jarkra
11.03.09,20:08
Ahojte,

k 31.3 by som mala odovzdať účtovníctvo inej firme. Je potrebné urobiť nejakú účtovnú závierku, alebo stačí len odovzdať oproti podpisu doklady a stavy účtov k 31.3. Nechcem aby mi niekto pomenil moje zaúčtovanie.
Rozalka
11.03.09,21:05
Mám to chápať tak, že časť roka účtuješ ty a potom pokračuje iný?
Napísala by som prípis v takom zmysle, že účtovným obdobím je kalendárny rok a vzhľadom k tomu, že v priebehu účtovného obdobia menia účtovníka, neberiem zodpovednosť za ich účtovníctvo za kalendárny rok, ako celok.
Samozrejme, odovzdať všetky výstupy (nie ich doklady, tie nemáš právo zadržiavať) až po uhradení všetkých podĺžností.
KEJKA
11.03.09,21:18
odovzdať inventarizáciu všetkých účtov.
Nový účtovník samozrejme preberá zodpovednosť za účtovníctvo a účtovnú závierku v rozsahu stanovenom zmluvou. Zodpovednosti sa firma nezbaví.
Ako chceš alebo nechceš ovplyvniť zmeny v zaúčtovaní? Čo ak tam máš chyby? A nový účtovník si môže urobiť komplet účtovníctvo sám - duplicitne aj za to obdobie, ktoré si spracoval ty.
jarkra
12.03.09,08:46
Ďakujem za odpovede, ja viem, že ovplyvniť zmeny v účtovníctve sa nedá. Len sa chcem ochrániť, aby keď niekto iný bude robiť zmeny alebo opravy, aby mi potom nevyčítali, že som tam ja porobila chyby ak by vznikli nejaké problémy. Svoje účtovanie si viem obhájiť, ale keď mi to niekto pomení, chcem mať nejaké dôkazy, že to nebolo moje zaúčtovanie.
Ešte raz ďakujem za rady.
KEJKA
12.03.09,15:31
Ďakujem za odpovede, ja viem, že ovplyvniť zmeny v účtovníctve sa nedá. Len sa chcem ochrániť, aby keď niekto iný bude robiť zmeny alebo opravy, aby mi potom nevyčítali, že som tam ja porobila chyby ak by vznikli nejaké problémy. Svoje účtovanie si viem obhájiť, ale keď mi to niekto pomení, chcem mať nejaké dôkazy, že to nebolo moje zaúčtovanie.
Ešte raz ďakujem za rady.
veď si nechaj kópiu svojej verzie.
kimart
23.08.11,10:22
ak preberám firmu počas roka, znamená to, že musím znova všetko zaúčtovať od začiatku roka????ako je to s veľkými firmami
kn-alka
23.08.11,10:27
nemusíš zaúčtovať od začiatku roka, ale ak má firma iný účtovný soft, viacerí sa radšej rozhodnú znova si to zaúčtovať do svojho a vie presne, na čom je.
kimart
23.08.11,10:34
OK, počiatočné stavy dávate podľa inventarizácie k 31.12?
kn-alka
23.08.11,11:00
.... ak idete účtovať od 01.01. tak áno
KEJKA
23.08.11,17:16
aj keby nebolo účtovanie od 1.1:, treba dať PS podľa inventarizácie k 31.12.2010 kvôli bilančnej kontinuite. mesačne obraty za obdobie napr. 1-7 vo forme obratov tak aby súhlasili účtovné knihy /zostatky účtov/ k 31.7.2011 s preberaným účtovníctvom a potom už účtovať bežné prípady 8-12/2011.
ZA obdobie 1-7 však treba prevvziať všetky účtovné knihy, účtovné denníky, invetarizácie k 31.7.........
kimart
24.08.11,05:19
Kejka ďakujem, ide o väčšiu firmu a nahadzovať doklady od zač. roka by bola asi dosť pracné. Samozrejme, že si to prejdem, ale teraz mi teda stačí dať PS, a napr. 321 MD a D podľa výstupov predchádzajúceho účtovníka, je tak?
KEJKA
24.08.11,07:37
áno, tak, a samozrejme musíš mať k tomu zostatku súpis-inventarizáciu, SDK
andreaS
24.08.11,07:50
mna by malo cakat to iste... od septembra prebrat pomerne velku firmu... a tiez mam z toho hrozu...

len sa obavam toho, ze nedostanem poriadny vystup... zatial mam len rukou napisane na papieri od este terajsej uctovnicky co vsetko robi... a je tam poznamka, opravy a podobne telefonicky... tak akoze :eek::eek::eek: ...

ja nechcem nic ineho len inventarizaciu k 31.8.2011 ... a nie len zostatky uctov a knihu neuhradenych doslych a odoslanych fa... ale ku kazdemu jednemu uctu (samozrejme okrem 5xx a 6xx) presny popis, co predstavuje zostatok... a nie vetu, uctovny stav sedi so skutocnym... zabila by som za taketo odovzdanie ucta (parkrat sa mi to uz stalo) ... :/

mne sa to vlastne komplikuje aj o prechod na iny soft...
KEJKA
24.08.11,07:56
ja nechcem nic ineho len inventarizaciu k 31.8.2011 ... a nie len zostatky uctov a knihu neuhradenych doslych a odoslanych fa... ale ku kazdemu jednemu uctu (samozrejme okrem 5xx a 6xx) presny popis, co predstavuje zostatok... a nie vetu, uctovny stav sedi so skutocnym... zabila by som za taketo odovzdanie ucta (parkrat sa mi to uz stalo) ... :/

mne sa to vlastne komplikuje aj o prechod na iny soft...
samozrejme, tak to má byť.
Pre istotu by som chcela aj to isté ku 31.12.2010, niektoré zostatky môžu byť ešte z min.obdiobí.
Nepreberaj, ak to nedostaneš. Plus komplet účtovný denník v elektronockej podobe - tam už si nájdeš, čo budeš potrebovať.
Mirkaska
24.08.11,19:57
má odovzdávajúca firma povinnosť odovzdať kompletnú elektronickú databázu v programe novej účtovnej spoločnosti, ked sa preberá účto v priebehu roka? majú rovnaký SW.
KEJKA
24.08.11,20:20
určite nie.
deni27
04.09.11,13:28
Kejka ďakujem, ide o väčšiu firmu a nahadzovať doklady od zač. roka by bola asi dosť pracné. Samozrejme, že si to prejdem, ale teraz mi teda stačí dať PS, a napr. 321 MD a D podľa výstupov predchádzajúceho účtovníka, je tak?
Mám tiež podobný problém. Od 1.9. preberám PU a neviem si rady ako nahodím obraty za 1-8/2011!!! Napr. účet 321 mal PS k 1.1.2011 7 Eur, obrat MD 20 Eur, obrat D 18 Eur, zostatok k 31.8.2011 je 9 Eur. Robím v programe MRP, kde počiatočné stavy k 1.1. si nahodím v počiatočných stavoch, to mi je jasné, ale čo tie obraty? Nejakým účtovným zápisom, alebo? Ďakujem za každú radu.
KEJKA
04.09.11,14:36
samozrejme, interným dokladom k 31.8.2011, aby si HK 31.8.2011 mala zhodnú s odovzdávanou HK predchádzajúceho účtovníka.
Poznamenám, že matematicky mi tvoj príklad nesedí.
321 je pasívny účet, zostatok by teda mal byť k 1.1. na strane DAL - uvádzaš 7 EUR
potom PS+DAL-MD= KZ
číselne 7+18-20=5 a nie 9.
pri nahadzovaní PS si musíš dávať pozor.
Ale možno u teba ten účet 321 mal aktívny zostatok, či?
deni27
05.09.11,09:48
samozrejme, interným dokladom k 31.8.2011, aby si HK 31.8.2011 mala zhodnú s odovzdávanou HK predchádzajúceho účtovníka.
Poznamenám, že matematicky mi tvoj príklad nesedí.
321 je pasívny účet, zostatok by teda mal byť k 1.1. na strane DAL - uvádzaš 7 EUR
potom PS+DAL-MD= KZ
číselne 7+18-20=5 a nie 9.
pri nahadzovaní PS si musíš dávať pozor.
Ale možno u teba ten účet 321 mal aktívny zostatok, či?
Ďakujem Kejka, samozrejme mal to byť účet 311. Je mi jasné, že cez ID, ale ten účt. zápis 311/701 9 Eur ??? Alebo ako, už som z toho na nervy.
KEJKA
05.09.11,12:50
PS k 1.1. cez 701 - klasické otvorenie kníh.
a obraty som riešila cez 395-vnútorné zúčtovanie, kvôli kontrole podvojnosti.
395 po zaúčtovaní obratov všetkých súvahových účtov mi dal rovnaký výsledok hospodárenia ako zaúčtovanie obratov výsledkových účtov, len s opačným znamienkom. 395 po zaúčtovaní obratov musí mať nulový zostatok.
deni27
05.09.11,18:14
PS k 1.1. cez 701 - klasické otvorenie kníh.
a obraty som riešila cez 395-vnútorné zúčtovanie, kvôli kontrole podvojnosti.
395 po zaúčtovaní obratov všetkých súvahových účtov mi dal rovnaký výsledok hospodárenia ako zaúčtovanie obratov výsledkových účtov, len s opačným znamienkom. 395 po zaúčtovaní obratov musí mať nulový zostatok.
Veľmi pekne ďakujem, ešteže je porada. Cez víkend sa do toho pustím, dúfam že to zmáknem.