Miruška
30.06.05,17:54
Ahojte. Potrebujem pomoc. Nie je mi jasné zo ZP keď dá zamestnanec výpoveď Okamžité ukončneie pracovného pomeru, a žiada si náhradu 2 mesačného priemerného platu, či musí ešte chodiť dva mesiace do práce alebo nie. Mám v tom guláš a nie som si istá. Podotýkam, že tento zamestnanec spravil schodok, nevyplatila som mu mzdu, a on dal výpoveď podľa paragrafu 69 ods b a odsek 4.

Neviem ako postupovať ďalej.

ďakujem
ondrejvla
30.06.05,18:25
Ahojte. Potrebujem pomoc. Nie je mi jasné zo ZP keď dá zamestnanec výpoveď Okamžité ukončneie pracovného pomeru, a žiada si náhradu 2 mesačného priemerného platu, či musí ešte chodiť dva mesiace do práce alebo nie. Mám v tom guláš a nie som si istá. Podotýkam, že tento zamestnanec spravil schodok, nevyplatila som mu mzdu, a on dal výpoveď podľa paragrafu 69 ods b a odsek 4.

Neviem ako postupovať ďalej.

ďakujem
Ale §69, ods.b) - zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,
ods.4 zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov
Ak ty nemáš zápis, že zamestnanec spravil schodok, a ak nemá podpísanú hmotnú zodpovednosť, samozrejme, že to všetko musí byť podpísané zamestnancom, tak má nárok podľa citovaných odsekov § 69 ZP.
barbadoss
13.07.05,13:04
prosím Vás mám dotaz ohľadne tej náhrady mzdy :

1. ako sa počíta (pre účely priemerky beriem do úvahy obdobie 3 kalendárnych mesiacov predchádzajúcich podaniu "Okamžitého skončenia...")
2. čo sa týka sociálky a zdravotky pristupujem k tomuto príjmu ako k odstupnému, t.j. vstupuje alebo nevstupuje do vymeriavacieho základu
3. aká je doba splatnosti tejto náhrady : v najbližšom výplatnom termíne, dohoda....?

ĎAKUJEM VOPRED ZA POMOC
barbadoss
13.07.05,14:25
odpovie mi niekto prosím................
Zita4
13.07.05,18:59
prosím Vás mám dotaz ohľadne tej náhrady mzdy :

1. ako sa počíta (pre účely priemerky beriem do úvahy obdobie 3 kalendárnych mesiacov predchádzajúcich podaniu "Okamžitého skončenia...")
2. čo sa týka sociálky a zdravotky pristupujem k tomuto príjmu ako k odstupnému, t.j. vstupuje alebo nevstupuje do vymeriavacieho základu
3. aká je doba splatnosti tejto náhrady : v najbližšom výplatnom termíne, dohoda....?

ĎAKUJEM VOPRED ZA POMOC
1. pre účely priemerky berieš príjem za predchádzajúci kalendárny štvrťok (napr. skončenie PP 5.7.2005 a hocikedy v III. Q - berieš priemer za II. Q 2005, t.j. apríl, máj,jún) ;)
2. Z plnenia po skončení pracovného pomeru sa neplatia odvody, (§ 138 odst. 2 Zákona č. 461/2003) :p
3. preto treba vyplatiť túto náhradu mzdy až po skončení pracovného pomeru :)