tinockaaa
11.03.09,16:56
Dnes som sa dozvedela že môj zamestnávateľ so mnou ukončil pracovný pomer 30.10. 2008 a zabudol mi to oznámiť, alebo sa pomýlil, no to je jedno, každopádne som si myslela že som zamestnaná, ale okrem toho poberám ešte aj rodičovský príspevok, dieťa chodí do jaslí a má dva roky. Tak by som teraz chcela vedieť, ak mi niekto vie poradiť, kde všade mám teraz problémy, kedže sa zjavne za mňa neplatí ani zdravotné ani sociálne. Dá sa to doplatiť spätne? A ak zamestnávateľ prizná že sa pomýlil vedia s tým niečo urobiť?
Dakujem krásne.
Chobot
11.03.09,20:14
Dnes som sa dozvedela že môj zamestnávateľ so mnou ukončil pracovný pomer 30.10. 2008 a zabudol mi to oznámiť, alebo sa pomýlil, no to je jedno, každopádne som si myslela že som zamestnaná, ale okrem toho poberám ešte aj rodičovský príspevok, dieťa chodí do jaslí a má dva roky. Tak by som teraz chcela vedieť, ak mi niekto vie poradiť, kde všade mám teraz problémy, kedže sa zjavne za mňa neplatí ani zdravotné ani sociálne. Dá sa to doplatiť spätne? A ak zamestnávateľ prizná že sa pomýlil vedia s tým niečo urobiť?
Dakujem krásne.

Keďže si na rodičovskej dovolenke a poberáš rodičovský príspevok, tak zamestnávateľ tak či tak nič za teba neplatí, všetko (zdravotné poistenie, dôchodkové poistenie) platí za teba štát.

Ale zamestnávateľ by nemal ukončiť PP bez tvojho vedomia - mal ti najprv doručiť výpoveď. ALe zase mohlo sa stať, že si sa presťahovala a nenahlásila si nové bydlisko u zamestnávateľa a on ti poslal výpoveď (z dôvodu zrušenia prevádzky) na starú adresu. Vtedy je podmienka doručenia splnená, takže nedá sa jednoznačne povedať, či ukončenie PP je platné alebo nie. Treba sa spojiť so zamestnávateľom a vyjasniť si to s ním.
tinockaaa
12.03.09,06:14
Určite za mňa platí všetko štát? ked som nastupovala do zamestnania tak som na sociálnu poisťovnu niesla odhlášku za poistenca, za ktorého platí poistenie štát. teda už som z toho magor, ale myslím že tak to bolo. Takže už by som nemala byť na rodičovskej dovolenke, len poberám rodičovský príspevok kým nepôjde moje dieťa do škôlky, nie? A bydlisko som nemenila, výpoved dohodou totiž za mňa podpísal niekto iný a zabudol mi to povedať. Ono sa totiž zamestnanci prehlasovali z jednej firmy na druhú a na mňa sa akosi zabudlo, prišla som na to až teraz. :-(
Chobot
12.03.09,07:35
Určite za mňa platí všetko štát? ked som nastupovala do zamestnania tak som na sociálnu poisťovnu niesla odhlášku za poistenca, za ktorého platí poistenie štát.

Všetko nie, napr. poistenie v nezamestnanosti a nemocenské nie. Zároveň po odhlásení si sa ale prihlásila ako matka na MD a tým platí dôchodkové poistenie štát.

Neviem, ako je to v zdravotnej poisťovni, ak ti skončí PP, ale ak sa prihlásiš v ZD, tak aj tam by to mal platiť štát.


teda už som z toho magor, ale myslím že tak to bolo. Takže už by som nemala byť na rodičovskej dovolenke, len poberám rodičovský príspevok kým nepôjde moje dieťa do škôlky, nie?

Asi tak. Ak ti skutočne skončil PP, tak nie si na rodičovskej dovolenke, ale si nezamestnaná a poberáš rodičovský príspevok.


A bydlisko som nemenila, výpoved dohodou totiž za mňa podpísal niekto iný a zabudol mi to povedať.

:eek::eek:.. to je pekné, ... a kto to za teba podpísal? Dala si nikomu splnomocnenie?


Ono sa totiž zamestnanci prehlasovali z jednej firmy na druhú a na mňa sa akosi zabudlo, prišla som na to až teraz. :-(

Tak toto vyzerá byť trochu komplikovanejšie, treba fakt dať reč so zamestnávateľom, či to spravil v súlade s legislatívou.
Veronika R
12.03.09,08:25
Pokiaľ s tebou zamestnávateľ rozviazal pracovný pomer bez tvojho súhlasu, a ty si o tom nevedela, a ešte keď to podpísal niekto iný, tak by som to tak nenechala, ale to je môj názor.
čo sa týka ZP, ak si bola už na rodičovskej dovolenke pred skončením pracovného pomeru, tak nič nemusíš ísť robiť. Ale ak si bola na MD a až potom po skončení PP si išla na RD, tak choď túto skutočnosť oznámiť do ZP. Tak isto som to mala aj ja. Spätne by ťa mali zaevidovať ako samoplatiteľa, a ženu na RD, za ktorú platí poistné štát.