Sprite001
12.03.09,01:09
Dobry den,
som studentom VS a popri skole pracujem pre jednu firmu v zahranici ako programator. So zadanou firmou mám uzatvorenu ramcovu zmluvu o spolupraci. Sposob mojho vyplacania je nasledovny:
Na konci mesiaca poslem zamestnavatelovi nami dohodnuty tvar faktury, kde je rozpis prace, ktoru som vykonal. Na danej fakture je uvedeny odpracovany cas a celkova cena prace. Cize ak mam odpracovanych napriklad 20 hodin, tak fakturovana suma bude napriklad 140 Euro. On mi potom tuto ciastku posle.
Zaujima ma, ci mam podat danove priznanie alebo nie? Este podotknem, ze moj mesacny prijem sa pohybuje v hranici tak 250 - 350 Euro v zavislosti od odpracovaneho poctu hodin.
Za odpoved vopred dakujem!
mzdarka renca
12.03.09,06:15
Dobry den,
som studentom VS a popri skole pracujem pre jednu firmu v zahranici ako programator. So zadanou firmou mám uzatvorenu ramcovu zmluvu o spolupraci. Sposob mojho vyplacania je nasledovny:
Na konci mesiaca poslem zamestnavatelovi nami dohodnuty tvar faktury, kde je rozpis prace, ktoru som vykonal. Na danej fakture je uvedeny odpracovany cas a celkova cena prace. Cize ak mam odpracovanych napriklad 20 hodin, tak fakturovana suma bude napriklad 140 Euro. On mi potom tuto ciastku posle.
Zaujima ma, ci mam podat danove priznanie alebo nie? Este podotknem, ze moj mesacny prijem sa pohybuje v hranici tak 250 - 350 Euro v zavislosti od odpracovaneho poctu hodin.
Za odpoved vopred dakujem!

Áno, máš povinnosť podať DP, ak tvoj príjem za rok 2008 bol vyšší ako 49248 Sk. Príjem v EUR si prepočítaš podľa kurzu NBS ku dňu kedy ti daná čiastka nabehla na účet.
Zuna 3
18.08.09,06:47
Prosím o radu do akej výšky sa nezdaňuje jednorázová odmena študentovi.
Jedná sa mi o jednorázovú odmenu študentovi do 40.000,-- Sk v roku 2008. Mal to študent zdaniť ?

Ako je to v roku 2009 ?
Vie niekto poradiť?
ivka70
18.08.09,06:59
Prosím o radu do akej výšky sa nezdaňuje jednorázová odmena študentovi.
Jedná sa mi o jednorázovú odmenu študentovi do 40.000,-- Sk v roku 2008. Mal to študent zdaniť ?

Ako je to v roku 2009 ?
Vie niekto poradiť?

A kto mu daval tu odmenu?
Ak je to odmena za pracu, mala byt zdanena.

Pri rocnom zuctovani dane si mohol odvedenu dan uplatnit.

Rovnako je to aj v r.2009.
Aj podpisane uplatnovanie danovej ulavy v jednom mesiaci pri takej sume prekroci nezdanitelne minimum a rozdiel musi byt zdaneny.
Zuna 3
18.08.09,07:15
Nie je to odmena za prácu.
Máme pôžičku od jednej fyzickej osoby a tá chce aby sme
splácali túto pôžičku tak že ju vlastne vyplatíme ich synovi
ktorý je študent .
Viete poradiť do akej sumy by si to on ako študent nemusel
zdaniť?
A ak viete aká suma to bola aj v roku 2008 ? Do akej sumy
si nemusí študent zdaňovať takéto svoje príjmy?

Ďakujem.
slovex
18.08.09,09:10
ak má študent podpísané výyhlásenie o dani, nezdaňuje sa jeho mzda do výšky 1/12 nezdaniteľnej čiastky čo je momentálne 335,47€ mesačne za rok 2008 to bolo 98496,-Sk
Zuna 3
18.08.09,09:28
Jedná sa ale o študentov príjem - naša splátky pôžičky jemu.
Pôžička je od jeho otca - fyz.osoby-nepodnikateľa.
Musí si to zdaniť ten študent alebo nie.
Jedná sa mi o tú sumu do ktorej netreba zdaniť a od ktorej
treba zdaniť.
Alebo si študent takéto príjmy nezdaňuje.

Prosím poraďte, nemám v tom jasno.
Lianka
18.08.09,09:35
Co je to pre toho studenta? Aku rolu v tychto zmluvnych vztahoch hra ten student?

Pri zdanovani nehra rolu, ci ide alebo nejde o studenta. Zakon o dani z prijmov nerozlisuje studenta od inych danovnikov.
Mária.K.
18.08.09,10:04
Nie je to odmena za prácu.
Máme pôžičku od jednej fyzickej osoby a tá chce aby sme
splácali túto pôžičku tak že ju vlastne vyplatíme ich synovi
ktorý je študent .
Viete poradiť do akej sumy by si to on ako študent nemusel
zdaniť?
A ak viete aká suma to bola aj v roku 2008 ? Do akej sumy
si nemusí študent zdaňovať takéto svoje príjmy?

Ďakujem.
Splátka pôžičky by u osoby, ktorá pôžičku poskytla, nemala byť zdaniteľný príjem a zároveň u osoby, ktorá ju spláca, daňový výdavok. Myslím, že požiadavkou veriteľa, aby ste pôžičku splácali synovi to máte zbytočne domotané.
Lianka
18.08.09,10:07
Dohodnuty a vyplateny urok je zdanitelnym prijmom u toho, kto pozicku poskytol.
Lianka
18.08.09,10:08
Aby sa situacia sprehladnila, viem si to predstavit tak, ze v zmluve o pozicke veritel uvedie cislo uctu, na ktory chce zasielat splatky pozicky. Toto cislo uctu bude totozne s tym, na ktore peniaze v skutocnosti posielate. (Nie je zvykom overovat, ci zmluvna strana je majitelom uctu, ktory uviedol v zmluve).

Veritelom vsak stale ostava otec, nie syn. Povinnost zdanit urok vyplynie otcovi, nie synovi.
Zuna 3
18.08.09,10:21
Ak by sme tú zmluvu o pôžičke prepísali na toho syna - študenta
aj ten by teda musel platiť daň - teda z úrokov čo by sme mu
poslali na ten jeho účet. Zo splátok pôžičky sa ako čítam daň
neplatí . My účtujeme v JÚ, teda splátky pôžičky sú pre nás
Výdavok neovplyv. základ dane a úroky budeme účtovať
ako výdavok-ovplyv. základ dane. Dobre?

Teda na koniec : ak by sme vyplatli splátku študentovi- nezdaňuje ju,
ale ak by sme mu vyplatili úroky z pôžičky napr. aj 500,-- Eur tie
musí zdaniť nech to bude akákoľvek čiastka. Teda zdaňuje aj keď je študent, študenti teda nemajú žiadnu výhodu pri tomto?
Lianka
18.08.09,10:32
Ano, tak, ako pises. Len si neviem celkom predstavit, ako "prepisete" tu pozicku na studenta :confused:.

Nevieme, ake ine prijmy otec a syn maju. V kazdom pripade po skonceni roka v zavislosti od vysky a druhov prijmov tieto uvedie kazdy vo svojom DP. Ci napr. student bude alebo nebude mat povinnost podat DP, uvidi on sam na zaklade uhranu zdanitelnych prijmov za rok 2009. Prihliada sa aj na narok na uplatnenie nezdanitelnej casti na danovnika. To ale nie je vasa starost, danove povinnosti a dan si znasa kazda FO za seba.
Zuna 3
18.08.09,11:06
Ďakujem za odpoveď.

Šéf mi kázal zistiť to čo som sa pýtala, či ten syn ako š t u d e n t na
vysokej škole
nemá náhodou nejaké výhody, že by ten úrok do nejakej čiastky
nezdaňoval, ale ako to píšete teda nezáleží na čiastke - musí tie
prijaté úroky zdaniť nech je to akákoľvek čiastka.
Zráta si ten študent všetky príjmy za rok a odpočíta nezdaniteľnú
čiastku na rok 2009 a z rozdielu uhradí daň.

Píšem to takto polopate lebo nie som skúsená účtovníčka.
Prosím potvrďte mi ešte toto.
Ďakujem vopred.
Mária.K.
18.08.09,11:37
Ďakujem za odpoveď.

Šéf mi kázal zistiť to čo som sa pýtala, či ten syn ako š t u d e n t na
vysokej škole
nemá náhodou nejaké výhody, že by ten úrok do nejakej čiastky
nezdaňoval, ale ako to píšete teda nezáleží na čiastke - musí tie
prijaté úroky zdaniť nech je to akákoľvek čiastka.
Zráta si ten študent všetky príjmy za rok a odpočíta nezdaniteľnú
čiastku na rok 2009 a z rozdielu uhradí daň.

Píšem to takto polopate lebo nie som skúsená účtovníčka.
Prosím potvrďte mi ešte toto.
Ďakujem vopred.
Problém je v tom, že nemáte právny titul na to, aby si úroky priznal v daňovom priznaní jeho syn. Prijaté úroky sú príjmom tej osoby, ktorá poskytla pôžičku.