Zoltán Kovács
12.03.09,09:37
Ahojte kolegovia!
Mám takúto situáciu:
Zamestnanec dal výpoveď z pracovného pomeru v zmysle § 67 ZP. Bez uvedenia akéhokoľvek dátumu.

Moje otázky:

1. Je relevantné v tomto prípade uvažovať o výpovednej dobe 2 mesiace?
2. Nemal náhodou zamestnanec uviesť aj dátum vo výpovedi?
3. Čo môže urobiť zamestnávateľ, ktorý v podstate s výpoveďou súhlasi. Zamestnanec trvá na 2 mesačnej výpovednej lehote (nie som presvedčený, že je relevantná jeho požiadavka). Zamestnávateľ súhlasí s výpoveďou, ale bez výpovednej lehote (jemu vlastne vyhovuje táto výpoveď zo strany zamestnanca) k určitému dátumu.
4. Je vôbec platná výpoveď?

Za vaše postrehy ďakujem.
Zoltán Kovács
12.03.09,08:50
up
Chobot
12.03.09,08:52
Ahojte kolegovia!
Mám takúto situáciu:
Zamestnanec dal výpoveď z pracovného pomeru v zmysle § 67 ZP. Bez uvedenia akéhokoľvek dátumu.

Moje otázky:

1. Je relevantné v tomto prípade uvažovať o výpovednej dobe 2 mesiace?
2. Nemal náhodou zamestnanec uviesť aj dátum vo výpovedi?
3. Čo môže urobiť zamestnávateľ, ktorý v podstate s výpoveďou súhlasi. Zamestnanec trvá na 2 mesačnej výpovednej lehote (nie som presvedčený, že je relevantná jeho požiadavka). Zamestnávateľ súhlasí s výpoveďou, ale bez výpovednej lehote (jemu vlastne vyhovuje táto výpoveď zo strany zamestnanca) k určitému dátumu.
4. Je vôbec platná výpoveď?

Za vaše postrehy ďakujem.

Áno, výpoveď je platná. Zamestnanec nemusí uviesť uviesť žiadny dôvod, ani žiadny dátum a dokonca ani výpovednú dobu. Jediný dôležitý údaj okrem prejavu vôle dať výpoveď je dátum doručenia.

Od dátumu doručenia (prvý deň v mesiaci nasledujúcom po doručení) je výpovedná doba 2 mesačná.

Ak firma chce ukončiť PP skôr, nech doporučí zamestnancovi aby zamestnanec navrhol skončenie PP dohodou. Ak s tým zamestnanec bude súhlasiť, môžete ukončiť dohodou bez odstupného. AK s tým nesúhlasí (t.j. chce pracovať počas výp. doby tie 2 mesiace), tak zamestnávateľ musí akceptovať fakt, že bude u neho pracovať ešte 2 mesiace. Nemôže s ním skončiť PP skôr.

(Jedine nepriamo - a to tak, že navrhne dohodu, kde mu ponúkne 2 mesačné odstupné - akože za tú výpovednú dobu).
michelle84
18.03.09,08:12
Tiež mám tento prípad, ale opačný. Zamestnanec chce skončiť PP dohodou, ale zamestnávateľ nesúhlasí, aj keď sľúbil, že dohodu podpíše :)
quasar
24.04.09,04:59
Od dátumu doručenia (prvý deň v mesiaci nasledujúcom po doručení) je výpovedná doba 2 mesačná.


Zdravím,
dávam výpoveď podľa § 67.
Výpoveď sa musí poslať doporučene poštou zamestnávateľovi alebo stačí odovzdať šéfovi priamo do rúk?
Za odpoveď ďakujem.
VERONIKA6
24.04.09,05:01
Zdravím,
dávam výpoveď podľa § 67.
Výpoveď sa musí poslať doporučene poštou zamestnávateľovi alebo stačí odovzdať šéfovi priamo do rúk?
Za odpoveď ďakujem.
Môže sa odovzdať aj šéfovi do rúk, ale daj si podpísať prevzatie výpovede.
anna63
30.04.09,07:24
Dobrý deň,
môj prípad znie:
Zamestnankyňa dala výpoveď podľa § 67 ZP, jej výpovedná doba končí 30.4.2009. Medzičasom sa dala vypísať, chcela by som sa opýtať, či výpovedná doba sa predlžuje o dobu PNS, ako pri skúšobnej dobe, alebo končí uplynutím dvoch mesiacov, takže v tomto prípade 30.4.2009.
Za odpoveď ďakujem.
Chobot
30.04.09,08:27
Dobrý deň,
môj prípad znie:
Zamestnankyňa dala výpoveď podľa § 67 ZP, jej výpovedná doba končí 30.4.2009. Medzičasom sa dala vypísať, chcela by som sa opýtať, či výpovedná doba sa predlžuje o dobu PNS, ako pri skúšobnej dobe, alebo končí uplynutím dvoch mesiacov, takže v tomto prípade 30.4.2009.
Za odpoveď ďakujem.

Keďže výpoveď dala ona, výpovedná doba sa nepredlžuje o dobu PN. PP skončí 30.4.2009.
books
30.04.09,08:37
Dobrý deň,
zamestnanec nám doručil návrh dohody o skončení pracovného pomeru podľa §60 Zákonníka práce. Zamestnávateľ súhlasil a tak sa spravila Dohoda o skončení pracovného pomeru uzavretá podľa §60 Zákonníka práce. Takže je to bez výpovednej lehoty a odstupného. Ja si myslím, že je to OK.

Ďakujem.
Chobot
30.04.09,08:42
Dobrý deň,
zamestnanec nám doručil návrh dohody o skončení pracovného pomeru podľa §60 Zákonníka práce. Zamestnávateľ súhlasil a tak sa spravila Dohoda o skončení pracovného pomeru uzavretá podľa §60 Zákonníka práce. Takže je to bez výpovednej lehoty a odstupného. Ja si myslím, že je to OK.

Ďakujem.

Je to OK, žiadna VD ani odstupné.
books
30.04.09,08:45
Je to OK, žiadna VD ani odstupné.

Ďakujem.
anna63
04.05.09,04:18
Keďže výpoveď dala ona, výpovedná doba sa nepredlžuje o dobu PN. PP skončí 30.4.2009.

Ďakujem.
svedia
06.05.09,11:17
Ahojte,,, prosím poradíte mi....
Keď ...zamestnanec podal výpoveď podľa § 67 s dvojmesačnou výpovednou dobou dňa 16.02.2009, ktorá bola poštou doručená.

Od 01.03.2009 mu začala plynúť výpovedná doba, ktorá mu skončila 30.04.2009. Dňa 17.02.2009 mu začala PN, ktorá mu skončila dňom 30.04.2009. Práce schopný od 01.05.2009.

A prišiel mu teraz list: Hrubé porušenie pracovnej disciplíny, z dôvodu neprítomnosti v práci od 01.05.2009.Myslím si že, na to nemali dôvod, pretože pracovný pomer bol ukončený uplynutím výpovednej doby, dňom 30.04.2009. Ďakujem za odpoveď...
Tweety
06.05.09,11:18
Ahojte,,, prosím poradíte mi....
Keď ...zamestnanec podal výpoveď podľa § 67 s dvojmesačnou výpovednou dobou dňa 16.02.2009, ktorá bola poštou doručená.

Od 01.03.2009 mu začala plynúť výpovedná doba, ktorá mu skončila 30.04.2009. Dňa 17.02.2009 mu začala PN, ktorá mu skončila dňom 30.04.2009. Práce schopný od 01.05.2009.

A prišiel mu teraz list: Hrubé porušenie pracovnej disciplíny, z dôvodu neprítomnosti v práci od 01.05.2009.Myslím si že, na to nemali dôvod, pretože pracovný pomer bol ukončený uplynutím výpovednej doby, dňom 30.04.2009. Ďakujem za odpoveď...
Áno, správne, PP mal byť skončený uplynutím VD, teda 30.4.09. Takže to hrubé porušenie PD si môžu dať za klobúk. A bol vôbec skončený? Ak nie, nepostupovali správne podľa ZP.
ivka70
06.05.09,11:33
Ahojte,,, prosím poradíte mi....
Keď ...zamestnanec podal výpoveď podľa § 67 s dvojmesačnou výpovednou dobou dňa 16.02.2009, ktorá bola poštou doručená.



Dufam, ze zamestnanec ma potvrdenie o doruceni vypovede.

A ze vypoved prevzal zamestnavatel do 28.2.

V tom pripade si mal pytat od zamestnavatela zapoctovy list a pod. nalezitosti hned po ukonceni PP ..teda zaciatkom maja.
svedia
06.05.09,11:39
Pracovný pomer zo stany zamestnanca skončil teda dňom 30/04/2009. Výpoveď bola podaná poštou doporučene, má podací lístok, a do dnešného dňa mu neprišlo nič, žiadne vyjadrenie ani vrátenie obálky.

Takže by to mal mať v poriadku? zamestnanec??? áno???
mzdarka renca
06.05.09,12:00
Pracovný pomer zo stany zamestnanca skončil teda dňom 30/04/2009. Výpoveď bola podaná poštou doporučene, má podací lístok, a do dnešného dňa mu neprišlo nič, žiadne vyjadrenie ani vrátenie obálky.
Nemusí mu prísť od zamestnávateľa vyrozumenie. Ak sa neozval, tak zaslanú výpoveď musí robrať na vedomie, veď nakoniec ani inú možnosť nemá, len ju akceptovať.
To znamená, že PP skončil dňa 30.4.09.
VERONIKA6
06.05.09,12:17
Nemusí mu prísť od zamestnávateľa vyrozumenie. Ak sa neozval, tak zaslanú výpoveď musí robrať na vedomie, veď nakoniec ani inú možnosť nemá, len ju akceptovať.
To znamená, že PP skončil dňa 30.4.09.
Však sa on dostaví, keď bude potrebovať zápočtový list alebo iné doklady pre úrad práce.
svedia
11.05.09,11:43
ahojte... prosím je na to nejaký §??? kde výpoveď sa nepredlžuje o dobu na PN? ak je dvojmesačná výpovedná doba, Ďakujem...
ivka70
11.05.09,12:03
ahojte... prosím je na to nejaký §??? kde výpoveď sa nepredlžuje o dobu na PN? ak je dvojmesačná výpovedná doba, Ďakujem...
Ked da zamestnanec vypoved, nepredlzuje sa.

Jedine v pripade, ze dostane vypoved od zamestnavatela /par.63/, vtedy prac. pomer konci poslednym dnom PN, ak je ten po poslednom dni vyp. lehoty.

hovori o tom Zakonnik prace.


A k tomu ,ze on to poslal doporucene - ja osobne by som si na poste preverila, ci zamestnavatel tu vypoved do konca mesiaca februar prebral.
Inak ma problem zamestnanec /dolezity je datum dorucenia a nie odoslania posty/.
Takuto postu odporucam posielat doporucene s dorucenkou - to je relevantny dokaz ahj pre sud na datum dorucenia.
svedia
11.05.09,13:14
Výpoveď zamestnávateľ prebral,- ///zmluva bola na určitú dobu s dvojmesačnou VD///.
ale on sa oháňa, že do práce od 01/05/2009 zamestnanec neprišiel, tak má hrubé porušenie pracovnej disciplíny, že PN sa nepočíta do výpovednej doby, ktorá skončila 30/04/2009. A to keď mu skončila PN(30/04/2009) ale on už nebol zamestnancom ich firmy. Poslal mu výpoveď podľa § 68. Tak mu chce teraz odpísať, že podľa neviem akého § ? PN sa počíta do výp.doby.
Veď o nič také strašné nejde, on už aj tak je zamestnaný v inej firme, ale ide mu o to, že on nič zlé neporušil. Ďakujem.. za odpoveď...
svedia
11.05.09,14:44
prosííííím,,,
VERONIKA6
11.05.09,14:53
Výpoveď zamestnávateľ prebral,- ///zmluva bola na určitú dobu s dvojmesačnou VD///.
ale on sa oháňa, že do práce od 01/05/2009 zamestnanec neprišiel, tak má hrubé porušenie pracovnej disciplíny, že PN sa nepočíta do výpovednej doby, ktorá skončila 30/04/2009. A to keď mu skončila PN(30/04/2009) ale on už nebol zamestnancom ich firmy. Poslal mu výpoveď podľa § 68. Tak mu chce teraz odpísať, že podľa neviem akého § ? PN sa počíta do výp.doby.
Veď o nič také strašné nejde, on už aj tak je zamestnaný v inej firme, ale ide mu o to, že on nič zlé neporušil. Ďakujem.. za odpoveď...
Tak ako už bolo písané v predchádzajúcich príspevkoch, keď dal pracovník výpoveď PN sa do výpovednej doby nezapočítava. Keď mu skončila výpovedná doba 30.4.2009, treba mu vystaviť rozviazanie pracovného pomeru a zápočtový list. Od 1.5. nie je zamestnancom, hrubé porušenie si može dať šéf za klobúk. Nech si pozrie zákonník práce.
veronikasad
11.05.09,14:53
Ahojte,,, prosím poradíte mi....
Keď ...zamestnanec podal výpoveď podľa § 67 s dvojmesačnou výpovednou dobou dňa 16.02.2009, ktorá bola poštou doručená.

Od 01.03.2009 mu začala plynúť výpovedná doba, ktorá mu skončila 30.04.2009. Dňa 17.02.2009 mu začala PN, ktorá mu skončila dňom 30.04.2009. Práce schopný od 01.05.2009.

A prišiel mu teraz list: Hrubé porušenie pracovnej disciplíny, z dôvodu neprítomnosti v práci od 01.05.2009.Myslím si že, na to nemali dôvod, pretože pracovný pomer bol ukončený uplynutím výpovednej doby, dňom 30.04.2009. Ďakujem za odpoveď...
Ak zamestnávateľ "tušil" čo je v obálke, mohol list prevziať 1.3.09 a v tomto prípade mu výpovedná doba začala plynúť až 1.4. a končí 31.5.
Treba dať na pošte "pátrať" po listovej zásielke - pošta za poplatok oznámi odosielateľovi kto a kedy doporučenú zásielku prevzal.

Ak list nebol poslaný s doručenkou pošta neoznamuje kedy bola zásielka doručená
brčko
11.05.09,17:34
Výpoveď zamestnávateľ prebral,- ///zmluva bola na určitú dobu s dvojmesačnou VD///.
ale on sa oháňa, že do práce od 01/05/2009 zamestnanec neprišiel, tak má hrubé porušenie pracovnej disciplíny, že PN sa nepočíta do výpovednej doby, ktorá skončila 30/04/2009. A to keď mu skončila PN(30/04/2009) ale on už nebol zamestnancom ich firmy. Poslal mu výpoveď podľa § 68. Tak mu chce teraz odpísať, že podľa neviem akého § ? PN sa počíta do výp.doby.
Veď o nič také strašné nejde, on už aj tak je zamestnaný v inej firme, ale ide mu o to, že on nič zlé neporušil. Ďakujem.. za odpoveď...

Zamestnávatel si asi mýli výpovednú dobu so skúšobnou dobou vid.

Zákonník práce
§ 45 Skúšobná doba

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.
(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

A súhlasím s Veronikou (len to trochu inak napíšem). Plynutie výpovednej doby PN neovplyvnuje (t.j. výpovedná doba plynie aj počas PN). Ak bola výpoved doručená v 2/09, čo je podstatné (vid § 38 ods.3+4), tak PP skončil 30.4.09.