martinaj
30.06.05,09:30
Zákon 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení hovorí v § 32 (4):

"Ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku."

V akých prípadoch teda ochranná lehota zaniká skôr, ktorý § o tom pojednáva?

Nie je to náhodou tak, že ak sa zamestnanec po ukončení jedného pracovného pomeru zamestná u iného zamestnávateľa pred ukončením ochrannej lehoty (alebo dokonca v nasledujúci deň po ukončení predchádzajúceho pracovného pomeru), ochranná lehota automaticky zaniká ?
Zita4
30.06.05,07:58
Zákon 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení hovorí v § 32 (4):

"Ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku."

V akých prípadoch teda ochranná lehota zaniká skôr, ktorý § o tom pojednáva?

Nie je to náhodou tak, že ak sa zamestnanec po ukončení jedného pracovného pomeru zamestná u iného zamestnávateľa pred ukončením ochrannej lehoty (alebo dokonca v nasledujúci deň po ukončení predchádzajúceho pracovného pomeru), ochranná lehota automaticky zaniká ?Ochranná lehota je 42 dní podľa § 32 zákona č. 461/2003 v prípade, že poistenie trvalo minimálne 42 dní. Ak platenie poistného trvalo kratšiu dobu (napr. 20 dní) ochranná doba je len toľko (20 dní). Ak sa v ochrannej lehote zamestnanec znova zamestná, ochranná lehota zaniká, ale po ukončení zamestnania vzniká nová ochranná lehota podľa dĺžky poistenia.;)
martinaj
06.07.05,14:27
Prosím, uveďte, či mám pravdu alebo nie:

Zamestnanec, ktorý bol v zamestnaní A nemocensky poistený viac ako 42 dní ukončí pracovný pomer. Hneď v nasledujúci deň nastúpi do zamestnania B a po 10 dňoch ochorie. Podmienku nároku na nemocenské má, pretože v posledných 2 rokoch pred vznikom dočasnej PN bol nemocensky poistený viac ako 270 dní.
Zamestnancovi vzniká nárok na nemocenské od 11. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti (prvých 10 dní zamestnanec dostáva náhradu od zamestnávateľa B). Rozhodujúcim obdobím pre výpočet nemocenského bude kalendárny mesiac, v ktorom vznikla dočasná PN.
SP sa vôbec nebude snažiť tvrdiť, že dotyčnému zamestnancovi vznikla dočasná PN v ochrannej lehote zo zamestnania A a nebude mu chcieť automaticky uznať nárok na nemocenské od 1. dňa PN.

Obdobne by teda SP mala postupovať pri posudzovaní nároku ženy na materské po splnení podmienky, že bola nemocensky poistená viac ako 270 dní počas posledných dvoch rokov pred očakávaným dátumom pôrodu. T.j. ak žena zmení zamestnávateľa v intervale deň pred nástupom na MD až necelých šesť mesiacov pred nástupom na MD, rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského by mal byť kalendárny mesiac, v ktorom jej vznikol nárok na materské, resp. obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom jej vznikol nárok na materské - t.j. z poistného vzťahu zamestnanca firmy B.
martinaj
07.07.05,04:16
Veď práve o to ide, že SP sa asi spolieha, že sme všetci len poslušní platitelia poistného, a že sa svojich práv nik domáhať nebude.
Som už na MD, malá sa má narodiť 30.7.2005 a už od predloženia žiadosti o materské mi je jasné, že SP bude tvrdý oriešok. Takže teraz v korešpondencii so SP "papagájujem" dookola to isté a som rozhodnutá ísť aj do súdneho sporu, ak neuspejem v dávkovom konaní. Držte mi palce.