laruta
12.03.09,10:18
Dobry den, može mi niekto poradiť ako mám viesť kontokorentný úver, tzn. že môžete čerpať do mínusu na bankovom účte. Mám taký problem je na to zmluva, a tiež čerpanie v mínuse len nieviem či sa takýto úver uvádza v koncoročnom výkaze o majetku a záväzkoch. Ak áno ako mám prijatie zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve. :confused:
ingak
12.03.09,10:03
Pohyby počas roka sa účtujú na bankovom účte a príjmy, výdaje ovplyv. a neovpl. základ dane. Na konci roka pri uzávierke preúčtovať mínusový zostatok na účte - úver(samostatná kolónka vo výkaze o majetku a záväzkoch).
laruta
12.03.09,11:18
Pohyby počas roka sa účtujú na bankovom účte a príjmy, výdaje ovplyv. a neovpl. základ dane. Na konci roka pri uzávierke preúčtovať mínusový zostatok na účte - úver(samostatná kolónka vo výkaze o majetku a záväzkoch).

Dobre, ale mám zúčtovať minusový zostatok na účte alebo celkové možné čerpanie?
ingak
12.03.09,11:23
Ide o možnosť čerpať prostriedky z účtu do určitej výšky. Tak ako úver by som uviedla len hodnotu použitú z úveru, nie celú hodnotu možného čerpania.
laruta
13.03.09,09:07
Takže mám odúčtovať bankový účet na nulu a potom to prostredníctvom interných dokladov zaúčtovať na úver - ale je to interný príjem či výdaj? a vôbec ide to cez interné doklady? Ako to mám uzavrieť? Poraď mi neviem sa s tým pohnúť. Prosím pekne.:mee:
ingak
13.03.09,09:22
Cez interný doklad to nejde, treba to zaučt. cez bankové doklady - čiže výdaj. A na zač. r. 2009 preučt.naspäť.
laruta
13.03.09,09:58
nerozumiem tomu mám zaučtovať na bankovom účte príjem úveru napr. 30000 kedže mám -30000 zostatok a naúčtovať ako príjmy neovplyvňujúce základ dane alebo iné príjmy?
laruta
13.03.09,10:15
nerozumiem tomu mám zaučtovať na bankovom účte príjem úveru napr. 30000 kedže mám -30000 zostatok a naúčtovať ako príjmy neovplyvňujúce základ dane alebo iné príjmy?
laruta
13.03.09,12:49
Prosím pekne pomozte mi
ingak
13.03.09,14:00
Urobila by som to tak ako píšeš, príjmy neovplyvň. základ dane a poznamenala si na vytlač.doklad - kontok.úver. Je to kvôli tomu, aby do výkazu o majetku a záv. zobrazilo stav v banke 0 nie -3000.Zároveň by som do knihy záväzkov zaevidovala záväzok s príznakom zaučt. výdaje za úvery a pôžičky. Program by mal tento záväzok zobraziť v kolónke úvery vo výkaze o majetku a záväzkoch.