Ejo
12.03.09,09:38
Dobrý deň, prezrela som si príspevky na porade ohladne odpisov. Je toho dosť a aj názory sú niekedy rozne.
Živnostník na základe kúpnej zmluvy kúpil predajnú prenosnú búdku - 115.000,-. Tú som zaradila do 3. odpisovej skupiny - 12 rokov odpisovania. Nadobudol ju 08/2008.
Daňové odpisy budú: za r. 2008: (115000/12)=9.583,3 - zaokrúhlim na 9.584,-.
Účtovné / doba odpisovania tiež 12 rokov/ odpisy za rok 2008:(115000/144)*5= 3.993,-.
Takže v roku 2008 daňové odpisy: 9.584,- - ID - VOZD - prevádzková réžia
účtovné odpisy: 3.993,- iba v knihe dlhodobého majetku
A čo s rozdielom medzi daňovými a účtovnými odpismi?????
Za odpoveď vopred ďakujem.
Ejo
12.03.09,10:51
Pozrite sa prosím na to niekto, potrebujem zaúčtovať a vyplniť DP a nechcem robiť zbytočne chyby. Ďakujem pekne.
Ejo
12.03.09,13:47
Pozrite sa prosím na to niekto, potrebujem zaúčtovať a vyplniť DP a nechcem robiť zbytočne chyby. Ďakujem pekne.
Zoltán Kovács
12.03.09,14:13
Dobrý deň, prezrela som si príspevky na porade ohladne odpisov. Je toho dosť a aj názory sú niekedy rozne.
Živnostník na základe kúpnej zmluvy kúpil predajnú prenosnú búdku - 115.000,-. Tú som zaradila do 3. odpisovej skupiny - 12 rokov odpisovania. Nadobudol ju 08/2008.
Daňové odpisy budú: za r. 2008: (115000/12)=9.583,3 - zaokrúhlim na 9.584,-.
Účtovné / doba odpisovania tiež 12 rokov/ odpisy za rok 2008:(115000/144)*5= 3.993,-.
Takže v roku 2008 daňové odpisy: 9.584,- - ID - VOZD - prevádzková réžia
účtovné odpisy: 3.993,- iba v knihe dlhodobého majetku
A čo s rozdielom medzi daňovými a účtovnými odpismi?????
Za odpoveď vopred ďakujem.

S rozdielom neurobiš nič. Len do výkazu o majetku a záväzkov uvádzaš účtovnú zostatkovú hodnotu a nie daňovú.
Ejo
12.03.09,17:56
Ďakujem, a dúfam, že tie výpočty boli dobré. Ak nie dajte vedieť.
Ešte raz ďakujem.
Ejo
13.03.09,09:06
Takže tie výpočty odpisov sú správne?????
A možu byť účtovné odpisy na10 rokov a daňové 12 rokov?
A keď by sa tento majetok predal po napr. 3 rokoch, príjem bude OZD a výdaj zostatková cena daňová? Čo potom s účtovnými odpismi?
Ďakujem
Zoltán Kovács
13.03.09,10:26
Takže tie výpočty odpisov sú správne?????
A možu byť účtovné odpisy na10 rokov a daňové 12 rokov?
A keď by sa tento majetok predal po napr. 3 rokoch, príjem bude OZD a výdaj zostatková cena daňová? Čo potom s účtovnými odpismi?
Ďakujem

Účtovné odpisy môžu byť navrhnuté tak, že na kratšiu dobu ako daňové. V prípade predaja výdaj bude daňová zostatková hodnota. V JÚ s rozdielom medzi účt.odpismi a daň.odpismi nerobíš nič, nakoľko o účt.odpisoch sa neúčtuje, len eviduje na karte majetku.
Ejo
13.03.09,10:31
Tak načo sú nám účtovné odpisy???? No čo už, keď to vyplýva zo zákona......
Zoltán, tie výpočty odpisov boli správne?
Ďakujem
Zoltán Kovács
13.03.09,10:33
Tak načo sú nám účtovné odpisy???? No čo už, keď to vyplýva zo zákona......
Zoltán, tie výpočty odpisov boli správne?
Ďakujem

Výpočet je správny.

Účtovné odpisy nám vyjadrujú morálne opotrebenie majetku. Čo môže byť vyššie alebo nižšie ako nám zákon o dani z príjmov dovoluje uplatniť ako daňové odpisy. A účtovné odpisy slúžia vlastne na skutočné zobrazenie majetku účt.jednotky.
Ejo
13.03.09,10:48
VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ!!!!!
lenkam68
13.03.09,11:17
Dnes som sa v DÚPP dočítala, že účtovné odpisy sa môžu v JÚ účtovať v peň. denníku vždy ku koncu mesiaca ako VOZD - PR a ku koncu roka sa porovnajú s daň. odpismi a cez uzávierkové operácie sa zaúčtuje len prípadný rozdiel.
Zoltán Kovács
13.03.09,11:22
Dnes som sa v DÚPP dočítala, že účtovné odpisy sa môžu v JÚ účtovať v peň. denníku vždy ku koncu mesiaca ako VOZD - PR a ku koncu roka sa porovnajú s daň. odpismi a cez uzávierkové operácie sa zaúčtuje len prípadný rozdiel.

Vieš to podložiť aj konkrétnym paragrafom z postupov účtovania v JÚ?
lenkam68
13.03.09,11:32
V článku je odvolávka na § 20 ods. 8 Postupov účtovania. Zabudla som napísať, že je to nepeňažná operácia.
Zoltán Kovács
13.03.09,11:39
V článku je odvolávka na § 20 ods. 8 Postupov účtovania. Zabudla som napísať, že je to nepeňažná operácia.

No § 20 ods. 8 práve hovorí o tom, že účtovné odpisy sa účtuje v knihách majetku a nie v peňažnom denníku. Pozri:

§20

(8) Účtovné odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihách dlhodobého majetku. Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku podľa osobitného predpisu4) sa uvádzajú v knihách dlhodobého majetku a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu.


A len na konci roka sa to zavedie do peň.denníka.


Takže nesúhlasím s tým, že účtovné odpisy sa majú mesačne útovať do peň.denníka ako nepeňažná operácia.
gazzica
13.03.09,12:01
Môžete mi niekto poradiť, či v DP FO dávam odpisy do kolonky nákladov zo živnosti, alebo majú odpisy svoju kolonku? Díki
Zoltán Kovács
13.03.09,12:02
Môžete mi niekto poradiť, či v DP FO dávam odpisy do kolonky nákladov zo živnosti, alebo majú odpisy svoju kolonku? Díki

Je to taký istý výdavok z podnikania ako všetko ostatné.
lenkam68
13.03.09,12:29
To nie je môj názor - ja som len napísala, čo je uvedené v DÚPP a § 20 som tiež čítala a je to tam uvedené tak, ako si to prilepil. Ja by som len chcela vedieť, (pretože v JÚ účtujem len veľmi krátko), či sa môžem spoliehať (resp. účtovať) podľa usmernení, ktoré si prácne vyhľadám v rôznych odborných časopisoch, komentároch a pod. Ozaj sa mi stalo viackrát, že to, čo som sa dočítala v rôznych príručkách, tu na porade bolo prezentované inak. Napr. tu na porade väčšina skúsených poraďákov odporúča rozlišovať ÚO a DO, ale v odb. článkoch a komentároch zameraných na problematiku odpisov v JÚ, odporúčajú účtovať tak, že ÚO sa rovnajú DO.
Z čítania tvojich príspevkov mám pocit, že si dlhoročný alebo aspoň veľmi skúsený účtovník, tak môžeš mi poradiť čoho sa mám držať?
Zoltán Kovács
13.03.09,13:04
To nie je môj názor - ja som len napísala, čo je uvedené v DÚPP a § 20 som tiež čítala a je to tam uvedené tak, ako si to prilepil. Ja by som len chcela vedieť, (pretože v JÚ účtujem len veľmi krátko), či sa môžem spoliehať (resp. účtovať) podľa usmernení, ktoré si prácne vyhľadám v rôznych odborných časopisoch, komentároch a pod. Ozaj sa mi stalo viackrát, že to, čo som sa dočítala v rôznych príručkách, tu na porade bolo prezentované inak. Napr. tu na porade väčšina skúsených poraďákov odporúča rozlišovať ÚO a DO, ale v odb. článkoch a komentároch zameraných na problematiku odpisov v JÚ, odporúčajú účtovať tak, že ÚO sa rovnajú DO.
Z čítania tvojich príspevkov mám pocit, že si dlhoročný alebo aspoň veľmi skúsený účtovník, tak môžeš mi poradiť čoho sa mám držať?

Držať sa treba zákona, a vyhlášok. ;) Paragraf je krivý, tak sa ešte viac vykrúca.
Lubica009
14.03.09,21:35
Akú účtovnú zoastkovu cenu uvediem do výkazu o majetku a záväzkoch za rok 2008? Vypočítanú ešte z daňových odpisov alebo už z účtovných???
Ďakujem


§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku

(1) Trvalé zníženie hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa vyjadruje nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov zaokrúhlených na celé koruny nahor, ak nejde o škodu. Účtovná zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok k dlhodobému nehmotnému majetku a dlhodobému hmotnému majetku.
(1) Trvalé zníženie hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa vyjadruje prostredníctvom účtovných odpisov, ak nejde o škodu. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)
Michelle22
16.03.09,13:11
veľmi ma zaujali vaše príspevky a zistila som,že vlastne aj ja mám podobný problém. SZČO si kúpil počítač v roku 02/2002 v hodnote 35000,-- a ešte stále ho odpisuje... ako mám odpisovať rok 2008? doposiaľ si účtoval len daňové odpisy a podľa všetkého to vyzerá tak,že za rok 2008 si bude musieť účtovať a účtovné opisy. No ja tým akosi nerozumiem.Vie mi to niekto vysvetliť ....... ďakujem.
KvetkaK
16.03.09,13:15
veľmi ma zaujali vaše príspevky a zistila som,že vlastne aj ja mám podobný problém. SZČO si kúpil počítač v roku 02/2002 v hodnote 35000,-- a ešte stále ho odpisuje... ako mám odpisovať rok 2008? doposiaľ si účtoval len daňové odpisy a podľa všetkého to vyzerá tak,že za rok 2008 si bude musieť účtovať a účtovné opisy. No ja tým akosi nerozumiem.Vie mi to niekto vysvetliť ....... ďakujem.
Od roku 2002 odpisuje počítač? Daňovo sa predsa odpisuje 4 roky :rolleyes:.
Beatrice
17.03.09,17:40
prosím pomôžte mi, klient vedie JÚ. Kúpil si do majetku kotol v hodnote
62 000,- Sk v decembri 2008.Došla mu v decembri faktúra, nárokoval si DPH. Kotol vyplatil až v roku 2009. Zrejme ten kotol nemôžem odpisovať už od mesiaca december 2008, keď som ho nemala vyplatený.

Ďakujem
Beatrice
17.03.09,18:34
prosím poraďte mi ďakujem
Katarina
17.03.09,19:10
Odpis majetku sa neviaže na úhradu za majetok, každý DHM možno odpisovať bez ohľadu na úhradu ak je v majetku k 31.12.
Michelle22
18.03.09,09:46
Ahojte, poraďte mi prosím,čo mám robiť v takom prípade,ak som nerobila účtovné odpisy iba daňové??? V roku 2008 mám posledný odpis na počítač.Vie mi niekto poradiť ako mám postupovať??? Účtujem v JU MRPwin. Vopred ďakujem.
Michelle22
21.03.09,13:24
Od roku 2002 odpisuje počítač? Daňovo sa predsa odpisuje 4 roky :rolleyes:.
Veď práve,to som zdedila a teraz neviem čo s tým??? Mám všetko čo zostalo odpísať??? Naozaj neviem....poraďte mi présííííííííííííííííííí. :confused:
luciana1
26.03.09,11:05
Dobrý deň, a tie účtovné odpisy, okrem toho, že budú zapísane v knihe DHM, zapisujú sa aj niekde do výkazu o MaZ. Ďakujem
Manual
26.03.09,14:21
Dobrý deň, a tie účtovné odpisy, okrem toho, že budú zapísane v knihe DHM, zapisujú sa aj niekde do výkazu o MaZ. Ďakujem
Na karte DHM budeš mať uvedený vypočítaný DO aj UO a zároveň aj zostatkovú daňovú hodnotu aj účtovnú hodnotu DHM. A táto zostatková účtovná hodnota DHM sa uvedie do Výkazu o MaZ. Viac nikde nič nepíšeš.
luciana1
13.02.10,14:36
Ešte otázočka, majetok obstaraný v 6/09. DO sa vypočíta za celý rok, alebo len za tých šesť mesiacov aby sa rovnal s UO? V smernici máme UO=DO.
Ejo
13.02.10,15:08
Ešte otázočka, majetok obstaraný v 6/09. DO sa vypočíta za celý rok, alebo len za tých šesť mesiacov aby sa rovnal s UO? V smernici máme UO=DO.
Daňové odpisy sú za celý rok /ak si ho mala zaradený do 31.12.2009/, a účtuješ v rámci uzávierkových operácií.
luciana1
13.02.10,15:17
Potom musím ale upraviť základ dane o rozdiel medzi UO a DO?
pohodička
13.02.10,15:21
Daňové odpisy sú za celý rok /ak si ho mala zaradený do 31.12.2009/, a účtuješ v rámci uzávierkových operácií.
Ja som si tiež overovala účtovanie odpisov (účtujem v Pohode a DO), audítorka to vysvetľovala takto: Ak má s.r.o. povinný audit treba účtovať ÚO, ak nie stačí DO a aj pre HIM kúpený v decembri idú odpisy celý rok.
Ejo
13.02.10,15:31
Potom musím ale upraviť základ dane o rozdiel medzi UO a DO?
V JÚ s rozdielom nič nerobíš. Vo výkaze MaZ vykážeš účtovnú.
luciana1
13.02.10,15:34
Vďaka za pomoc, už som sa motala medzi JU a PU.
Ešte taká vec, SZČO dostala dotáciu z UP. Ide o to, či môžem prerušiť DO za rok 2009, má dosť veľku stratu. Myslím, že to nemá vplyv na príjem dotácie, ale pre istotu.
Ejo
13.02.10,15:37
Vďaka za pomoc, už som sa motala medzi JU a PU.
Ešte taká vec, SZČO dostala dotáciu z UP. Ide o to, či môžem prerušiť DO za rok 2009, má dosť veľku stratu. Myslím, že to nemá vplyv na príjem dotácie, ale pre istotu.
Prerušiť može iba daňové odpisy, účtovné nie. Na príjem dotácie to nemá vplyv. Ak sa nemýlim....
Manual
13.02.10,20:34
Ešte otázočka, majetok obstaraný v 6/09. DO sa vypočíta za celý rok, alebo len za tých šesť mesiacov aby sa rovnal s UO? V smernici máme UO=DO.
Ja robím v Alfe a tam je možnosť nastavenia DO=UO s posuvom. Ak by platilo DO=UO tak ak by bol DO 100€ tak aj UO by mal byť 100€, bez ohľadu či bol DHM obstaraný v 1/09 alebo v 11/09.
Preto ak sa náhodou rozhodneš pre DO=UO, tak s posuvom, ktorým je logickejšie vyjadrené opotrebovanie daného DHM.
Ak sa obstará DHM napr. v 7/09 tak v r. 2009 bude UO 6/48 a nie 12/48 pri zaradení v 1 OS.