložiť potvrdenie o ročnom zúčtovaní do DP. Mala som tento prípad ale pred rokom, dúfam že si dobre spomínam. Bolo by dobre, keby sa ešte niekto vyjadril.
1234
18.02.10,06:08
Dobrý deň, prosím o radu: zamestnanec má okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjem z prenájmu vlastnej nehnuteľnosti do výšky 894,60€ - môžem mu ako zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie alebo si ho musí podať sám /aj keď uvedený príjem z prenájmu v DP neuvedie/. Ďakujem.
babi2
18.02.10,06:22
Dobrý deň, prosím o radu: zamestnanec má okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjem z prenájmu vlastnej nehnuteľnosti do výšky 894,60€ - môžem mu ako zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie alebo si ho musí podať sám /aj keď uvedený príjem z prenájmu v DP neuvedie/. Ďakujem.
Nakoľko je táto čiastka oslobodená od dane, môže mu ročné zúčtovanie dane urobiť zamestnávateľ, to je môj názor
1234
18.02.10,08:28
áno, babi2, máš pravdu, našla som to v príkladoch na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) : ak daňovník - zamsetnanec dosiahol v roku 2009 okrem príjmov zo závislej činnosti príjmy z prenájmu nepresahujúce sumu 894,60€ alebo príležitostné príjmy nepresahujúce sumu 894,60€,... môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania.
ekofin
19.02.10,13:29
Dobrý deň, ja potrebujem poradiť, pretože si myslím, že je to dosť zamotané. Nehnuteľnosť - rod. dom prenajímajú mama a jej dve deti. Všetci traja sú registrovaní na DÚ ako prenajímatelia. Deti (dospelé) sú nezamestnané, nemali v roku 2009 žiaden príjem. Jeden z nich si platí odvody do ZP, druhý je evidovaný na úrade práce. Matka je starobná dôchodkyňa tiež bez príjmu. Príjem celkový za rok z prenájmu je 11000 eur. Výdavky by som uplatnila paušálom. Neviem ako ale rozdeliť príjem tak, aby hlavne matka neplatila daň, pretože nárok na odpočítateľnú položku nebude mať, lebo jej dôchodok prevyšuje 4025,70 eur. Musí sa príjem rozdeliť v takom pomere, v akom majú vlastníctvo toho domu? Vopred ďakujem za každý názor.
babi2
19.02.10,13:44
Dobrý deň, ja potrebujem poradiť, pretože si myslím, že je to dosť zamotané. Nehnuteľnosť - rod. dom prenajímajú mama a jej dve deti. Všetci traja sú registrovaní na DÚ ako prenajímatelia. Deti (dospelé) sú nezamestnané, nemali v roku 2009 žiaden príjem. Jeden z nich si platí odvody do ZP, druhý je evidovaný na úrade práce. Matka je starobná dôchodkyňa tiež bez príjmu. Príjem celkový za rok z prenájmu je 11000 eur. Výdavky by som uplatnila paušálom. Neviem ako ale rozdeliť príjem tak, aby hlavne matka neplatila daň, pretože nárok na odpočítateľnú položku nebude mať, lebo jej dôchodok prevyšuje 4025,70 eur. Musí sa príjem rozdeliť v takom pomere, v akom majú vlastníctvo toho domu? Vopred ďakujem za každý názor.
Myslím si, že to nie je také zamotané, môj názor je ten, že príjem si musia rozdeliť v takom pomere v akom majú vlastníctvo domu, presne tak ako píšeš
ekofin
05.03.10,16:49
Predsa len sa ešte vrátim k môjmu príspevku. Nemôže sa na základe nejakej písomnej dohody o príjme z prenájmu, rozdeliť ten príjem len medzi tie dve deti. Ak nemám povinnosť podať daňové priznanie, pretože som nedosiahla príjem z prenájmu 2012,85 eur, musím to oznámiť daňovému úradu? Okrem príjmov z prenájmu žiadne iné príjmy nemám. Som starobná dôchodkyňa. Ďakujem.
hena22
05.03.10,17:11
Predsa len sa ešte vrátim k môjmu príspevku. Nemôže sa na základe nejakej písomnej dohody o príjme z prenájmu, rozdeliť ten príjem len medzi tie dve deti. Ak nemám povinnosť podať daňové priznanie, pretože som nedosiahla príjem z prenájmu 2012,85 eur, musím to oznámiť daňovému úradu? Okrem príjmov z prenájmu žiadne iné príjmy nemám. Som starobná dôchodkyňa. Ďakujem.

Ak ten prenájom máte na tretiny, pripadne každému 3666,67 eur.
Z toho sa odpočíta oslobodených 894,60, takže zdaniteľný príjem je 2772,07 eur. Výdavky (40%) sú 1108,83 EUR a základ dane z prenájmu je 1663,24.
No a to je menej ako 2012, takže daňová povinnosť je 0. Daňové priznanie ale treba podať.
Alebo to vlastníte v inom pomere?
Posudzuje sa celkový zdaniteľný príjem, t.j. príjem po odpočítaní 894,60 eur!
ekofin
05.03.10,18:19
Je to trochu komplikované. Vlastníctvo syna je koncom roka 2008 zrušené, ale na daňovom úrade sa odhlásil až od apríla 2009. Dcéra vlastní 1/6 a ja zostatok. Keďže som starobná dôchodkyňa a na odpočítateľnú položku nemám nárok, chcela by som, aby ten príjem pre mňa predstavoval čo najmenej. (Celkový príjem z prenájmu bol 11000 eur.) V konečnom dôsledku aj tak celý príjem poberala dcéra. Nedá sa to vyriešiť dohodou medzi nami?
hena22
05.03.10,18:25
Kto je uvedený na nájomnej zmluve?
Ja osobne by som syna v roku 2009 už celkom vynechala a s dcérou by som spísala dohodu. Na Teba môže ísť cca4240 eur 2907 eur (podáš DPFO typ B a daň bude 0 daňové priznanie nemusíš podať) a na dcéru zbytok (jej asi vyjde aj nejaká daň). S tými podielmi sa trochu pohrajte, nech máte pekné percentá, na dcéru toho môže ísť o dosť viac. Navrhujem 40% Tebe a 60 % dcére. Tak nebudete platiť dane ani jedna.

Prikladám citáciu zo ZDP, kde je upravené, že to môže byť dohoda

§ 10
Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka
a účastníka združenia, ktoré nie je právnickou osobou


(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)

(2) Príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2), na základe písomnej zmluvy o združení62) alebo písomného vyhlásenia o združení sa63) a daňové výdavky sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak. To platí aj pre príjmy a daňové výdavky pri spoločnom podnikaní (§ 6) na základe písomnej zmluvy o združení62) medzi fyzickými osobami a právnickými osobami.
ekofin
05.03.10,19:06
Ďakujem veľmi pekne. Mne išlo hlavne o to, či môže byť dohoda medzi účastníkmi. Musí podať daňové priznanie aj syn? Ten príjem, ktorý sa posudzuje, či sa má podať daňové priznanie je príjem už po odpočítaní výdavkov? Lebo keď som si to prepočítala, základ dane mi vyjde 2007,24. Ja nárok na odpočítateľnú položku nemám. Ešte raz vrelá vďaka.
hena22
05.03.10,19:30
pokiaľ je zákld dane zdaniteľný príjem menší ako tých 2012 EUR, daň neplatíš. Chcela som to vyskúšať na stránke drsr, zase nefunguje. Lebo zdá sa mi, že sa posudzuje základ dane a nie príjem. Keby si to nahodíš cez "vyplnenie tlačív na internete, samo to tam hodí nulu. Zajtra to skúsim a napíšem, či mám pravdu na 100% alebo nie. V ZDP je napísané toto:

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
ekofin
05.03.10,19:53
Ďakujem, vyskúšam to aj ja. Zajtra sa ozvem.
hena22
06.03.10,06:22
Ďakujem, vyskúšam to aj ja. Zajtra sa ozvem.

Vyskúšala som, ako to funguje na stránke a upravila som moje predchádzajúce príspevky.
Posudzuje sa naozaj zdaniteľný príjem a nie základ dane.
ekofin
06.03.10,07:11
Ešte jedna otázočka. Môže si dcéra od tohoto príjmu odpočítať aj príspevky na zdravotné poistenie, ktoré si platila ako samoplatiteľ?
hena22
06.03.10,09:53
Podľa mňa hádam môže, ale kde to dať do daňového priznania to teda netuším. Možno poradí niekto zdatnejší...?