Slovanka
11.03.09,14:32
Neviete náhodou, či je u nás možné pestovať sladké zemiaky (povojník batátový)? Predpokladám, že asi na to nemáme dostatočne teplú klímu, ale predsa by ma zaujímalo, či o tom niekto nevie.

Ďakujem.
čačaný
11.03.09,16:59
to neviem ale viem,že ak sa zemiaky nec hajú namrznúť tak sú potom nasladkasté:D:):(:mee:
ALIBABKA 2
26.03.09,13:59
sladké zemiaky sú sladké či zamrznú alebo nie ale pestovať sa dajú a rozmnožujú sa rýchlo. Zelená vnať vyrastá do výšky takže sa dá využiť takáto zeleň aj ako zelený plot
wabi
27.03.09,03:47
Ja len aby ste si to nezamieňali za Topinambur, ktorý sa tiež označuje ako "sladké zemiaky", ale je to u nás už takmer zdomácnelá príbuzná slnečnice - je ale trvalka, ktorá bez problémov prečká zimu a jej sladkasté hľuzy sú jedlé, ale oveľa menšie ako Bataty.
Teraz k Batátom.
Je to rastlina, ktorá si získava čoraz viac priaznivcov medzi pestovateľmi. Obľubu si získala kvôli pestrej farbe listov (existuje veľa ozdobných odrôd) a nenáročnosti na pestovanie. Je to viacročná rastlina. Jej listy majú pestrú paletu farieb – od svetložltej cez zelenú, oranžovú až po tmavú takmer čiernu. Práve preto sú vhodné do kombinácií s letničkami a môžu sa pestovať i ako izbové rastliny.
Pozdĺžne hľuzy sa sadia na jar alebo začiatkom leta do črepníkov. Tieto rastliny kvitnú počas krátkych dní, teda najneskôr do septembra. Potrebujú preto zimnú záhradu alebo parapetnú dosku v izbe.
Vysádza sa do bežného substrátu, ktorý by mal byť kyprý s pridaním živín. Von by mala ísť až po troch zmrznutých – v polovici/ na konci mája. Vonku by mala byť pôda vápenatá a piesčito – hlinitá. Zálievka je mierna. Darí sa jej na svetlom a teplom mieste, chránenom pred vetrom, nie však na priamom slnku.
drrex
27.05.09,22:04
Kto by mi vedel poradiť, kde by som mohol kúpiť hľuzy sladkého zemiaku /ipomoca batatas/, známy aj ako povojník jedlý, nie je to však topinambur, ktorý sa tiež volá sladký zemiak.
Mária27
27.05.09,22:21
Nejaké sladké zemiaky som videla v Bratislave v tržnici, ale som sa ich nepýtala, ako sa volajú.:)
pavol54
28.05.09,17:46
pozri na zoznam povolených odrôd uksup tam súv podstate uverjnené zoznamy všetkých povolených odrôd rastlín ak je povolená odroda musí byť povolený aj rastlinný druh do ktorého tá odroda patrí.
aviator
28.05.09,19:43
Kto by mi vedel poradiť, kde by som mohol kúpiť hľuzy sladkého zemiaku /ipomoca batatas/, známy aj ako povojník jedlý, nie je to však topinambur, ktorý sa tiež volá sladký zemiak.
Určite ich mali v Metre, len neviem, či ich aj teraz majú.
mekelek
16.06.09,12:01
Dnes som dostala 2 ks sladkých zemiakov s tým, že ich mám zasadiť, uvidíme, čo z nich bude!?:):confused: Podľa mňa ak vyjdú, tak sladké zemiaky.:---
Ale vedel by mi niekto poradiť, do akej pôdy, ako hlboko, atď. ich mám sadiť?
Na nete som nič nenašla.
Ďakujem!
mekelek
17.06.09,09:59
Posúvam...
lola87
24.11.09,10:41
sladke zemiaky neviem, ale topinambur som našla na internete v jednom eshope firmy, ktorá z neho vyraba džemy a sirup. Samotný topinambur neponúkajú cez e-shop, ale keď som im poslala mail či by mi ho nevedeli zohnať, tak mi ho poslali.