lubka 118
11.03.09,18:37
Ahojte. Viete mi niekto poradiť ako sa odvolať do sociálnej poisťovne? Živnostník prerušil živnosť k 9.9.2008 (a stal sa zamestnancom) a živnostenský úrad ho mal odhlásiť z poisťovní a daňového úradu . V januári 2009 sme zistili, že sa mal prísť odhlásiť osobne a musel si doplatiť do konca roka poistné ako DPO - tak aj urobil. Lenže teraz mu prišla zo socky pokuta 200 EUR, za oneskorené odhlásenie. Navyše to chcú do 30 dní a on toľko naraz nemá, vzhľadom na to že živí rodinu. Viete mi niekto poradiť ako sa odvolať??? Inak nemá žiadne nedoplatky. Ďakujem!
ciba
11.03.09,17:46
ahoj, pokial viem tak zivnostensky ohlasuje len zdravotku a danovy urad
najlepsie by bolo ist osobne na soc poist a dohodnut splatkovy kalendar ak budu pristupni, ale urcite necakat, teraz davaju pokuty za vsetko
Zita5
11.03.09,17:51
Za odhlášku v SP si zodpovedá živnostník sám. Nie je pravdou , že to mal niekto za neho spraviť , vo Vašom prípade živnostenský úrad .ŽU oznámi ZP a DU .

Jednotné kontaktné miesto
Úlohu jednotného kontaktného miesta plní obvodný úrad. Jednotné kontaktné miesto je zriadené za účelom poskytovania informácii o:

všeobecných a osobitných podmienkach prevádzkovania živnosti,
postupoch vybavovania náležitostí spojených s možnosťou získania živnostenského oprávnenia a prístupu k poskytovaniu služieb,
možnostiach prístupu k verejným registrom,
všeobecne dostupných spôsoboch riešenia sporov,Jednotné kontaktné miesto prijíma od fyzických osôb alebo právnických osôb uchádzajúcich sa o oprávnenie prevádzkovať živnosť údaje potrebné na:

registráciu a oznámenie daňovníka,
prihlásenie sa do systému povinného zdravotného poistenia,
oznámenie zmeny platiteľa poistného na účely zdravotného poistenia.Jednotné kontaktné miesto preveruje správnosť týchto údajov a zodpovedá za ich správnosť.

Pochybujem o tom, že by mu SP pokutu odpustila .Nech skúsi podať odvolanie , ale šancu nevidím.
Janaex
11.03.09,17:58
podla toho co citam, odvolanie mu zamietnu, pretoze je chyba na starne zivnostnika. Podla mna ma dve moznosti 1) podat si ziadost o povolenie splatok, mozu mu povolit maximalne na 18 mesiacov, dolezite bude zdovodnenie preco nemoze zaplatit naraz a ci plati bezne poistne a
2) ak este neubehlo 30 dni na odvolanie, moze predsa len podat odvolanie, aj ked mu ho zamietnu, ziska cas. Pretoze pobocka nemoze odvolanie zamietnut sama, odvolanie bude odstupene ustrediu a kym pride vysledok odvolania, mozno sumu naspori. Osobne by som okrem ineho namietala aj vysku pokuty, lebo ak ide o prve porusenie zakona a inak zakon dodrziaval, sucasne je v zlozitej financnej a zivotnej situacii, zivitel rodiny s detmi atd. je mozne ze mu odvolaci organ, ustredie sumu o nieco znizi.
lubka 118
11.03.09,18:08
Oni mu napisali, ze mu davaju najnizsiu pokutu, vzhladom na to ze je to po prvykrat, tak si myslim, ze ju neznizia... No i tak je to vysoka suma - tolko ma mesacne na jedlo pre rodinu.
Paula
11.03.09,18:17
Čo už. Raz sa dal na podnikanie a ak sa neunúval zavčasu osobne ísť informovať o svojich povinnostiach, mohol nakuknúť aj tu: www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) .
Janaex
11.03.09,18:19
podla zverejneho sadzobnika na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) najmenej je 0,03 za každý deň omeškania odhlásenia pre szco
Zita5
11.03.09,18:19
Oni mu napisali, ze mu davaju najnizsiu pokutu, vzhladom na to ze je to po prvykrat, tak si myslim, ze ju neznizia... No i tak je to vysoka suma - tolko ma mesacne na jedlo pre rodinu.

No je to smutné , ale mal na svoje povinnosti myslieť skôr , aby nemusel ubrať z rodinného rozpočtu .Jednoducho to zanedbal .Sociálnu poisťovňu to nezaujíma , či bude mať na jedlo , alebo nie .