mastaf
11.03.09,18:39
Potrebujem súrne poradiť, už som posielala aj dotaz na daňové riaditeľstvo, ale to sa asi načakám, a priznám sa, že stále premýšľam nad tým istým. Totižto ma vrátila jedna pani z daňového úradu späť, že vraj mám zle vypísané DP. DP bolo typu A, príjmy boli z Českej republiky. Normálne som prepočítala hrubý príjem a odvody celoročným priemerným kurzom. Základ dane som vypočítala ako rozdiel medzi hrubým príjmom a zrazenými odvodmi a ďalej som použila metodu zápočtu. Tá pani tvrdí, že odvody sa odpočítavajú iba vo výške 12,5 %, vraj majú také nariadenie /ktoré mi však nevedela ukázať/. Hľadala som aj s priateľkou v zákone o dani z príjmu, a nič sme nenašli. Vie mi, prosím vás, niekto poradiť ako mám ďalej postupovať?:mee::mee::mee::mee::mee:
fcela
11.03.09,18:07
V potvrdení o zd.príjmoch z ČR je uvedený úhrn poistného za zamestnávateľa a pripočítaním k úhrnu príjmov dostaneš "superhrubú" mzdu zamestnanca. Ak nemáš doklad o výške poistného za zamestnanca doporučujú na DÚ odpočítať 12,5% alebo zistiť sumu z výpl.pások, príp.vyžiadať potvrdenie o odvodoch od ČR zamestnávateľa , mne poslali mzdový list.
mzdarka renca
11.03.09,18:28
Ja som si vyžiadala potvrdenie o výške zaplateného poistného na ZP a SP za rok 2008, bez problémov mi ich klienti doniesli od českých zamestnávateľov.
fcela
11.03.09,18:53
Ešte by som si overila, či je v potvrdení o poistnom uvedená výška odvodov za zamestnanca alebo zamestnávateľa, mne skutočne vychádza zo mzdového listu odvod poistného SP a ZP 12,5%, rozdiel 5 Kč.
mastaf
12.03.09,05:15
Asi sme sa zle pochopili, ja potvrdenie mám a je na ňom vyčíslená aj čiastka odvodov. Tie mi nechcú na DU uznať celé, iba tých 12,5 %. Ale z hrubých príjmov mám odrátanú na potvrdení celú sumu odvodov. Neviem, ako mám pokračovať ďalej, pretože mi teraz vychádza nedoplatok nielen na dani, ale k tomu ešte aj na tej zvyšnej sume odvodov, ktoré sa pripočítavajú k hrubej mzde.
Pýtala som si na DU nejaký §, alebo nariadenie - NIČ nemali!!!!!
mzdarka renca
12.03.09,05:30
Asi sme sa zle pochopili, ja potvrdenie mám a je na ňom vyčíslená aj čiastka odvodov. Tie mi nechcú na DU uznať celé, iba tých 12,5 %. Ale z hrubých príjmov mám odrátanú na potvrdení celú sumu odvodov. Neviem, ako mám pokračovať ďalej, pretože mi teraz vychádza nedoplatok nielen na dani, ale k tomu ešte aj na tej zvyšnej sume odvodov, ktoré sa pripočítavajú k hrubej mzde.
Pýtala som si na DU nejaký §, alebo nariadenie - NIČ nemali!!!!!

Pani na DÚ asi ešte nikdy nepočula nič o zaokrúhľovaní pri výpočte odvodov do fondov. Ak by prerátala aj poistné 13,4% z príjmov v SR, tak tiež by prišla na to, že je to o nejakú tu korunu viac, tak aj to neuzná? Divný postup daňovej úradníčky. Odvolaj sa na § 5, odst. 8 a bolo by vhodné, aby si ho preštudovala.

8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu. Pri výpočte základu dane zamestnanec, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie lekára, zubného lekára, sestry alebo pôrodnej asistentky, 23a) si po odpočítaní poistného a príspevkov môže znížiť príjmy zo závislej činnosti aj o úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie23b) vzdelávacej ustanovizni uskutočňujúcej študijný program akreditovaný ministerstvom zdravotníctva23c) preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, a to do výšky ustanovenej osobitným predpisom.23d)
fcela
12.03.09,05:59
V potvrdení o príjmoch zo záv.činnosti ČR je uvedený v r. 6 úhrn poistného za zamestnávateľa so znamienkom + a nie -, zaujíma ich tzv.superhrubá mzda,majú odlišný spôsob zdaňovania príjmov zo záv. činnosti, to už sa tu v niektorej téme rozoberalo.Takže tento doklad nie je použiteľný pre DP, treba to ešte overiť a prípadne použiť výplatné pásky.
mastaf
12.03.09,06:41
Veľká vďaka fcela, to som potrebovala počuť. Nevieš prosím ťa, v ktorej téme sa to rozoberalo? Nič neviem nájsť. A máš pravdu tie potvrdenia za rok 2008 sú iné ako boli potvrdenia za rok 2007.
mzdarka renca
12.03.09,07:09
Viem, že v ČR od roku 2008 je zmena. Mňa z potvrdenia zaujímal úhrn príjmov a zaplatená daň. Poistné som odrátala na základe potvrdenia.
fcela
12.03.09,08:26
Veľká vďaka fcela, to som potrebovala počuť. Nevieš prosím ťa, v ktorej téme sa to rozoberalo? Nič neviem nájsť. A máš pravdu tie potvrdenia za rok 2008 sú iné ako boli potvrdenia za rok 2007.


Pozri príspevok "Daňové priznanie-príjem len ČR" zo 4.3., neviem to prilepiť, nie je toho veľa, ale aspoň doplnenie info.
mzdarka renca
12.03.09,19:04
Pozri príspevok "Daňové priznanie-príjem len ČR" zo 4.3., neviem to prilepiť, nie je toho veľa, ale aspoň doplnenie info.

tu je vyjadrenie-riešenie od p. Mihála

http://www.porada.sk/t101841-superhruba-mzda-v-cr-a-danove-priznanie-na-slovensku.html
mastaf
13.03.09,08:41
Veľká vďaka, lenže nemám predplateného draka. Takže len pre istotu a môj pokojný spánok: pre slovenské daňové priznanie je základ dane v ČR úhrn príjmov a nie ten ich základ dane /superhrubá mzda/. Za moje upokojenie vopred ďakujem.