silvia
30.06.05,15:00
Prosím Vás, chceme zamestnať na letné prázdniny asi 3 stredoškolákov na DoBPŠ. Jedná sa o pomocné práce (administratívne, upratovacie...), v priemere 3-4hod. denne. Akú odmenu im zhruba dať? Ešte sme sa s tým nestretli, tak prosím poraďte, ako platíte takúto silu.

Môžeme im poskytovať aj stravné lístky, ak za deň odrobia viac ako 5 hodín?
A stŕhate im 19% daň alebo im dáte podpísať vyhlásenie a uplatníte im nezdaniteľnú časť?

Vďaka za rady!
Janka6685
30.06.05,13:05
Prosím Vás, chceme zamestnať na letné prázdniny asi 3 stredoškolákov na DoBPŠ. Jedná sa o pomocné práce (administratívne, upratovacie...), v priemere 3-4hod. denne. Akú odmenu im zhruba dať? Ešte sme sa s tým nestretli, tak prosím poraďte, ako platíte takúto silu.

Môžeme im poskytovať aj stravné lístky, ak za deň odrobia viac ako 5 hodín?
A stŕhate im 19% daň alebo im dáte podpísať vyhlásenie a uplatníte im nezdaniteľnú časť?

Vďaka za rady!
Stravné lístky by sa nemali poskytovať, lebo zo mzdy dohodárov sa neodvádza príspevok do sociálneho fondu.
S tou daňou sa môžete rozhodnúť. Buď im ju budete strhávať, alebo im dáte podpísať vyhlásenie a uplatníte im nezdaniteľnú časť, ako píšeš a daň pravdepodobne platiť nebudú. Je to na tebe.
A s tou mzdou...no neviem, lebo študentov väčšinou zdierajú a platia im dosť slabo. Cez leto budeme tiež mať študentov a budú dostávať na hodinu plat ako zamestnanci, len odrobia menej smien.
silvia
01.07.05,08:31
Tie stravné lístky nemôže dostať ani keď mu 45% zrazíme z odmeny a zamestnávateľ bude mať v nákladoch 55%?

A možno poslať brigádnika na pracovnú cestu s riadnym zamestnancom napr. ako pomocníka pri návoze materiálu? V tom prípade by mal nárok na stravné?
size
01.07.05,09:04
Ja si myslím, že stravné lístky podľa nového zákona o cestovných náhradách im môžete poskytnúť. Ale budem rada, ak niekto napíše stopercentnú info.
Jana Acsová
01.07.05,09:15
Stravné lístky sa neposkytujú podľa zákona o cestovných náhradách. Podľa tohto predpisu je nárok na cestovné náhrady, medzi ktoré patrí aj nárok na diety zamestnanca vyslaného na pracovnú cestu. Nárok na cestovné náhrady je potrebné písomne dohodnúť v DBPŠ.
pyton
01.07.05,09:21
silvia, ja som si na stránkach o brigádach všimla, že im ponúkajú odmenu asi 50,- Sk/hod, pozri napr. sem:

http://www.profesia.sk/list_short_brigades.php?PHPSESSID=6a39ef9403dca852 e20c5265090360a4
pyton
01.07.05,09:26
A keď ešte predtým u nikoho nepodpísali vyhlásenie, tak určite je dobré, dať im ho podpísať.
Inak, som zvedavá, ako si budú študenti cez leto zháňať potvrdenie o štúdiu...
Janka6685
01.07.05,09:43
Inak, som zvedavá, ako si budú študenti cez leto zháňať potvrdenie o štúdiu...
Veď školy nie sú zatvorené. My sme tam mali vždy apoň sekretárku. Takže v tom by nemal byť problém.
brm
05.07.05,06:51
Ja si myslím, že stravné lístky podľa nového zákona o cestovných náhradách im môžete poskytnúť. Ale budem rada, ak niekto napíše stopercentnú info.neviem či podľa zákona o cest.náhradách, ale ak do dohody doplníš text,že dotyčný má nárok na stravné lístky, v prípade zmeny miesta práce že má nárok na cestovné náhrady....potom to u mojich klientov riešia účtovníci...či zo zisku, zo mzdových nákladov...ako ktoré neviem...nie som účtovníčka...
liba2
05.07.05,07:56
[QUOTE=silvia]Prosím Vás, chceme zamestnať na letné prázdniny asi 3 stredoškolákov na DoBPŠ. Jedná sa o pomocné práce (administratívne, upratovacie...), v priemere 3-4hod. denne.
1. Akú odmenu im zhruba dať? Ešte sme sa s tým nestretli, tak prosím poraďte, ako platíte takúto silu.
2. Môžeme im poskytovať aj stravné lístky, ak za deň odrobia viac ako 5 hodín?
Otvor si okno HĽADAŤ (na 1.stránke Porady -hore), zapíš si text: Stravné lístky dohodárov, klikni na Go, v téme nájdi príspevky č. 7 a 10. Máš tam odpoveď.

3. A stŕhate im 19% daň alebo im dáte podpísať vyhlásenie a uplatníte im nezdaniteľnú časť?
Ak máš podpísané vyhlásenie, uplatníš nezdaniteľnú čiastku, ak nemáš podpísané vyhlásenie, zdaníš.