monikago
11.03.09,22:49
ahojte, ja viem, ze o paušálnych výdavkoch sa uz tu toho moc popisalo, aj som uz toho hodne precitala, ale som v koncoch s mojim klientom, moc by som mu chcela pomoct, ale neviem ako:

vykonava živnosť na základe ohlasovaje živnosti činnosť: zámočníctvo, ale na faktúry pre firmu, ktorú pracuje tak vypisuje, že fakturujeme Vám zámočnícke a zváračské práce za príslušný mesiac.

no a teraz neviem, či mu môžem uplatniť vo výdavkoch 60% - do čoho by aj zámočníctvo spadalo alebo len 40% ked tam ma aj zváranie, mám sa odkazovať na živnostenský list alebo na faktúry dakujem

ps. ide o to, ze ja osobne si myslim, ze by mohol mat 60%, ale neni som si ista, lebo tie zamočnícke práce sa bez zváračských nedajú vykonávať a na druhej strane, ked mu zauctujem len 40% výdavky tak platime velke dane a chcela by som mu pomoct, aby platil co najmenej a vedenie klasickeho uctovnictva sa mu neoplati.

dakujem monika
Muška
11.03.09,22:32
ahojte, ja viem, ze o paušálnych výdavkoch sa uz tu toho moc popisalo, aj som uz toho hodne precitala, ale som v koncoch s mojim klientom, moc by som mu chcela pomoct, ale neviem ako:

vykonava živnosť na základe ohlasovaje živnosti činnosť: zámočníctvo, ale na faktúry pre firmu, ktorú pracuje tak vypisuje, že fakturujeme Vám zámočnícke a zváračské práce za príslušný mesiac.

no a teraz neviem, či mu môžem uplatniť vo výdavkoch 60% - do čoho by aj zámočníctvo spadalo alebo len 40% ked tam ma aj zváranie, mám sa odkazovať na živnostenský list alebo na faktúry dakujem

ps. ide o to, ze ja osobne si myslim, ze by mohol mat 60%, ale neni som si ista, lebo tie zamočnícke práce sa bez zváračských nedajú vykonávať a na druhej strane, ked mu zauctujem len 40% výdavky tak platime velke dane a chcela by som mu pomoct, aby platil co najmenej a vedenie klasickeho uctovnictva sa mu neoplati.

dakujem monika
1. má "remeselnú živnosť", tzn. dokladoval pri vydávaní živnosti vzdelanie a prax???
2. ak má "remeselnú živnosť" a faktúruje prácu - zváranie, ktorá súvisela s hlavnou prácou - zámočníctvo, tak má nárok na 60 %.

Ale podstatné je, či splnil bod 1
monikago
11.03.09,22:42
áno, to som sa ho spýtala, či dokladoval odbornú spôsobilosť, povedal mi, že predkladal výučný list a podľa čísla na výčnom liste si tá osôbka na úrade našla pod akú kategóriu spadá a dali mu to zámočníctvo

tak môže mať tých 60%, to by bolo super a padol by mi velky kamen zo srdca, urcite by ste to poculi aj vy :-)
Muška
11.03.09,22:46
Ak zváračské práce súviseli s jeho faktúrovanou službou zámočníctvo, tak áno 60 %.

Musíš ho poučiť ako má vystavovať faktúry.
Muška
11.03.09,22:48
Monika,
skúsim zrozumiteľnejšie:
Jeho hlavná "náplň" faktúry je Zámočníctvo.
A na tej faktúre môže uviesť rôzne iné práce s tým spojené, napr. : zváranie, doprava, materiál - proste všetko čo súviselo s výkonom zámočníctva.
monikago
11.03.09,22:48
už som sa ho aj pýtala, že či by bol veľký problém, keby prepísal faktúry len na zámočnícke práce, ale povedal, že je to problém, tak už som to ďalej neriešila a hľadám všetky možné alternatívy a argumenty, aby som mu mohla uplatniť 60%

a má prikázané pre tento rok všade písať len zámočníctvo
monikago
11.03.09,22:50
Monika,
skúsim zrozumiteľnejšie:
Jeho hlavná "náplň" faktúry je Zámočníctvo.
A na tej faktúre môže uviesť rôzne iné práce s tým spojené, napr. : zváranie, doprava, materiál - proste všetko čo súviselo s výkonom zámočníctva.


takže môže byť 60%?
Muška
11.03.09,22:51
Monikaaaaaaaa,
ja som nevidela jeho faktúry.
Neviem čo tam má popísané..
A popravde neviem, čo obnáša zámočníctvo ....a čisto zváranie.
monikago
11.03.09,22:54
no na faktúre má napísané iba :fakturujeme Vám zámočnícke a zváračské práce za mesiac ...

a nič viac, pýtala som sa, či má k tomu aj nejaký pracovný list alebo úkolový, či ako sa to volá, ale povedal, že nie
Muška
11.03.09,23:00
Monika, je to španielska dedina.
Lebo ak robíš remeslo a s tým súvisiacu prácu, tak je to OK.
Ale napr. som našla toto:
http://www.porada.sk/t44635-p8-pausalne-vydavky-40-alebo-60-a.html#post684793

Tak neviem??
Asi by som neriskla 60 %
auctovnicka
11.03.09,23:07
Dobry den,

mozete mi niekto odobrit moj postup: szco - kadernicka, r. 2007 skutocne V, ale k 31.12.07 vsetky zavazky a pohladavky 0, ziadne zasoby, v r. 2008 by mohla prejst na 60% pausalne vydavky?

Dakujem
Muška
11.03.09,23:08
Dobry den,

mozete mi niekto odobrit moj postup: szco - kadernicka, r. 2007 skutocne V, ale k 31.12.07 vsetky zavazky a pohladavky 0, ziadne zasoby, v r. 2008 by mohla prejst na 60% pausalne vydavky?

Dakujem
mohla :)
monikago
11.03.09,23:08
no on mi povedal, ze to zámočníctvo bez zvárania nejde, ja v tom mám tiež hokej,
ešte mi tvrdil, že panička, čo mu dala živnostenský list, tak mu "poradila", ze sa mu oplatia paušálne výdavky, lebo si bude môcť odpísať až 60%, ale to isto nevedela, že do faktúr píše aj zváranie
a ešte mi tvrdil, že chlapi, čo s ním pracujú si to tiež tak fakturujú a odpisujú si 60%, takže vôbec netuším, či mám spraviť, lebo aj v jednom odkaze bolo písané, že zámočnícke práce ako také sú hlavná činnosť, ale zapadajú pod ňu aj činnosti, bez ktorých by sa zámočníctvo vykonávať nedalo, ale konkrétne zváranie tam spomínané nebolo, lebo zváranie ako samostatná činnosť je samozrejme 40% výdavok, len ide o tom, že keď súvisí s tým zámočníctvom, či ozaj môže mať 60% a pokiaľ to nebudem vedieť na 100%, tak mu to tak nezaúčtujem
Muška
11.03.09,23:10
Monika,
daj dotaz cez internet na www.drsr.sk.
Muška
11.03.09,23:10
..ešte stíhaš :):)
auctovnicka
11.03.09,23:11
mohla :)
Dakujem za promtnu odpoved. Sa tesim, lebo je to pre nu vyhodnejsie. A este malinka otazka doplnujuca, za rok 2007 nemusi vzhladom na ziadne zavazky a pohladavky nevyrovnane nic riesit ohladom prechodu na pausal, jednoducho v za r.2008 pouzije tento postup? Inak neviem ci je to dolezite, ale ma este prijem podla § 6-osobna asistencia, na ktoru si uplatnuje 40% pausal, nebude sa mi to nejak vylucovat?
Muška
11.03.09,23:14
Dakujem za promtnu odpoved. Sa tesim, lebo je to pre nu vyhodnejsie. A este malinka otazka doplnujuca, za rok 2007 nemusi vzhladom na ziadne zavazky a pohladavky nevyrovnane nic riesit ohladom prechodu na pausal, jednoducho v za r.2008 pouzije tento postup?
Predpokladám, že z výkazov , ktoré si odovzdala za r. 2007 bolo jasné, že nemá zásoby, pohľadávky a záväzky .....a z toho jasne vyplýva, že nemá dôvod robiť DDP.
A v podstate už pri "robení" DP za r. 2007 mala vedieť čo bude v r. 2008 . A tým, že mala "čistý" stôl, tak kľudne môže ísť na pauš. výdavky.
monikago
11.03.09,23:17
Monika, je to španielska dedina.
Lebo ak robíš remeslo a s tým súvisiacu prácu, tak je to OK.
Ale napr. som našla toto:
http://www.porada.sk/t44635-p8-pausalne-vydavky-40-alebo-60-a.html#post684793

Tak neviem??
Asi by som neriskla 60 %


po precitani tych prispevkov som dospela k nasledovnemu:
ma dve možnosti- bud sa pokúsi dohodnúť s odberateľom, že prepíše text vo faktúrach a vtedy by mohol mať 60%
alebo
to nechá tak a bude mať len 40%

podľa toho čo tam je písané, tak je totálne zamotané a zaujímalo by ma, či ten kto ten zákon vymyslel aj vedel čo robí
auctovnicka
11.03.09,23:19
Predpokladám, že z výkazov , ktoré si odovzdala za r. 2007 bolo jasné, že nemá zásoby, pohľadávky a záväzky .....a z toho jasne vyplýva, že nemá dôvod robiť DDP.
A v podstate už pri "robení" DP za r. 2007 mala vedieť čo bude v r. 2008 . A tým, že mala "čistý" stôl, tak kľudne môže ísť na pauš. výdavky.
V podstate ano, z vykazov r.2007 nema ziadne zasoby,pohl.zavazky... vzhladom na jej cinnost-kadernicka ked uplatni 60%, je to pre nu fajn... iba neviem ci jej prijem z osobnej asistencie nebude komplikovat nieco, ale nemyslim si, ze by to mal byt problem, akuratne pri tomto prijme moze uplatnit 40% pausal, ale je to rovnako prijem podla § 6.... nevidim dovod, mohla by som takto postupovat?
monikago
11.03.09,23:19
..ešte stíhaš :):)

este stiham, len aj citam, takze vsetko nestiham;)

uz aj idem na to, uvidime co mi napisu, dam potom vediet

a asi to pre dnesok zabalim a idem sa na to vyspat

dakujem za pomoc:)
Muška
11.03.09,23:20
Monika,
s tými zváračskými prácami to domotali., lebo najskôr tam tuším boli a potom ich /kto vie z akých dôvodov/ vyňali. :eek:
Muška
11.03.09,23:26
V podstate ano, z vykazov r.2007 nema ziadne zasoby,pohl.zavazky... vzhladom na jej cinnost-kadernicka ked uplatni 60%, je to pre nu fajn... iba neviem ci jej prijem z osobnej asistencie nebude komplikovat nieco, ale nemyslim si, ze by to mal byt problem, akuratne pri tomto prijme moze uplatnit 40% pausal, ale je to rovnako prijem podla § 6.... nevidim dovod, mohla by som takto postupovat?
v takomto prípade môže použiť iba 40 % aj na kadernícku činnosť.

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %.

A asistencia je § 6 ods. 2
monikago
11.03.09,23:34
Monika,
s tými zváračskými prácami to domotali., lebo najskôr tam tuším boli a potom ich /kto vie z akých dôvodov/ vyňali. :eek:


v našom štáte nič nového;)

ale už idem buvať, prsty by ešte písali, ale oči už dobre nevidia:---

dobru noc a pekné sníčky

ps. už som to poslala na danový portal, tak uvidim aký budú rýchly a čo napíšu
auctovnicka
12.03.09,08:23
v takomto prípade môže použiť iba 40 % aj na kadernícku činnosť.

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %.

A asistencia je § 6 ods. 2
Vdaka za Tvoju pomoc a odpovede. Aj som si to myslela, ze bude musiet uplatnovat vsetky svoje prijmy 40%-ami, nakolko sa jej tam mota prijem z osobnej asistencie. Niekedy uz clovek nevie ani ako sa vola a chce to pocut aj od druhych, aky ma nazor ako by postupoval.

Este raz vdaka...
monikago
12.03.09,09:13
REMESELNÉ ŽIVNOSTI kmeňové činnosti ODBOR a jeho KÓD
charakteristika odboru VOĽNÉ ŽIVNOSTI
čiastkové súvisiace činnosti
1.
Zámočníctvo
zahŕňa:
Odborné práce na zhotovovanie kovových súčiastok a dielov ručným a jednoduchým strojným obrábaním podľa výkresovej dokumentácie. Montážne a demontážne práce pri opravách, údržbe a nastavovaní strojov a strojných zariadení, okrem strojov a strojných zariadení spadajúcich do inej reglementovanej živnosti. Zhotovovanie, montáž, osadzovanie, opravy, údržba a nastavovanie stavebných zámočníckych výrobkov a konštrukcií z kovových materiálov, s využitím unifikovaných a normalizovaných dielov a výrobkov používaných v stavbách. Montáž, bežné, stredné a generálne opravy strojov a zariadení, nastavovanie a uvádzanie do chodu nových pracovných prostriedkov podľa dispozícií výrobcu, inštalácia strojov.

Strojárstvo a ostatná kovospracujúca výroba - kód 24

2466 2 – mechanik opravár
2431 2 - operátor v kovoobrábaní a službách
2424 2 – zámočník
2434 2 – zámočník
2429 2 – zámočník stavebný
2424 4 - zámočník prevádzkový
2427 4 – zámočník koľajových vozidiel
charakteristika odboru:
Vzdelávanie a odborná príprava je zameraná na získavanie vedomostí a zručnosti v oblasti opravy strojov a zariadení i funkčných celkov, montáž a demontáž, kontrolu a opravu strojových častí, základné ručné a strojové operácie pri rozpájaní, spájaní a opravách strojových častí a jednoduché elektrotechnické práce priamo súvisiace s opravou príslušného zariadenia. Zamerané je na plynárenské zariadenia, stroje a zariadenia, poľnohospodársku techniku rastlinnej výroby a živočíšnej výroby, zariadenia pre cukrovary a škrobárne, renováciu poľnohospodárskej techniky a kováčstvo, cestné motorové vozidlá, koľajové vozidlá a lietadlá. Čítanie technických výkresov, technologických a pracovných postupov, rozlišovanie bežných materiálov. Vizuálna kontrola výrobkov rozmerov a funkčnej činnosti.

• zhotovovanie jednoduchých kovových súčiastok (nity, podložky, matice, pružiny, klince, petlice a pod.)
• zhotovovanie jednoduchých kovových konštrukcií a výrobkov z kovu (rebríky, mreže, zábradlia)
• mechanická úprava kovov a plechov (ohýbanie, rezanie, strihanie na mieru)
• výroba nádrží, zásobníkov a kontajnerov z kovu
• výroba kovového nábytku
• výroba kovových kuchynských potrieb a riadu (panvice, pekáče a pod.) a kovového sanitárneho tovaru (výlevky, drezy a pod.)
• výroba úžitkových a dekoračných predmetov z kovu (dobové štýlové štíty, kryty, puzdrá pre zbrane, ozdobné grily, súpravy na ohniská)
• výroba brán a prvkov na oplotenie
• výroba drobných kovových obalov (plechovice, tuby a pod.)
• výroba drôtených výrobkov (pletivo, siete)
• výroba kľúčov, visiacich zámkov, závesov, montáž a demontáž mechanických zámkov
• vykonávanie zváracích prác (elektrickým oblúkom, plameňom, bodovým a švovým zváraním), paličské práce
• výroba kotevných prípravkov pre stavebné zámočnícke výrobky
• kováčstvo


takze konecne som sa k tomu dopracovala, a mame to za 60%:D
Muška
12.03.09,09:28
Moni,
je to čerstvé??
Kde si to našla??
Zita5
12.03.09,09:35
To patrí medzi voľné živnosti - POZOR NA TO



VOĽNÉ ŽIVNOSTI


čiastkové súvisiace činnosti


·zhotovovanie jednoduchých kovových súčiastok (nity, podložky, matice, pružiny, klince, petlice a pod.)
·zhotovovanie jednoduchých kovových konštrukcií a výrobkov z kovu (rebríky, mreže, zábradlia)
·mechanická úprava kovov a plechov (ohýbanie, rezanie, strihanie na mieru)
·výroba nádrží, zásobníkov a kontajnerov z kovu
·výroba kovového nábytku
·výroba kovových kuchynských potrieb a riadu (panvice, pekáče a pod.) a kovového sanitárneho tovaru (výlevky, drezy a pod.)
·výroba úžitkových a dekoračných predmetov z kovu (dobové štýlové štíty, kryty, puzdrá pre zbrane, ozdobné grily, súpravy na ohniská)
·výroba brán a prvkov na oplotenie
·výroba drobných kovových obalov (plechovice, tuby a pod.)
·výroba drôtených výrobkov (pletivo, siete)
·výroba kľúčov, visiacich zámkov, závesov, montáž a demontáž mechanických zámkov
·vykonávanie zváracích prác (elektrickým oblúkom, plameňom, bodovým a švovým zváraním), paličské práce
·výroba kotevných prípravkov pre stavebné zámočnícke výrobky
·kováčstvo
Muška
12.03.09,09:37
Zitka,
veď presne preto píšem Monike, že odkiaľ to má. Lebo si tu pamätám debatu ohľadom zámočníctvo-zváranie. Viem , že tam bol nejaký rozpor.
Tak si myslím, že má nárok iba na 40 %.
Ale možno sa mýlim.
Zita5
12.03.09,09:42
Zitka,
veď presne preto píšem Monike, že odkiaľ to má. Lebo si tu pamätám debatu ohľadom zámočníctvo-zváranie. Viem , že tam bol nejaký rozpor.
Tak si myslím, že má nárok iba na 40 %.
Ale možno sa mýlim.

Ja sa prikláňam taktiež k 40% .
7lienka
12.03.09,10:53
Dievčatá, už som to tiež zisťovala a máte pravdu.
Máme veľmi zlatú tetu na živnostenskom a tá mi povedala:
Nie je to remeselná živnosť - ak je to posudzované samostatne. Čiže ak napíše zváračské práce ja to voľná žinosť. Pretože zvárač ešte nemusí byť automaticky zámočník alebo mať vzdelanie - učnovku v odbore ktorý akceptujú na vydanie živnosti zamočníctvo.
Takže bohužial 40% paušál
monikago
12.03.09,11:34
takto ako je to napísané, tak som to našla v príspevku "paušálne výdavky" a dodala to tam baby2
monikago
12.03.09,11:36
Dievčatá, už som to tiež zisťovala a máte pravdu.
Máme veľmi zlatú tetu na živnostenskom a tá mi povedala:
Nie je to remeselná živnosť - ak je to posudzované samostatne. Čiže ak napíše zváračské práce ja to voľná žinosť. Pretože zvárač ešte nemusí byť automaticky zámočník alebo mať vzdelanie - učnovku v odbore ktorý akceptujú na vydanie živnosti zamočníctvo.
Takže bohužial 40% paušál


no to je pravda, ale on má napísane v živnostenskom liste zámočníctvo a to zvarovanie priamo súvisí s vykonávaním tých zámočníckych prác
Zita5
12.03.09,11:37
no to je pravda, ale on má napísane v živnostenskom liste zámočníctvo a to zvarovanie priamo súvisí s vykonávaním tých zámočníckych prác

Ak má zámočnícke práce tak má 60%
Ak má zváračské práce tak má 40%
Zita5
12.03.09,11:51
To patrí medzi voľné živnosti - POZOR NA TO



VOĽNÉ ŽIVNOSTI



čiastkové súvisiace činnosti



·zhotovovanie jednoduchých kovových súčiastok (nity, podložky, matice, pružiny, klince, petlice a pod.)
·zhotovovanie jednoduchých kovových konštrukcií a výrobkov z kovu (rebríky, mreže, zábradlia)
·mechanická úprava kovov a plechov (ohýbanie, rezanie, strihanie na mieru)
·výroba nádrží, zásobníkov a kontajnerov z kovu
·výroba kovového nábytku
·výroba kovových kuchynských potrieb a riadu (panvice, pekáče a pod.) a kovového sanitárneho tovaru (výlevky, drezy a pod.)
·výroba úžitkových a dekoračných predmetov z kovu (dobové štýlové štíty, kryty, puzdrá pre zbrane, ozdobné grily, súpravy na ohniská)
·výroba brán a prvkov na oplotenie
·výroba drobných kovových obalov (plechovice, tuby a pod.)
·výroba drôtených výrobkov (pletivo, siete)
·výroba kľúčov, visiacich zámkov, závesov, montáž a demontáž mechanických zámkov
·vykonávanie zváracích prác (elektrickým oblúkom, plameňom, bodovým a švovým zváraním), paličské práce
·výroba kotevných prípravkov pre stavebné zámočnícke výrobky
·kováčstvo










K môjmu príspevku ešte prikladanám citáciu z dokumentu Vymedzenie remeselných živností :

V záujme zabezpečenia právnej i praktickej stránky, vypracovaný dokument je vnútorne členený na 2 základné časti, ktoré sú vzájomne previazané. Nosnú, základnú časť materiálu tvorí obsah kmeňových činností jednotlivých remeselných živností vymedzený pozitívnym spôsobom. Druhú nedielnu časť dokumentu tvorí negatívne vymedzenie jednotlivých remeselných živností, s cieľom uviesť demonštratívny výpočet najčastejších čiastkových činností, ktoré nespĺňajú charakter remeselnej živnosti. V tomto význame ide o okruh tých čiastkových činností, ktoré môžu vykonávať na základe samostatného živnostenského oprávnenia na základe ohlásenia voľnej živnosti, bez toho, aby pri ich výkone bola dotknutá osoba povinná splniť a preukázať odbornú spôsobilosť.
monikago
12.03.09,11:51
Zitka5, a ako si to mám teda vysvetliť, keď pre remeselných živnostiech skupina 1 . zámočníctvo je priradené aj toto VOĽNÉ ŽIVNOSTI
čiastkové súvisiace činnosti - kde sa spomína aj to problematické zváranie, mne ako laikovy by z toho vyplyvalo, ze zváračské práce úzko súvisia so zámočníctvom, resp. že zámočníctvo sa bez zvárania v niektorých prípadoch vykonávať nedá.

ps. z danového úradu sa mi este neozvali, napísali mi len, že akceptovali moj dopyt a poslali ho oprávnenej osobe na vyriešenie
monikago
12.03.09,11:55
Ak má zámočnícke práce tak má 60%
Ak má zváračské práce tak má 40%


on má v živnostenskom liste len zámočníctvo, dokladoval to výučným listom, ale na faktúry pre zákazníka píše, že mu vykonal zámočnícke a zváračské práce, a v tomto mám ten problém

inak pre toho zákazníka pracuje len čisto na živnostenský list, kde má to zámočníctvo
Zita5
12.03.09,11:59
Zitka5, a ako si to mám teda vysvetliť, keď pre remeselných živnostiech skupina 1 . zámočníctvo je priradené aj toto VOĽNÉ ŽIVNOSTI
čiastkové súvisiace činnosti - kde sa spomína aj to problematické zváranie, mne ako laikovy by z toho vyplyvalo, ze zváračské práce úzko súvisia so zámočníctvom, resp. že zámočníctvo sa bez zvárania v niektorých prípadoch vykonávať nedá.

ps. z danového úradu sa mi este neozvali, napísali mi len, že akceptovali moj dopyt a poslali ho oprávnenej osobe na vyriešenie

Rozdiel :

- pri zámočníckych prácach musí preukázať odbornosť : t.j. musí pri zriaďovaní živno listu odovzdať výučný list , alebo maturitné vysvedčenie .Je to remeselná živnosť .Pri zámočníckych prácach môže aj zvárať , ale fakturovať bude zámočnícke práce.60% paušálnych výdavkov .

- pri zváračských prácach - nemusí preukazovať odbornosť , je to voľná živnosť a môže len zvárať .40 % paušálnych výdavkov .

Prečo to je tak , to sa treba spýtať vyššie . :)
Zita5
12.03.09,11:59
on má v živnostenskom liste len zámočníctvo, dokladoval to výučným listom, ale na faktúry pre zákazníka píše, že mu vykonal zámočnícke a zváračské práce, a v tomto mám ten problém

inak pre toho zákazníka pracuje len čisto na živnostenský list, kde má to zámočníctvo

Tak čo na to povedať .
monikago
12.03.09,12:01
Tak čo na to povedať .


ved to je to z čoho ma bolí už tri dni hlava:D
Zita5
12.03.09,12:07
on má v živnostenskom liste len zámočníctvo, dokladoval to výučným listom, ale na faktúry pre zákazníka píše, že mu vykonal zámočnícke a zváračské práce, a v tomto mám ten problém

inak pre toho zákazníka pracuje len čisto na živnostenský list, kde má to zámočníctvo

Ja som mala tento istý prípad . Živnostníkovi som vysvetlila , buď sa polepší vo vypisovaní faktúr - znenie predmetu fakturácie , alebo mu dám 40% .

On si to veľmi rýchlo rozmyslel.
monikago
12.03.09,12:09
este mam jednu moznost:

klient mi tvrdi, ze u nich v praci to tak robia vsetci pracovnici paušalisti, ja mu to teda spravim na 60%, ale zodpovie si to sám a pre rok 2009 ho poprosím, aby si písal do faktúr len zámočnicke práce, poprípade práce s tým súvisiace alebo tak nejak, lebo uz fakt neviem, aku mu pomoct

alebo este jedna moznost, nech si najde niekoho kto sa mu podto aj podpise, ale to zase nerieši nič pre mna, lebo aj tak nebudem v tomto smere o nic mudrejsia:confused:
Zita5
12.03.09,12:16
este mam jednu moznost:

klient mi tvrdi, ze u nich v praci to tak robia vsetci pracovnici paušalisti, ja mu to teda spravim na 60%, ale zodpovie si to sám a pre rok 2009 ho poprosím, aby si písal do faktúr len zámočnicke práce, poprípade práce s tým súvisiace alebo tak nejak, lebo uz fakt neviem, aku mu pomoct

alebo este jedna moznost, nech si najde niekoho kto sa mu podto aj podpise, ale to zase nerieši nič pre mna, lebo aj tak nebudem v tomto smere o nic mudrejsia:confused:

Ja si myslím , že do 31.3.2008 je ešte ďaleko .

Priložím Vám stránku , vyberte si Váš miestne príšlušný Živnostenský úrad a pekne im napíšte Váš problém , aby Vám posúdili jeho činnosť a či je možné to považovať za remeselnú živnosť , pokiaľ fakturuje zámočnícke a zváračské práce .
http://www.szk.sk/ine-kontakty/zivnostenske-urady/
Prípadné obdržané vyjadrenie si pekne uložte k jeho DP .


Žijú z našich daní , tak nech nám pomôžu tieto ich nedostatky riešiť .
monikago
12.03.09,12:17
Ja som mala tento istý prípad . Živnostníkovi som vysvetlila , buď sa polepší vo vypisovaní faktúr - znenie predmetu fakturácie , alebo mu dám 40% .

On si to veľmi rýchlo rozmyslel.


ved som sa ho vcera pýtala, ze ci by bol problem, keby sme prepisali faktury v texte, ved nic ine sa nezmeni ani datum ani suma, len by si to vo firme, kde pracuje vymenili, povedal mi, ze to je dost velky problem a radsej by to vyriesil inak

lenze inak to neviem
Paula
12.03.09,12:17
este mam jednu moznost:

klient mi tvrdi, ze u nich v praci to tak robia vsetci pracovnici paušalisti, ja mu to teda spravim na 60%, ale zodpovie si to sám a pre rok 2009 ho poprosím, aby si písal do faktúr len zámočnicke práce, poprípade práce s tým súvisiace alebo tak nejak, lebo uz fakt neviem, aku mu pomoct

alebo este jedna moznost, nech si najde niekoho kto sa mu podto aj podpise, ale to zase nerieši nič pre mna, lebo aj tak nebudem v tomto smere o nic mudrejsia:confused:


O nič by som ho neprosila, treba ho len usmerniť podľa zákona:) . "Jeho" všetci pracovníci paušalisti nebudú niesť zodpovednosť za jeho doklady a daň. priznanie. To by si mohol uvedomiť.
Zita5
12.03.09,12:21
ved som sa ho vcera pýtala, ze ci by bol problem, keby sme prepisali faktury v texte, ved nic ine sa nezmeni ani datum ani suma, len by si to vo firme, kde pracuje vymenili, povedal mi, ze to je dost velky problem a radsej by to vyriesil inak

lenze inak to neviem

Inak je to možné riešiť možno 40% pauš.výdavkov . A Zároveň treba , aby si jemu podobní "tzv.zamestnanci " na živnostenský list uvedomili , že môže prísť deň , kedy si budú môcť ponechať len platby do fondov vo svojich výdavkoch .
monikago
12.03.09,12:27
Inak je to možné riešiť možno 40% pauš.výdavkov . A Zároveň treba , aby si jemu podobní "tzv.zamestnanci " na živnostenský list uvedomili , že môže prísť deň , kedy si budú môcť ponechať len platby do fondov vo svojich výdavkoch .


tych 40% mi neakceptuje, on si myslel, ze som carodejnik a ze mu vycarujem nulovú daň
7lienka
12.03.09,16:00
To, že on to neakceptuje je pekné, ale keď mu to daňováci vyhodia tak bude dávať vinu Tebe.
To čo má v živnostenskom liste ešte neznamená, že to isté fakturuje.
Prečo má taký veľký problém prepísať tie faktúry? Veď to je úlne najjedenoduchšie.

Len na okraj. Keď nie je jednoznačne možné určiť či je to remeselená ž., alebo má nejaké pochybnosti konrolór sa prikloní k 40%.
monikago
13.03.09,12:25
prikladám odpoveď zo živnostenského úradu:


Dobrý deň,
Vašu otázku treba nasmerovať na daňový úrad, ktorý by sa mohol k tejto záležitosti vyjadriť.
Za odbor živnostenského podnikania Vám môžem iba bližšie popísať, čo predmet podnikania zámočníctvo zahŕňa:**

Odborné práce na zhotovovanie kovových súčiastok a dielov ručným
a jednoduchým strojným obrábaním podľa výkresovej dokumentácie.
Montážne a demontážne práce pri opravách, údržbe a nastavovaní
strojov a strojných zariadení, okrem strojov a strojných zariadení
spadajúcich do inej reglementovanej živnosti. Zhotovovanie, montáž,
osadzovanie, opravy, údržba a nastavovanie stavebných zámočníckych
výrobkov a konštrukcií z kovových materiálov, s využitím
unifikovaných a normalizovaných dielov a výrobkov používaných v
stavbách. Montáž, bežné, stredné a generálne opravy strojov a
zariadení, nastavovanie a uvádzanie do chodu nových pracovných
prostriedkov podľa dispozícií výrobcu, inštalácia strojov.

Zváračské práce sú čiastkovo súvisiace činnosti s predmetom
podnikania zámočníctvo. Samostatne vykonávané sú voľnou živnosťou..

S pozdravom Mgr. Jarmila Schmidlová, poverená vedením OŽP
Zita5
13.03.09,12:39
prikladám odpoveď zo živnostenského úradu:


Dobrý deň,
Vašu otázku treba nasmerovať na daňový úrad, ktorý by sa mohol k tejto záležitosti vyjadriť.
Za odbor živnostenského podnikania Vám môžem iba bližšie popísať, čo predmet podnikania zámočníctvo zahŕňa:**

Odborné práce na zhotovovanie kovových súčiastok a dielov ručným
a jednoduchým strojným obrábaním podľa výkresovej dokumentácie.
Montážne a demontážne práce pri opravách, údržbe a nastavovaní
strojov a strojných zariadení, okrem strojov a strojných zariadení
spadajúcich do inej reglementovanej živnosti. Zhotovovanie, montáž,
osadzovanie, opravy, údržba a nastavovanie stavebných zámočníckych
výrobkov a konštrukcií z kovových materiálov, s využitím
unifikovaných a normalizovaných dielov a výrobkov používaných v
stavbách. Montáž, bežné, stredné a generálne opravy strojov a
zariadení, nastavovanie a uvádzanie do chodu nových pracovných
prostriedkov podľa dispozícií výrobcu, inštalácia strojov.

Zváračské práce sú čiastkovo súvisiace činnosti s predmetom
podnikania zámočníctvo. Samostatne vykonávané sú voľnou živnosťou..

S pozdravom Mgr. Jarmila Schmidlová, poverená vedením OŽP

Takže je to tak , ako sme písali v prechádzajúcich príspevkoch .
monikago
13.03.09,12:44
už som sa rozhodla, bez ohľadu na to, čo mi ešte odpísšu z daňového úradu, tak mu poprepisujem všetky faktúry, keď v tej firme, kde pracuje mu to nebudu chcieť vymeniť, tak si ich vymenené ponecháme aspoň mi, aby si mohol uplatniť tých 60%, inak to nemá vyýznam, vyhodíme z faktúry zváranie a dám mu len zámočnícke práce a práce s tým súvisiace a hotovo.
Dúfam, že potom to už bude dobre.
Paula
13.03.09,12:46
už som sa rozhodla, bez ohľadu na to, čo mi ešte odpísšu z daňového úradu, tak mu poprepisujem všetky faktúry, keď v tej firme, kde pracuje mu to nebudu chcieť vymeniť, tak si ich vymenené ponecháme aspoň mi, aby si mohol uplatniť tých 60%, inak to nemá vyýznam, vyhodíme z faktúry zváranie a dám mu len zámočnícke práce a práce s tým súvisiace a hotovo.
Dúfam, že potom to už bude dobre.



A taká prípadná krížová kontrola z DÚ Ťa nebude mátať?
monikago
13.03.09,12:50
bude, ale čo už mám robiť, ked mi dotyčný tvrdí, že bude problém vymeniť vo firme faktúry, i ked ja v tom žiadny problém nevidím, ved sa zmení iba text, musia tam mať zaujímavé pomery
Zita5
13.03.09,12:54
bude, ale čo už mám robiť, ked mi dotyčný tvrdí, že bude problém vymeniť vo firme faktúry, i ked ja v tom žiadny problém nevidím, ved sa zmení iba text, musia tam mať zaujímavé pomery

Ono nie je nikdy isté , že krok ktorý chcete podniknúť bude v poriadku aj budúcnosti . Ja by som mu uplatnila v roku 2008 40% a v prípade uplatnenia paušálnych výdavkov v roku 2009 , ak bude fakturovať len zámočnícke práce , tak by som mu uplatnila 60% .A bodka . Viac by som s ním o tom nehovorila , alebo nech si to dá účtovníctvo spracovať niekomu inému .
Paula
13.03.09,12:54
Je to na vás, čo urobíte s faktúrami, ale už ste sa aj svojim dopytom na DÚ "zviditeľnili".
monikago
13.03.09,13:20
Je to na vás, čo urobíte s faktúrami, ale už ste sa aj svojim dopytom na DÚ "zviditeľnili".
nie, ja som to poslala písomne na danový
monikago
14.03.09,08:46
ahojte, tak konecne som sa dopracovala k pozitivnemu vysledku,

dotycny pochopil, ze ked nebude akceptovat moje argumenty, lebo som mu povedala, ze60% mu nespravim dokial tam ma na fakturach aj zvaranie, tak konecne suhlasil s tym, ze bude tlacit na odberatela, aby si tych 6 faktúr so zmeneným textom vymenil, inak bude musiet platit dane.

a tento rok máme jasný, že všade na faktúry budeme písať len zámočnícke práce.
Paula
14.03.09,19:31
No, ak sa mu podarí byť v budúcnosti pri tom zváraní neviditeľným, potom ok :)
babi2
14.03.09,20:41
Ten dotyčný pán má v živnosti uvedené zámočnícke práce a tie úzko súvisia so zváraním. Asi veľmi málo takýchto prác sa dá vykonávať bez zvárania, nakoľko sa podľa mňa pri týchto prácach pracuje s kovom, a teda neviem prečo by mal byť pri zváraní neviditeľným. Neviditeľným by musel byť pri zváraní vtedy, ak by robil len zváračské práce a nemal by remeslenú živnosť, ktorú on má. Môj názor
auctovnicka
15.03.09,10:10
Dobry den,

chcem sa spytat, ak bola FO zamestnana 1-9/2008 a 10-12/2008 SZCO, ale nemala ziadne prijmy zo zivnosti, iba preukazatelne odvody. Ma si do tabulky podla § 6 do kolonky prijmy dat 0 a do vydavky preukazatelne odvody?
Alebo tie preukaztelne odvody vpise do tej malej kolonky pod tabulkou podla § 6 a vznikne jej za prijmy podla § 6 strata-t.j. vyska odvodov?

Dakujem
veronikasad
15.03.09,10:14
Dobry den,

chcem sa spytat, ak bola FO zamestnana 1-9/2008 a 10-12/2008 SZCO, ale nemala ziadne prijmy zo zivnosti, iba preukazatelne odvody. Ma si do tabulky podla § 6 do kolonky prijmy dat 0 a do vydavky preukazatelne odvody?
Alebo tie preukaztelne odvody vpise do tej malej kolonky pod tabulkou podla § 6 a vznikne jej za prijmy podla § 6 strata-t.j. vyska odvodov?

Dakujem
Odvody pod tabulkou vypisuješ iba v prípade, ak si uplatňuje paušálne výdavky. V tomto prípade jej urob účtovníctvo, vykážeš stratu, ktorú si môže umoriť v nasl. zdaň. obdobiach.
monikago
15.03.09,19:53
No, ak sa mu podarí byť v budúcnosti pri tom zváraní neviditeľným, potom ok :)
lenze on na to zvaranie nema ani živnostenský list, takže to zvára pre zámočnícke práce..., takže neviditeľný je už teraz, na zváranie oprávnenie nepotrebuje
auctovnicka
15.03.09,21:45
Dakujem za odpoved. Urobim to asi tymto sposobom, lebo to vyzera, ze za tento rok bude uplatnovat skutocne vydavky a pripadnu stratu z tohto roka by mohla vtedy umorit.
monikago
23.03.09,20:20
odpoveď na múj dopyt k tejto téme od daňového úradu:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňovník je v súlade so živnostenským zákonom oprávnený vykonávať len činnosti, na ktoré má oprávnenie vydané živnostenským úradom. V prílohe č. 1 k živnostenskému zákonu sú definované všetky živnosti, ktoré sa v súlade so živnostenským zákonom považujú za remeselné. Potom ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosahuje len príjmy (z úhrnu príjmov podľa § 6 ods. 1, 2 zákona o dani z príjmov) z vykonávania remeselných živností , môže pri splnení podmienok uvedených v § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov uplatniť z úhrnu príjmov výdavky vo výške 60 %. Samotná živnosť " zváranie" však v prílohe č. 1 živnostenského zákona nie je uvedená ako remeselná živnosť. V tomto prípade je rozhodujúce, či výkon zvárania je možné vykonávať v súlade so živnostenským oprávnením vydaným na živnosť "zámočníctvo". Ak je to v súlade so živnostenským zákonom, potom je možné uplatniť výdavky vo výške 60 %. S uvedenou problematikou Vám však odporúčame obrátiť sa na príslušný živnostenský úrad.


Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica



takže konečne mi prišla odpoveď na môj dopyt k tejto téme z daňového úradu a po prečítaní som sa riadne pobavila, hlavne tá posledná veta stojí zato a ešte keď sa k tomu pridá odpoveď zo živnostenského úradu, tak všetci v tom máme jasno:cool: viď príspevok č.48
Zita5
23.03.09,20:34
odpoveď na múj dopyt k tejto téme od daňového úradu:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňovník je v súlade so živnostenským zákonom oprávnený vykonávať len činnosti, na ktoré má oprávnenie vydané živnostenským úradom. V prílohe č. 1 k živnostenskému zákonu sú definované všetky živnosti, ktoré sa v súlade so živnostenským zákonom považujú za remeselné. Potom ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosahuje len príjmy (z úhrnu príjmov podľa § 6 ods. 1, 2 zákona o dani z príjmov) z vykonávania remeselných živností , môže pri splnení podmienok uvedených v § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov uplatniť z úhrnu príjmov výdavky vo výške 60 %. Samotná živnosť " zváranie" však v prílohe č. 1 živnostenského zákona nie je uvedená ako remeselná živnosť. V tomto prípade je rozhodujúce, či výkon zvárania je možné vykonávať v súlade so živnostenským oprávnením vydaným na živnosť "zámočníctvo". Ak je to v súlade so živnostenským zákonom, potom je možné uplatniť výdavky vo výške 60 %. S uvedenou problematikou Vám však odporúčame obrátiť sa na príslušný živnostenský úrad.


Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica



takže konečne mi prišla odpoveď na môj dopyt k tejto téme z daňového úradu a po prečítaní som sa riadne pobavila, hlavne tá posledná veta stojí zato a ešte keď sa k tomu pridá odpoveď zo živnostenského úradu, tak všetci v tom máme jasno:cool: viď príspevok č.48

Tvoj záver?:)

Ja by som povedala , že živnostenský úrad sa odvolal na DU a DU sa odvolal na živnostenský úrad .
monikago
24.03.09,12:11
môj záver, je asi taký, že neviem, keď dáme 60% výdavkov, tak nás môžu pri kontrole žmýkať, aby sme im dokázali, že je to oprávnené a keď dáme 40%, tak sa budú čudovať, že prečo sme si neuplatnili 60% veď pracuje len na zámočnícku živnosť, takže vyberme si, obidva úrady si kryjú chrbáty, aby to nebola ich zodpovednosť a ty si poraď ako dokážeš:rolleyes:
robin1
24.03.09,12:30
Faktúry by som určite neprepisovala - každú by som doložila objednávkou na zámočnícke práce.
blazonko
24.03.09,18:37
Ahojte...aj ja potrebujem poradiť....možno to tu niekde je ale nestiham čítaž.....ako zistím, či sa jedná o remeselnú alebo voľnú živnosť? Na živnostenskom liste je napísaná iba ohlasovacia.
Muška
24.03.09,19:49
Ahojte...aj ja potrebujem poradiť....možno to tu niekde je ale nestiham čítaž.....ako zistím, či sa jedná o remeselnú alebo voľnú živnosť? Na živnostenskom liste je napísaná iba ohlasovacia.
klikni http://www.porada.sk/981576-post27.html v prílohe toho príspevku je zoznam remeselných živností.

1. SZČO musí dokladovať výučným listom a praxou, aby mi zapísali remeselnú živnost.
2. ak mu ju zapíšu, tak je v PRESNOM znení ako je v prílohe toho príspevku
monikago
24.03.09,20:22
dobrý nápad, už aj to svojmu klientovi idem napísať, nech mi ešte doloží k faktúram objednávky
Manual
24.03.09,20:31
Ja som tu na Porade videl dávnejšie nejaký materiál = taký rozbor z ktorého bolo jasné, že zámočníctvo pozostáva z.... a tam boli vymenované činnosti. Pretože zámočník brúsi, zvaruje, píli, ohýba, osádza konštrukcie, vybúrava konštrukcie atď atď... možno takýto materiál by bolo dobré mať k dispozícii pri kontrole spolu s tu vedeným stanoviskom DRSR a tým argumentovať opodstatnenosť uplatniť si 60% výdavky.