bôžka
12.03.09,10:41
Manželia sú podnikateľmi, každý má svoj účet a svoje podnikanie. Keďže manželka uplatňuje 40 %výdavky, spracovávam jej účto len raz za rok. A narazila som na problém. Z jej účtu jej stŕhlali aj manželove platby - príkaz na úhradu je správny, len banka sa " trošku sekla" asi pri 8 príkazoch, suma celkom 282356,0 Sk. Čiže ich nestrhla tam, kde bol príkaz / u manžela vyskakujú neuhrad. fa/, ale úplne inde. Na našu sťažnosť v banke, mi akurát drzo odpovedala pracovníčka, že pani majiteľka je na nich vždy príjemná, že prečo som ja tak odmeraná a neústupčivá. Inak, stalo sa to v rônych dátumoch v SLSP. Môžete mi prosím poradiť, či mám nárok na nejakú sťažnosť a ak áno, ako ju sformulovať? Ďakujem.
bôžka
12.03.09,09:57
prosím, neviete mi niekto poradiť?
Zita5
12.03.09,10:10
Neviem posúdiť , či banka spravila chybu , alebo ten kto zadával príkaz na úhradu . Ako môže vedieť pracovník banky , že práve majiteľ toho účtu je manželom druhého majiteľa účtu ?

Takže začať od príkazu na úhradu .Tam je zadané číslo účtu platitela a číslo účtu príjemcu .
hanelie
12.03.09,10:15
prosím, neviete mi niekto poradiť?
zobrať príkazy - k tomu spárované výpisy a môžete si situáciu ľahko vysvetliť
Paula
12.03.09,10:21
Ak je chyba na strane banky, potom pri reklamácii nedať svoje orinály (resp. vlastnú kópiu príkazu) z ruky!
bôžka
12.03.09,10:25
príkazy na úhradu sú vypísané správne - sedí číslo účtu aj názov. Len proste pracovníčka použila iný účet ako mala. Jediné, čo majú tie účty spoločné, je podpisové vzory. nič viac. Príkazy sú správne. Z banky nám teraz vyvolávajú pracovníčky, ktoré to chcú celé opraviť a pod. Toto sa nám už stalo aj v roku 2007, vtedy sme to nechali tak. Ale teraz až pri 8 príkazoch, v rôznych dátumoch? To sa mi zdá veľa. Nehľadiac na to, že neviem, ako to dostanem do nákladov jej manžela, keďže má JU.
Zita5
12.03.09,10:29
príkazy na úhradu sú vypísané správne - sedí číslo účtu aj názov. Len proste pracovníčka použila iný účet ako mala. Jediné, čo majú tie účty spoločné, je podpisové vzory. nič viac. Príkazy sú správne. Z banky nám teraz vyvolávajú pracovníčky, ktoré to chcú celé opraviť a pod. Toto sa nám už stalo aj v roku 2007, vtedy sme to nechali tak. Ale teraz až pri 8 príkazoch, v rôznych dátumoch? To sa mi zdá veľa. Nehľadiac na to, že neviem, ako to dostanem do nákladov jej manžela, keďže má JU.

Tak ak sú ochotné , nechajte ich nech to opravia . A nech opravia aj BV .
Paula
12.03.09,10:30
A dajte banke výpoveď ;) (bez nároku na odstupné)
bôžka
12.03.09,10:33
majitelia nechcú banku vymeniť, majú príliš veľa odberateľov. Myslíte si, že namáme podávať sťažnosť na ich prácu? Asi len poškodíme tým pracovníčkam, aj keď si myslím, že sú neschopky. Nový BV mi nevedia urobiť - lebo je to rok 2008.
Zoltán Kovács
12.03.09,10:52
Manželia sú podnikateľmi, každý má svoj účet a svoje podnikanie. Keďže manželka uplatňuje 40 %výdavky, spracovávam jej účto len raz za rok. A narazila som na problém. Z jej účtu jej stŕhlali aj manželove platby - príkaz na úhradu je správny, len banka sa " trošku sekla" asi pri 8 príkazoch, suma celkom 282356,0 Sk. Čiže ich nestrhla tam, kde bol príkaz / u manžela vyskakujú neuhrad. fa/, ale úplne inde. Na našu sťažnosť v banke, mi akurát drzo odpovedala pracovníčka, že pani majiteľka je na nich vždy príjemná, že prečo som ja tak odmeraná a neústupčivá. Inak, stalo sa to v rônych dátumoch v SLSP. Môžete mi prosím poradiť, či mám nárok na nejakú sťažnosť a ak áno, ako ju sformulovať? Ďakujem.


Z uvedeného mi vychádza, že:

manželka si uplatňuje 40% paušálne výdavky (u nej tieto mylné platby nič nespôsobujú)

manžel si uplatňuje zrejme skutočné výdavky, a tu už je problém s daňovým priznaním

Určite by som sa sťažoval na prácu pracovníčky, bez ohľadu na to či jej to uškodí alebo nie. Veď tebe, resp. podnikateľovi narobil dosť veľké problémy.

A čo tak riešiť to tak, že manžel zaplatí manželke v hotovosti v roku 2008 tie prevody ako vysporiadanie mylných platieb.( U manželky to nebude zdaniteľný príjem) K tejto platbe priložiť zoznam faktúr, ktoré boli omylom uhradené z manželkynho účtu, k tomu kópiu výpisu a príkazu do banky + aj tú sťažnosť. A v účtovníctve manžela to zaúčtovať ako úhrada tých faktúr.

A pri tej sťažnosti v banke trvajte na písomnom vyjadrení, aby ste to tiež mohli priložiť do účtovníctva.
bôžka
12.03.09,10:54
Ďakujem za radu, budem to tak musieť urobiť. Inú cestu v účtovníctve nevidím.
bôžka
12.03.09,13:02
Chcem Vás len poinformovať, ako sme dopadli v banke, keď sme odniesli písomnú reklamáciu a žiadosť o písomné vyjadrenie. Vedúca prevádzky sa tvárila, že nás ani nevidí, nie to, aby sa aspoň ospravedlnila. Nuž, v tomto prípade my naozaj nie sme na vine. Len si neviem predstaviť situáciu, že by sa títo manželia napr. rozvádzali. Bolo by to kvalifikované ako krádež manželke?
veronikasad
12.03.09,13:08
majitelia nechcú banku vymeniť, majú príliš veľa odberateľov. Myslíte si, že namáme podávať sťažnosť na ich prácu? Asi len poškodíme tým pracovníčkam, aj keď si myslím, že sú neschopky. Nový BV mi nevedia urobiť - lebo je to rok 2008.
To sa môže stať len manželkom-živnostníkom, ktorí nosia účtovníčke bankové výpisy v zalepenej obálke. Takých mám aj ja, našťastie sú plátcami DPH, takže doklady nosia aspoň štvrťročne ...
Lianka
12.03.09,14:16
V kazdom pripade by som takuto chybu povazovala za dost velky "pruser" zo strany banky, ked banka "omylom" realizuje prikaz z ineho uctu, ako je ucet prikazcu... Co ak by ho realizovala z uctu tretej osoby? Alebo manzelia by nemali dobre vztahy medzi sebou (ako bolo uz v predchadzajucom prispevku uvedene)?

A to arogantne spravanie k tomu - nevahala by som, a ihned menila banku... Ak su dobrymi klientmi, inde si ich hadam budu vazit viac...
veronikasad
12.03.09,14:20
Lianka, nepochopila si to, manželia nemajú medzi sebou zlé vzťahy. jednoducho si nedajú ani toľko námahy, aby obálku z banky otvorili a skontrolovali čo je v nej. Ak nie je príkaz zrealizovaný, oznámili to banke.
Lianka
12.03.09,14:52
Veronika, pochopila som, ze maju dobre vztahy. Moj prispevok bol skor takou uvahou, islo mi o princip... Chcela som povedat, ze to, ze su manzelia, este neznamena, ze banka si s ich uctami moze manipulovat, ako chce. Aj ked su manzelia, nemusi to automaticky znamenat, ze maju navzajom dobre vztahy - podobne, ako uvadza bozka.


Len si neviem predstaviť situáciu, že by sa títo manželia napr. rozvádzali. Bolo by to kvalifikované ako krádež manželke?

Suhlasim aj s tym, co pises - ze si nedali namahu...
silviamb
12.03.09,17:20
V kazdom pripade by som takuto chybu povazovala za dost velky "pruser" zo strany banky, ked banka "omylom" realizuje prikaz z ineho uctu, ako je ucet prikazcu... Co ak by ho realizovala z uctu tretej osoby? Alebo manzelia by nemali dobre vztahy medzi sebou (ako bolo uz v predchadzajucom prispevku uvedene)?

A to arogantne spravanie k tomu - nevahala by som, a ihned menila banku... Ak su dobrymi klientmi, inde si ich hadam budu vazit viac...

Banka to musi dat do poriadku bez ohladu na to, ci su to manzelia, alebo nie. Kazdy jeden prevodny prikaz musi predsa odist tam a z toho uctu, ako je to uvedene.
Zial chyby sa stavaju, teraz neospravedlnujem toho pracovnika, ktory to ma na rovasi - to, ako bude rieseny on je zvycajne na jeho nadriadenom.
Postup banky by mal byt taky, ze tie prevody opravi so spatnym datumom - aj za cenu, ze druha, resp. tretia strana nema na ucte peniaze. Vtedy ide do minusu a pokial to neuhradi, je na banke aby si to vymahala. Kazdy, komu pridu na ucet omylom neopravnene prostriedky a nevrati ich sa vystavuje obvineniu z nezakonneho obohatenia.
Pravda je ale taka, ze zodpovedni pracovnici v banke by mali "sklopit usi" a nie tvarit sa ako majstri sveta.
Paula
12.03.09,17:30
Chcem Vás len poinformovať, ako sme dopadli v banke, keď sme odniesli písomnú reklamáciu a žiadosť o písomné vyjadrenie. Vedúca prevádzky sa tvárila, že nás ani nevidí, nie to, aby sa aspoň ospravedlnila.



Čo dodať. Snáď iba to, že pracovníčka banky nemala detskú izbu a môžem ju iba poľutovať ako človeka, ktorý ju nemal. Nedá mi ešte napísať , že nikdy nepochopím, prečo táto konkrétna inštitúcia berie nehorázne poplatky aj za to, že si klient dovolí do jej trezoru prijať (napr. od odberateľa) , resp. vložiť vlastné peniaze...s ktorými ona (inštitúcia) každú sekundu môže manipulovať / obchodovať. Videla som už všelijaké výpisy od všelijakých bánk, ale pri výpisoch SLSP som vždy v šoku pre poplatky za to, že prijala peniaze na účet svojho vlastného klienta.
bôžka
13.03.09,17:41
Len som chcela doplniť na obhajobu dotyčných. Výpisy si kontrolujú, ale proste v tom množstve príkazov si ich nevšimli. Manžel má priemerne 180 obratov týždenne. manželka ich má podstatne menej, ale keďže je 40 % -tňáčka a výdavky si neeviduje, si to jednoducho neuvedomila.