shaarka
11.03.09,19:26
ahojte,
potrebovala by som poradit, aky typ plynoveho prietokoveho ohrievaca vody kupit. ten nas je uz stary, kvapka z neho voda a oprava tej suciastky by stala asi polovicu z toho, co novy prietokovy ohrievac.

samozrejme som googlila a v kosiciach som nasla akurat tak iba dve firmy, kde boli spomenute prietokove plynove ohrievace vody. a samozrejme bez ceny. chcela som si urobit aky-taky prehlad, rozhlad, aby som nevyzerala ako totalny debil v obchodoch a vedela sa orientovat podla znaciek, typov, ceny a vlastne na co si davat pozor...
neviete nahodou, co bude stat montaz? a ako sa mozem spolahnut, ze mi to dotycny "plynar" namontuje dobre a bezpecne?

dik za rady :)
dad111
11.03.09,21:44
http://www.e-filip.sk/Default.aspx?contentID=1272
http://www.aquacentrum.sk/produkty/ohrievace/katalog/k158_164.pdf
Ťažko radiť. Zváž, aký priestor máš k dispozícii, aký objem vody bude stačiť. Tu ale predpokladám, že ak doteraz máte ten závesný, pomerne malý prietokový ohrievač, tak ho nahradíte novým so zásobou TUV. Sú malé a stacia už aj s obemom 80 litrov. Je dôležité, či bude mať len komín na spaliny, alebo aj prívod čerstvého vzduchu (turbo). Turbo je bezpečnejší a nehrozí otrava pri vyhorení vzduchu z priestoru. Montáž zver len skúsenému a overenému montérovi. Žiadny chrobák Truhlík. Revíziu si radšej dajte urobiť inému revíznemu technikovi, nie takému, ktorý sa pozná s montérom. Cena montáže je skutočne ťažká otázka. Jediná možnosť osloviť viacerých montérov, nech navrhnú cenu.
shaarka
12.03.09,06:34
dad, dakujem za odpoved, ale ja som nemala na mysli ZASOBNIKOVY ohrievac, ale prietkokovy. Taky, ktory ohrieva vodu, kym je v rurkach. Ohrievat ju zacne az prave vtedy, ked pustis teplu vodu. Dufam, ze som to vysvetlila dobre.
Pretoze je obrovsky rozdiel medzi ohrievacom vody ako zasobnikom na urcity objem a ohrievacom vody prietokovym.

Prosim, nerad, ked sa do temy nerozumies, lebo nabuduce mozes viac uskodit ako poradit. A to nemyslim v zlom. A dakujem za reakciu. :) aspon jednu. :)
robin78
12.03.09,06:53
myslim, ze dad111 ti celkom dobre radil, starych plynovych prietokovych ohrievacov je lepsie sa zbavit (su dost nebezpecne) a co sa tyka komfortu je lepsi zasobnikovy ohrev, prietokove ohrievace su este dobre elektricke aj to len dodavku teplej vody pre jednu bateriu... takze je velmi dobre si zvazit najprv sposob ohrevu vody, jeho vyhody a nevyhody ;-)
shaarka
12.03.09,07:05
Dakujem chlapci, ste zlati, ale ja som sa NAOZAJ pytala na prietokovy ohrievac, lebo taky chcem. A zasobnik na teplu vodu NAOZAJ nechcem. Premyslela som si to, prepocitala a hladam rady k PRIETOKOVEMU.
Dakujem za pochopenie.
elpka
12.03.09,08:31
Ahoj, pracujem v tomto obore a chlapci ti chceli, len poradiť niečo bezpečnejšie a účinnejšie, ale ak si pevne rozhodnutá dať si prietokový ohrievač, tak ti aspoň poradím. Tipujem si, že si mala namontovaný PO MORA 370,371, tak, aby si nemusela veľmi prerábať, tak na trhu je MORA VEGA buď 10l, alebo 13l prietok. Je tam nutná malá úprava komína a to túra-odťah do komína, ktorú treba zredukovať z 10 na 12 cm.Túto redukciu je bežne dostať v obchodoch, ale nedávaj žiadnu kopex rúru,jednak to nie je podľa normy a pri prvej kontrole od požiarnikov, by si to aj tak musela prerábať. Cena MORA VEGA 10l- 17,5kw -cca 260 eur, 13l-22,7kw-cca 285 eur. PROTHERM 10l-265 eur, PO KARMA 10l-282 eur. Tak teraz je to len na tebe, aký typ si zvolíš. Servis na uvedené typy je na Slovensku zabezpečený. Čauko:)
shaarka
12.03.09,08:43
aaaaaaaaaano!!!
dakujem velmi pekne za odpoved!
Prave moru a Protherm som pozerala na nete, ale cakala som cenu max. 250€ :)
Suvisi prietok vody s tlakom vody? Premyslam, ze asi nam staci len 10l typ, lebo tak clovek aspon viac usetri, nie? Byvame na najvyssom (tretom) poschodi. Doteraz to bolo biedne - teplta voda isla velmi slabo. Oprava povedal, ze to nie je ohrievacom, ale jeho vekom a tlakom vody. Bol slaby. Teraz je to uz lepsie (ani neviem, ako je to mozne).

Ked uz si sa mi ozval, tak mi mozes prosim povedat, v com je zasobnik podla teba lepsi? Mame naozaj velmi malu kupelnu, ten zasobnik by tam dost zavadzal, nehovoriac o tom, ze v nom sa dohrieva voda permanentne, ci ju potrebujem alebo nie, vsak? Na ohrievac mame napojene len umyvadlo, vanu a kuchynsky drez. Zda sa mi naozaj zbytocne mat zasobnik pre 2x sprchovania a jedno male umytie riadu v domacnosti s dvoma dospelymi osobami.
Co ty na to?
A v pripade, ze by si ma nakoniec presvedcil o prednostiach zasobnika (kolko litroveho?), tak je potrebne pripravit prenho miesto, vstupy a odsavanie? Treba nejako upravovat interier, stenu a pod.?
Dakujem este raz.
elpka
12.03.09,09:25
V prvom rade som ženského pohlavia :), síce dosť nezvyčajné v tejto oblasti, ale predsa som žena, to je len na okraj. Čo sa týka rozdielu, tak zásobník si nahreje napr.80l vody a potom si len dohrieva do teploty nastavenej termostatom, ale prietokový ti zapína pri každom otočení kohútika teplej vody a to si musíš trošku nechať odpustiť, aby ti išla požadovaná teplota. Pri zásobníku je väčšia úspora vody aj plynu. Zásobník je vhodný aj na dlhé vzdialenosti od ohrievača k odbernému miestu. Prietokový naopak, lebo je tam strata teploty vody. A čo sa týka prerábky tam je nutné hlavne miesto pri 80l(čo asi tak stačí pre teba) hĺbka 1m, šírka 1m, výška 1,20m a zásobníky tiež robia z odťahom do komína. Ak budeš mať ešte nejaké nejasnosti, napíš a skúsim ti poradiť.
shaarka
12.03.09,09:32
elpka, prepac, ze som ti prirobila pipika :)
nemas icq cislo? ozvi sa ked budes mat cas prosim na 320779619 alebo na skype: shaarkask
dakujem
dodo g
12.03.09,10:23
shaarka,my máme prietokáč od firmy JUNKERS s prietokom 12 litrov. V pohode to stíha ohrievať. Sme dvaja a pri bežnej spotrebe nám prevádzka vlani vyšla cca 10 eur na mesiac.Tlak vody stým súvisí.Čím väčší tlak v potrubí,tým je voda teplejšia pri menšom plameni.Neviem prečo ale je to tak.Mám to odskúšané.Keď som znížil tlak vody a ohrievača som sa nedotkol tak išla chladnejšia voda a musel som to nastaviť na ohrievači. Ale pod 12 litrov nechoj. A cena 250 eur je reálna.
shaarka
12.03.09,10:27
dodo, mate plynovy prietokovy?
a ak ano, kde ste ho kupili? a za kolko? :))
dik za odpoved ***
elpka
12.03.09,11:02
Ha,ha,ha ten výraz "pipik" ma pobavil, naposledy som sa tak nasmiala na buchačových vtipoch a ospravedlňovať sa nemáš za čo.:)Ak chceš tak mi napíš na elp-evakasova@pobox.sk a potom ti dám príp. aj kontakt. Tak čauko. elpka
Julian
12.03.09,17:55
shaarka,my máme prietokáč od firmy JUNKERS s prietokom 12 litrov. V pohode to stíha ohrievať. Sme dvaja a pri bežnej spotrebe nám prevádzka vlani vyšla cca 10 eur na mesiac.Tlak vody stým súvisí.Čím väčší tlak v potrubí,tým je voda teplejšia pri menšom plameni.Neviem prečo ale je to tak.Mám to odskúšané.Keď som znížil tlak vody a ohrievača som sa nedotkol tak išla chladnejšia voda a musel som to nastaviť na ohrievači. Ale pod 12 litrov nechoj. A cena 250 eur je reálna.

Znížil si tlak, alebo prietok?
Ak máš zabudovaný regulátor tlaku, tak predchádzajúca otázka je irelevantná.
shaarka
12.03.09,18:03
tak nakoniec som sa dovolala panovi, ktory take veci montuje a povedal, ze zoberie 40€ za montaz a dovoz + 252 stoji MORA 10l, 17,5 kW
a preco nemam ist pod 12 litrov? tie 2 litre urobia az taky rozdiel? ako sa to prejavi v praxi? lebo zatial sa hlavne riadim cenou, nemame z coho vyhadzovat...
dodo g
13.03.09,14:48
V Šahách za cca 265 euro (8000,-Sk)
bogibaba
13.03.09,20:25
a ja mám prietokový ohrievač už 35 rokov,teraz už nový typ Vega,je to dobrá vec,budeš spokojná. Montáž ma vyšla na 3800 Sk. Montovali mi v decembri plynáiri.
elpka
16.03.09,07:18
To akože fakt? Za montáž 3800,-SK. Som v šoku. My berieme 26,56 eur +doprava 5 eur, materiál individuálne -do 15 eur. Tak asi preto nemám ešte bavoráka. :)
eis4
22.12.11,11:25
ahoj. potrebovala by som poradiť. máme plynový prietokový kotol 5ročný značky protherm. pán ktorý ho chodí opravovať nám povedal že nechápe ako ho k nám mohli dať vraj nie je vhodný do bytových priestorov. máme s ním často problém, stále ho musíme tlakovať,alebo volať opravára, dosť to ide do penazí tak by sme ho niekedy pred letom chcely vymeniť ked budeme prerábať byt,aby sa nám nestalo že ostaneme bez kotla, ten pán nám povedal že nový by stál 1000 eur :-O čo je pre nás dosť kedže som na materskej ale som si všimla tie ceny čo tu viacerý píšu tak som vytešená že by nám viac ostalo na prerábku. sme tiež zo žiliny. ak som správne pochopila tak máš firmu čo sa s tým zaoberá. vedela by si my dať nejaku cenovu ponuku asi kolko by nás to stálo aj s namonovaním ??? dakujem za odpoved :-)
eis4
22.12.11,13:07
jaj a ešte osm zabudla že my s ním aj kurime, to je asi iné že ?
Miichaela
27.04.12,05:58
Zdravím, máme plynový prietokový ohrievač - kúrime aj ohrievame vodu. Keď pustíme teplú vodu, dlho trvá kým sa zohreje, no všimla som si, že automaticky pri pustení teplej vody, začali hriať aj riadiatory. Začalo to robiť pred nedávnom. Viete poradiť v čom môže byť chyba ? Je to membrána ? Koľko by to mohlo približne stáť ?
Miichaela
29.04.12,18:21
Viete mi niekto poradiť dobrého opravára na kotle ? DCA a okolie.
mr.dred
18.11.13,09:44
problém bude zrejme v trojcestnom ventile,neuzavrie obvod kúrenia!
babuk
27.06.16,09:13
super info aj pre iných (napr pre mňa, čo mám Moru a začala kvaplať a bojím sa jej celý život a nepotrebujem zásobník :-)