vierulda
11.03.09,14:02
Dobrý deň, vedel by mi niekto vysvetliť rozdiel medzi Európskymi normami a normami Európskej únie??? Ďakujem vopred.
mzdichav
25.03.09,20:24
Toto je taka zaujimava otazka pravno-technickeho charakteru. :rolleyes:

Podla mojho nazoru europskou normou je pravidlo zavazne pre krajiny EU. (napr. primarne pravo Europskych spolocenstiev = zmluva o zalozeni ES:
http://www.upsvar-ke.sk/zmulva_ES_112stran.pdf )

Norma europskej unie vo mne skorej evokuje pocit, ze sa jedna o uzsi pojem ako europska norma. Tu skorej pojde o normy patriace do unioveho prava).

Vramci europskeho prava rozlisujeme dva systemy - unijne pravo a komunitarne pravo. Existuju rozne druhy podla roznych kriterii. Jednym z nich je napr. zavaznost. Napr. komunitarne pravo (europske spolocenstva) a uniove pravo (EU, zavaznost je zavisla od zavaznosti zmluvy).
take zakladne clenenie:
1. uniove : a) primarne
b) sekundarne (odvodene od primarnych)
2. komunitarne: a) primarne
b) sekundarne

Dufam, ze pomohlo aspon pre take zaciatocne zorientovanie sa. Pls nejaky feedback. :o
elaurie
26.03.09,11:33
Toto je taka zaujimava otazka pravno-technickeho charakteru. :rolleyes:

Podla mojho nazoru europskou normou je pravidlo zavazne pre krajiny EU. (napr. primarne pravo Europskych spolocenstiev = zmluva o zalozeni ES:
http://www.upsvar-ke.sk/zmulva_ES_112stran.pdf )

Norma europskej unie vo mne skorej evokuje pocit, ze sa jedna o uzsi pojem ako europska norma. Tu skorej pojde o normy patriace do unioveho prava).

Vramci europskeho prava rozlisujeme dva systemy - unijne pravo a komunitarne pravo. Existuju rozne druhy podla roznych kriterii. Jednym z nich je napr. zavaznost. Napr. komunitarne pravo (europske spolocenstva) a uniove pravo (EU, zavaznost je zavisla od zavaznosti zmluvy).
take zakladne clenenie:
1. uniove : a) primarne
b) sekundarne (odvodene od primarnych)
2. komunitarne: a) primarne
b) sekundarne

Dufam, ze pomohlo aspon pre take zaciatocne zorientovanie sa. Pls nejaky feedback. :o

Ak sa môžem opýtať, odkiaľ ste tieto informácie čerpali?
mzdichav
26.03.09,19:17
ten nazor ktory tam spominam na rozdiel medzi europskou normou a normou eurpskej unie, to je moja dedukcia. Som sa nad tym zamyslela a toto mi z toho vyslo. a preco mi to tak vyslo mas odovodnene dalej v texte, ci je to trocha zlozito povedane?
mzdichav
26.03.09,19:20
beck: evropske pravo, kalesna/hruskovic: europske pravo (skripta pre pravnicku fakultu), to su knihy co som citala, potom sa da hladat v eurlexe, na oficialnych strankach eu, europskej komisie atd