nalisa
30.06.05,13:33
Chcela by som poprosit niekoho, kto ma cas, aby mi urýchlene pomohol. Na účely žiadosti dotácie z OÚP, by som potrebovala pomôcť s vypracovaním finančnej časti podnikateľského zámeru na začatie podnikania, ktorý mám odovzdať dozajtra, t.j. 1.7.2005 doobeda.

Prepočítala som orientačne náklady a na druhej strane príjmy z predaja výrobkov a rozpísala po položkách. Čo sa týka tých nákladov, neviem si poradiť s kolónkou "dane, odvody do fondov a iné poplatky". Ja som tam len jednoducho uviedla hrubú mzdu: 1. zamestnanec 12 000 k, 2. zamestnanec 10 000 Sk a ja ako majiteľ 12 000 Sk. Myslela som, že dane a odvody sú súčasťou každej z týchto súm, ktoré som uviedla do nákladov, a teda že ich ďalej uvádzať netreba. Myslela som si, že to takto jednoducho stačí napísať a potom ešte zdaniť výsledok - ako rozdiel medzi príjmami a výdavkami.

Pomohol by mi prosím niekto dobrý vypočítať všetky odvody a dane? Prípadne, čo to tam ešte má byť?Sadzby ako také poznám, ale keďže mám z niektorých vecí mierny chaos, nechcem trapošiť so svojimi laickymi vedomosťami. Na okraj, chcela by som podnikať vo výrobe odevov.

Ďakujem, ďakujem pekne!
anto
30.06.05,11:41
Jednoducho uveď hrubú mzdu zamestnancov a k tomu pripočítaj cca 36 % ako odvody za zamestnávateľa a máš náklady, ktoré potrebuješ. Sú to pracovné náklady na zamestnancov. Kolónku dane, odvody a poplatky predpokladám, že sú to nákladové položky, ktoré vyplývajú z vytvoreného zisku, odvody by mohli byť odvody za znečisťovanie životného prostredia a poplatky sú všelijaké správne poplatky - kolky atď. Čiže do podnikateľkého zámeru uveď všetky náklady, ktoré prepokladáš s podnikaním, predpokladané príjmy z podnikania a zrejme tam bude potom aj nejaký zisk, čo ale v prvých rokoch podnikania je dosť problematické, spravidla náklady - výdavky prevyšujú príjmy - výnosy.
nalisa
30.06.05,12:15
Anton Oravy,
ďakujem veľmi veľmi pekne za superrýchlu odpoveď. Pre uistenie, mám teda pripočítať k nákladom sumu 7920 ako 36% z (12 000 + 10 000) a to by mali byť všetky odvody a dane za zamestnancov a zamestnávateľa? Ak áno, čo robiť v prípade, ked v prvom roku budem podnikať len 5 mesiacov a nie cely kalendarny rok?

Ešte by som sa chcela opýtať na kolónku "poistenie objektu a tovaru". Čo s tým?

A nakoniec, prosím, v roku 2005 by som mala podnikať 5 mesiacov, k príjmom za toto obdobie som si pripočítala úver 100 000 Sk. A tak sa mi na konci roka ukázal zisk väčší ako za rok 2006, 2007, kde ten zisk pomaličky stúpa, asi tak, ako by mal. Je to normálne?

Veľmi veľmi pekne ďakujem
Zuzka11
30.06.05,12:58
A nakoniec, prosím, v roku 2005 by som mala podnikať 5 mesiacov, k príjmom za toto obdobie som si pripočítala úver 100 000 Sk. A tak sa mi na konci roka ukázal zisk väčší ako za rok 2006, 2007, kde ten zisk pomaličky stúpa, asi tak, ako by mal. Je to normálne?


Úver je príjem neovplyvňujúci základ dane, takže ti ani nemôže zvýšiť zisk. Nepripočítavaj ho k príjmom.....a držim palce:-)))
nalisa
30.06.05,13:29
Zuzka 11,
ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Kde ho teda mám pripočítať? Keď ja neviem, ja mám takú tabuľku, do prvej časti s názvom PRÍJMY by som mala vyplniť nasledovné kolónky ako napr.
1. dotácia z OÚP
2. vlastný vklad
3. príjmy z predaja tovaru a služieb
4. ostatné príjmy

Potom je tam časť venovaná výdavkom.

A nakoniec je tam "VÝSLEDOK".

Som z toho mimo. Naozaj neviem, čo tam mám vyplniť. A najviac ma zaujíma, čo má byť vlastne v tom výsledku... Z tej tabuľky by malo byť zrejmé, či zámer je zrealizovateľny, ak tam neuvediem ten úver, tak sa to prirodzene dať nebude.Nebudem môcť ani len začať. Splácanie úveru som si dala do výdavkov v každom roku splácania...

Prosím pekne, poradíte mi?

Ďakujem pekne za doterajšie rady.
ondrejvla
30.06.05,13:33
Anton Oravy,
ďakujem veľmi veľmi pekne za superrýchlu odpoveď. Pre uistenie, mám teda pripočítať k nákladom sumu 7920 ako 36% z (12 000 + 10 000) a to by mali byť všetky odvody a dane za zamestnancov a zamestnávateľa? Ak áno, čo robiť v prípade, ked v prvom roku budem podnikať len 5 mesiacov a nie cely kalendarny rok?

Ešte by som sa chcela opýtať na kolónku "poistenie objektu a tovaru". Čo s tým?

A nakoniec, prosím, v roku 2005 by som mala podnikať 5 mesiacov, k príjmom za toto obdobie som si pripočítala úver 100 000 Sk. A tak sa mi na konci roka ukázal zisk väčší ako za rok 2006, 2007, kde ten zisk pomaličky stúpa, asi tak, ako by mal. Je to normálne?

Veľmi veľmi pekne ďakujemTvoju mzdu nemôžeš rátať do nákladov, vypočítaj si 1 mesiac mzdy = 22000,- + 35,2 % odvody za zamestnávateľa = 7744,- spolu mzdy a odvody 29744,- Sk + odovdy za teba mesačne t.j.minimálne 3065,-Sk to už máš mesačné náklady 32 809,- x počet mesiacov, ktoré plánuješ pre to obdobie, úver v žiadnom prípade nie je príjem, ten budeš splácať!!! Poistenie tovaru a objektu, pravdepodobne je podmienkou dotácie, poistíš zásoby a priestory a prepočítaš na mesiace podnikania, je to tvoj náklad.
adam
30.06.05,13:40
Myslím, že ten úver uvedieš ako vlastný vklad. Do časti výdavky musíš uviesť zriaďovacie výdavky (kúpa pokladne, nájom, rôzne poplatky), hodnotu tovaru, ktorý nakúpiš, mzdy, poistenie objektu a tovaru.....a vo výsledku by mal byť predpokladaný zisk, teda tržba mínus výdavky.
nalisa
30.06.05,13:59
Najprv sa chcem všetkým poďakovať za rady, asi sa pod ten podnikateľský zámer podpíšem aj za Vás:)

Pani Vlasta,
Chcela by som sa ešte opýtať na to poistenie tovaru a objektu. Ako ho mám vypočítať? O tomto naozaj nemám "ani šajnu".
Dotáciu žiadam na zakúpenie šijacích strojov.
Ďakujem, ďakujem za čas a rady! ! !
Janka6685
30.06.05,14:04
Najprv sa chcem všetkým poďakovať za rady, asi sa pod ten podnikateľský zámer podpíšem aj za Vás:)

Pani Vlasta,
Chcela by som sa ešte opýtať na to poistenie tovaru a objektu. Ako ho mám vypočítať? O tomto naozaj nemám "ani šajnu".
Dotáciu žiadam na zakúpenie šijacích strojov.
Ďakujem, ďakujem za čas a rady! ! !
No nemala by si sa najskôr niekde poistiť?
adam
30.06.05,14:11
Chcela by som sa ešte opýtať na to poistenie tovaru a objektu. Ako ho mám vypočítať? O tomto naozaj nemám "ani šajnu".
Dotáciu žiadam na zakúpenie šijacích strojov.
Ďakujem, ďakujem za čas a rady! ! ![/QUOTE]


S týmto Ti môže pomôcť len dáky poisťovací agent....:-(
nalisa
30.06.05,14:20
No, mam jednu znamu, co poistovala priatela ... Asi by som mala zavolat jej. Dakujem Vam zalial za vsetky rady. Teraz sa na hodinku odmlcim, lebo musim nieco vybavit... to viete, 3 rocna dcerka a ja som akurat sama ...
Aj napriek tomu, prosim, posielajte mi zatial vsetky Vase rady! Vecer si ich pozriem. Dakujem, dakujem ! ! !
nalisa
08.07.05,21:16
CHCEM VÁM VŠETKÝM POĎAKOVAŤ ZA VAŠE RADY. DNES MI ODOBRILI DOTÁCIU! EŠTE RAZ VÁM ĎAKUJEM ! ! !
:)
Janka6685
09.07.05,06:39
CHCEM VÁM VŠETKÝM POĎAKOVAŤ ZA VAŠE RADY. DNES MI ODOBRILI DOTÁCIU! EŠTE RAZ VÁM ĎAKUJEM ! ! !
:)
Tak to ti G R A T U L U J E M :cool:
nalisa
09.07.05,07:04
Ďakujem veľmi pekne, všetci ste zlatí!Prajem všetkým rovnaké šťastie!:) :) :)
adam
09.07.05,11:22
Tešíme sa s Tebou...a nech sa Ti v podnikaní darí !!!!!!!! :)